Ухвала
від 19.09.2023 по справі 143/858/21
ПОГРЕБИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 143/858/21

УХВАЛА

Іменем України

19.09.2023 року м. Погребище

Погребищенський районний суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Сича С.М.,

за участю секретаря Левченко М.О.,

представника позивачки - адвоката Романішина Є.В.,

представника відповідача адвоката Олексієнко Л.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мрія-Агро», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 , про усунення перешкод у здійсненні права власності шляхом повернення майна,-

Встановив :

В провадженні Погребищенського районного суду Вінницької області знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мрія-Агро», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 , про усунення перешкод у здійсненні права власності шляхом повернення майна.

Ухвалою суду від 09.11.2022 року у розглядуваній справі призначено судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручено експертам Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Провадження у цивільній справі зупинено до отримання експертного висновку.

22.05.2023 року на адресу суду від Вінницького відділення КНДІСЕ надійшов висновок почеркознавчої та технічної експертизи №7896/22-21 від 15.05.2023 року.

Ухвалою суду від 22.05.2023 року поновлено провадження у справі.

23.06.2023 року на адресу суду від представника відповідача адвоката Олексієнко Л.В. надійшло клопотання, в якому вона просить призначити додаткову судову почеркознавчу експертизу, на вирішення якої поставити питання: чи виконано підпис у графі «Орендодавець» від імені ОСОБА_1 у Договорі оренди землі від 09.07.2018 року, укладеному між Товариством з обмеженою відповідальністю «Мрія-Агро» та ОСОБА_1 , предметом якого є земельна ділянка з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства площею 3,7321 га, кадастровий номер 0523481200:06:002:0071, ОСОБА_2 чи іншою особою?

Клопотання мотивовано тим, що під час проведення судової експертизи не було надано відповідь на питання, чи виконаний відповідний підпис у договорі оренди землі ОСОБА_2 чи іншою особою.

При цьому у висновку експерта зазначено, що при порівнянні досліджуваного підпису із зразками підпису ОСОБА_2 не було виявлено суттєвого комплексу як збіжних, так і розбіжних ознак почерку, достатніх не тільки для позитивного або негативного категоричного висновку про тотожність, але навіть для ймовірного. Серед причин неможливості встановити, чи виконаний досліджуваний підпис ОСОБА_2 експертом вказується те, що цей підпис виконаний від імені іншої особи.

Також представник відповідача звертає увагу суду на те, що у примітці до експертного висновку вказано, що якщо необхідно встановити, чи виконаний підпис від імені певної особи іншою особою, надаються вільні та експериментальні зразки почерку та підписів обох осіб. При цьому додатково відбираються експериментальні зразки почерку передбачуваного виконавця не менше ніж на 10-15 аркушах у вигляді записів прізвища та ініціалів особи, від імені якої виконаний підпис.

Із тексту висновку не вбачається, що експерту було надано саме такі зразки почерку ОСОБА_2 (запис прізвища та ініціалів ОСОБА_1 , виконані ОСОБА_2 ), що, на думку представника відповідача, стало причиною неможливості надання експертом повної відповіді на питання, постановлене судом в ухвалі від 09.11.2022 року.

З огляду на викладене представник відповідача вважає, що висновок експерта є неповним, а тому є необхідність у проведенні додаткової судової почеркознавчої експертизи.

В підготовчому засіданні представник відповідача адвокат Олексієнко Л.В. підтримала клопотання та просить його задовольнити.

Представник позивачки адвокат Романішин Є.В. заперечував проти клопотання, посилаючись на його необґрунтованість.

Заслухавши учасників справи та дослідивши її матеріали в обсязі, необхідному для вирішення клопотання, суд дійшов висновку про відмову у його задоволенні, виходячи із наступного.

Так, відповідно до пункту першого частини першої статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.

Відповідно до частини першої статті 102 ЦПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.

Висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 89 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні (стаття 110 ЦПК України).

Відповідно до статті 113 ЦПК України, якщо висновок експерта буде визнано неповним або неясним, судом може бути призначена додаткова експертиза, яка доручається тому самому або іншому експерту (експертам).

У постанові Верховного Суду від 29.09.2021 року у справі № 569/4688/15-ц сформульовано правовий висновок про те, що первинною є експертиза, при проведенні якої об`єкт досліджується вперше. Додаткова експертиза призначається після розгляду судом висновку первинної експертизи, коли з`ясується, що усунути неповноту або неясність висновку шляхом допиту експерта неможливо. Висновок визнається неповним, коли експерт дослідив не всі подані йому об`єкти чи не дав вичерпних відповідей на порушені перед ним питання. Неясним вважається висновок, який нечітко викладений або має невизначений, неконкретний характер. В ухвалі про призначення додаткової експертизи суду необхідно зазначати, які висновки експерта суд вважає неповними чи неясними або які обставини зумовили необхідність розширення експертного дослідження.

За пунктом8ч.2ст.197ЦПК Україниу підготовчому засіданні суд, серед іншого, вирішує питання про виклик у судове засідання експертів.

За правиламист.239ЦПК України,розміщеної впараграфі 3«З`ясування обставинсправи тадослідження доказів»Глави 6Розділу ІІІцього Кодексу,висновок експертаза клопотаннямучасника справиоголошується всудовому засіданні. Дляроз`яснення ідоповнення висновкуексперту можутьбути поставленіпитання.Першою питанняставить експертовіособа,за заявоюякої призначеноекспертизу,та їїпредставник,а потімінші особи,які берутьучасть усправі.Якщо експертизупризначено заклопотанням обохсторін,першим питанняставить експертовіпозивач ійого представник. Суд має право з`ясовувати суть відповіді експерта на питання учасників справи, а також ставити питання експерту після закінчення його допиту учасниками справи.

В ч.4 ст.72 ЦПК України визначено, що експерт зобов`язанийз`явитися досуду зайого викликомта роз`яснитисвій висновокі відповістина питаннясуду таучасників справи.За відсутностізаперечень учасниківсправи експертможе братиучасть всудовому засіданнів режимівідеоконференції.

Таким чином, виходячи із системного аналізу наведених норм цивільного процесуального законодавства та змісту згаданого правового висновку випливає, що суд має обговорити питання про призначення додаткової експертизи після дослідження первинного висновку експерта та допиту останнього в судовому засіданні під час розгляду справи по суті.

Зважаючи на те, що на даний час судом здійснюється підготовче провадження у справі, слід дійти висновку про передчасність заявленого представником відповідача клопотання, а тому у його задоволенні необхідно відмовити.

Разом із цим, суд роз`яснює представнику відповідача, що вона не позбавлена права в подальшому заявити відповідне клопотання після дослідження первинного висновку експерта та допиту останнього в судовому засіданні під час розгляду справи по суті.

Керуючись ст. ст.113, 258-260 ЦПК України, суд, -

Ухвалив :

У задоволенні клопотання представника відповідача адвоката Олексієнко Л.В. про проведення додаткової судової почеркознавчої експертизи відмовити.

Повний текст ухвали буде складений протягом п`яти діб з дня оголошення її вступної та резолютивної частини.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складений 21.09.2023 року.

Суддя

СудПогребищенський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення19.09.2023
Оприлюднено22.09.2023
Номер документу113607469
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

Судовий реєстр по справі —143/858/21

Постанова від 30.05.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

Постанова від 15.05.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

Постанова від 15.05.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

Ухвала від 15.05.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

Ухвала від 15.05.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

Постанова від 15.05.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

Постанова від 15.05.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

Ухвала від 15.05.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

Ухвала від 15.05.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

Ухвала від 14.05.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні