Заводський районний суд м. Запоріжжя
69106 Україна м. Запоріжжя вул. Лізи Чайкіної 65 тел.(061) 236-59-98
Справа № 332/5279/23
Провадження №: 2/332/1669/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2023 р. м. Запоріжжя
Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Погрібна О.М., розглянувши позовну заяву адвоката Шкабуро Олександра Віталійовича в інтересах ОСОБА_1 до Малобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
встановила:
До Заводського районного суду м. Запоріжжя в інтересах позивача ОСОБА_1 , звернувся його представник адвокат Шкабуро О.В.із позовом до Малобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Ознайомившись із позовною заявою, приходжу до висновку, що вона підлягає залишенню без руху.
В порушення п.5 ч.3 ст.175 ЦПК України та ч.5 ст.177 ЦПК України, позивачем у позовній заяві не зазначено та не долучено до неї доказів, що підтверджують обставини, якими він обґрунтовує свої позовні вимоги.
Так, позивач зазначає, що у серпні ОСОБА_1 , як спадкоємець за заповітом, надіслав поштою заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 до приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Салтан В.В.
22.08.2023 нотаріус листом № 551/02-14/98-2023 повідомила, що 16.08.2023, на підставі отриманої поштою заяви про прийняття спадщини, нею було заведено спадкову справу № 98 за 2023 рік після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка постійно на день смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Проте оскільки заявником був пропущений строк для звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, то для отримання" свідоцтва про право на спадщину необхідно надати (окрім інших документів) рішення суду про надання додаткового строку на прийняття спадщини.
Отже, із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 до нотаріальної контори інші спадкоємці не зверталися, спадкова справа раніше не заводилася, відповідне повідомлення ОСОБА_1 не надсилалося та не розміщувалася в пресі інформація про наявність заповіту.
На підтвердження цих обставин позивач надав лист приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Салтан В.В. за №551/02-14/98-2023 від 22.08.2023, у якому позивача повідомлено про те, що 16 серпня 2023 року нею було заведено спадкову справу № 98 за 2023 рік після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка постійно на день смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі отриманої поштою заяви про прийняття спадщини, яка зареєстрована за вх. № 378/02-14 від 16 серпня 2023 року.
Відповідно до пунктів 2.1. та 3.5. Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини. Якщо заява, на якій справжність підпису спадкоємця не засвідчена, надійшла поштою, вона приймається нотаріусом, заводиться спадкова справа, а спадкоємцю, повідомляється про заведення спадкової справи та необхідність надіслати заяву, оформлену належним чином (справжність підпису на таких заявах має бути нотаріально засвідченою), або особисто прибути до нотаріуса.
Для отримання Свідоцтва про право на спадщину йому необхідно (окрім інших документів) надати Рішення суду про надання додаткового строку на прийняття спадщини (відповідно до пунктів 3.16. та 3.17 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України), про обізнаність стосовно чого свідчили у своїй заяві, яка надійшла поштою.
Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 67 Закону України «Про нотаріат», свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, на ім`я всіх спадкоємців або за їх бажанням кожному з них окремо.
Відповідно до ч. 4 ст. 49 Закону України «Про нотаріат», на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду в позовному провадженні.
При цьому відповідно до роз`яснень, що містяться в п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому чинним на момент такої нотаріальної дії законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину та можливості подальшого оформлення своїх спадкових прав у порядку, передбаченому законом, вимоги про визнання права на спадщину в судовому порядку задоволенню не підлягають у зв`язку з відсутністю порушених прав спадкоємців, щодо захисту яких вони звернулися до суду. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за захистом своїх спадкових прав за правилами позовного провадження.
Відтак, передумовою звернення до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав у порядку спадкування є саме постанова нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії (видачі свідоцтва про право на спадщину).
Однак звертаючись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав у порядку спадкування, позивач не подає суду докази, об`єктивної неможливості отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину, зокрема того, що на його звернення із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, нотаріусом було винесено постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину із зазначенням підстав для такої відмови.
Аналогічні висновки викладені у постановах Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 16.01.2019 у справі № 2-390/2006 та від 20.05.2021 у справі № 339/369/18.
При цьому, суд звертає увагу на те, що лист приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Салтан В.В. за №551/02-14/98-2023 від 22.08.2023 не може слугувати належним підтвердженням відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки не є належним документом, який підтверджує відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, натомість як роз`яснено вище така відмова повинна бути оформлена у вигляді обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії.
Щодо зазначеного у позові в якості відповідача Малобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області, то позивачу слід звернути увагу на наступне.
Статтею 47 ЦПК України визначено, що здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», Малобілозерська сільська територіальна громада Василівського району Запорізької області, зокрема і с. Мала Білозерка, включена до переліку територіальних громад, що перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), починаючи з 26.02.2022.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року станом на 30 діб, строк дії якого в подальшому продовжувався відповідними Указами Президента Україна та триває й на теперішній час.
В той же час, Указом Президента України від 7 квітня 2023 року №197 в Запорізькій області створено 19 військових адміністрацій населених пунктів, зокрема Благовіщенська сільська військова адміністрація Василівського району, Дніпрорудненська міська військова адміністрація Василівського району, Енергодарська міська військова адміністрація Василівського району; Кам`янсько-Дніпровська міська військова адміністрація Василівського району; Малобілозерська сільська військова адміністрація Василівського району; Степногірська селищна військова адміністрація Василівського району.
Постановою Верховної Ради України від 2 травня 2023 року № 3059-ІХ "Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Бердянському, Василівському, Мелітопольському та Пологівському районах Запорізької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено:
1. У період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування:
1) начальники Осипенківської, Софіївської сільських, Чернігівської селищної військових адміністрацій Бердянського району, Благовіщенської, Малобілозерської сільських, Степногірської селищної, Дніпрорудненської, Енергодарської, Кам`янсько-Дніпровської міських військових адміністрацій Василівського району, Новобогданівської, Плодородненської сільських військових адміністрацій Мелітопольського району, Воскресенської, Преображенської, Смирновської сільських, Кам`янської, Комиш-Зорянської, Розівської селищних, Молочанської, Оріхівської міських військових адміністрацій Пологівського району Запорізької області:
крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України "Про правовий режим воєнного стану", здійснюють повноваження відповідних сільських, селищних, міських рад, їх виконавчих комітетів, відповідних сільських, селищних, міських голів;
2) апарати Благовіщенської, Воскресенської, Малобілозерської, Новобогданівської, Осипенківської, Плодородненської, Преображенської, Смирновської, Софіївської сільських, Кам`янської, Комиш-Зорянської, Розівської, Степногірської, Чернігівської селищних, Дніпрорудненської, Енергодарської, Кам`янсько-Дніпровської, Молочанської, Оріхівської міських рад та їх виконавчих комітетів, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 частини другої статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану"), комунальні підприємства, установи та організації відповідних територіальних громад підпорядковуються начальникам відповідних військових адміністрацій населених пунктів у Бердянському, Василівському, Мелітопольському та Пологівському районах Запорізької області.
Враховуючи вищезазначене, позивачу слід обґрунтувати залучення в якості відповідача Малобілозерську сільську раду Василівського району Запорізької області або, з урахуванням вищевикладеного, залучити належного відповідача.
Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, реалізуючи п. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони й обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Голдер проти Великої Британії» від 21.02.1975 року. Відтак, в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Відповідно до частин 1-3ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статями175,177,185 ЦПК України, суддя,-
постановила:
Позовну заяву адвоката Шкабуро Олександра Віталійовича в інтересах ОСОБА_1 до Малобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, - залишити без руху.
Надати позивачу строк п`ять днів, з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, зазначених у її мотивувальній частині.
Роз`яснити позивачу, що у випадку не усунення зазначених недоліків у встановлений строк, позовна заява вважатиметься неподаною і буде йому повернута.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: О.М.Погрібна
Суд | Заводський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2023 |
Оприлюднено | 25.09.2023 |
Номер документу | 113620526 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Заводський районний суд м. Запоріжжя
Погрібна О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні