Справа № 703/2074/23
2/703/809/23
УХВАЛА
22 вересня 2023 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Криви Ю.В.,
секретаря судового засідання Холодняк Л.П.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаської області заяву відповідача ОСОБА_1 про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи в цивільній справі за позовом ОСОБА_2 ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору- Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про виключення запису про батька з актового запису про народження дитини,-
встановив:
09 травня 2023 року ОСОБА_2 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просить, зокрема, виключити запис про ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя м. Сміла Черкаської області, як батька з актового запису про народження № 573 від 04 грудня 2014 року, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відносно ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Сміла Черкаської області.
Позивач ОСОБА_2 в підготовче засідання не з`явився, подав до суду заяву про проведення засідання без його участі та просив призначити експертизу.
Відповідач ОСОБА_1 у підготовче судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву про проведення засідання без її участі та просила призначити судову молекулярно-генетичну експертизу, на вирішення якої поставити питання - чи є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічним батьком малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Проведення експертизи просив доручити експертам Комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи Дніпропетровської обласної ради», що знаходиться за адресою: 49005, м. Дніпро, площа Соборна, 14. Забір біологічного матеріалу для проведення експертизи та здійснення пересилання відібраного генетичного матеріалу до експертної установи - Комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи Дніпропетровської обласної ради» просив доручити працівникам відділення з судово-медичної іммунології Комунальної установи «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи», що знаходиться за адресою: 18009, м. Черкаси, вул. Грузиненка, 11.
Представник третьої особи у підготовче судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надіслав до суду заяву про розгляд справи без їх участі.
З врахуванням ч.1 ст.223 та ч.2 ст.247 ЦПК України, суд вважає за можливе провести розгляд клопотання позивача про призначення експертизи у підготовчому судовому засіданні без участі сторін по справі, а також без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, в обсязі, необхідному для правильного вирішення заяви позивача про призначення експертизи, приходить до наступного висновку.
Частиною 2 статті 136 Сімейного кодексу України передбачено, що рішення суду про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження можливе у разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком та дитиною. Основним доказом відсутності споріднення може буде висновок судово-генетичної експертизи.
Відповідно до ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
У постанові Верховного Суду від 28 листопада 2019 року по справі № 601/1140/15-ц (61-6989св19), суд вказав на рішення Європейського суду з прав людини, яке є джерелом, права згідно із статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», в якому зауважено, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства (рішення від 7 травня 2009 року у справі «Калачова проти російської федерації», заява № 3451/05, § 34).
Згідно ч.1 ст.103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Обставина, яку позивач прагне з`ясувати в результаті проведення молекулярно-генетичної експертизи, стосується предмета доказування та має істотне значення для правильного вирішення спору.
Оскільки одним із доказів походження дитини та споріднення з позивачем може бути висновок судової молекулярно-генетичної експертизи, та для визначення кровної спорідненості між позивачем та дитиною, необхідні спеціальні знання, в матеріалах цивільної справи відсутній висновок молекулярно-генетичної експертизи з інформацією про біологічне походження дитини, відтак клопотання позивача та його представника про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи підлягає задоволенню.
Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що клопотання відповідача є обґрунтованим та результат експертизи прямо впливає на вирішення справи по суті, тому клопотання про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи із запропонованим питанням підлягає до задоволення.
Згідно ч.3 ст.103 ЦПК України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Оскільки проводити експертизу позивач просить доручити експертам Комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи Дніпропетровської обласної ради», відомостей про те, що згоди між сторонами стосовно обрання експертної установи матеріали справи не містять, суд вважає за можливе за клопотанням відповідача доручити проведення судової молекулярно-генетичної експертизи спеціалістам (експертам) Комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи Дніпропетровської обласної ради», доручивши провести забір біологічного матеріалу спеціалістам Комунальної установи «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи».
Згідно ч.1 ст.104 ЦПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Відповідно до ч.4 ст.139 ЦПК України, суми, що підлягають виплаті залученому судом експерту, спеціалісту, перекладачу або особі, яка надала доказ на вимогу суду, сплачуються особою, на яку суд поклав такий обов`язок, або судом за рахунок суми коштів, внесених для забезпечення судових витрат.
Враховуючи, що сторона відповідача є ініціатором проведення експертизи, не заперечувала проти покладення на неї витрат за проведення експертизи, виплату винагороди експертам слід провести на рахунок відповідача.
Згідно п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках призначення судом експертизи.
Керуючись ст.76, 103, 104, 139, 223, 247, 252, 260, 261, ЦПК України, суд -
постановив:
Призначити у цивільній справі позовом ОСОБА_2 про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи в цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору- Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про виключення запису про батька з актового запису про народження дитини, судову молекулярно-генетичну експертизу із застосуванням методу аналізу ДНК з метою встановлення батьківства.
На вирішення експертів по проведенню судово-медичної експертизи методом генетичної ідентифікації з метою встановлення батьківства поставити питання:
- Чи є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічним батьком малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ?
Проведення експертизи доручити експертам Комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи Дніпропетровської обласної ради», що знаходиться за адресою: 49005, м. Дніпро, площа Соборна, 14.
Забір біологічного матеріалу для проведення експертизи доручити спеціалістам Комунальної установи «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи», що знаходиться за адресою: 18009, м. Черкаси, вул. Грузиненка, 11.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.384, 385 КК України.
Встановити експертам строк для проведення призначеної експертизи - 1 (один) місяць, з моменту отримання копії ухвали.
Оплату за проведення експертизи покласти на відповідача ОСОБА_1 .
Для проведення експертизи направити копію ухвали експертним установам: Комунальному закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи Дніпропетровської обласної ради», Комунальній установі «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи», позивачу та відповідачам.
Зобов`язати позивача ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 , конт. тел. НОМЕР_1 ), та відповідача ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 ,конт. тел. НОМЕР_2 ) разом з малолітнім сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на вимогу спеціалістів з`явитись до Комунальної установи «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи» (18009, м. Черкаси, вул. Грузиненка, 11), для відбору експертних зразків.
Роз`яснити сторонам у справі, що відповідно до ст.109 ЦПК України, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд, залежно від того, хто з цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Після проведення експертизи висновки експерта направити в Смілянський міськрайонний суд Черкаської області (20700 Черкаська область, м. Сміла, вул. Пилипа Орлика, 15).
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала, в частині зупинення провадження у справі, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: Ю.В. Крива
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2023 |
Оприлюднено | 25.09.2023 |
Номер документу | 113645041 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Крива Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні