Рішення
від 28.12.2023 по справі 703/2074/23
СМІЛЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 703/2074/23

2/703/809/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2023 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Криви Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Холодняк Л.П.,

розглянувши у відкритому засіданні в залі суду в місті Сміла в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), про виключення запису про батьківство з актового запису про народження дитини,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить ухвалити рішення, яким виключити запис про нього як батька з актового запису про народження № 573 від 04 грудня 2014 року, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відносно ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сміла черкаської області.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що 15 жовтня 2014 року між ним та відповідачкою ОСОБА_2 укладено шлюб, що був зареєстрований Смілянським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, актовий запис № 397.

Після нетривалого спільного проживання у них досить часто виникали сварки із різних побутових питань, що призвело до того, що із вересня 2017 року їхня смі`я припинила своє існування. У зв`язку з цим рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 19 липня 2018 року, шлюб було розірвано.

Перебуваючи у шлюбі, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 народила хлопчика, якого назвали ОСОБА_4 . Не зважаючи на те, що дитина народилась через трохи більше місяця після укладення шлюбу, ОСОБА_2 повідомила його, що це його дитина, оскільки вони мали відносини до часу укладення шлюбу.

Іще до розірвання шлюбу, ОСОБА_2 звернулась до Смілянського міськрайонного суду із позовом до нього про стягнення аліментів на утримання ОСОБА_3 , 2014 року народження. Рішенням Смілянського міськрайонного суду від 16.08.2018 позовні вимоги задоволено та стягнуто з нього на утримання ОСОБА_2 аліменти в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу).

У 2021 році ОСОБА_2 відкликала виконавчий лист із примусового виконання. Підставою цьому стало те, що він мав обґрунтовані сумніви щодо батьківства відносино дитини, які довів до відома ОСОБА_2 . Врегулювавши усно означений спір вони дійшли консенсусу, який полягав у відкликанні ОСОБА_2 виконавчого листа про стягнення аліментів, а він у свою чергу не звертається до суду із заявою про виключення запису про батьківство із актового запису про народження ОСОБА_4 .

Проте, боронячи цілісність і суверенітет нашої держави у війні проти російських загарбників він дізнався, що у лютому 2023 року на адресу військової частини, де він проходив військову службу, надійшла постанова про звернення стягнення на заробітну плату, стипендію, пенсію та інші доходи боржника від 31.01.2023, що винесена головним державним виконавцем ВДВС у місті Смілі Черкаського району Черкаської області ЦМУЮ МЮ (м. Київ) Пиндиком С.В. у межах виконавчого провадження № НОМЕР_1.

Позивач вказує, що він обґрунтовано вважає, що ОСОБА_5 , батьком якого він записаний, не має з ним кровного споріднення, тобто не є його сином, оскільки він зовсім на нього не схожий як ззовні так і за рисами характеру, що помітні не тільки йому, а і його рідним, звертається до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 18 травня 2023 року провадження по справі відкрито у порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.

16 червня 2023 року судом за клопотанням позивача було призначено судову молекулярно - генетичну експертизу.

Однак, ухвала про призначення судової молекулярно - генетичної експертизи було повернено без виконання, оскільки з неявкою відповідачки для відібрання біологічних зразків.

В подальшому відповідачкою ОСОБА_2 було подано клопотання про проведення судової молекулярно - генетичної експертизи та ухвалою суду від 22 вересня 2023 року призначено судову молекулярно - генетичну експертизу.

Висновок експерта до суду надійшов 22 листопада 2023 року.

Ухвалою Смілянського міськрайонного суду від 19 грудня 2023 року було закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.

У судове засідання 28 грудня 2023 року сторони не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.

Від позивача та третьої особи надійшли заяви про розгляд справи без їх участі.

Відповідач про причини неявки суду не повідомила.

Дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач та відповідач перебували у зареєстрованому шлюбі з 15 жовтня 2014 року, який було розірвано рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 19 липня 2018 року.

Із свідоцтва про народження ОСОБА_3 , виданого повторно 27 квітня 2023 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), актовий запис 573, вбачається, що в графі батьки вказано: батько - ОСОБА_1 та мати - ОСОБА_2 .

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походженя дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.

Відповідно до ст. 136 СК України, особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 цього Кодексу, має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття. Не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до частини першої статті 123 цього Кодексу.

До вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.

Як зазначає Пленум Верховного Суду України в постанові № 3 від 15.05.2006 р. «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», судам слід ураховувати, що відповідно до ст. 136 СК оспорювання батьківства можливе тільки після реєстрації народження дитини і до досягнення нею повноліття, а в разі її смерті не допускається. Оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (ст. 136 СК), - шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї як батька з актового запису про народження дитини.

Згідно п. 2.13, п. 2.13.1 Наказу Міністерства Юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 «Про затвердження Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» затверджених встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Пунктом 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року №3 встановлено, що судам слід ураховувати, що відповідно до ст. 136 СК оспорювання батьківства можливе тільки після реєстрації народження дитини і до досягнення нею повноліття, а в разі її смерті не допускається. Оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (ст. 136 СК), - шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї як батька з актового запису про народження дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі (ст. 138 СК), - звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини. Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини. Особа, яка в момент реєстрації її батьком дитини знала, що не є таким, а також особа, котра дала згоду на штучне запліднення своєї дружини, не мають права оспорювати батьківство. Для вимог чоловіка про виключення відомостей про нього як батька з актового запису про народження дитини позовної давності не встановлено, а для вимог жінки про виключення з цього запису відомостей про її чоловіка як батька позовна давність становить один рік і її перебіг починається з дня реєстрації дитини.

Відповідно до ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

У постанові Верховного Суду від 28 листопада 2019 року по справі № 601/1140/15-ц (61-6989св19), суд вказав на рішення Європейського суду з прав людини, яке є джерелом, права згідно із статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», в якому зауважено, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства (рішення від 7 травня 2009 року у справі «Калачова проти російської федерації», заява № 3451/05, § 34).

Відсутність кровного споріднення між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 підтверджується висновком експерта № 2121-МГ судової молекулярно-генетичної експертизи КЗ «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» Департаменту охорони здоров`я, згідно якого громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 не може бути біологічним батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народженого громадянкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Тобто батьківство громадянина ОСОБА_1 у відношенні дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , виключається.

За правилами ст. 134 Сімейного Кодексу України, на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.

Відповідно до п.п. 20 п. 1 Розділу III Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно з постановою № 14 Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року Про судове рішення у цивільній справі, за змістом частини четвертої статті 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом.

Враховуючи вищезазначене, суд ухвалює рішення про задоволення позову.

Висновки суду відповідають вимогам норм права, на які посилається суд під час розгляду справи і фактичним обставинам по справі, а також підтверджується зібраними по справі доказами.

У рішенні суду повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки, які є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Розглянувши справу повно, всебічно, об`єктивно та неупереджено, суд вважає правомірними заявлені позовні вимоги, які є обґрунтованими, тому вважає за можливе їх задовольнити.

Керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року №3, ст.ст. 134, 136, СК України, ст.ст. 13, 82, 263-265, 268 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), про виключення запису про батьківство з актового запису про народження дитини - задовольнити.

Виключити запис про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця та жителя м. Сміла Черкаської області, як батька з актового запису про народження № 573 від 04 грудня 2014 року, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відносно ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сміла Черкаської області.

Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий: Ю. В. Крива

СудСмілянський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення28.12.2023
Оприлюднено01.01.2024
Номер документу115995798
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —703/2074/23

Рішення від 28.12.2023

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Крива Ю. В.

Ухвала від 19.12.2023

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Крива Ю. В.

Ухвала від 22.11.2023

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Крива Ю. В.

Ухвала від 22.09.2023

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Крива Ю. В.

Ухвала від 01.08.2023

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Крива Ю. В.

Ухвала від 16.06.2023

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Крива Ю. В.

Ухвала від 18.05.2023

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Крива Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні