Рішення
від 22.09.2023 по справі 760/5037/21
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №760/5037/21

2/760/7045/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2023 року Солом`янський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - Кушнір С.І.,

секретар судового засідання - Федоренко Д.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Гаражно-будівельного кооперативу (ГБК) «Дружба» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

встановив:

26 лютого 2021 року представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, у якому просив стягнути з відповідача на користь кооперативу заборгованість по членським внескам за період з 2013 року по 2021 рік у розмірі 10500, 00 грн. та судовий збір у розмірі 2400, 00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 05 червня 2001 року за усною угодою з членом ГБК «Дружба» ОСОБА_2 відповідач став власником гаражного боксу № НОМЕР_1 в ГБК «Дружба» по вул.Нечуй-Левицького, 1 у м. Києві.

19.07.2001 року відповідач звернувся до правління позивача з заявою про прийняття його у члени кооперативу як власника боксу №6, а 04.01.2001 року повністю сплатив вступний внесок члена кооперативу в сумі 350, 00 грн. З початку ІІІ кварталу 2001 року почав сплачувати поточні внески члена кооперативу та оплачувати спожиту гаражем електроенергію.

Оскільки в червні 2001 року ОСОБА_2 звернувся до правління позивача з заявою не виключати його з членів ГБК у зв`язку з неповним розрахунком між покупцем та продавцем гаражного боксу, питання про виключення продавця та вступ покупця в члени ГБК «Дружба» не вирішувалося тривалий час.

21.07.2004 року Солом`янський районний суд м. Києва ухвалив рішення у справі №2-2457/04 та зобов`язав позивача виключити зі складу кооперативу ОСОБА_2 та включити до його складу ОСОБА_1 .

Згідно протоколу №5 зборів уповноважених членів ГБК «Дружба» від 20.04.2019 року, з метою виконання судового рішення, відповідача прийнято в члени кооперативу з 19.07.2001 року - з моменту подачі заяви про вступ у члени ГБК.

Згідно п. 8.2. Статуту ГБК «Дружба», затвердженого загальними зборами членів кооперативу від 22.11.2017 року Протоколом №1, член кооперативу зобов`язаний виконувати положення Статуту кооперативу, виконувати рішення органів управління кооперативу, загальних зборів членів кооперативу (зборів уповноважених), виконувати свої зобов`язання перед кооперативом, а саме: своєчасно та в повному обсязі сплачувати вступні, пайові, цільові, членські внески, передбачені статутом кооперативу та встановлені рішеннями загальних зборів членів кооперативу (зборів уповноважених).

З 2013 року відповідач нехтує своїм обов`язком члена ГБК щодо своєчасної сплати членських внесків, розмір яких визначався рішеннями кооперативу. Станом на 01 березня 2021 року у ОСОБА_1 обліковується заборгованість перед кооперативом на загальну суму 10500, 00 грн.

Неодноразові вимоги позивач сплатити заборгованість залишилися без реагування.

Оскільки відповідач продовжує ухилятися від виконання своїх зобов`язань і не погашає заборгованість, позивач змушений звернутись до суду з даним позовом.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 01.03.2021 року зазначену цивільну справу передано в провадження судді Солом`янського районного суду м. Києва Кушнір С.І.

Ухвалою суду від 10.03.2021 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 06.05.2021 р., відкрито провадження в цивільній справі за позовом Гаражно-будівельного кооперативу (ГБК) «Дружба» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Визначено відповідачу строк на подання відзиву на позов у порядку, передбаченому ст. 178 ЦПК України, - 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

17.06.2021 року відповідач ОСОБА_1 подав відзив на позов, у якому заперечив про задоволення позовних вимог. Вказав, що не є членом ГБК «Дружба» і не має зобов`язань з оплати членських внесків. Також, підтвердив, що у 2011 році з відома ГБК «Дружба» здійснив приватизацію і оформив право приватної власності на гаражний бокс № НОМЕР_1 , а тому не зобов`язаний оплачувати користування цим боксом або вступати до кооперативу і тим більше, оплачувати членські внески.

Оскільки ОСОБА_1 не є членом кооперативу у 2017 році бокс відключено від електрозабезпечення.

Зазначив, що у січні 2020 року отримав під розписку витяг із протоколу №5 Зборів уповноважених членів ГБК «Дружба» від 20.04.2019 року про прийняття в члени ГБК «Дружба» починаючи з 19.07.2001 року. В лютому 2020 року відповідачу стало відомо про його виключення із членів кооперативу з березня 2020 року.

Крім того, ні ЗУ «Про кооперацію» та Статутом кооперативу не передбачено примусове стягнення внесків. Так, відповідно до п. 7.5.1. Статуту членство у кооперативі припиняється у разі несплати членських внесків на протязі одного року. Односторонні дії позивача з прийому у члени ГБК та нарахування заборгованості за несплату членських внесків відповідача без його згоди на те не породжує у позивача прав, а у відповідача обов`язків, а тому позовні вимоги є безпідставними.

Позивачу роз`яснено право подати до суду відповідь на відзив у порядку, передбаченому ст. 179 ЦПК України, протягом 15 днів з дня отримання відзиву відповідача на позов.

29.09.2021 року позивач подав відповідь на відзив, у якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі та заперечив проти доводів відповідача у відзиві. Вказав, що відповідач хибно вважає, що як приватний власник гаражного боксу № НОМЕР_1 не зобов`язаний оплачувати користування ним та сплачувати членські внески до кооперативу, зокрема послуги охорони кооперативу, утримання та ремонт під`їзних шляхів на його території, спожитої електроенергії, внесення податку на землю, прибирання території, тощо. Це обов`язок всіх членів кооперативу. Бажання відповідача вступити в члени кооперативу зафіксовано в заяві від 04.09.2001 року, а ГБК «Дружба» включило ОСОБА_1 в члени кооперативу на виконання рішення Солом`янський районний суд м. Києва від 21.07.2004 року у справі №2-2457/04.

11.10.2021 року відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, у яких заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Суд, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, врахувавши подані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з вимогами п.п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.

Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Судом встановлено, що рішенням Солом`янського районного суду м. Києва від 21.07.2004 року у справі №2-2457/04 зобов`язано ГБК «Дружба» виключити зі складу ГБК «Дружба» ОСОБА_2 та зобов`язано ГБК «Дружба» включити до складу ГБК «Дружба» ОСОБА_1 .

З судового рішення встановлено, що 19.07.2001 року голова правління ГБК «Дружба» Гончарук А.М. прийняв від ОСОБА_1 заяву про вступ до кооперативу. Федоров вніс вступний внесок на рахунок ГБК «Дружба» у сумі 280 грн. та 70 грн. Так ним було сплачено вступний внесок в сумі 350, 00 грн.

Відповідно до частини п`ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.

За пунктом 9 частини третьої статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов`язковість рішень суду. Судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, установлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

На виконання рішення Солом`янський районний суд м. Києва від 21.07.2004 року у справі №2-2457/04 зборами уповноважених членів ГБК «Дружба від 20.04.2019 року прийнято в члени кооперативу власника гаражного боксу № НОМЕР_1 ОСОБА_1 з часу подачі ним заяви про вступ до кооперативу з 19.07.2001 року, що підтверджено витягом з протоколу №5.

Відповідно до ст. ст. 10, 11 ЗУ «Про кооперацію» членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом. Рішення правління чи голови кооперативу про прийняття до кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами його членів. Порядок прийняття такого рішення та його затвердження визначається статутом кооперативу.

Таким чином, відповідач ОСОБА_1 є членом ГБК «Дружба з 19.07.2001 року.

Частиною 2 ст. 97 ЦК України визначено, що органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з п. 8.2. Статуту ГБК «Дружба», затвердженого загальними зборами членів кооперативу від 22.11.2017 року Протоколом №1, член кооперативу зобов`язаний виконувати положення Статуту кооперативу, виконувати рішення органів управління кооперативу, загальних зборів членів кооперативу (зборів уповноважених), виконувати свої зобов`язання перед кооперативом, а саме: своєчасно та в повному обсязі сплачувати вступні, пайові, цільові, членські внески, передбачені статутом кооперативу та встановлені рішеннями загальних зборів членів кооперативу (зборів уповноважених).

Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначено ЗУ «Про кооперацію».

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про кооперацію» кооперативна організація - кооператив або кооперативне об`єднання; кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування; обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу; членський внесок - грошовий неповоротний внесок, який періодично сплачується членом кооперативного об`єднання для забезпечення поточної діяльності кооперативного об`єднання.

Згідно ч. 2 ст. 6 ЗУ «Про кооперацію» відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Згідно витягу з протоколу №2 від 30.07.2018 року, зборів уповноважених членів ГБК «Дружба» встановлено розмір членських внесків ГБК «Дружба» за період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року у розмірі 150 грн./ міс.

Згідно витягу з протоколу №1 від 20.04.2019 року, зборів уповноважених членів ГБК «Дружба» встановлено розмір членських внесків ГБК «Дружба» за період з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року у розмірі 150 грн./ міс.

Згідно витягу з протоколу №2 від 21.04.2020 року, зборів уповноважених членів ГБК «Дружба» встановлено розмір членських внесків ГБК «Дружба» на 2020 рік у розмірі 180 грн./ міс.

Згідно витягу з протоколу №3 від 30.04.2021 року, зборів уповноважених членів ГБК «Дружба» встановлено розмір членських внесків ГБК «Дружба» за період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року у розмірі 180 грн./ міс.

Частина друга ст. 12 ЗУ «Про кооперацію» до основних обов`язків члена кооперативу відносить додержання статуту кооперативу; виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом; сплату визначених статутом кооперативу внесків.

Згідно довідок №116 та №117 від 25.02.2021 року заборгованість члена ГБК «Дружба» ОСОБА_1 (гаражний бокс № НОМЕР_1 ) по сплаті членських внесків за період 2013-2021 років станом на 01.03.2021 року складає 10500, 00 грн.

Таким чином, Закон покладає на члена кооперативу обов`язок сплачувати визначені статутом кооперативу внески, які відповідач виконує неналежним чином.

Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачем не надано доказів на спростування наявної заборгованості по сплаті членським внесків, або ж доказів на погашення заборгованості, яка утворилася у зв`язку із неналежним виконанням зобов`язань. Отже, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а розрахунки доведеними позивачем, та приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі шляхом стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по членським внескам за період з 2013 року по 2021 рік у розмірі 10500, 00 грн.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270, 00 грн.

Керуючись ЗУ «Про Кооперацію», ст. ст. 12, 16, 509, 525, 526 ЦК України, ст. ст. 12, 81, 141, 258, 259, 274-279, 354-355 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Гаражно-будівельного кооперативу (ГБК) «Дружба» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Гаражно-будівельного кооперативу «Дружба» (код ЄДРПОУ 22864126, місцезнаходження: 03069, м. Київ, вул. Нечуй-Левицького, буд. 1) заборгованість у розмірі 10500 (десять тисяч п`ятсот) гривень 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Гаражно-будівельного кооперативу «Дружба» (код ЄДРПОУ 22864126, місцезнаходження: 03069, м. Київ, вул. Нечуй-Левицького, буд. 1) судовий збір у розмірі 2270, 00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.І. Кушнір

СудСолом'янський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення22.09.2023
Оприлюднено26.09.2023
Номер документу113688284
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —760/5037/21

Ухвала від 18.03.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Соколова Вікторія Вячеславівна

Ухвала від 18.03.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Соколова Вікторія Вячеславівна

Рішення від 22.09.2023

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кушнір С. І.

Ухвала від 17.03.2023

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кушнір С. І.

Ухвала від 06.05.2021

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кушнір С. І.

Ухвала від 10.03.2021

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кушнір С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні