ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 553/2079/23 Номер провадження 22-ц/814/4466/23Головуючий у 1-й інстанції Фоміна Ю.В. Доповідач ап. інст. Обідіна О. І.
У Х В А Л А
22 вересня 2023 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгялду цивільних справ:
головуючого судді: Обідіної О.І.,
суддів: Бутенко С.Б., Одринської Т.В.
вирішуючи питанняпро відкриттяапеляційного провадженняза апеляційноюскаргою ОСОБА_1 наухвалу Ленінського районного суду м. Полтави від 09 серпня 2023 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про спростування недостовірної інформації шодо неправдивого звинувачення, захист честі, гідності та відшкодування моральної шкоди,
в с т а н о в и в:
Апеляційна скарга за формою і змістом відповідає вимогам ст. 356 ЦПК України.
Разом з апеляційною скаргою заявником подано заяву про звільнення його від сплати судового збору, обґрунтоване відсутністю будь-яких доходів, оскільки засуджений до позбавлення волі.
Перевіривши доводи та докази щодо майнового стану, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ч. 2 ст. 8 ЗУ «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналогічні норми містяться у ч. 3 ст. 136 ЦПК України.
Звільнення від сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду, який, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони, що є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується клопотання.
Звільнення від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин, враховуючи, що статтею 129 Конституції України закріплено один із основоположних принципів правосуддя - рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Оцінюючи фінансовий стан особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового стану (рішення ЄСПЛ «Kniat v. Poland» від 26 липня 2005 року, пункт 44; рішення ЄСПЛ «Jedamski and Jedamska v. Poland» від 26 липня 2005 року, пункти 63-64).
Обґрунтовуючи незадовільний майновий стан, ОСОБА_1 зазначав, що він не отримує доходи, оскільки засуджений до позбавлення волі та кошти на його особовому рахунку відсутні.
Зважаючи на встановлені обставини, колегія суддів, враховуючи матеріальний стан апелянта, вважає за можливе задовольнити клопотання ОСОБА_1 та звільнити останнього від сплати судового збору при подачі апеляційної скарги.
При подачі апеляційної скарги дотримано строк на апеляційне оскарження, визначений ст. 354 ЦПК України.
Підстави для залишення апеляційної скарги без руху, її повернення або відмови у відкритті апеляційного провадження відсутні.
За таких обставин апеляційне провадження у зазначеній справі необхідно відкрити.
Згідно ч. 1 ст. 368 ЦПК України справа підлягає розгляду в апеляційному суді в порядку спрощеного позовного провадження.
Керуючись ст.ст. 359, 360, 361 ЦПК України, -
у х в а л и в:
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Відкрити апеляційне провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 наухвалу Ленінського районного суду м. Полтави від 09 серпня 2023 року.
Копію ухвали про відкриття апеляційного провадження разом з копією апеляційної скарги та доданих до неї матеріалів направити учасникам справи.
Роз`яснити учасникам справи право подачі відзиву в письмовій формі на апеляційну скаргу у 10-денний строк з дотриманням норми ч. 4 ст. 360 ЦПК України.
Звернути увагу учасників справи, що відзив на апеляційну скаргу повинен відповідати вимогам ч. 2 ст. 360 ЦПК України.
Відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду судового рішення суду першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: О.І. Обідіна С.Б. Бутенко Т.В. Одринська
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2023 |
Оприлюднено | 28.09.2023 |
Номер документу | 113723613 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них про захист честі, гідності та ділової репутації, з них: |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні