Постанова
від 20.09.2023 по справі 916/2828/22
ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2023 рокум. ОдесаСправа № 916/2828/22Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Аленіна О.Ю.

суддів: Діброви Г.І., Разюк Г.П.

секретар судового засідання Чеголя Є.О.

За участю представників учасників справи:

від Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області - адвокат Ліпецька В.В.

від ОСОБА_1 - адвокат Осокін С.Ю. та Продан Н.С. особисто

ОСОБА_2 особисто

ОСОБА_3 особисто

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Господарського суду Одеської області від 07.06.2023 (повний текст складено та підписано 19.06.2023, суддя Погребна К.Ф.)

у справі №916/2828/22

за позовом ОСОБА_1

до Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області

за участю третіх осіб які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1) ОСОБА_3

2) ОСОБА_2

про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області № 259 - VIII від 17.12.2021 року, яким припинена шляхом ліквідації юридична особа: Заклад дошкільної освіти ясла-садок ЛАСТІВКА Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення прийняте з порушення Регламенту Піщанської територіальної громади та статі 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні в частині оголошення повідомлення про скликання сесії за 20днів, обов`язкового його оприлюднення, а також рішення було прийнято без громадського обговорення. До того ж таке рішення порушує права та інтереси членів громади, оскільки позбавляє їх дітей права на дошкільну освіту.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 07.06.2023 у задоволенні позову відмовлено.

В мотивах оскаржуваного рішення суд першої інстанції зазначив, що оскаржуване рішення прийнято з дотримання норм чинного законодавства, а також не порушує права та інтересів членів громади гарантованого Конституцією права на освіту, оскільки дітей із ліквідованого дошкільного навчального закладу Піщанської територіальної громади, на підставі заяв батьків, було переведено до опорного закладу Пужайківський заклад загальної середньої освіти-заклад дошкільної освіти.

Не погодившись із даним рішенням до Південно-західного апеляційного господарського суду звернувся позивач з апеляційною скаргою в якій просить рішення Господарського суду Одеської області від 07.06.2023 по справі №916/2828/22 скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову у повному обсязі.

Свої вимоги скаржник обґрунтовує тим, що головною підставою поданого позову є те, що оскаржуване рішення грубо порушує права та інтереси мешканців громади, оскільки позбавляє права дітей на дошкільну освіти.

При цьому, скаржник зазначає, що не заперечує законодавчо визначених прав відповідача на прийняття відповідного рішення про ліквідацію дошкільного навчального закладу, однак, на переконання апелянта, реалізація такого права не може порушувати права та інтереси членів територіальної громади та позбавляти їх права на дошкільну освіту.

Наголошує апелянт й на тому, що судом першої інстанції не було з`ясовано дійсної причини ліквідації дошкільного навчального закладу, а саме, як стверджує відповідач, негативна обстановка в закладі, яка виникла з вини вихователів численні скарги батьків. Як стверджує скаржник, такі обставин не відповідають дійсності, однак призвели до безпідставного прийняття рішення про ліквідацію садочку.

Апелянт також вказує, що у порушення приписів чинного законодавства, рішення про ліквідацію дошкільного навчального закладу прийнято без обговорення та врахування думки мешканців територіальної громади.

Також скаржник зазначає про помилковість висновків суду першої інстанції з приводу того, що діти з ліквідованого навчального закладу були переведені до іншого, оскільки відповідачем не було дотримано першочергово та найкращого забезпечення інтересів дитини, зокрема не забезпечено підвіз дітей до нового дошкільного навчального закладу.

До того ж, як вважає скаржник, замість прийняття рішення про ліквідацію дошкільного навчального закладу, відповідач не був позбавлений можливості прийняти рішення про скорочення груп дітей та вихователів, що забезпечило б право мешканцям громади доступу до дошкільної освіти.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 20.07.2023 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою по справі №916/2828/22 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Одеської області від 07.06.2023 та призначено справу до розгляду на 20.09.2023.

Судом апеляційної інстанції отримано відзив на апеляційну скаргу від відповідача в якому останній просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

У даному відзиві відповідач зазначає, що оскаржуване позивачем рішення у було прийнято з дотриманням Регламенту Піщанської територіальної громади та Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про доступ до публічної інформації».

Відповідач вважає безпідставними твердження апелянта з приводу позбавлення дітей, мешканців територіальної громади, права на отримання дошкільної освіти, оскільки за заявами батьків, їх було переведено до іншого дошкільного навчального закладу.

Також, відповідач стверджує, що оскаржуване позивачем рішення приймалось також і на підставі численних письмових звернень батьків вихованців садочка, з метою удосконалення та упорядкування мережі дошкільних навчальних закладів, економічного і раціонального використання бюджетних коштів.

Наголошує відповідач й на тому, що відповідно до вимог чинного законодавства, прийняття рішення про ліквідацію дошкільного навчального закладу належить саме до компетенції відповідача.

Відтак, відповідач вважає, що суд першої інстанції надав належну оцінку усім обставинам, проаналізував норми законодавства які вплинули на висновок суду про відмову у задоволенні позовних вимог, а апелянт жодним чином не спростував підстави скасування рішення Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області.

Під час судового засідання від 20.09.2023 апелянт особисто, його представник, а також треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підтримали вимоги за апеляційною скаргою та наполягали на її задоволенні.

Представник відповідача надав пояснення у відповідності не яких не погоджується із доводами апеляційної скарги, просить залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Відповідно до ст. 240 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи на предмет їх юридичної оцінки господарським судом Одеської області та проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до приписів ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, Рішенням Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області № 259 - VIII від 17.12.2021 року була припинена шляхом ліквідації юридична особа: Заклад дошкільної освіти ясла-садок ЛАСТІВКА Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області, ідентифікаційний код юридичної особи 44264533, юридична адреса: Україна, 66110, Одеська область, Подільський район, село Піщана, провулок Рильського Максима, будинок 4.

Позивач вважає зазначене рішення відповідача таким, яке є протиправним та необґрунтованим, ухваленим в порушення діючого законодавства, а тому таким, яке підлягає скасуванню.

Так позивач вказує, що в внаслідок прийнятій зазначеного рішення відбулося суттєве порушення прав територіальної громади, що неминуче потягне за собою зниження якості та доступності публічних послуг, які надаються в об`єднаній територіальній громаді, що прямо суперечить принципам її створення, викладеним у п. 5 ч. 1 ст. 2 Закону України Про добровільне об`єднання територіальних громад від 05.02.2015 року

За посиланнями позивача зазначене рішення прийняте з порушенням Регламенту Піщанської сільської ради, зокрема, не було повідомлено про початок скликання сесії за 10 днів, та не висвітлено питання, які планується виносити на розгляд, а також з порушенням ст. 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, в якій зазначається, що рішення органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню.

Крім того, як вказує позивач, оскаржуване рішення щодо ліквідації Закладу дошкільної освіти ясла-садок ЛАСТІВКА було прийняте за відсутності громадських слухань з цього питання, з ігноруванням громадської думки з цього приводу, без попереднього обговорення його із громадянами, без обговорення на сході села з колективом закладу, на батьківських зборах, на виконкомах сільської ради.

Наголошує позивач й на тому, що оскаржуване рішення впливає на таке важливе конституційне право мешканців об`єднаної територіальної громади, зокрема, позивача, як право на освіту, що є безумовною підставою для врахування думки територіальної громади при ухваленні таких рішень.

Отже, посилаючись на вищенаведені обставини ОСОБА_1 звернулась до господарського суду Одеської області з відповідним позовом за захистом порушеного права.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відмовив у їх задоволенні у повному обсязі.

Колегія суддів Південно-західного апеляційного господарського суду з цього приводу зазначає таке.

Частинами 1 та 2 ст. 16 Закону України "Про дошкільну освіту" встановлено, що рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності приймає його засновник (засновники); засновником закладу дошкільної освіти може бути орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа (зокрема релігійна організація, статут (положення) якої зареєстровано у встановленому законодавством порядку), рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад дошкільної освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов`язків засновника; заклади дошкільної освіти утворюються з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх, духовних і мовних потреб за наявності дітей відповідного віку, необхідної навчально-методичної та матеріально-технічної бази, педагогічних кадрів, а також з дотриманням вимог санітарного законодавства.

Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Зокрема, відповідно до вказаного Закону:

- місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України (ч.1 ст.2); місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (ч.2 ст.2);

- сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (ч.1 ст.10);

- матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад (частина 3); від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (ч.5 ст.16);

- відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування (ст.17);

- реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради (абз.2 п.30 ч.1 ст.26);

- рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч.1); рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради (ч.2); акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (п.10) (ст.59).

З урахуванням наведеного, до компетенції селищної ради належить здійснення розпорядчих функцій та прийняття рішень, зокрема, про ліквідацію установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади, у тому числі закладів дошкільної освіти.

Відповідно до ст.55 ГК України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством (ч.1). Суб`єктами господарювання є господарські організації юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до ЦК України, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку (п.1 ч.2).

Згідно з ст.59 ГК України припинення суб`єкта господарювання здійснюється відповідно до закону.

Частиною 1 ст.104 ЦК України встановлено, що юридична особа припиняється у результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Відповідно до ч.1 ст.110 ЦК України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Як вбачається з матеріалів справи, заклад дошкільної освіти ясла-садок Ластівка Піщанської сільської ради Балтського району Одеської області було створено відповідно до рішення Піщанської сільської ради від 27.08.2021 року № 184-VIII шляхом поділу Піщанського закладу загальної середньої освіти - заклад дошкільної освіти Піщанської сільської ради Балтського району Одеської області.

Рішенням сільської ради № 214-VIII від 22.10.2021р. змінено назву на ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ ЯСЛА - САДОК ЛАСТІВКА ПІЩАНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ПОДІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ та цим же рішенням затверджено Статут закладу дошкільної освіти ясла-садок Ластівка Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області.

Відповідно до пункту 1.5 Статуту засновником (власником) закладу дошкільної освіти ясла-садок Ластівка Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області є Піщанська сільська рада Подільського району Одеської області.

Пунктом 12.1 цього ж Статуту передбачено, що рішення про створення, реорганізацію або ліквідацію закладу дошкільної освіти приймається Засновником, відповідно до чинного законодавства.

16.11.2021 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 1005281070001000998 було зареєстровано Заклад дошкільної освіти ясла-садок Ластівка Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області.

З огляду на наведене, селищна рада, як орган, який управляє комунальною власністю (у тому числі утвореною нею установою (закладом), виступає у якості засновника установи (закладу), а тому має право на її ліквідацію.

За результатами проведеного Відділом освіти, культури молоді та спорту Піщанської сільської ради моніторингу роботи закладу щодо його рентабельності було встановлено, що протягом 2021 року на утримання садочка витрачено 1 млн. 657 тис. 830 грн.. з яких: 31 тис. 250 грн. - на харчування, 1 млн. 537 тис. 830 грн. - заробітна плата за рік, 88 тис. 471 грн. - інші видати (дрова, деззасоби, побутова техніка). Відповідно до моніторингу садок відвідувало у середньому 7 дітей в день, що становить 23% від облікового складу. Утримання однієї дитини в день становить 897 грн. В порівняні при повноцінному відвідуванню садочка вихованцями відповідна сума складала б 209 грн. в день на одну дитину.

З урахування встановлених обставин, власником Закладу дошкільної освіти ясла-садок Ластівка Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області було прийнято рішення Про припинення шляхом ліквідації діяльності закладу дошкільної освіти ясла-садок Ластівка Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області.

Статтею 19 Конституції України встановлено загальне правило щодо діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб: вони зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законність прийнятих рішень органами місцевого самоврядування нерозривна із дотриманням законодавства при їх прийнятті. Дотримання законодавства розповсюджується не тільки на відповідність самого рішення правовим положенням, але і дотримання законодавчої процедури їх прийняття.

Відповідний порядок (процедура) прийняття Піщанською сільською радою рішень, з питань наявних повноважень, встановлений положеннями Регламентом Піщанської сільської ради.

Так, відповідно до підпункту 7 пункту 4 статті 23 Регламенту рішення про скликання чергової сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Згідно з підпунктом 9 пункт 4 статті 23 Регламенту, інформація про скликання сесії ради публікується на офіційному веб-сайті Піщанської територіальної громади за адресою https://pishchna.odessa.gov.ua/ та оприлюднюється на дошках оголошень Піщанської сільської ради та всіх старостинських округах.

Частиною 1 статті 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до ч.11 ст.59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України Про доступ до публічної інформації. Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України Про доступ до публічної інформації, крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Частиною 4 статті 15 Закону України Про доступ до публічної інформації встановлено, що проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

З огляду на п.1 ч.1 ст.5 Закону України Про доступ до публічної інформації доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.

Так, наявними матеріалами справи підтверджується, що 03.12.2021 року на офіційному веб-сайті Піщанської територіальної громади за адресою https://pishchna.odessa.gov.ua/ була розміщена інформація про скликання 14 сесії Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області.

Також на сайті було розміщено проект рішення Про припинення шляхом ліквідації діяльності ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ ЯСЛА - САДОК ЛАСТІВКА ПІЩАНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ПОДІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ.

Наведене свідчить про те, що Піщанською сільською раду дотримано законодавчих строків оприлюднення проектів рішень ч.4 ст.15 ст.5 Закону України Про доступ до публічної інформації шляхом розміщення проекту рішення на офіційному веб-сайті, що відповідно спростовує твердження позивача про порушення відповідачем Регламенту Піщанської територіальної громади та статі 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні.

При цьому, колегія суддів зазначає, що наявні матеріали справи не містять, а учасниками справи не надано доказів на підтвердження того, що від мешканців територіальної громади до сільської ради надходили будь-які пропозиції, заперечення, тощо щодо прийнятого рішення.

Щодо посилання позивача на те, що оскаржуване рішення Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області № 259 - VIII від 17.12.2021 року було прийнято без проведення громадських обговорень, колегія суддів зазначає таке.

Дійсно, у відповідності до п.2 статті 32 Закону України Про повну загальну середню освіту реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.

Однак, у даному випадку, оскаржуваним рішенням Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області № 259 - VIII від 17.12.2021 року було ліквідовано заклад дошкільної освіти, а не заклад загальної середньої освіти.

В той же час, Законом України Про дошкільну освіту не передбачено проведення громадських обговорень при реорганізації, зміні типу, ліквідації закладу дошкільної освіти.

Колегія суддів також вважає помилковими твердження апелянта з приводу того, що оскаржуване рішення порушує право права та інтереси мешканців громади, оскільки позбавляє права їх дітей на дошкільну освіту, з огляду на таке.

За приписами частини третьої статті 53 Конституції України держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи дошкільної освіти, яка забезпечує розвиток, виховання і навчання дитини, ґрунтується на поєднанні сімейного та суспільного виховання, досягненнях вітчизняної науки, надбаннях світового педагогічного досвіду, сприяє формуванню цінностей демократичного правового суспільства в Україні визначає Закон України «Про дошкільну освіту».

За приписами статті 2 Закону України «Про дошкільну освіту», основними завданнями законодавства України про дошкільну освіту є: забезпечення права дитини, у тому числі дитини з особливими освітніми потребами, на доступність і безоплатність здобуття дошкільної освіти; забезпечення необхідних умов функціонування і розвитку системи дошкільної освіти; визначення змісту дошкільної освіти; визначення органів управління дошкільною освітою та їх повноважень; визначення прав та обов`язків учасників освітнього процесу, встановлення відповідальності за порушення законодавства про дошкільну освіту; створення умов для благодійної діяльності у сфері дошкільної освіти.

Статтею 3 цього Закону визначено державну політику у сфері дошкільної освіти, відповідно до якої держава визнає пріоритетну роль дошкільної освіти та створює належні умови для її здобуття.

Державна політика у сфері дошкільної освіти визначається Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами і втілюється центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування.

Держава: надає всебічну допомогу сім`ї у розвитку, вихованні та навчанні дитини; забезпечує доступність і безоплатність дошкільної освіти в державних і комунальних закладах дошкільної освіти у межах державних вимог до змісту, рівня й обсягу дошкільної освіти (Базового компонента дошкільної освіти) та обов`язкову дошкільну освіту дітей старшого дошкільного віку; забезпечує доступну і безоплатну дошкільну освіту в державних і комунальних закладах дошкільної освіти дітям з особливими освітніми потребами з урахуванням особливостей їх інтелектуального, соціального і фізичного розвитку у тій формі, яка для них є найбільш зручною та ефективною; піклується про збереження та зміцнення здоров`я, психологічний і фізичний розвиток дітей; сприяє розвиткові та збереженню мережі закладів дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форм власності.

Відповідно до частин першої та другої статті 28 Закону України «Про дошкільну освіту», права дитини у сфері дошкільної освіти визначені Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Дитина має гарантоване державою право, зокрема на безоплатну дошкільну освіту в державних і комунальних закладах дошкільної освіти.

Повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти визначені статтею 19 Закону України «Про дошкільну освіту».

Згідно з вказаною правовою нормою, органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції: - забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території, у тому числі розвиток мережі закладів дошкільної освіти всіх форм власності відповідно до потреб населення, поліпшення матеріально-технічної бази та господарське обслуговування комунальних закладів дошкільної освіти; - виконують функції засновника закладів дошкільної освіти на відповідній території; - беруть участь у розробленні та реалізації змісту дошкільної освіти; - створюють умови для одержання дітьми, у тому числі з особливими освітніми потребами, дошкільної освіти; - організовують наукове, програмно-методичне, кадрове, матеріальне забезпечення діяльності педагогічних працівників у сфері дошкільної освіти, їх підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації та атестацію; - здійснюють добір, призначення на посади та звільнення з посад керівних кадрів у комунальних закладах дошкільної освіти; - створюють умови для розвитку закладів дошкільної освіти усіх форм власності; - організовують підготовку, проведення експериментальної та інноваційної діяльності у закладах дошкільної освіти та контролюють хід їх здійснення; - забезпечують організоване оздоровлення дітей дошкільного віку; - забезпечують соціальний захист, охорону життя, здоров`я та захист прав учасників освітнього процесу та обслуговуючого персоналу в закладі дошкільної освіти; - здійснюють інші повноваження відповідно до Конституції України, законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про освіту», цього Закону та положень про них.

Відповідно до ст. 36 Закону України «Про дошкільну освіту» та ст.19 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють, мають право вибирати заклад дошкільної освіти та форму здобуття дитиною дошкільної освіти.

У статті 3 Конвенції «Про права дитини», схваленої резолюцією 44 сесії Генеральної Асамблей ООН від 20.11.1989 № 44/25, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 № 789-XII, зазначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Отже, у випадку наявності будь-якої правової колізії, неповноти, нечіткості або суперечливості законодавства, що регулює спірні правовідносини, що стосуються інтересів дітей, пріоритет був наданий якнайкращому забезпеченню інтересів дітей.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, після ліквідації закладу дошкільної освіти ясла-садок ЛАСТІВКА Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області, за заявами батьків та у відповідності до наказів ЗО «Пужайківський ЗЗСО-ЗДО» Піщанської сільської ради Одеської області «Про зарахування вихованців до підрозділу закладу дошкільної освіти»: № 6-у від 22.03.2022 р., № 14-у від 21.06.2022 р., та наказами Пужайківського ліцею Подільського району Одеської області «Про зарахування вихованців до підрозділу Документ сформований в системі «Електронний суд» 04.08.2023 5 закладу дошкільної освіти» № 29-у від 20.10.2022 р., № 4-у від 27.03.2023 р., № 5-у від 04.04.2023 р., № 8-у від 18.04.2023 р. до Пужайківського ліцею зараховано 27 дітей, мешканців села Піщана.

Також, з 01.03.2023 року, відповідно до наказу відділу освіти, культури молоді та спорту Піщанської сільської ради від 24.02.2023 р. № 26 та наказу Пужайківського ліцею Піщанської сільської ради від 01.03.2023 р. № 29 «Про переведення дошкільного підрозділу Пужайківського ліцею на змішаний формат роботи» відновилася робота дошкільного закладу та забезпечено підвезення вихованців шкільним автобусом.

Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідачем було надано відповідь від 26.04.2023р. № 443/07 на запит позивача, відповідно до якої на території Піщанської громади (до складу громади входять: с. Піщана, с. Пужайкове, с. Савранське, с. Гербине, с. Шляхове, с. Ракулове, с. Кринички) проживає 140 дітей дошкільного віку (від 0 до 6 років), в тому числі 10 дітей тимчасово-переміщених осіб, та кількість яких зменшується. Саме в селі Піщана проживає 44 дитини дошкільного віку, в тому числі 4 дітей тимчасово-переміщених осіб, які могли б відвідувати садок. Із них 27 дітей зараховані та відвідують Пужайківський ліцей Піщанської сільської ради. А на початок навчального року, тобто на 01 вересня 2023 року кількість дітей, на прохання батьків буде збільшена.

Наведене, на переконання колегії суддів свідчить про те, що у даному випадку права та інтереси мешканців громади та їх дітей були повністю враховані, оскільки останнім забезпечено право на дошкільну освіту в іншому навчальному закладі, який є наближеним до Піщанської сільської ради Подільського району Одеської області.

Наявними матеріалами справи також спростовуються доводи апелянта з приводу того, що оскаржуване рішення прийнято через неналежну роботу вихователів та скарги батьків, оскільки як вже було вказано вище за результатами проведеного Відділом освіти, культури молоді та спорту Піщанської сільської ради моніторингу роботи закладу дошкільної освіти було встановлено його нерентабельності, що й стало підставою для прийняття рішення про його ліквідацію.

З урахування наведеного вище, колегія суддів погоджується із висновком місцевого господарського суду з приводу того, що позивачем не доведено наявність підстав для скасування оскаржуваного рішення, а саме порушення відповідачем Регламенту Піщанської територіальної громади та статі 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, обов`язковості проведення громадських обговорень, а також порушення прав дітей на освіту.

Згідно з статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України").

Тому інші доводи скаржника, що викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів не бере до уваги, оскільки вони висновків суду не спростовують та з урахуванням всіх обставин даної справи, встановлених судом, не впливають на правильність вирішення спору по суті та остаточний висновок.

Статтею 276 ГПК України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відтак, колегія суддів вважає, що наведені скаржником порушення допущені судом першої інстанції не знайшли свого підтвердження, а тому підстави для скасування рішення Господарського суду Одеської області від 07.06.2023 відсутні, що зумовлює залишення апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуваного рішення без змін.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за апеляційний перегляд судового рішення покладаються на скаржника.

Керуючись ст.ст. 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Рішення Господарського суду Одеської області від 07.06.2023 у справі №916/2828/22 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Постанова, згідно ст. 284 ГПК України, набуває законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного суду у випадках передбачених Господарським процесуальним кодексом України.

Повний текст постанови складено та підписано 25.09.2023.

Головуючий суддя Аленін О.Ю.

Суддя Діброва Г.І.

Суддя Разюк Г.П.

СудПівденно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення20.09.2023
Оприлюднено28.09.2023
Номер документу113748440
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин

Судовий реєстр по справі —916/2828/22

Ухвала від 29.02.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Кібенко О. Р.

Ухвала від 06.11.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Кібенко О. Р.

Постанова від 20.09.2023

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Аленін О.Ю.

Ухвала від 11.09.2023

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Аленін О.Ю.

Ухвала від 20.07.2023

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Аленін О.Ю.

Рішення від 07.06.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 02.06.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 02.06.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 25.05.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 02.05.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні