ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
УХВАЛА
про повернення апеляційної скарги
"27" вересня 2023 р. Справа № 918/355/23
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий суддя Петухов М.Г.
суддя Мельник О.В.
суддя Олексюк Г.Є.
розглянувши апеляційну скаргу Приватного підприємства "Бертоза К"
на рішення Господарського суду Рівненської області від 08.08.2023
(ухвалене у м. Рівному, повний текст складено 08.08.2023)
у справі № 918/355/23 (суддя Горплюк А.М.)
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз"
до Приватного підприємства "Бертоза К"
про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 375 013 грн 47 коп.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Рівненської області від 08.08.2023 у справі №918/355/23 позов задоволено. Стягнуто з Приватного підприємства "Бертоза К" на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" 375 013 грн 47 коп. заборгованості та 5 625 грн 20 коп. судового збору.
Не погоджуючись з вказаним рішенням до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулося Приватне підприємство "Бертоза К", у якій просить скасувати рішення Господарського суду Рівненської області від 08.08.2023 у справі №918/355/23 та ухвалити нове рішення, яким в позові відмовити.
Одночасно із апеляційною скаргою, до суду подано клопотання про призначення судової трасологічної експертизи.
Дослідивши матеріали апеляційної скарги, апеляційний господарський суд дійшов висновку про її повернення, з огляду на таке.
За приписами п. 1 ч. 3 ст. 258 ГПК України до апеляційної скарги додаються довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо скарга подана представником і в справі немає підтвердження його повноважень.
Частиною 1 статті 58 ГПК України встановлено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник. При цьому, юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника (ч. 3 ст. 56 ГПК України).
Згідно з ч. 4 ст. 60 ГПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Відповідно до статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Ордер - це письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
Адвокат зобов`язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.
На підставі ст. 55 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 № 41 (із змінами, внесеними рішенням Ради адвокатів України від 14.02.2020 № 29 та рішенням Ради адвокатів України від 17.11.2020 № 118) затверджено Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги у новій редакції (далі - Положення).
Відповідно до п. 2. Положення ордер на надання правової допомоги письмовий документ, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги у випадках і порядку, встановлених Законом України від 05.07.2012 № 5076-VI "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та іншими законами України.
Згідно із п. 3 Положення в Україні встановлюється єдина, обов`язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України (зразок в Додатку 1).
Пунктами 5, 6 Положення визначено, що ордер, встановленої форми, є обов`язковим для прийняття усіма органами, установами, організаціями на підтвердження правомочності адвоката на вчинення дій, передбачених статтею 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Бланки ордерів, згідно затвердженої типової форми, генеруються у відповідному розділі Особистого кабінету адвоката на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України. Вимоги щодо форми ордеру визначені пунктами 7-12 Положення.
При цьому, згідно з п. п. 4 та 6 Рішення Ради адвокатів № 41 від 12.04.2019 "Про затвердження Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги у новій редакції" адвокатам України дозволено в строк до 01.01.2022 використовувати Типову форму ордера (виготовлену друкарським способом на замовлення ради адвокатів регіону, зеленого кольору, серійний номерний бланк), затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 36 від 17.12.2012.
Відповідно до п. 5 Положення типова форма ордеру, виготовлена друкарським способом на замовлення ради адвокатів регіону відповідно до Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затверджене рішенням Ради адвокатів України № 36 від 17.12.2012, із змінами та доповненнями, діє після 01.01.2022 до закінчення повноважень адвоката у конкретній справі (провадженні).
Таким чином, починаючи з 01.01.2022 адвокати повинні використовувати згенеровані електронні ордери на надання правничої (правової) допомоги. Типова форма ордеру, виготовлена друкарським способом, діятиме після 01.01.2022 виключно у разі, якщо адвокат надав її до 01.01.2022 щодо підтвердження своїх повноважень у конкретній справі і такі повноваження у відповідній справі ще не закінчені.
Апеляційний господарський суд зауважує, що апеляційну скаргу підписав адвокат Сокаль В.О.
До апеляційної скарги на підтвердження повноважень адвоката Сокаль В.О. надано ордер на надання правової допомоги від 28.08.2023 серія РН-001 № 1001, виданий Адвокатським об`єднанням "Сокаль та партнери".
В той же час, такий ордер не відповідає вимогам Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого Рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 № 41, оскільки є Типовою формою ордера, виготовленою друкарським способом на замовлення ради адвокатів регіону, що була дозволена до використання адвокатами України в строк до 01.01.2022, а, отже, такий ордер не може бути належним документом, що підтверджує повноваження представника станом на момент звернення до суду з апеляційною скаргою.
Крім того, ні матеріали справи, ні апеляційна скарга з додатками, не містять договору про надання правової допомоги, укладеного між відповідачем та Адвокатським об`єднанням "Сокаль та партнери".
Таким чином, до апеляційної скарги не додано належних доказів на підтвердження в адвоката Сокаль В.О. на підписання апеляційної скарги від імені Приватного підприємства "Бертоза К".
За приписами п. 1 ч. 5 ст. 260 ГПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Враховуючи наведене, оскільки апеляційна скарга Приватного підприємства "Бертоза К" підписана особою, яка не має права на підписання такої апеляційної скарги, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає поверненню на підставі п. 1 ч. 5 ст. 260 ГПК України.
Окрім того, суд вважає за необхідне додатково вказати, що апеляційна скарга не відповідає вимогам п. п. 2, 3 ч. 3 ст. 258 ГПК України, оскільки:
- до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі;
- за змістом поштової накладної вбачається, що скаржник надіслав іншому учаснику справи лише апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, при цьому, звертаючись до суду із апеляційною скаргою, відповідач подав суду клопотання про призначення судової трасологічної експертизи, відомості про надсилання якого відсутні.
Суд зауважує, що повернення апеляційної скарги не перешкоджає повторному зверненню з нею до апеляційного господарського суду у загальному порядку після усунення відповідних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 73, 77, 96, 174, 234, 235, 258, 259, 260 Господарського процесуального кодексу України, Північно-західний апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Повернути апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Рівненської області від 08.08.2023 у справі № 918/355/23 - Приватному підприємству "Бертоза К".
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та у строк відповідно до статей 287-291 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя Петухов М.Г.
Суддя Мельник О.В.
Суддя Олексюк Г.Є.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2023 |
Оприлюднено | 28.09.2023 |
Номер документу | 113749548 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Петухов М.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні