Рішення
від 26.09.2023 по справі 545/1941/23
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 вересня 2023 року

м. Полтава

Полтавський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - Харабадзе К. Ш.,

за участю секретаря - Гаврись В.В.,

Справа № 545/1941/23

Номер провадження№ 2/545/1252/23

позивач ОСОБА_1

позивач ОСОБА_2

відповідач Новоселівська громада Полтавського району Полтавської області

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження цивільну справу про визнання права власності на майнові права засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом

у с т а н о в и в :

Позивачі звернулися до суду з позовом про визнання права власності на майнові права засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 упомерла ОСОБА_3 .Після їїсмерті відкриласьспадщина увигляді майновихправ засновникафермерського господарства«Бровченко».Спадкоємцями майнапомерлої єпозивачі посправі,на підставізаяв якихвідкрита спадковасправа за№ 228/2021.Відомості пронаявність претензійінших спадкоємціввідсутні.Свідоцтво проправо наспадщину невидавалось.Позивачі звернулисядо Полтавськоїрайонної державноїнотаріальної конториіз зверненнямпро видачусвідоцтва проправо наспадщину направа фермерськогогосподарства «Бровченко»,засновником якогобула спадкодавець ОСОБА_3 .Проте 18лютого 2022року державнимнотаріусом Полтавськоїрайонної державноїнотаріальної конторибуло винесеноПостанову №211/02-31про відмовуу вчиненнінотаріальної дії,посилаючись нате,що статутнідокументи фермерськогогосподарства непідтверджують інформаціїпро статутнийкапітал господарствата враховуючизміни вчленстві господарства«Бровченко» встатуті незазначено порядокрозподілу складеногокапіталу господарстваміж засновникамита йогочленами,де невизначені часткикожного ізних.Спадкоємці ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не підтверджуютьнаявність об`єктівмайнових правзасновника фермерськогогосподарства,речові праваоренди земельнихділянок дляведення фермерськогогосподарства,засноване направі власностіна майнота правікористування земельнимиділянками.Отже,складений капіталгосподарства складає0(нуль)гривень тав Статутіне зазначенояким чиномрозподіляється складенийкапітал господарстваміж засновникамита йогочленами,відсутні часткикожного зних.Також відмовамотивована тим,що оскількиФермерське господарство«Бровченко» незареєстроване якцілісний майновийкомплекс,невідповідність Статутнихдокументів вимогамчинного законодавства,а отжейого спадкуванняне можливо.На часвідкриття спадщини ОСОБА_3 булазасновником фермерськогогосподарства «Бровченко»,створеного у1995році,що підтверджуєтьсяВипискою зЄдиного державногореєстру юридичнихосіб,фізичних осіб-підприємцівта громадськихформувань від25.09.2014року.На підставівищевикладеного,просять визнати впорядку спадкуванняза закономпісля померлоїматері ОСОБА_3 право засновникафермерського господарства«Бровченко» (ідентифікаційнийкод юридичноїособи 24831533,місцезнаходження:с.Рунівщина Полтавськогорайону Полтавськоїобласті).

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_1 у судове засідання не з`явились, брали участь через свого представника адвоката Гайтота І.М., яка в наданій суду заяві просила розгляд справи проводити за її відсутності, та відсутності позивачів, на задоволенні позовних вимог наполягала у повному обсязі.

Представник відповідача Новоселівська громада Полтавського району Полтавської області у судове засідання не з`явилась, просила розгляд справи проводити за її відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд знаходить за необхідне позов задовольнити з таких підстав:

Відповідно до ч. 3 ст.200ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно із ч. 4ст.206ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову, якщо таке визнання не суперечить закону і не порушує права свободи чи інтереси інших осіб.

Згідно з ч. 1 ст. 82 ЦПК України, обставини визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачів - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 /а.с.21/.

Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається (фермерського) господарства «Бровченко», яке розташоване в с. Рунівщина Полтавського району Полтавської області, засновником, якого вона була, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців /а.с.13/, статутом фермерського господарства «Бровченко» /а.с.14-18/, доповненнями до Статуту фермерського господарства «Бровченко» /а.с.19/.

Позивачі звернулися до державного нотаріуса Полтавської районної державної нотаріальної контори Замулко Л.В. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, але постановою державного нотаріуса у видачі свідоцтва було відмовлено, у зв`язку з тим, що статутні документи фермерського господарства не підтверджують Інформацію про статутний капітал господарства та враховуючи зміни в членстві господарства «Бровченко» в статуті не зазначено порядок розподілу складеного капіталу господарства між засновниками та його членами, де не визначені частки кожного із них. Спадкоємці не підтверджують наявність об`єктів майнових прав засновника фермерського господарства, речові права оренди земельних ділянок для ведення фермерського господарства, засноване на праві власності на майно та праві користування земельними ділянками /а.с. 20/.

Згідно ст.1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 2 ст.1223ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 ЦК України.

Згідно ст.ст. 1258, 1261ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово, при цьому у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Як встановлено в судовому засіданні спадкоємцями першої черги є діти спадкодавця ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .

Згідно ст. 191 ЦК України,підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 19Закону України«Про фермерськегосподарство» визначено, що до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Статтею 23Закону України«Про фермерськегосподарство» успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

В постанові від 23 червня 2020 року у справі № 179/1043/16-ц Велика Палата Верховного Суду зазначила, що майно фермерського господарства належить йому на праві власності (частина перша статті 20 Закону №973-IV). Фермерське господарство та його члени відповідно до закону мають право продавати або іншим способом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину (пункт «а» частини першої статті 14 Закону № 973-IV). Успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону (частина перша статті 23 Закону № 973-IV). Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання (частина перша статті 22 Закону № 973-IV). До складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу (стаття 19 Закону № 973-IV).

За змістом вказаних приписів саме селянське (фермерське) господарство, зареєстроване як юридична особа, є власником цілісного майнового комплексу, а не засновник або член такого господарства.

Право позивачів на спадщину підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами.

Оскільки позивачі були членами ФГ Бровченко, в якого немає сформованого статутного капіталу, не відмовлялися від вступу до цього господарства, як і їм не відмовляло у цьому останнє, то визнання за позивачами в порядку спадкування після смерті матері прав засновника ФГ ОСОБА_4 є ефективним способом захисту її прав як спадкоємців засновника.

Таким чином, суд вважає, що є встановлені законні підстави задовольнити позов і визнати за позивачами права засновника ФГ ОСОБА_4 , яке належало в порядку спадкування за законом після смерті померлої ОСОБА_3 .

Керуючись ст.ст. 12, 76, 81, 89, 206, 263, 315, 319 ЦПК України, суд,

у х в а л и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Новоселівська громада Полтавського району Полтавської області про визнання права власності на майнові права засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 право засновника фермерського господарства «Бровченко», у визначеному Статутом господарства обсязі, державну реєстрацію якого проведено 12.05.1955, 21.12.2004, номер запису 15771200000000065, ідентифікаційний код юридичної особи 24831533, юридична адреса фермерського господарства: село Рунівщина Полтавського району Полтавської області.

Апеляційна скаргана рішеннясуду подаєтьсядо Полтавськогоапеляційного судушляхом подачіапеляційної скаргибезпосередньо досуду апеляційноїінстанції протягомтридцяти днівз дняйого проголошення. Якщов судовомузасіданні булооголошено лишевступну тарезолютивну частинисудового рішенняабо уразі розглядусправи (вирішенняпитання)без повідомлення(виклику)учасників справи,зазначений строкобчислюється здня складенняповного судовогорішення. Учасниксправи,якому повнерішення абоухвала судуне буливручені удень йогопроголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду . Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

позивач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання за адресою: с. Карнаухи Полтавського району Полтавської області

позивач ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1

відповідач Новоселівська громада Полтавського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 21046791, місцезнаходження за адресою: с. Новоселівка Полтавського району Полтавської області, пров. Підлісний, 6

Суддя Карина ХАРАБАДЗЕ

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення26.09.2023
Оприлюднено29.09.2023
Номер документу113753341
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —545/1941/23

Рішення від 26.09.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Харабадзе К. Ш.

Ухвала від 19.09.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Харабадзе К. Ш.

Ухвала від 05.09.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Харабадзе К. Ш.

Ухвала від 10.07.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Харабадзе К. Ш.

Ухвала від 05.06.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Харабадзе К. Ш.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні