Рішення
від 22.09.2023 по справі 340/5007/23
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/5007/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до фермерського господарства "Ватра" про стягнення податкового боргу,

В И К Л А Д О Б С Т А В И Н:

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області звернулось до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути в дохід місцевого бюджету Рогатинської територіальної громади Івано-Франківського району Івано-Франківської області податкового боргу на суму 14011,91 грн. з фермерського господарства "Ватра" (код ЄДРПОУ 19397098) з розрахункових рахунків у банках, що обслуговують даний суб`єкт господарювання та за рахунок готівки, що належить платникові державного та місцевих бюджетів.

Позовні вимоги мотивовані тим, що станом на час звернення до суду у відповідача обліковується податковий борг у розмірі 14011,91 грн. Відповідачем не вживаються заходи щодо погашення заборгованості самостійно. Крім того, зазначає, що відповідачу надсилалась податкова вимога, проте податковий борг залишився не сплаченим. Відповідач в порушення вимог податкового законодавства добровільно не сплатив узгоджену суму податкового зобов`язання у встановлені законодавством строки, тому податковий борг необхідно стягнути в судовому порядку.

Ухвалою судді від 10.07.2023 року відкрито спрощене позовне провадження у цій справі, сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.

Вказану ухвалу судді було надіслано відповідачу на його електронну адресу, що вказана в позовній заяві.

Від відповідача до суду клопотань, пояснень, відзиву на позовну заяву не надходило, про порушення провадження у справі відповідач повідомлений, відповідно приписів КАС України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що наявні підстави для розгляду адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у позовній заяві, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд

В С Т А Н О В И В:

Фермерське господарство "Ватра" (далі відповідач) з 17.03.1993 зареєстроване як суб`єкт підприємницької діяльності та з 24.01.2011 внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.

Відповідач перебуває на обліку в ГУ ДПС в Івано-Франківській області як платник податків за неосновним місцем оподаткування, що зобов`язує сплачувати податки та збори, як передбачено статті 67 Конституції України та пункту 16.1.4 статті16 Податкового кодексу України (далі ПК України).

Згідно податкових декларацій з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності суд убачає, що фермерське господарство "Ватра" є орендарем земельних ділянок, що знаходяться у с. Воронів Рогатинського району Івано-Франківського району Івано-Франківської області.

Згідно з довідкою про борг від 22.06.2023 розмір податкового боргу, що підлягає стягненню з відповідача, становить 14011,91 грн. (а.с.11-зв, 23) внаслідок несплати орендної плати з юридичних осіб (код бюджетної класифікації 18010600), самостійно задекларованої платником відповідно до податкових декларацій з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) від

17.02.2022 (договір оренди від 16.01.2020) (а.с.6-7),

17.02.2022 (договір оренди від 05.08.2014) (а.с.8-9),

17.02.2022 (договір оренди від 05.08.2014) (а.с.10-11).

Відповідач є платником орендної плати з юридичних осіб як орендар земельної ділянки, наданої в оренду (стаття 288 ПК України).

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 ПК України.

Так, згідно з пунктом 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Строк сплати орендної плати (земельного податку та або/орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) з юридичних осіб та порядок зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог пункту 287.3 статті 287 ПК України, згідно з яким "«податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходження земельної ділянки за податковий період. який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця".

Згідно з підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до статті 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно із п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.

Пунктом 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби у відповідності до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Тобто податкова вимога є дійсною протягом усього терміну безперервного існування податкового боргу платника податків з моменту його утворення до моменту, зокрема, повного погашення податкового боргу платником за всіма видами податків і зборів.

Суд убачає, що контролюючим органом сформовано та згідно з вимогами 59 статті ПК України рекомендованим листом з повідомленням про вручення надіслано платникові податкову вимогу форми "Ф" №60000777-1306-0919 від 10.04.2023 року (а.с.4). натомість до контролюючого органу повернувся конверт, відтак вказана податкова вимога залишилась без належного виконання.

Представником позивача надано письмову інформацію про те, що зазначена податкова вимога в розумінні підпункту 60.1.1 пункту 60.1 статті 60 ПК України не відкликалась (а.с.21-зв).

Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 Податкового кодексу.

Згідно з пунктом 95.1. статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 ПК України).

З аналізу вищезазначених правових норм вбачається, що за наслідком несвоєчасної сплати узгодженого грошового зобов`язання формується податковий борг. Якщо платник, не сплатив зобов`язання, то податкові органи надсилають податкову вимогу у якій зазначається сума податкового зобов`язання яка має бути сплачена протягом 60 днів. У випадку несплати такого податкового зобов`язання, податковий борг погашається шляхом стягнення коштів зокрема з рахунків платника податків.

Станом на дату винесення цього рішення у суду відсутні відомості щодо повної чи часткової сплати відповідачем податкового боргу.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу в сумі 14011,91 грн. є обґрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, а відтак підлягають задоволенню в повному обсязі.

Оскільки, відповідно до приписів статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018; код ЄДРПОУ ВП 43968084) до фермерського господарства "Ватра" (вул. Сятослава Хороброго, буд.1-А, м. Кропивницький, 25001; код ЄДРПОУ 19397098) про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з фермерського господарства "Ватра" (код ЄДРПОУ 19397098) податковий борг в сумі 14011,91 грн. на користь місцевого бюджету Рогатинської територіальної громади Івано-Франківського району Івано-Франківської області з розрахункових рахунків у банках, що обслуговують даний суб`єкт господарювання та за рахунок готівки, що належить платникові державного та місцевих бюджетів за наступними реквізитами: отримувач: ГУК в Ів.-Фр.об./ ТГ Рогатин/18010600; код отримувача (ЄДРПОУ) 37951998; банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); номер рахунку (IBAN) UA648999980334159812000009652; код класифікації доходів бюджету 18010600; найменування коду класифікації доходів бюджету - Орендна плата з юридичних осіб; наявність відомчої ознаки - "00" Без деталізації за відомчою ознакою.

Копію рішення суду направити сторонам.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК

СудКіровоградський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.09.2023
Оприлюднено29.09.2023
Номер документу113762869
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо погашення податкового боргу, з них стягнення податкового боргу

Судовий реєстр по справі —340/5007/23

Рішення від 22.09.2023

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Г.П. КАЗАНЧУК

Ухвала від 08.08.2023

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Г.П. КАЗАНЧУК

Ухвала від 10.07.2023

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Г.П. КАЗАНЧУК

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні