Справа № 395/446/23 Провадження № 2/395/150/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2023 року м. Новомиргород
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді - Володимира Орендовського,
при секретарі - Ларисі Понурі,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новомиргороді в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету споруна сторонівідповідача Державнийнотаріус Новомиргородськоїрайонноїдержавної нотаріальноїконториКіровоградськоїобласті ЗаліпськийВікторОлексійович про визнанняправа власностіна часткуу статутномукапіталі Фермерськогогосподарства «Нектар»та правазасновника господарствау порядкуспадкування зазаконом,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2023 року до Новомиргородського районного суду Кіровоградської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Державний нотаріус Новомиргородської районноїдержавної нотаріальноїконтори Кіровоградськоїобласті ЗаліпськийВіктор Олексійович про визнанняправа власностіна часткуу статутномукапіталі Фермерськогогосподарства «Нектар»та правазасновника господарствау порядкуспадкування зазаконом, вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Мартоноша Новомиргородського району Кіровоградської області у віці 81 рік помер ОСОБА_3 , по відношенню до позивача ( ОСОБА_1 ) померлий ОСОБА_4 є дідом зі сторони батька - ОСОБА_2 . За життя ОСОБА_3 був єдиним засновником фермерського господарства НЕКТАР. Згідно з Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 01.09.2020р. починаючи з 11 серпня 2020 року позивач є керівником, тобто головою фермерського господарства НЕКТАР. За життя ОСОБА_4 заповіту не складав. Після його смерті відкрилася спадщина, зокрема на фермерське господарство НЕКТАР, засновником якого він був, одноосібно володіючи 100% статутного (складеного) капіталу господарства. Після смерті ОСОБА_5 позивач прийняла у встановленому законом порядку спадщину за законом та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на частину майна покійного, окрім позивача є інший спадкоємець, ОСОБА_2 , син померлого ОСОБА_5 , який в свою чергу є батьком позивача. 18 січня 2022 року позивач звернулася до державного нотаріуса Новомиргородської районної державної нотаріальної контори Заліпського В.О. і подала необхідні документи для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на статутний капітал фермерського господарства "НЕКТАР.
Постановою державного нотаріуса Новомиргородської районної державної нотаріальної контори Заліпського В.О. від 18 січня 2022р. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на статутний капітал фермерського господарства НЕКТАР, ідентифікаційний код юридичної особи - 20644478 через те, що ФГ НЕКТАР відсутній статутний капітал (розмір статутного (складеного) капіталу пайового фонду) розмір становить 0, тим самим відсутній доказ, що підтверджує право на спадкування на статутний капітал, необхідний для вчинення нотаріальної дії.
Ухвалою суду від 15 вересня 2023 року задоволено заяву представника позивача адвоката Підлубного В.В. про відмову від позовної вимоги в частині визнання запозивачем ОСОБА_1 право власностіна спадковемайно,що залишилосьпісля смертідіда ОСОБА_3 в порядкуспадкування зазаконом,а самена часткув розмірі100%в статутному(складеному)капіталі Фермерськогогосподарства «Нектар».
На підставі вищевикладеного позивач, з урахуванням змін до позову, просила суд визнати за нею в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 діда ОСОБА_3 право засновника на цілісний майновий комплекс фермерського господарства НЕКТАР.
Позивач ОСОБА_1 повідомлена у встановленому законом порядку про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явилася, будь-яких клопотань чи заяв до суду не направляла.
Представник позивача адвокат Підлубний В.В. у судовому засіданні підтримав позов та просив його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 , повідомлений у встановленому законом порядку про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився, проте направив до суду заяву з проханням розглядати справу без його участі, позовні вимоги визнає повністю та не заперечує проти їх задоволення.
Третя особадержавний нотаріусНовомиргородської районноїдержавноїнотаріальноїконтори КіровоградськоїобластіЗаліпськийВіктор Олексійовичу судовому засіданні зазначив, що не заперечує проти задоволення позову.
Заслухавши представника позивача, третю особу ОСОБА_6 , дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Згідно ст.1216ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Виходячи з вимог ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідност.1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно дост. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 2ст.1223 ЦК Україниу разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 ЦК України.
Судом встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , актовий запис про смерть № 82, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Новомиргородським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (а.с.11).
За ступенемродинного зв`язкупо відношеннюдо померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 позивач ОСОБА_1 є йогоонукою,яка єєдиною спадкоємицею,що прийняласпадщину післясмерті ОСОБА_3 ,що підтверджуєтьсякопією спадковоїсправи №71/2021до майнапомерлого ОСОБА_3 (а.с.63-83).
Згідно довідки №1744 від 26 травня 2021 року, виданої Виконавчим комітетом Новомиргородської міської ради Кіровоградської області померлий був прописаний та проживав в АДРЕСА_1 з 19 вересня 1939 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . Разом з ним була прописана та проживала онука ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка прописана та проживає за цією адресою (а.с.67).
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновником Фермерського господарства «Нектар» є ОСОБА_3 .
Пунктом 1.2. Статуту ФГ «Нектар», який зареєстрований приватним нотаріусом Новомиргородського районного нотаріального округу Кіровоградської області 19 серпня 2020 року за № 524, визначено, що засновником господарства є ОСОБА_3 та головою господарства є ОСОБА_1 .
Постановою державного нотаріуса Новомиргородської районної державної нотаріальної контори Заліпського В.О. № 13/02-31 від 18 січня 2022 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на статутний капітал фермерського господарства НЕКТАР, ідентифікаційний код юридичної особи - 20644478 через те, що ФГ НЕКТАР відсутній статутний капітал (розмір статутного (складеного) капіталу пайового фонду), тим самим відсутній доказ, що підтверджує право на спадкування на статутний капітал, необхідний для вчинення нотаріальної дії (а.с.22).
Згідно ст.ст.1258,1261 ЦК Україниспадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово, при цьому у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідност.191ЦК України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.
Майно фермерського господарства належить йому на праві власності (частина перша статті 20Закону України «Про фермерське господарство»(Закон №973-IV).Фермерське господарство та його члени відповідно до закону мають право продавати або іншим способом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину (пункт «а» частини першої статті 14 Закону № 973-IV). Успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону (частина перша статті 23 Закону №973-IV). Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання (частина перша статті 22Закону №973-IV).До складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу (стаття 19 Закону №973-IV).
З урахуванням наведеного вище, суд прийшов до висновку, що право позивача на спадщину підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами, які є належними і допустимими.
Таким чином,вимоги позивачає законнимиі обґрунтованими,не порушуютьзаконних правта інтересівінших осіб,а томунеобхідно задовольнитипозов івизнати запозивачем впорядку спадкуванняза закономправа засновникаФермерського господарства«Нектар», яке належалопомерлому ОСОБА_3 . Саме такий спосіб захисту прав позивача як спадкоємця засновника ФГ Фермерського господарства «Нектар» є ефективним.
Вказаний висновок суду узгоджується з правовою позицією, яка викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі № 179/1043/16-ц.
Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету споруна сторонівідповідача Державнийнотаріус Новомиргородськоїрайонноїдержавної нотаріальноїконториКіровоградськоїобласті ЗаліпськийВікторОлексійович про визнанняправа власностіна часткуу статутномукапіталі Фермерськогогосподарства «Нектар»та правазасновника господарствау порядкуспадкування зазаконом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,(громадянкоюУкраїни,РНОКПП НОМЕР_2 )в порядкуспадкування зазаконом післяпомерлого ІНФОРМАЦІЯ_1 діда ОСОБА_3 ,право засновникана цілісниймайновий комплексфермерського господарстваНЕКТАР у визначеному Статутом господарства обсязі, державну реєстрацію якого проведено 27.08.2020 року, номер запису 1004341070020000045, (Ідентифікаційний код юридичної особи 20644478, Місце знаходження юридичної особи: 26033, Кіровоградська область, Новомиргородський район, село Мартоноша, вулиця Григорія Нікори, 35).
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текстрішення виготовлений29 вересня 2023 року.
Суддя Новомиргородського районного суду
Кіровоградської області Володимир Орендовський
Суд | Новомиргородський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2023 |
Оприлюднено | 02.10.2023 |
Номер документу | 113815487 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні