Ухвала
від 21.09.2023 по справі 932/790/23
БАБУШКІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

21.09.23

Провадження 1кп-932/20/23

Справа 932/790/23

УХВАЛА

Іменем України

18 вересня 2023 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

у складі:

Головуючого-судді ОСОБА_1

при секретарі ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3

захисника адвоката ОСОБА_4

представника потерпілого адвоката ОСОБА_5

за участю:

обвинуваченого ОСОБА_6

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Дніпро обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12012040670000689, відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Республіки Дагестан, громадянина України, який проживає заадресою: АДРЕСА_1 , за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 190, ч.2 ст. 364-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ

До Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська 16 січня 2023 року надійшов обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_6 обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень,передбачених ч.4ст.190,ч.2ст.364-1КК України.

16 січня 2023 року по кримінальному провадженню винесена ухвала про призначення підготовчого судового засідання.

Прокурор та представник потерпілого вважали можливим призначити справу до розгляду.

Захисник адвокат ОСОБА_4 заявив клопотання про повернення обвинувального акту прокурору з тих підстав, що останній не відповідає вимогам, передбаченим ст.291 КПК України. Ухвалою Красногвардійського райсуду м.Дніпропетровська від 19 листопада 2021 року обвинувальний акт за зазначеним кримінальним провадженням був повернутий прокурору з тих підстав, що фактичні обставини кримінальних правопорушень викладені прокурором не містять чітке зазначення суб`єктивної та об`єктивної сторін складу злочину, а формулювання обвинувачення взагалі відсутнє в обвинувальному акті і зазначені суперечності та невідповідності позбавляють суд можливості роз`яснити обвинуваченому суть обвинувачення у відповідності до вимог ст.348 КПК України, при цьому для усунення зазначених недоліків прокурору був встановлений строк. Однак вищезазначена ухвала стороною обвинувачення не виконана. Формулювання обвинувачення, як було відсутнє у попередньому обвинувальному акті, так відсутнє і в нинішньому. Обвинувальний акт містить тільки виклад фактичних обставин кримінального правопорушення та правову кваліфікацію кримінального правопорушення. При цьому викладені фактичні обставини, які прокурор вважає встановленими є незрозумілими та суперечливими, оскільки сторона обвинувачення стверджує, що звернення до суду з відповідною позовною заявою і її задоволення судом, є злочином і за це ОСОБА_6 треба притягнути до кримінальної відповідальності за ст.364-1 ч.2 та ще і за ч.4 ст.190 КК України. Крім того викладені в реєстрі матеріалів досудового розслідування зазначені неправдиві відомості щодо знаходження обвинуваченого у розшуку, оскільки останній не ухилявся від слідства та суду, про що свідчать вчинення останнім та його захисником процесуальних дій по зверненню до суду та прокуратури.

Обвинувачений підтримав позицію та клопотання захисника.

Вислухавши позиції учасників процесу, суд вважає за необхідне клопотання захисту задовольнити і повернути обвинувальний акт прокурору виходячи з наступного.

Згідно діючого законодавства обвинувальний акт та додатки до нього повинні відповідати вимогам КПК України.

Відповідно до ст.291 КПК України в обвинувальному акті повинні бути викладені анкетні відомості обвинуваченого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство), анкетні відомості кожного потерпілого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство), розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Крім того, в ньому повинні бути викладені фактичні обставини кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правова кваліфікація кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті ) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення за кожним епізодом обвинувачення, обставини, які обтяжують чи пом`якшують покарання; розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, тощо. До обвинувального акту додаються реєстр матеріалів досудового розслідування, цивільний позов, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування; розписка підозрюваного про отримання обвинувального акту та цивільного позову, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування.

Згідно ст.91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення.

У відповідності до вимог ст.110 КПК України обвинувальний акт є процесуальним рішенням, яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення і яким завершується досудове розслідування.

Згідно ст.3 КПК України обвинувачення це твердження про вчинення певною особою діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність, висунуте в порядку, встановленому КПК України. Таким чином зміст формулювання обвинувачення, як складової частини обвинувального акту, яке буде підлягати доведенню під час судового розгляду, має містити формулювання вчиненого особою діяння, передбаченого КК України, із зазначенням місця, часу, способу вчинення, наслідків кримінального правопорушення, форми вини і мотивів його вчинення. Таке формулювання обвинувачення повинно бути щодо кожного вчиненого особою діяння.

Як вбачається з направленого до суду обвинувального акту, він містить анкетні відомості обвинуваченого, анкетні відомості потерпілого та представника потерпілого, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, зазначення відомостей про обставини, які обтяжують чи пом`якшують покарання, а також в ньому викладені фактичні обставини кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими та зазначена правова кваліфікація кримінальних правопорушень з посиланням на статті (частини статті ) КК України. Однак зазначений обвинувальний акт взагалі не містить формулювання обвинувачення за жодним з кримінальних правопорушень, фактичні обставини яких, були встановлені прокурором.

Вказані недоліки обвинувального акту, його неповнота, порушують право обвинуваченого, передбачене ст.42 КПК України, знати у вчиненні яких кримінальних правопорушень він обвинувачується, оскільки і суд у порядку ст.348 КПК України не зможе роз`яснити суть обвинувачення останньому, що унеможливлює якісно і в повній мірі здійснити захист, чим істотно порушується право обвинуваченого на захист.

У відповідності до кримінально-процесуального законодавства України судовий розгляд справи проводиться у межах висунутого особі обвинувачення, викладеного у обвинувальному акті і законом передбачена можливість прокурора змінити обвинувачення в суді під час судового розгляду справи по суті тільки у разі встановлення нових фактичних обставин кримінального правопорушення, у вчиненні якого обвинувачується особа.

Як вбачається з вимог ст.374 КПК України суд у мотивувальній частині вироку у разі визнання особи виправданою зазначає формулювання обвинувачення, яке пред`явлене особі і визнано судом недоведеним; а в разі визнання особи винуватою формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним, із зазначенням місця, часу, способу вчинення та наслідків кримінального правопорушення, форми вини і мотивів кримінального правопорушення.

Відсутність формулювання обвинувачення в обвинувальному акті унеможливлює проведення судового розгляду справи і прийняття остаточного рішення за наслідками його розгляду.

У відповідності до ст.ст.409, 412 КПК України безумовною підставою для скасування будь-якого рішення суду першої інстанції обвинувального чи виправдувального вироків є порушення права на захист обвинуваченого, яке полягає в тому числі у відсутності конкретизованого формулювання обвинувачення у вироку суду. Тому виходячи з того, що суд повинен забезпечити реалізацію права на захист обвинуваченому як під час судового розгляду справи так і під час підготовчого судового засідання суд приходить до висновку про повернення обвинувального акту з додатками з вищенаведених підстав прокурору.

Керуючись ст.ст. 314, 372, 376 КПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ

Обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за 12012040670000689, відносно ОСОБА_6 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 190, ч.2 ст. 364-1 КК України - повернути прокурору Центральної окружної прокуратури м. Дніпра у зв`язку з його невідповідністю вимогам КПК України.

На ухвалу може бути подана апеляція до Дніпровського апеляційного суду, через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська, протягом 7 діб з дня її проголошення.

Суддя

Бабушкінського районного суду

м.Дніпропетровська ОСОБА_1 .

СудБабушкінський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення21.09.2023
Оприлюднено02.10.2023
Номер документу113825376
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Шахрайство

Судовий реєстр по справі —932/790/23

Ухвала від 02.05.2024

Кримінальне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Карягіна Н. О.

Ухвала від 01.11.2023

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Пістун А. О.

Ухвала від 23.10.2023

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Пістун А. О.

Ухвала від 26.10.2023

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Пістун А. О.

Ухвала від 21.09.2023

Кримінальне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Карягіна Н. О.

Ухвала від 18.09.2023

Кримінальне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Карягіна Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні