Ухвала
від 01.11.2023 по справі 932/790/23
ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 11-кп/803/3651/23 Справа № 932/790/23 Суддя у 1-й інстанції - ОСОБА_1 Суддя у 2-й інстанції - ОСОБА_2

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2023 року м. Дніпро

Колегія суддів Судової палати з розгляду кримінальних справ Дніпровського апеляційного суду у складі:

головуючого судді ОСОБА_2 ,

суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

за участю секретаря

судового засідання ОСОБА_5 ,

прокурора ОСОБА_6 ,

обвинуваченого ОСОБА_7 ,

захисника ОСОБА_8 ,

представника потерпілого ОСОБА_9 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали кримінального провадження №12012040670000689 за апеляційною скаргою прокурора Центральної окружної прокуратури м. Дніпра ОСОБА_10 на ухвалу Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 18 вересня 2023 року про повернення прокурору обвинувального акта за обвинуваченням

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,уродженця РеспублікиДагестан,громадянина України,який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 364-1 КК України,

В С Т А Н О В И Л А:

Обставини, встановлені рішенням суду першої інстанції, короткий зміст оскарженого рішення.

Ухвалою Бабушкінськогорайонного судум.Дніпропетровська від18вересня 2023року обвинувальнийакт здодатками укримінальному провадженні,внесеному доЄРДР за12012040670000689,стосовно ОСОБА_7 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 190, ч.2 ст. 364-1 КК України повернуто прокурору Центральної окружної прокуратури м. Дніпра у зв`язку з його невідповідністю вимогам КПК України.

Мотивуючи постановлене рішення, суд послався на те, що обвинувальний акт не відповідає вимогам ст. 291 КПК України, а саме обвинувальний акт взагалі не містить формулювання обвинувачення за жодним з кримінальних правопорушень, фактичні обставини яких, були встановлені прокурором, що є порушенням права обвинуваченого, передбаченого ст. 42 КПК України, - знати у вчиненні яких кримінальних правопорушень він обвинувачується, оскільки і суд у порядку ст.348 КПК України не зможе роз`яснити суть обвинувачення останньому, що унеможливлює якісно і в повній мірі здійснити захист, чим істотно порушується право обвинуваченого на захист.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги і узагальнені доводи особи, яка їх подала.

В апеляційній скарзі та доповненнях до неї прокурор просить ухвалу скасувати та призначити новий розгляд у суді першої інстанції.

Обгрунтовуючи заявлені вимоги прокурор вказує, що рішення суду є незаконним, а обвинувальний акт щодо ОСОБА_7 відповідає вимогам ст. 291 КПК України, й зокрема містить фактичні обставини кримінального правопорушення та формулювання обвинувачення короткий виклад диспозиції кримінально-правової норми, порушення яких йому інкримінуються. Прокурор звертає увагу на те, що у постанові ККС ВС від 03.07.2019 вказано, що кримінальний процесуальний закон не надає повноважень суду до ухвалення вироку чи іншого рішення по суті, перевіряти правильність визначення прокурором обсягу обвинувачення, тощо й повертати обвинувальний акт прокурору, у зв`язку з неправильністю кваліфікації дій обвинуваченого, а визначення обсягу обвинувачення, при направленні обвинувального акту до суду, належить виключно до повноважень прокурора.

Позиції учасників судового провадження.

Прокурор та представник потерпілого підтримали апеляційну скаргу сторони обвинувачення, просили її задовольнити, а ухвалу, з підстав, викладених у ній, скасувати і призначити новий розгляд обвинувального акту у суді першої інстанції.

Обвинувачений та його захисник заперечували проти задоволення апеляційної скарги, вважали ухвалу суду законною та обгрунтованою.

Мотиви суду.

Відповідно до ч. 4 ст. 110 КПК України, обвинувальний акт є процесуальним документом, яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення. Він повинен відповідати вимогам ст. 291 КПК України, та містити відомості, зазначені в ч. 2 цієї статті.

Стаття 314 КПК України передбачає, що під час підготовчого засідання головуючий з`ясовує в учасників судового провадження їх думку щодо можливості призначення судового розгляду.

Однією з обставин, яка перешкоджає призначенню провадження до судового розгляду є невідповідність обвинувального акта вимогам кримінального процесуального закону.

Частиною 2 ст. 291 КПК України визначено вимоги, яким повинен відповідати обвинувальний акт, до яких, зокрема, належить виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення.

Виходячи з наведених вимог закону, обвинувальний акт повинен містити саме ті обставини, які прокурор вважає встановленими, та які з позиції сторони обвинувачення, у відповідності з вимогами ст. 91 КПК України, підлягають доказуванню під час судового розгляду.

Аналізуючи зміст ч. 2 ст. 291 КПК України слід зазначити, що закон вимагає обов`язкове відображення в обвинувальному акті трьох складників: фактичних обставин кримінального правопорушення, правової кваліфікації (в теорії кримінального процесу використовується назва «формула обвинувачення») та формулювання обвинувачення.

В доктрині кримінального процесу під формулюванням обвинувачення розуміється короткий виклад тексту диспозиції кримінально-правової норми, порушення якої інкримінується особі, фабула обвинувачення виступає фактичною моделлю вчиненого злочину, а юридичне формулювання (формула та формулювання обвинувачення) - це правова модель злочину, вказівка на кримінально-правові норми, порушення яких інкримінується обвинуваченому.

При цьому, важливим є виклад саме фактичних обставин кримінального правопорушення, бо правильне їх відображення має суттєве значення не тільки для аргументації висновків слідчого, але і для дослідження обставин вчиненого кримінального правопорушення в суді та для реалізації права на захист. Отже, фабула обвинувачення є фактичною моделлю вчиненого злочину, а юридичне формулювання (формула та формулювання обвинувачення) - це правова модель злочину, вказівка на кримінально-правові норми, порушення яких інкримінується обвинуваченому.

Приймаючи рішення про повернення обвинувального акта прокурору з підстав його невідповідності вимогам ст. 291 КПК України, суд зазначив, що в обвинувальному акті взагалі не викладено формулювання обвинувачення щодо кримінальних правопорушень, які інкримінуються ОСОБА_7 .

Разом з цим, колегією суддів встановлено, що обвинувальний акт вищевказаним вимогам закону відповідає, а тому висновки суду щодо необхідності його повернення, є безпідставними.

Так, в обвинувальному акті викладено фактичні обставини кримінальних правопорушень, вчинення яких інкримінуються ОСОБА_7 та які прокурор вважає встановленими та правова кваліфікація його дій, формулювання обвинувачення.

Отже, зі змісту обвинувального акта щодо ОСОБА_7 убачається, що в ньому зазначені всі обов`язкові відомості, про які йдеться в ч. 2 ст. 291 КПК України, тобто цей процесуальний документ за своєю формою та змістом повністю відповідає вимогам вищезазначеної статті кримінального процесуального кодексу України, так як слідчий з достатньою повнотою відобразив фактичні обставини кримінального правопорушення, які вважав встановленими, його правову кваліфікацію з посиланням на положення КК України, та виконав інші вимоги, передбачені законом.

За таких обставин, визнати обґрунтованими наведені мотиви суду колегія суддів не може, оскільки встановлення відповідності зазначених в обвинувальному акті відомостей не належить до повноважень суду під час підготовчого судового засідання та, в розумінні вимог ст. 291 КПК України, не є підставою для повернення обвинувального акта прокурору для усунення недоліків.

Таким чином, колегія суддів вважає, що, повертаючи обвинувальний акт прокурору з вищевказаних підстав, суд вийшов за межі тих питань судового провадження, які вирішуються у підготовчому судовому засіданні, а відтак посилання суду першої інстанції на порушення вимог ст. 291 КПК України, як на підставу повернення обвинувального акта, є необґрунтованими.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга прокурора підлягає задоволенню, а ухвала суду першої інстанції - скасуванню, з призначенням нового судового розгляду в суді першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 404, 405, 407, 409, 419 КПК України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу прокурора Центральноїокружної прокуратурим.Дніпра ОСОБА_10 задовольнити.

Ухвалу Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 18 вересня 2023 року про повернення прокурору обвинувального акта за обвинуваченням ОСОБА_7 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 364-1 КК України,- скасувати та призначити новий розгляд у суді першої інстанції.

Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення і касаційному оскарженню не підлягає.

Судді:

ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4

СудДніпровський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення01.11.2023
Оприлюднено09.11.2023
Номер документу114736228
СудочинствоКримінальне
КатегоріяІнші справи та матеріали

Судовий реєстр по справі —932/790/23

Ухвала від 02.05.2024

Кримінальне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Карягіна Н. О.

Ухвала від 01.11.2023

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Пістун А. О.

Ухвала від 23.10.2023

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Пістун А. О.

Ухвала від 26.10.2023

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Пістун А. О.

Ухвала від 21.09.2023

Кримінальне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Карягіна Н. О.

Ухвала від 18.09.2023

Кримінальне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Карягіна Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні