ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
07.09.2023Справа № 910/8464/23
Суддя Плотницька Н.Б., розглянувши справу
за позовом Комунального підприємства "Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них печерського району" м. Києва (01010, місто Київ, вулиця Андрія Іванова, будинок 19)до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гріненерго-Карт Україна" (03110, місто Київ, вулиця Солом`янська, будинок 11) прозобов`язати виконати умови договоруПредставники сторін:від позивачане з`явились від відповідачане з`явилисьОБСТАВИНИ СПРАВИ:
30.05.2023 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Комунальному підприємству "Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Печерського району" м. Києва з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гріненерго-Карт Україна" про зобов`язати вчинити дії.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач в порушення норм чинного законодавства України та укладеного між сторонами договору про закупівлю від 06.12.2021 № 335Т не виконав взяті на себе зобов`язання щодо фактичної поставки товару покупцю, у зв`язку з чим в останнього виник обов`язок передати покупцю визначений у договорі товар
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.05.2023 позовну заяву залишено без руху на підставі частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України.
19.06.2023 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшли документи на підтвердження усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.06.2023 відкрито провадження у справі № 910/8464/23 та позовну заяву прийнято до розгляду, справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 24.07.2023.
У підготовчому засіданні 24.07.2023 суд постановив протокольну ухвалу про оголошення перерви в судовому засіданні до 07.08.2023.
У підготовчому засіданні 07.08.2023 суд, керуючись пунктом 3 частиною 2 статті 185 Господарського процесуального кодексу України, постановив протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 07.09.2023.
В судове засідання 07.09.2023 представники сторін не з`явились, проте про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
У судовому засіданні 07.09.2023 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
22.12.2020 між Комунальним підприємством "Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них печерського району" м. Києва (замовник за договором, позивач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Глуско-Карт Україна" (постачальник за договором, відповідач у справі) було укладено договір на закупівлю товарів № 335Т, відповідно до умов якого продавець зобов`язується у 2021 році з урахуванням строку дії договору, встановленого пунктом 9.1., поставити покупцю товар, зазначений в Специфікації (додаток № 1 до договору), а покупець - прийняти і оплатити такий товар. Товар постачається окремими партіями, згідно потреб покупця. Під партією товару розуміється обсяг товару, що повинен бути наданий продавцем покупцю відповідно до умов даного договору.
Найменування (номенклатура, асортимент) товару: Код за ДК 021:2015 - 09130000-9 Нафта і дистиляти: бензин А-92 (по талонах), дизельне паливо (по талонах) (далі за текстом - товар). Кількість товару, який постачається згідно договору: Бензин А-92 (по талонах) - 25 000 літрів, Дизельне паливо (по талонах) - 75 000 літрів (пункти 1.2 та 1.3 договору).
Згідно з пунктами 2.1 та 2.2 договору сторони визначили строк поставки товару: з дати підписання договору у 2021 році та місце поставки товару: стаціонарна АЗС м. Київ, Печерський район.
У відповідності до пункту 2.4 договору строк поставки (передачі) товару здійснюється продавцем на протязі 1-2 календарних днів з моменту отримання ним заявки від покупця, окремими партіями у т.ч. у вихідні або вечірній час на умовах даного договору. товар повинен надаватися у талонах (бланках-дозволах) номіналом 10,20 або 30 літрів при цьому талони (бланки-дозволи) повинні діяти по всій території України (крім тимчасово окупованої території Донецької, Луганської областях та АР Крим). Продавець повинен забезпечити заправку автомобілів покупця паливом по талонах (бланках-дозволах) (номіналом 10,20 або 30 літрів) на АЗС в Печерському районі м. Києва.
Термін дії талонів (бланків-дозволів) не менше одного року (пункт 2.5 договору).
Пунктом 2.6 договору сторони погодили, що у разі закінчення строку дії бланків-дозволів (галонів) на видачу бензину та дизельного палива, продавець повинен мати можливість провести їх обмін на інші. У разі, якщо продавець здійснює перехід на бланки-дозволи (талони) нового зразку, він повинен здійснити рівноцінний обмін бланків-дозволів (талонів) старого зразку, що залишилися у покупця та не були реалізовані, на бланки дозволи (талони) нового зразку, в тому числі стосовно бланків-дозволів (талонів), що залишились у покупця після закінчення строку їх дії.
Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 договору ціна цього договору становить: 3 163 500, 00 грн. з ПДВ, в тому числі ПДВ 527 250,00 грн, та дорівнює загальній сумі вартостей усіх партій товару, що поставлені за цим договором. Ціна за 1 літр визначається в специфікації (додаток № 1 договору) в гривнях з урахуванням усіх податків, зборів та інших витрат.
Згідно з пунктом 4.1 договору розрахунок за поставлений товар може бути здійснений з бюджетного рахунку покупця за наявності коштів на рахунку. У випадку розрахунку з бюджетних коштів, оплата здійснюються на підставі статті 49 Бюджетного кодексу України на умовах відстрочки платежу на термін до 30 календарних днів. У разі затримки бюджетного фінансування розрахунок за поставлений товар здійснюється на протязі 7-ми банківських днів, з дати отримання покупцем бюджетного призначення на фінансування закупівлі на рахунок. При цьому оплата продавцю за поставлений товар проводиться покупцем у відповідності із розподілом обсягів коштів бюджетного фінансування. Коригування суми договору та розподілу бюджетних коштів покупця здійснюється додатковими угодами залежно від фінансування, які оформлюються належним чином та підписуються кожною стороною і є невід`ємними частинами договору. Розрахунки за поставлений товар може бути здійснено покупцем з розрахункового рахунку покупця шляхом перерахунку коштів з розрахункового рахунку покупця після постачання продавцем товару за умови своєчасного надання продавцем рахунку-факгури, податкової накладної, документів якості на поставлений товар на поточний рахунок продавця, протягом 5-ти банківських днів з моменту отримання товару покупцем.
Пунктом 5.3.1 договору встановлений обов`язок продався забезпечити поставку товару у строки та на умовах, встановлених цим договором.
Цей договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2021, за умови виконання сторонами своїх зобов`язань, у частині виконання грошових зобов`язань до повного взаємного розрахунку (пункт 9.1 договору).
Додатковою угодою № 1 від 31.12.2021 до договору на закупівлю товарів № 335Т від 06.12.2021 сторони погодили продовжити термін дії договору на строк, достатній для проведення закупівлі, до 31.05.2022.
Специфікацією № 1 до договору на закупівлю товарів № 335Т від 06.12.2021 сторони передбачили найменування товару, кількість, ціну, а саме: бензин А-92 (по талонах) 25 000 л, загальна вартість 682 500 грн 00 коп., дизельне паливо (по талонах) 75000 л, загальна вартість 1 953 750 грн 00 коп.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором поставки.
Відповідно до частини 1 статті 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з частиною 4 статті 265 Господарського кодексу України сторони для визначення умов договорів поставки мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо або у виключній формі цим Кодексом чи законами України.
Реалізація суб`єктами господарювання товарів негосподарюючим суб`єктам здійснюється за правилами про договори купівлі-продажу. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу. (частина 6 статті 265 Господарського кодексу України).
Частинами 1 та 2 статті 712 Цивільного кодексу України визначено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Нормами частини 1 статті 656 Цивільного кодексу України встановлено, що предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.
Згідно з частиною 1 статті 662 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
Згідно з частиною 1 статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Частиною 1 статті 693 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.
Судом встановлено за матеріалами справи та підтверджено наданими позивачем доказами, що на виконання умов договору за видатковою накладною № Т-15580 від 02.02.2022 постачальник передав, а замовник прийняв талони на дизпаливо у загальній кількості 12900 л, талони на бензин А-92 у загальній кількості 7000 л, всього на загальну суму 632 574 грн 00 коп.
Відповідно до статті 663 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.
У відповідності до норм частини 1 статті 664 Цивільного кодексу України обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: 1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар; 2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару. Договором купівлі-продажу може бути встановлений інший момент виконання продавцем обов`язку передати товар.
За змістом статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з частинами 1, 2 статті 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
27.04.2022 у зв`язку із припиненням надання повару покупець звернувся із листом (№ 348/20-11 від 27.04.2022 ) до продавця щодо відновлення надання товару відповідно до умов договору.
Листом № 26 від 09.05.2022 продавець повідомив покупця про настання обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) і тимчасову неможливість виконання зобов`язань за вказаним договором.
26.05.2022 у зв`язку з не відновленням надання товару покупець звернувся із листом (№ 436/20-11 від 26.05.2022) до продавця щодо відновлення надання товару відповідно до умов договору.
07.06.2022 покупець направив на адресу продавця претензію щодо порушення умов договору № 965/20-11, яку продавець отримав 13.06.2022, що підтверджується відміткою в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу.
03.02.2023 покупець повторно направив на адресу продавця претензію щодо порушення умов договору № 131 від 03.02.2023, яку продавець отримав
10.02.2023, що підтверджується відміткою в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу.
27.04.2023 покупець направив на адресу продавця лист з проханням провести обмін талонів строк дії яких закінчився на інші та забезпечити заправку автомобілів покупця паливом по талонах, проте продавець обмін талонів строк дії яких закінчився на інші не здійснив та не забезпечив заправку автомобілів покупця паливом по талонах.
Спір виник внаслідок того, що відповідач свої зобов`язання за договором на закупівлю товарів № 335Т від 06.12.2021 не виконав та товар, а саме бензин марки А-92 та дизельного палива, право отримання якого на автозаправних станціях підтверджується талонами наданими відповідачем, у визначений строк не надав, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з вимогою про зобов`язання відповідача вчинити дії щодо обміну талонів строк дії яких закінчився та щодо фактичної поставки товару.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини 1 статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
В силу статей 525, 526 Цивільного кодексу України та статті 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За приписами частини 2 статті 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (стаття 599 Цивільного кодексу України).
Як передбачено пунктом 2 частини 1 статті 664 Цивільного кодексу України обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.
Статтею 670 Цивільного кодексу України врегульовано правові наслідки порушення умови договору щодо кількості товару, а саме встановлено, що якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Частиною 2 статті 693 Цивільного кодексу України визначено, що якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Зі змісту зазначеної норми права вбачається, що умовою її застосування є неналежне виконання продавцем свого зобов`язання зі своєчасного передання товару покупцю, а у разі настання такої умови покупець має право діяти альтернативно: або вимагати передання оплаченого товару від продавця, або вимагати повернення суми попередньої оплати. Можливість обрання певно визначеного варіанта правової поведінки боржника є виключно правом покупця, а не продавця. Отже, волевиявлення щодо обрання одного з варіантів вимоги покупця має бути вчинено ним в активній однозначній формі такої поведінки, причому доведеної до продавця.
Таким чином, враховуючи те, що позивач не зміг отримати пальне за виданими відповідачем талонами, тобто постачальником не було дотримано своїх зобов`язань з поставки товару позивачу, які вважаються виконаними з моменту фактичного відпуску товару на АЗК відповідача, покупець набув права на зобов`язання продавця з передачі оплаченого та непереданого товару - дизпалива у кількості 12900 літрів й бензину марки А-92 у кількості 7 000 літрів на загальну суму в розмірі 632 574 грн 00 коп.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
З огляду на вищенаведене та встановленням факту порушення відповідачем вищезазначених норм Цивільного кодексу України та умов договору та враховуючи те, що на момент прийняття рішення доказів поставки товару або повернення суми попередньої оплати відповідач суду не представив, як і доказів, що спростовують вищевикладені обставини, а тому вимоги позивача про зобов`язання відповідача виконати зобов`язання за договором на закупівлю товарів № 335Т від 06.12.2021 в частині обміну талонів строк дії яких закінчився та інші та в частині передачі товару - дизпалива у кількості 12900 літрів й бензину марки А-92 у кількості 7 000 літрів на загальну суму в розмірі 632 574 грн 00 коп., шляхом заправки по талонах транспортних засобів позивача на автозаправних станціях м. Києва, визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтею 74, статтями 76-79, статтею 86, статтею 123, статтею 129, статтями 232-233, статтями 237- 238, статтями 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Глуско-Карт Україна" (03110, місто Київ, вулиця Солом`янська, будинок 11, ідентифікаційний код 32489155) провести обмін талонів, за договором на закупівлю товарів № 335Т від 06.12.2021, строк дії яких закінчився на інші.
3. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Глуско-Карт Україна" (03110, місто Київ, вулиця Солом`янська, будинок 11, ідентифікаційний код 32489155) передати Комунальному підприємству "Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Печерського району" м. Києва (01010, місто Київ, вулиця Андрія Іванова, будинок 19, ідентифікаційний код 03359115) товар - бензин А-92 у кількості 7 000 літрів та дизельне паливо у кількості 12900 літрів на загальну суму в розмірі 632 574 (шістсот тридцять дві тисячі п`ятсот сімдесят чотири) грн 00 коп., шляхом заправки по талонах транспортних засобів Комунального підприємства "Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Печерського району" м. Києва на автозаправних станціях м. Києва
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Глуско-Карт Україна" (03110, місто Київ, вулиця Солом`янська, будинок 11, ідентифікаційний код 32489155) на користь Комунального підприємства "Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Печерського району" м. Києва (01010, місто Київ, вулиця Андрія Іванова, будинок 19, ідентифікаційний код 03359115) витрати по сплаті судового збору у розмірі 12 172 (дванадцять тисяч сто сімдесят дві) грн 61 коп.
5. Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).
Повний текст рішення складено: 02.10.2023
Суддя Н.Плотницька
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2023 |
Оприлюднено | 04.10.2023 |
Номер документу | 113856484 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Плотницька Н.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні