номер провадження справи 22/161/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
28.09.2023 Справа № 908/2710/23
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Ярешко О.В., при секретарі судового засідання Шолоховій С.В.
за участю представників сторін:
від позивача не з`явився;
від відповідача не з`явився
розглянувши в судовому засіданні матеріали справи № 908/2710/23
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116)
про стягнення 26 987 197,48 грн.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 04.09.2023 суддею Ярешко О.В. прийнято до розгляду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг», відкрито провадження у справі № 908/2710/23. Ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 28.09.2023. Явку уповноважених представників учасників справи визнано необов`язковою.
У підготовче засідання 28.09.2023 представники сторін не з`явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Відповідача повідомлено, згідно ч. 1 ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території».
19.09.2023 на адресу суду надійшов відзив (вих. б/н від 19.09.2023) на позовну заяву, з якого вбачається, що відповідач на теперішній час не може визнати або не визнати позовні вимоги, оскільки з 13.03.2022 Дніпрорудненська міська територіальна громада Василівського району Запорізької області знаходиться в окупації. Контроль за коштами підприємства відповідача, матеріальними цінностями та документацією було втрачено. Оригінали письмових доказів, на які посилається позивач, у відповідача відсутні. Зазначив, що з розрахунку суми основного боргу, який наведено позивачем у позові, вбачається, що борг утворився та почав збільшуватися з початком військової агресії проти України. Це стало підставою настання форм-можорних обставин, оскільки в країні введено воєнний стан.
На підставі вищевказаного, просить суд постановити ухвалу якою визначити початок розгляду даної справи після закінчення воєнного стану в Україні та/або деокупації завершення бойових дій, оточення (блокування) Дніпрорудненської міської територіальної громади, на території якої знаходиться відповідач.
Також, 19.09.2023 на адресу суду надійшло клопотання (вих. б/н від 19.09.20123) відповідача про витребування оригіналів письмових доказів. В обґрунтування посилається на те, що Дніпрорудненська міська територіальна громада Василівського району Запорізької області знаходиться в окупації з 13.03.2022. Контроль за коштами підприємства відповідача, матеріальними цінностями та документацією було втрачено. Чинного керівника підприємства було призначено на посаду наказом начальника Дніпрорудненської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області у червні 2023. Оригінали письмових доказів, на які посилається позивач, у відповідача відсутні. Відповідач звертає увагу суду, що частина документів, які подані позивачем в обґрунтування своїх вимог, підписані минулим керівником вже під час окупації. У зв`язку з викладеним, просить суд витребувати у позивача оригінали доданих до позовної заяви документів, а саме: договір постачання природного газу від 29.06.2021 р № 2520-НГТ-13 з додатковими угодами №№ 1-9; акти приймання - передачі природного газу за жовтень2021-березень-2022 (з коригуючи ми актами за поставку у березні 2022).
25.09.2023 на електронну пошту суд від позивача надійшла відповідь (вих. б/н від 22.09.2023) на відзив. Позивач вважає, що доводи відповідача щодо дії обставин непереборної сили є необґрунтованими, безпідставними та не підтвердженими належними та допустимими доказами, що спростовує його твердження про застосування у даному випадку форс-мажору.
27.09.2023 від представника позивача надійшло клопотання про проведення підготовчого засідання у справі без його участі. Зазначив, що не заперечує проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по сіті. Участь у наступному засіданні, представник просить забезпечити у режимі відеоконференції.
Відповідно до ч. 3 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, технічна фіксація судового засідання не здійснювалась.
Розглянувши документи, що містяться в матеріалах справи та клопотання відповідача суд зазначає, що відкладення розгляду справи на невизначений термін не передбачено нормами чинного законодавства.
Ст. 55 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Згідно ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є, зокрема, розумні строки розгляду справи судом.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Відтак, органи судової влади здійснюють правосуддя, навіть в умовах воєнного стану.
Згідно ст. 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.
Пунктом 3 Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено, що у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Судом враховано, що в умовах воєнного часу, суди України, продовжують працювати на територіях, де це є можливим, на підставі чого, з метою забезпечення розумного балансу між нормами статті 3 Конституції України, згідно з якою людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, а також положеннями статті 2 Господарського процесуального кодексу України, які визначають завдання господарського судочинства, з урахуванням норм Закону України «Про правовий режим воєнного стану», приймаючи до уваги обставини даної справи та достатність часу, наданого учасникам справи для висловлення своєї правової позиції по даній справі, висновок суду щодо доцільності розглядати дану справу в порядку загального позовного провадження, створивши учасникам справи умови належного балансу безпеки та можливості ефективної реалізації їх процесуальних прав.
Таким чином, враховуючи вищенаведене законодавство, відсутність підстав для обмеження повноважень судів, органів та установ системи правосуддя щодо захисту судом конституційних прав і свобод людини і громадянина у період воєнного стану в Україні, як це визначено Законом України «Про правовий режим воєнного стану», зважаючи на засади розумності строків розгляду справи судом та необґрунтованість клопотання Комунального підприємства «Дніпрорудненські теплові мережі» щодо постановлення ухвали, якою визначити початок розгляду даної справи після закінчення воєнного стану в Україні та/або де окупації завершення бойових дій, оточення (блокування) Дніпрорудненської міської територіальної громади, на території якої знаходиться відповідач, суд відмовляє в його задоволенні.
Згідно ст. 81 ГПК України, учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Відповідно до ст. 91 ГПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору; письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього; учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Частиною 6 ст. 91 ГПК України передбачено, що якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
Клопотання відповідача, щодо витребування оригіналів доказів судом задовольняється. Враховуючи викладені у відзиві обставини та наведені приписи процесуального законодавства, суд витребовує у позивача оригінали доказів доданих разом із позовом, а саме: договір постачання природного газу від 29.06.2021 р № 2520-НГТ-13 з додатковими угодами №№ 1-9; акти приймання - передачі природного газу за жовтень 2021-березень 2022 (з коригуючи ми актами за поставку у березні 2022).
Згідно зі ст. 183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках визначених частиною другою ст. 202 цього кодексу.
Згідно п. 4 ст. 202 ГПК України, суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку у разі необхідності витребування нових доказів.
Враховуючи викладене вище, суд вважає за необхідне у зв`язку з неявкою представників позивача та відповідача в підготовче судове засідання, необхідністю витребувати докази, з метою всебічного, повного та об`єктивного встановлення всіх обставин справи в їх сукупності, дотримуючись принципів рівності та змагальності сторін у судовому процесі, підготовче засідання відкласти, явку учасників справи у підготовче засідання визнати обов`язковою.
Враховуючи клопотання позивача про призначення засідання суду у режимі відеоконференції, суд вважає за можливе задовольнити клопотання представника позивача та проведення засідання суду в режимі відеоконференції, про що постановлено відповідну ухвалу.
Керуючись ст.ст. 81, 91, 120, 121, 182, 183, 197, 202, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
1.Відкласти підготовче засідання на 31.10.2023 об 11 год. 30 хв.
Судове засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Запорізької області за адресою: 69001, м. Запоріжжя, вул. Гетьманська, буд. 4, корпус 1.
Електронна адреса Господарського суду Запорізької області: inbох@zp.arbitr.gov.ua, телефон гарячої лінії суду: (061) 7648930.
2. Викликати у судове засідання уповноважених представників учасників справи, явку яких визнати обов`язковою. При направленні у судове засідання уповноважених представників учасників справи, останнім мати при собі відповідно до ст. 60 ГПК України документи, що підтверджують повноваження представників (правовстановлюючі (статутні) документи, довіреність).
3. Клопотання Комунального підприємства «Дніпрорудненські теплові мережі» про витребування у позивача оригіналів доказів поданих разом із позовом задовольнити.
4. Витребувати у позивача оригінали доказів поданих разом із позовом, а саме:
- договір постачання природного газу від 29.06.2021 р № 2520-НГТ-13 з додатковими угодами №№ 1-9;
- акти приймання - передачі природного газу за жовтень 2021-березень 2022 (з коригуючими актами за поставку у березні 2022).
5. Попередити учасників справи про відповідальність (штраф), визначену ст. 135 ГПК України, за невиконання процесуальних обов`язків, зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству, неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин.
6. Екземпляр даної ухвали надіслати на електронні адреси сторін.
7. Повідомити відповідач про час і місце підготовчого засідання шляхом розміщенням оголошення на веб-порталі Судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://court.gov.ua/sud5009/ та телефонограмою.
8. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Ухвала підписана 03.10.2023.
Повідомити учасників справи про можливість подати процесуальні документи (заяви, клопотання, скарги, відзиви тощо), письмові та електронні докази на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі «Електронний суд», поштою, факсом або дистанційні засоби зв`язку, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису з урахуванням вимог Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» та Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Отримати інформацію по справі можливо на офіційному веб-порталі Судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://court.gov.ua/sud5009/.
Суддя О.В. Ярешко
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2023 |
Оприлюднено | 05.10.2023 |
Номер документу | 113891937 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Ярешко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні