Справа № 278/3419/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2023 року м. Житомир
Суддя Житомирського районного суду Житомирської області Дубовік О. М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кромберг енд Шуберт Україна ЖУ" про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вище вказаною позовною заявою, у якій просить зобов`язати відповідача надати йому довідку про визначення та фіксацію суми заробітної плати та компенсаційних виплат за час призупинення дії трудового договору у період з 01.04.2022 року по 19.04.2023 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він, ОСОБА_1 , 02.08.2021 року був прийнятий у ТОВ «Кромберг Енд Шуберт Україна ЖУ» на посаду завантажувача-вивантажувача (кабельних матеріалів) відділу логістики в порядку переведення з ТОВ «ВФБ Груп Лімітед».
У квітні 2022 року позивач отримав засобами поштового зв`язку лист від відповідача з повідомленням про те, що на період воєнного стану з ним призупинено дію трудового договору; відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам в даний період в повному обсязі покладається на державу-агресора, тому від товариства не буде нараховуватись заробітна плата, допомога по тимчасовій непрацездатності, тощо.
19.04.2023 року позивача було звільнено з зазначеної вище посади за власним бажанням; при звільненні останній звернувся до відповідача з проханням надати копію наказу про призупинення дії трудового договору та довідки про визначення та фіксацію суми заробітної плати та компенсаційних виплат, які були йому належні, якщо такого призупинення не було б, проте, відповідач відмовився надавати запитувані документи.
Зазначене і стало підставою для звернення до суду.
Провадження у даній справі було відкрито в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву (а.с. 16).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача просить закрити провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, оскільки уповноваженими особами відповідача 29.04.2023 року було сформовано відповідну довідку, яку позивач не прийшов та не забрав наручно, тому її було йому відправлено засобами поштового зв`язку. Однак поштове відправлення разом із довідкою повернулося відповідачу у зв`язку із закінченням термінів зберігання. Повторно позивач ні усно, ні письмово з проханням видати довідку, тощо до відповідача не звертався (а.с. 20-22).
Відповідно до ч. ч. 1, 5 ст. 279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.
02.08.2021 року ОСОБА_1 був прийнятий у ТОВ «Кромберг Енд Шуберт Україна ЖУ» на посаду завантажувача-вивантажувача (кабельних матеріалів) відділу логістики в порядку переведення з ТОВ «ВФБ Груп Лімітед», що підтверджується копією трудової книжки (а.с. 6-7).
01.04.2022 року ТОВ «Кромберг енд Шуберт Україна ЖУ» листом № 950/699 повідомило ОСОБА_1 про те, що з ним на період воєнного стану призупинено дію трудового договору; відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам в даний період в повному обсязі покладається на державу-агресора, тому від товариства йому не буде нараховуватись заробітна плата, допомога по тимчасовій непрацездатності і т.п. (а.с. 8).
Про призупинення дії трудового договору ТОВ «Кромберг енд Шуберт Україна ЖУ» винесено відповідний наказ № 35/2 від 31.03.2022 року (а.с. 10).
Листом № 484/357 від 06.03.2023 року ТОВ «Кромберг енд Шуберт Україна ЖУ» повідомило ОСОБА_1 про те, що з останнім буде поновлено дію трудового договору 02.05.2023 року та необхідність у проходженні медичного огляду (а.с. 9).
19.04.2023 року позивача на підставі наказу № 522-к/тр від 18.04.2023 року звільнено з посади завантажувача-вивантажувача (кабельних матеріалів) відділу логістики за власним бажанням (ст. 38 КЗпП) (а.с. 11).
21.04.2023 року позивач звернувся до відповідача з письмовим зверненням (а.с. 12), яке останній отримав 25.04.2023 року (зворот. а.с. 12), щодо надання ОСОБА_1 копії наказу про призупинення дії трудового договору на період воєнного стану та довідки про середній заробіток під час перебування ним в призупинених трудових відносинах.
27.04.2023 року уповноваженими особами ТОВ «Кромберг енд Шуберт Україна ЖУ» було сформовано довідку № 967 щодо середнього розміру заробітної плати ОСОБА_1 (а.с. 25) та скеровано супровідним листом від 03.05.2023 року № 1008 засобами поштового зв`язку 05.05.2023 року; квитанція № 1001432628531 (а.с. 24, 26).
Відповідно до трекінгу АТ «Укрпошта» поштове відправлення № 1001432628531 повернулося за зворотною адресою у зв`язку з закінченням терміну зберігання (а.с. 27).
Зазначене також підтверджується копією конверту (а.с. 30).
Згідностатті 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Порушення права пов`язане з позбавленням його суб`єкта можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.
Відповіднодо частини першоїстатті 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв`язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов`язки, передбачені трудовим договором.
Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Призупинення дії трудового договору не може бути прихованим покаранням і не застосовується до керівників та заступників керівників державних органів, а також посадових осіб місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади.
Призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов`язки та спосіб обміну інформацією, строк призупинення дії трудового договору, кількість, категорії і прізвища, ім`я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників, умови відновлення дії трудового договору.
Наказ (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, укладеного з посадовими особами державних органів та органів місцевого самоврядування, роботодавець подає для погодження до військової адміністрації, яка здійснює свої повноваження на відповідній території (військові адміністрації населених пунктів та районні військові адміністрації, а за їх відсутності - обласні).
Відповідно до ч. 4 ст. 13 зазначеного Закону відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.
Згідно ст. 15 Закону відшкодування працівникам та роботодавцям пов`язаних із трудовими відносинами грошових сум, втрачених внаслідок збройної агресії проти України, здійснюється за рахунок коштів держави-агресора, а також коштів, отриманих з/від відповідних фондів на відновлення України, у тому числі міжнародних, міжнародної технічної та/або поворотної чи безповоротної фінансової допомоги, інших джерел, передбачених законодавством.
Порядок визначення і відшкодування працівникам та роботодавцям пов`язаних із трудовими відносинами грошових сум, втрачених внаслідок збройної агресії проти України, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до листа Державної служби України з питань праці від 09.05.2022 року № 1922/4/4.1-ЗВ-22а, норми ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», які регулюють деякі аспекти трудових відносин інакше, ніж КЗпП України та інше законодавство про працю, мають пріоритетне застосування на період дії воєнного стану для працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої незалежності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Призупинення дії трудового договору може бути застосовано тоді, коли трудовим договором встановлено обов`язок надання та викнання роботи, але військова агресія проти України виключає можливість її надання та виконання. У разі призупинення трудового договору роботодавець повинен продовжувати ведення обліку в частині визначення і фіксації сум заробітної плати та компенсаційних виплат, які були б належні працівникові.
Отже, чинним законодавством передбачено право працівника, який фактично втратив заробіток, у зв`язку з воєнним станом, запровадженим в Україні, внаслідок широкомаштабної збройної агресії Російської Федерації проти України, на відшкодування втрачених грошових сум.
Разом з тим, аби в майбутньому працівнику отримати пов`язані із трудовими відносинами грошові суми, втрачені внаслідок збройної агресії проти України, необхідним є визначення розміру таких сум (заробітної плати, компенсаційних виплат), що може бути здійснено лише роботодавцем.
Згідно ст. 49 КЗпП роботодавець зобов`язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
КЗпП не визначено терміну щодо видачі довідки, тому слід керуватисяст. 20 ЗУ «Про звернення громадян». Так, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше 1 місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, невідкладно, але не пізніше 15 днів від дня їх отримання.
Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати 45 днів.
Згідно зі ст. ст. 76, 77 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми єдокази,які усвоїй сукупностідають змогудійти висновкупро наявністьабо відсутністьобставин справи,які входятьдо предметадоказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч. 1, 2 ст. 80 ЦПК України).
Згідно положень ст. 81 ЦПК України кожна сторонаповинна довеститі обставини,на яківона посилаєтьсяяк напідставу своїхвимог абозаперечень,крім випадків,встановлених цимКодексом. Доказиподаються сторонамита іншимиучасниками справи. Доказуванняне можеґрунтуватися наприпущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Позивачем доведено, а відповідачем не спростовано факту не отримання ОСОБА_2 довідки про визначення та фіксацію суми заробітної плати та компенсаційних виплат за час призупинення дії трудового договору у період з 01.04.2022 року по 19.04.2023 року.
Надана відповідачем довідка від 27.04.2023 року за № 967 (а.с. 25) не містить повної відповіді на запитувану інформацію ОСОБА_3 , а саме - щодо компенсаційних виплат за час призупинення дії трудового договору. У зазначеній довідці міститься інформація лише про дохід ОСОБА_3 про середньогодинну заробітну плату, про середньоденну заробітну плату та про середньомісячну заробітну плату за період з 01.02.2022 року по 31.03.2022 року, що також не відповідає запитуваній інформації, оскільки позивач просить надати інформацію саме за час призупинення дії трудового договору у період з 01.04.2022 року по 19.04.2023 року, а не з 01.02.2022 року по 31.03.2022 року.
Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у цій справі, відповідно до ст. 141 ЦПК Українивважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у сумі 1073,60 грн, оскільки позивача на підставі ч. 1 ст. 136 ЦПК України звільнено від сплати судового збору.
Керуючись ст. 4, 5, 13, 76-82, 141, 263-265, ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кромберг енд Шуберт Україна ЖУ" про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов`язати Товариства з обмеженою відповідальністю "Кромберг енд Шуберт Україна ЖУ" надати ОСОБА_1 довідку про визначення та фіксацію суми заробітної плати та компенсаційних виплат за час призупинення дії трудового договору у період з 01.04.2022 року по 19.04.2023 року.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кромберг енд Шуберт Україна ЖУ" на користь держави 1073,60 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 .
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Кромберг енд Шуберт Україна ЖУ», місцезнаходження: Житомирська область, Житомирський район, с. Оліївка, вул. Садова, 4, код ЄДРПОУ: 39544054.
Суддя О. М. Дубовік
Суд | Житомирський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2023 |
Оприлюднено | 06.10.2023 |
Номер документу | 113925219 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Житомирський районний суд Житомирської області
Дубовік О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні