Справа № 686/19228/23
Провадження № 1-кс/686/8233/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2023 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши в судовому засіданні в залі суду у м. Хмельницькому клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні № 12023240000000373 від 11.07.2023, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 197-1 КК України,
ВСТАНОВИВ:
27.09.2023 року старший слідчий відділу розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій старший лейтенант поліції ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором відділу Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення обшуку за місцем фактичного проживання ОСОБА_5 , за адресою: АДРЕСА_1 , який на праві власності належить ОСОБА_6 , з метою відшукання та вилучення оригіналів наступних речей та документів: договорів підряду (виконання робіт) на будівництво об`єкту «Нове будівництво житлового будинку в вбудованими приміщеннями громадського призначення та окремо розташованими господарськими спорудами, АДРЕСА_2 (корегування незавершених будівництвом об`єктів житлової нерухомості, АДРЕСА_2,13,15,17), м. Кам`янець-Подільський, Хмельницької області», проектної документації на об`єкт «Нове будівництво житлового будинку в вбудованими приміщеннями громадського призначення та окремо розташованими господарськими спорудами, АДРЕСА_2 (корегування незавершених будівництвом об`єктів житлової нерухомості, АДРЕСА_2,13,15,17), м. Кам`янець-Подільський, Хмельницької області», експертизу проектної документації щодо об`єкту «Нове будівництво житлового будинку в вбудованими приміщеннями громадського призначення та окремо розташованими господарськими спорудами, АДРЕСА_2 (корегування незавершених будівництвом об`єктів житлової нерухомості, АДРЕСА_2,13,15,17), м. Кам`янець-Подільський, Хмельницької області», технічні умов на приєднання на об`єкт «Нове будівництво житлового будинку в вбудованими приміщеннями громадського призначення та окремо розташованими господарськими спорудами, АДРЕСА_2 (корегування незавершених будівництвом об`єктів житлової нерухомості, АДРЕСА_2,13,15,17), м. Кам`янець-Подільський, Хмельницької області, мобільних телефонів, системних блоків, ноутбуків на яких наявна інформація щодо проведення будівельних робіт по будівництву об`єкту «Нове будівництво житлового будинку в вбудованими приміщеннями громадського призначення та окремо розташованими господарськими спорудами, АДРЕСА_2 (корегування незавершених будівництвом об`єктів житлової нерухомості, АДРЕСА_2,13,15,17), м. Кам`янець-Подільський, Хмельницької області».
В обґрунтування даного клопотання зазначено, що СУ ГУНП в Хмельницькій області здійснюється досудове розслідування в межах кримінального провадження № 12023240000000373 від 11.07.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 197-1 КК України.
До СУ ГУНП в Хмельницькій області з УСБУ в Хмельницькій області надійшли матеріали перевірки, відповідно до яких посадові особи одного із органів державної влади, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи всупереч інтересам служби з метою отримання неправомірної вигоди, протиправно, всупереч чинним нормам архітектурно-будівельного законодавства здійснили видачу дозвільних документів на будівництво об`єктів нерухомого майна на території області, що спричинило тяжких наслідків державним інтересам. Окрім того, посадові особи одного із суб`єктів підприємницької діяльності на території Хмельницької області, здійснюють самовільне будівництво на самовільно зайнятих земельних ділянках на території області.
Так, за наявною оперативною інформацією УСБУ в Хмельницькій області встановлено, що начальник управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування та архітектури Кам`янець-Подільської міської ради ОСОБА_7 , здійснив видачу містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва № 2 від 06.01.2022 (перша редакція №1525 від 19.03.2021) на «Нове будівництво житлового будинку в вбудованими приміщеннями громадського призначення та окремо розташованими господарськими спорудами, АДРЕСА_2 (корегування незавершених будівництвом об`єктів житлової нерухомості, АДРЕСА_2,13,15,17), м. Кам`янець-Подільський, Хмельницької області» на земельній ділянці з кадастровим номером 6810400000:02:002:0042.
Перевірочними оперативними заходами встановлено, що вказані містобудівні умови та обмеження видані в порушення вимог чинного містобудівного та земельного законодавства України, оскільки земельна ділянка з к.н. 6810400000:02:002:0042 перебуває у зоні земель історико-культурного призначення, має цільове призначення «Для іншого історико-культурного призначення», відповідно до ЗУ «Про охорону культурної спадщини» знаходиться на охоронюваній державою території Національного історико-культурного заповідника «Кам`янець» та відповідно до «Історико-архітектурного опорного плану та історичних ареалів», Генерального плану та плану зонування м. Кам`янець-Подільський відноситься до «зони земель історико-культурного призначення», тобто будівництво житлового будинку в вбудованими приміщеннями громадського призначення та окремо розташованими господарськими спорудами на вище вказаній території є незаконним. В подальшому, 16.11.2022, начальником відділу державного архітектурно-будівельного контролю Кам`янець-Подільської міської ради ОСОБА_8 всупереч нормам чинного законодавства видано дозвіл ХМ012221111891 на виконання будівельних робіт на на об`єкт «Нове будівництво житлового будинку в вбудованими приміщеннями громадського призначення та окремо розташованими господарськими спорудами, АДРЕСА_2 (корегування незавершених будівництвом об`єктів житлової нерухомості, АДРЕСА_2,13,15,17), м. Кам`янець-Подільський, Хмельницької області» на земельній з кадастровим номером 6810400000:02:002:0042, який не відповідає чинному містобудівному законодавству, державним будівельним нормам та постанові КМУ №681 від 23.06.2021 «Деякі питання забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва».
Вказується, що з отриманих відповідних підтверджуючих документальних матеріалів встановлено, що земельні ділянки на території м. Кам`янець-Подільський з кадастровими номерами 6810400000:02:002:0042, 6810400000:02:002:0057 передані службовими особами Кам`янець-Подільської міської ради, за сприяння службових осіб ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області та Національного історико-архітектурного заповіднику «Кам`янець», в оренду фізичним та юридичним особам всупереч нормам чинного законодавства, оскільки вказані земельні ділянки знаходяться під охороною держави, як землі культурної спадщини з цільовим використанням «землі історико-культурного призначення», а їх відведення в оренду «для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд» є незаконним рішенням службових осіб Кам`янець-Подільської міської ради, ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області та Національного історико-архітектурного заповіднику «Кам`янець».
Згідно ч. 7 ст. 32 ЗУ "Про охорону культурної спадщини", на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам`яток, історичних ареалів населених місць, занесених до Списку історичних населених місць України, забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.
У відповідності до наказу Державного комітету України із земельних ресурсів № 548 від 23.07.2010 "Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель" (чинного на момент видачі дозвільних документів), землі історико-культурного призначення (землі, на яких розташовані: пам`ятки культурної спадщини, їх комплекси (ансамблі), історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, музеї просто неба, меморіальні музеї-садиби)- 08.01 для забезпечення охорони об`єктів культурної спадщини, 08.02 для розміщення та обслуговування музейних закладів, 08.03 для іншого історико-культурного призначення, 08.04 для цілей 08.01-08.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду.
В ході проведення досудового розслідування з метою встановлення обставин, які підлягають доказування у вказаному кримінальному провадженні, призначено комплексну будівельно-технічну та земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено судовим експертам Хмельницького відділення КНДІСЕ, на виконання якої на адресу СУ ГУНП в Хмельницькій області надійшло клопотання судових експертів вказаної установи про надання додаткових документів.
За наданою оперативною інформацією УСБУ в Хмельницькій області, речі та документи, які мають значення речового доказу у вказаному кримінальному провадженні зберігаються за місцем фактичного проживання замовника проведення будівельних робіт ОСОБА_5 , що за адресою: АДРЕСА_1 .
У відповідності до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, будинок АДРЕСА_1 , на праві власності належить ОСОБА_6 .
Заслухавши слідчого, який наполягає на задоволенні клопотання, дослідивши додані до клопотання матеріали, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до пунктів 1, 2, 6, 8 частини першої статті 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, належать: верховенство права; законність; недоторканність житла чи іншого володіння особи; невтручання у приватне життя.
Частинами першою, другою статті 234 КПК України встановлено, що обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
За змістом наведеної норми закону слідча дія може бути санкціонована слідчим суддею виключно у разі наявності достатніх відомостей про те, що шляхом її реалізації буде досягнуто мети слідчої дії.
Згідно зі статтею 8 Конвенції кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється відповідно до закону і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Право на недоторканність житла є просторовим аспектом права на приватне життя, передбаченого статтею 8 Конвенції. Практика Європейського суду з прав людини свідчить, що винесення постанови про дозвіл на обшук житла особи повинно супроводжуватись врахуванням принципу пропорційності між достатніми та обґрунтованими підставами для проведення такого обшуку і наслідками, до яких він призведе, а також наявності гарантій від порушень прав та основоположних свобод особи при проведенні такої процедури.
Відповідно до частини п`ятої статті 234 КПК України на слідчого суддю покладено обов`язок перевірити наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
На думку слідчого судді, слідчим не наведено вагомих підстав для проведення обшуку у будинку, де проживає ОСОБА_5 , зокрема того, що саме обшук є виключною слідчою дією, яка може бути застосована у цьому випадку та найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування.
При цьому слід зважати на те, що відповідно до пункту 8 частини другої статті 234 КПК України клопотання слідчого повинно містити обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу. Проте будь-яких обґрунтувань на підтвердження неможливості отримати документи у добровільному порядку шляхом їх витребування клопотання не містить.
Слідчий суддя вважає, що долучені до матеріалів клопотання докази не є достатніми для доведення виправданості такого ступеня втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого та не є співмірним процесуальним заходом у цьому кримінальному провадженні.
За таких обставин, враховуючи надані матеріали, слідчий суддя вважає, що у задоволенні клопотання слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 233-235 КПК України, слідчий суддя -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні № 12023240000000373 від 11.07.2023, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 197-1 КК України - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2023 |
Оприлюднено | 10.10.2024 |
Номер документу | 114017734 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Сарбей О. Ф.