УХВАЛА
09 жовтня 2023 року
м. Київ
Справа № 906/85/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Багай Н. О. - головуючого, Дроботової Т. Б., Чумака Ю. Я.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Кольза"</a>
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 05.09.2023 у справі
за позовом заступника керівника Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону в інтересах держави в особі: 1) Міністерства оборони України, 2) Житомирської обласної державної адміністрації, 3) Квартирно-експлуатаційного відділу міста Житомир
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кольза"</a>,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області,
про визнання недійним на майбутнє договору від 07.08.2018 № 549 про спільну діяльність та повернення земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
28.09.2023 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Кольза"</a> на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 05.09.2023, ухвалену за результатами перегляду рішення Господарського суду Житомирської області від 15.05.2023 у справі № 906/85/22, надіслана 25.09.2023 до Верховного Суду засобами поштового зв`язку.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кольза"</a>, звертаючись із касаційною скаргою, посилається на підстави касаційного оскарження, передбачені пунктами 1, 2, 3, 4 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України.
Матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Кольза"</a> відповідають вимогам статті 290 Господарського процесуального кодексу України та є достатніми для відкриття касаційного провадження.
Крім того, Товариство з обмеженою відповідальністю "Кольза"</a> у касаційній скарзі заявило клопотання про зупинення дії постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 05.09.2023 у справі № 906/85/22 до закінчення її перегляду в касаційному порядку. Мотивуючи вказане клопотання, скаржник зазначає, що на спірній земельній ділянці перебуває 205 га посівів незібраного соняшнику. Товариство з обмеженою відповідальністю "Кольза"</a> зазначає, що після ухвалення оскаржуваної постанови постало питання, хто повинен збирати на спірній земельній ділянці врожай. Також скаржник зазначає, що після ухвалення оскаржуваної постанови йому стало відомо про те, що Бердичівська районна рада Житомирської області готує звернення до Кабінету Міністрів України про передачу земель оборони із державної у комунальну власність як таких, що не використовуються за цільовим призначенням. За таких обставин Товариство з обмеженою відповідальністю "Кольза"</a> вважає, що існують належні причини для зупинення оскаржуваної постанови до закінчення її перегляду в касаційному порядку.
Згідно з частиною 1 статті 332 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскарженого рішення суду або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Клопотання про зупинення виконання судових рішень або зупинення їх дії має бути мотивованим, містити підстави для зупинення виконання судового рішення або зупинення його дії, підтверджені належними доказами. У клопотанні заявник повинен навести обґрунтування його вимог та довести, що захист його прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для відновлення порушених прав необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, або буде неможливим поворот виконання судового рішення або зупинення його дії у разі, якщо воно буде скасовано.
Разом з тим, Верховний Суд зазначає, що можливе виконання оскаржуваного судового рішення не є безумовною підставою для зупинення судом касаційної інстанції виконання цього рішення, що набрало законної сили, і є обов`язковими до виконання (стаття 129-1 Конституції України, стаття 326 Господарського процесуального кодексу України). Водночас Суд не може ставити під сумнів законність судового рішення апеляційного господарського суду на стадії вирішення питання про відкриття касаційного провадження тільки через те, що таке судове рішення оскаржено і скаржник вважає його незаконним.
Отже, клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Кольза"</a> про зупинення дії постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 05.09.2023 у справі № 906/85/22 до закінчення її перегляду в касаційному порядку не може бути задоволено судом, оскільки скаржником не надано жодних доказів на підтвердження обставин, зазначених у цьому клопотанні.
Крім того, 04.10.2023 до Верховного Суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Кольза"</a> надійшла заява про зміни до касаційної скарги, яка була надіслана 02.10.2023 засобами поштового зв`язку.
Згідно з частиною 1 статті 298 Господарського процесуального кодексу України особа, яка подала касаційну скаргу, має право доповнити чи змінити її протягом строку на касаційне оскарження, який відповідно до положень частини 1 статті 288 цього Кодексу становить 20 днів з дня проголошення оскарженого рішення або з дня складення повного судового рішення, який на момент подачі змін до касаційної скарги сплинув.
За змістом частини 4 статті 13 цього Кодексу кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Скаржником подано касаційну скаргу 25.09.2023 - на 20 день з дня проголошення оскаржуваної постанови, тобто в останній день на касаційне оскарження постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 05.09.2023 у справі № 906/85/22, а зміни до касаційної скарги - 02.10.2023, тобто поза межами строку на касаційне оскарження.
Відповідно до положень статті 118 вказаного Кодексу право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Подібний висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 463/5896/14-ц.
Отже, поза межами вказаного строку право на подачу змін до поданої раніше касаційної скарги відсутнє, у зв`язку з чим ці зміни Суд залишає без розгляду.
Керуючись статтями 121, 234, 235, 294, частинами 1- 3 статті 301 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
1. Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Кольза"</a> на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 05.09.2023 у справі № 906/85/22.
2. Здійснити розгляд справи у відкритому судовому засіданні 14 листопада 2023 року о 13:30 у приміщенні Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6, зал судових засідань № 202.
3. Установити учасникам справи строк для подання відзиву на касаційну скаргу до 30.10.2023. Разом із відзивом слід надати докази надсилання копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
4. Відмовити у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Кольза"</a> про зупинення дії постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 05.09.2023 у справі № 906/85/22 до закінчення її перегляду в касаційному порядку.
5. Витребувати з Господарського суду Житомирської області / Північно-західного апеляційного господарського суду матеріали справи № 906/85/22.
6. Участь у судовому засіданні представників учасників справи є необов`язковою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий Н. О. Багай
Судді Т. Б. Дроботова
Ю. Я. Чумак
ДО УВАГИ УЧАСНИКІВ СУДОВОГО ПРОЦЕСУ!
Суди продовжують працювати, проте в умовах воєнного стану проведення судових засідань має особливості щодо явки до суду та необхідності забезпечення безпеки відвідувачів.
Просимо поєднати дотримання процесуальних норм з повагою до суду та інших учасників справи, у зв`язку з чим:
- про намір участі в судовому засіданні у приміщенні Касаційного господарського суду завчасно повідомити суд;
- максимально реалізувати право на участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, передбачене статтею 197 Господарського процесуального кодексу України.
Про свій вибір просимо завчасно повідомити суд поштою або в електронному вигляді на електронну адресу суду (kgs@supreme.court.gov.ua) із застосуванням електронного цифрового підпису або з використанням підсистеми Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд».
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2023 |
Оприлюднено | 12.10.2023 |
Номер документу | 114066087 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Багай Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні