П`ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2023 р.м. ОдесаСправа № 522/17595/23
Час і місце ухвалення рішення суду 1 інстанції:
14:27 год., м. Одеса;
Дата складання повного тексту рішення суду 1 інстанції:
13.09.2023 року;
Головуючий в 1 інстанції: Суворова О.В.
П`ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді Єщенка О.В.
суддів Крусяна А.В.
Яковлєва О.В.
За участю: секретаря Недашковської Я.О.
апелянта ОСОБА_1
представник апелянта Врадій Л.М.
представника позивача Саркісяна А.Р.
перекладача Нікішова О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу громадянина Туркменістану ОСОБА_2 на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 13 вересня 2023 року по справі за адміністративним позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Туркменістану ОСОБА_2 про продовження строку затримання з метою забезпечення примусового видворення,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило продовжити строк затримання на шість місяців до 14.03.2024 року громадянина Туркменістану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
В обґрунтування позову зазначено, що судовим рішенням в іншій адміністративній справі задоволено адміністративний позов органу міграційної служби про затримання громадянина Туркменістану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на шість місяців з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України.
Також, судовим рішенням в іншій адміністративній справі видворено громадянина Туркменістану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з території України.
На виконання вказаних рішень суду міграційною службою затримано громадянина Туркменістану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та поміщено у пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Міграційною службою вжито необхідних заходів задля забезпечення примусового видворення іноземця за межі території України, однак завершення процедури видворення потребує додаткового строку, з огляду на необхідність оформлення іноземцю транзитної візи та виділення бюджетних коштів для придбання авіаквитка до країни громадянської належності.
Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 13 вересня 2023 року адміністративний позов задоволено.
Суд продовжив строк затримання на шість місяців, по 14.03.2024 року, громадянина Туркменістану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення за межі території України.
Задовольняючи адміністративний позов та продовжуючи строк затримання громадянина Туркменістану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд першої інстанції виходив з обґрунтованості доводів міграційної служби про неможливість у встановлений шестимісячний строк забезпечити примусове видворення іноземця за межі території України.
В апеляційній скарзі громадянин Туркменістану ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та прийняти нове судове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки положенням статті 289 КАС України та обставинам справи і помилково залишено поза увагою те, що інститут продовження строку затримання застосовується адміністративним судом виключно у разі наявності умов, за яких неможливо забезпечити примусове видворення особи у зазначений строк, і такими є: 1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; 2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
При цьому на момент розгляду адміністративної справи відповідачу продовжено строку дії громадянського паспорту для виїзду за кордон та його особу ідентифіковано. Таким чином, тривале затримання іноземця у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, є невиправданим та спростовує наявність обставин для застосування до іноземця суворих заходів у вигляді подальшого тримання у відповідному пункті.
У відзиві на апеляційну скаргу Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області посилається на необґрунтованість доводів апелянта, правильність висновків суду першої інстанції та відсутність обставин для скасування судового рішення.
Судом першої інстанції з`ясовано та як встановлено під час апеляційного розгляду, громадянин Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибув в Україну у 2017 році, легально, через КПП «Аеропорт «Одеса»» на підставі паспорта громадянина Туркменістану для виїзду за кордон Серії НОМЕР_1 , терміном дії з 25.09.2012 року по 24.09.2022 року, з метою навчання в Одеському національному політехнічному університеті.
На час навчання громадянин Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був документований посвідкою на тимчасове проживання в Україні Серії НОМЕР_2 , терміном дії з 25.10.2017 року по 15.10.2019 року.
Після повернення зазначеної посвідки до структурного підрозділу ГУ ДМС в Одеській області, у встановлений строк не залишив територію України.
Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 16 березня 2023 року по справі №522/5000/23 затримано громадянина Туркменістану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 14.09.2023 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 16 березня 2023 року по справі №522/5001/23 видворено громадянина Туркменістану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з території України.
На даний час громадянин Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затриманий з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення і поміщений в Державну установу «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС».
Рішенням Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 21.03.2023 року №62 громадянину Туркменістану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заборонено в`їзд в Україну терміном на п`ять років на підставі статті 30 Закону України «про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
У листі від 27.04.2023 року за №4877.5/228-23 Державна установа «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС» повідомила Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області про те, що відповідно до листа Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства від 07.04.2023 року за вих. №8.4/1514-23 з громадянином Туркменістану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проводились щодекадні опитування з метою отримання інформації, необхідної для ідентифікації та видворення іноземця за межі території України. В ході опитування останній повідомив, що не бажає повертатися в країну походження та не має коштів на придбання квитка.
У запиті від 17.05.2023 року за №5100.5.7.1-5687/51.3-23 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області просило Посла Республіки Туркменістану в Україні посприяти в ідентифікації особи, яка представилась громадянином Туркменістану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтвердити або спростувати громадянство, у разі підтвердження документувати свідоцтвом на повернення до Туркменістану без плати консульського збору.
У листі від 29.05.2023 року за № 4877.5/327-23 Державна установа «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС» повідомила Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області про надходження від громадянина Туркменістану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прохання щодо направлення оригіналу його паспортного документа для виїзду за кордон НОМЕР_1 , терміном дії з 25.09.2012 року по 24.09.2022 року, до посольства Туркменістану в Україні для продовження терміну дії паспорту.
Посольством Туркменістану в Україні продовжено термін дії паспорту на виїзду за кордон громадянина Туркменістану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по 31.12.2023 року.
У листі від 26.06.2023 року за вих. №5100.5.7/12686-23 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області просило Державну установу «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС» посприяти у заповненні громадянином Туркменістану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , форми для отримання транзитної візи з метою реалізації примусового видворення з території України
У листі від 27.06.2023 року за №5100.5.7.1/12816-23 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області через Державну установу «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС» повідомлено громадянина Туркменістану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про те, що міграційною службою вживається ряд заходів задля отримання транзитної візи до Республіки Молдова.
У листі від 27.07.2023 року за №5100.5.7.1/15173-23 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області повідомило Державну установу «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС» про готовність проведення примусового видворення громадянина Туркменістану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та просило провести опитування іноземця на предмет готовності придбати авіаквиток до країни походження та наявності коштів для оформлення транзитної візи в Республіку Молдова.
У відповідь, листом від 28.07.2023 року за №4877.5/550-23, Державна установа «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС» повідомила про те, що під час проведення опитування на предмет готовності придбати авіаквиток до країни походження та оформлення транзитної візи в Республіку Молдова, громадянин Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не бажає повертатися в країну походження та у нього відсутні кошти на придбання авіаквитка.
У зв`язку із чим, листом від 05.09.2023 року №5100.5.7/18499-23 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області звернулось до Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України щодо придбання авіаквитка для громадянина Туркменістану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за рахунок державних коштів.
З огляду на те, що у відповідача відсутня фінансова можливість самостійно придбати проїзний документ, а для оформлення транзитної візи та придбання проїзного документа за бюджетні кошти необхідний додатковий час, міграційна служба зазначає про наявність обставин для продовження строку затримання іноземця з метою забезпечення його примусового видворення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року №3773-VI іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Частиною 1 статті 289 КАС України передбачено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України;
2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією;
4) зобов`язання внести заставу.
Згідно із частинами 11, 12, 13 вказаної статті КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Про продовження строку затримання не пізніш як за п`ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення чи реадмісію або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:
1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його (її) ідентифікації;
2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Ключовим у вирішенні питання про застосування таких заходів є наявність сукупних обставин: подання адміністративного позову про примусове видворення іноземця та неможливість забезпечити фактичне примусове видворення особи у визначений строк у зв`язку із не виконанням такого рішення, вчинення іноземцем перешкод у проведенні процедури видворення, а також існування ризику його втечі та відсутності документа, що дає право на виїзд з України.
Отже, продовження строку затримання застосовується адміністративним судом виключно за наявності умов, за яких неможливо забезпечити примусове видворення особи у зазначений строк, хоча органом вчинені всі залежні від нього дії.
Правильно аналізуючи наведені норми законодавства, судом першої інстанції вірно враховано, що відповідач перебуває на території України за відсутності законних (правових) підстав та в останнього відсутня фінансова можливість самостійно забезпечити своє повернення до країни громадянської належності.
Міграційною службою вжито необхідних заходів для забезпечення примусового видворення іноземця за межі території України, у тому числі шляхом оформлення останньому транзитної візи та придбання проїзного документа за кошти державного бюджету.
Проте, до закінчення строку затримання процедура оформлення документів, які дозволяють виїзд іноземцю за межі території України, не завершена.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що вказані обставини перешкоджають реалізації примусового видворення іноземця та свідчать про необхідність продовження іноземцю строку затримання з метою забезпечення примусового видворення.
З огляду на наведене, оскільки висновки суду першої інстанції відповідають дійсним обставинам справи, нормам матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 316 КАС України підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 139, 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу громадянина Туркменістану ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 13 вересня 2023 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 12.10.2023 року.
Головуючий-суддя: О.В. Єщенко
Судді: А.В. Крусян
О.В. Яковлєв
Суд | П'ятий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2023 |
Оприлюднено | 16.10.2023 |
Номер документу | 114136567 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, з них примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України, їхнього затримання |
Адміністративне
П'ятий апеляційний адміністративний суд
Єщенко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні