Рішення
від 13.10.2023 по справі 908/2475/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 33/194/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.10.2023 Справа № 908/2475/23

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Мірошниченка М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників матеріали справи №908/2475/23

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий будинок СІГМА (вул. Виборзька, 8, м. Запоріжжя, 69032, ідентифікаційний код 32006396)

до відповідача: Фізичної особи підприємця Рахімі Вахід Рахман ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )

про стягнення 17 250,00 грн.

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю Торговий будинок СІГМА з позовною заявою до Фізичної особи підприємця Рахімі Вахід Рахман про стягнення відновної вартості втраченого обладнання у розмірі 15 000,00 грн. та штрафних у санкцій у розмірі 2 250,00 грн. у зв`язку із неповерненням обладнання за договором № UA_93_2917_923660 від 25.03.2021.

Позов заявлено на підставі ст.ст. 525, 526, 530, 611, 625, 639, 903 ЦК України, ст.ст. 193, 216 218, 220, 224, 229, 232 ГК України.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.08.2023 позовну заяву передано на розгляд судді Мірошниченку М.В.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 02.08.2023 №908/2475/23 залишено позовну заяву без руху. Надано позивачу (заявнику) строк для усунення недоліків.

10.08.2023 від позивач на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 14.08.2023 №908/2475/23 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників. Запропоновано сторонам здійснити відповідні процесуальні дії та подати усі наявні в них докази, які стосуються предмету спору.

Вказана ухвала суду доставлена відповідачу 16.08.2023 до електронної скриньки, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа. Також, вказана ухвала суду, направлена на юридичну адресу відповідача, повернулась на адресу суду з відміткою пошти: «адресат відсутній за вказаною адресою».

Відзив на позовну заяву відповідач не надав.

Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України в разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно із ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із частиною 2 статті 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи по суті.

Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

25.03.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий будинок «СІГМА» (далі - дистриб`ютор) та Фізичною особою підприємцем Рахімі Вахід Рахман (далі торгова точка або ТТ), враховуючи, що торгова точка а) здійснює реалізацію (продаж) кінцевим споживачам придбаного торговою точкою у дистриб`ютора пива та енергетичного напою, які дистриб`ютор придбаває у компанії, що обумовлює зацікавленість і компанії, і дистриб`ютора у збільшенні обсягів продажу товару кінцевим споживачам, оскільки це об`єктивно призводитиме до збільшення обсягів продажу товару дистриб`ютором торговій точці і до збільшення внаслідок цього доходів дистриб`ютора, а відтак - і до збільшення обсягів продажу товару компанією дистриб`ютору і до збільшення внаслідок нього доходів компанії: б) обсяги продажів товару торговою точкою залежить від умов його реалізації кінцевому споживачу, які покращуються наявністю в місцях реалізації торгової точки, зокрема, холодильного обладнання для зберігання товару згідно з санітарними вимогами та вимогами до зберігання пива, обладнання для розливу пива з КЕГ, операційного торгівельного обладнання для належного оформлення місць реалізації товару кінцевим споживачам: в) з метою просування товару на ринку компанія передала дистриб`ютору для подальшої передачі ним торговим точкам холодильне обладнання, обладнання для розливу пива з КЕГ, операційне торгівельне обладнання (далі - обладнання), за погодженням і з дозволу ІІрАТ "АБІНБЕВ ЕФЕС УКРАЇНА'' (далі - компанія), уклали договір № UA_93_2917_923660 про експлуатацію обладнання (далі - договір).

Умовами договору передбачено наступне.

За цим договором дистриб`ютор передав торговій точці вказане в цьому договорі обладнання, а торгова точка прийняла вказане в цьому договорі обладнання та зобов`язується експлуатувати таке обладнання відповідно до умов цього договору та «Умов ПрАТ "АБІНБЕВ ЕФЕС УКРАЇНА" щодо обігу та експлуатації обладнання» (з додатками)» (далі - Умови) для реалізації з його використанням виключно товару і відповідно до цього договору та Умов торгова точка зобов`язується повернути таке обладнання дистриб`ютору або компанії в тому ж стані, в якому торгова точка отримувала таке обладнання з урахуванням його нормального зносу.

Необхідність експлуатації обладнання торговою точкою обумовлена придбанням торговою точкою товару у дистриб`ютора. Вартість користування обладнанням торговою точкою включена до ціни товару, який постачається дистриб`ютором торговій точці.

Цей договір не може бути підписаний сторонами за відсутності його погодження компанією у вигляді підпису уповноваженого представника компанії, скріпленого печаткою/штампом компанії. За відсутності описаного вище погодження компанії дистриб`ютор не має права укладати цей договір та передавити торговій точці зазначене у ньому договорі обладнання, а торгова точка не має права приймати обладнання від дистриб`ютора. У випадку підписання сторонами цього договору без описаного вище погодження компанії, дистриб`ютор або торгова точка (на вибір компанії) повинні повернути компанії таке обладнання.

Обладнання, яке передане дистриб`ютором торговій точці та прийняте торговою точкою за цим договором: IcеStream Prime 520, Белый Медведь (1.00), заводський № (за наявності) - 030707142044126 32181528I9064D, рік виробництва 01.02.2019, кількість обладнання - 1 шт., ціна одиниці 15 000,00 грн., адреса розташування/монтажу обладнання вул. Військбуд, 71а, м. Запоріжжя, Апельмон, загальна вартість 15 000,00 грн.

Передача дистриб`ютором обладнання торговій точці не зумовлює передачі права власності на нього, власником обладнання залишається компанія.

З використанням обладнання торгова точка має право здійснювати реалізацію/продаж виключно товару, визначеного додатком до Умов, та іншого товару за письмовим погодженням компанії. Використання обладнання з будь-якою іншою метою є порушенням торговою точкою умов нього договору, за що торгова точка повинна сплатити компанії або дистриб`ютору штраф у розмірі 500,00 грн. (за кожен випадок порушення).

Торгова точка несе ризик випадкового знищення та/або випадкового пошкодження (псування) обладнання з моменту отримання обладнання від дистриб`ютора і до моменту його повернення компанії або дистриб`ютору.

Обладнання, яке передане торговій точці, торгова точка зобов`язана повернути дистриб`ютору (а у випадках, передбачених цим договором та Умовами компанії) в стані, в якому воно було отримано з урахуванням його нормального зносу у вказаний у відповідній вимозі термін (строк). Вимога має бути подана письмово. Інші вимоги до змісту і форми вимоги вказані в Умовах.

У випадку закінчення строку дії цього договору, припинення строку його дії, його розірвання, торгова точка повинна повернути дистриб`ютору (а у випадках, передбачених ним договором та Умовами - повернути компанії) обладнання протягом 3 календарних днів з дня закінчення строку дії цього договору, припинення строку його дії, його розірвання.

Повернення обладнання торговою точкою дистриб`ютору оформлюється відповідним актом приймання-передачі між дистриб`ютором та торговою точкою за формою згідно з Умовами, який в обов`язковому порядку має бути попередньо погоджений підписом уповноваженого представника компанії та скріплений печаткою/штампом компанії.

Повернення обладнання торговою точкою компанії оформлюється відповідним актом приймання-передачі між компанією та торговою точкою за формою згідно з Умовами.

У випадку; якщо торгова точка не виконала обов`язку щодо повернення обладнання, торгова точка повинна: 1) сплатити компанії (у випадках, передбачених цим договором та Умовами) або дистриб`ютору (за погодженням компанії) неустойку у розмірі 0,5 % від передбаченої цим договором ціни (вартості) неповернутого обладнання за кожний день прострочення строку його повернення, 2) повернути компанії (у випадках, передбачених цим договором та Умовами) або дистриб`ютору (за погодженням Компанії) обладнання або сплатити компанії (у випадках, передбачених цим договорам та Умовами) або дистриб`ютору (за погодженням компанії) визначену цим договором ціну (вартість) неповернутого обладнання, розмір яких визначається Умовами для збитків, завданих втратою обладнання торговою точкою. З метою стягнення з торгової точки передбачених цим пунктом неустойки, ціни (вартості) обладнаних збитків, та з метою повернення обладнання від торгової точки дистриб`ютор має право від свого імені (за наявності письмової згоди компанії) звернутись до суду з відповідними позовними заявами. У разі викрадення, знищення, пошкодження обладнання третіми особами торгова точка та дистриб`ютор зобов`язані та мають право самостійно вчиняти всі передбачені законодавством дії, необхідні для розшуку, повернення обладнання, стягнення з винних осіб ціни (вартості) знищеного пошкодженого, викраденого обладнання, тощо - подавати в правоохоронні органи відповідні заяви про викрадення обладнання, надавати правоохоронним органам відповідні свідчення та документи, виступати в якості потерпілого та цивільного позивача, тощо.

Строк дії цього договору - з дня підписання його всіма сторонами та погодження компанією і до 31.12.2022. Якщо за 30 календарних днів до дня закінчення строку дії договору жодна із сторін не надішле іншій стороні (або компанія не надішле обом сторонам) письмове повідомлення із підтвердженням закінчення строку дії договору у визначену цим договором дату, цей договір вважається продовженим до кінця календарного року, наступного за роком, на який припадає дата закінчення строку дії цього договору. Це правило про автоматичне продовження строку дії нього договору поширюється на всі наступні випадки закінчення строку договору.

Цей договір припиняє свою дію з дня припинення/розірвання договору дистрибуції, укладеного між компанією та дистриб`ютором, або з дня повернення торговою точною визначеній відповідно до умов нього договору особі всього обладнання, яке було передано торговій точці за цим договором.

12.06.2023 позивач надіслав відповідачу на адресу вимогу вих. №19/05/23/1 від 19.05.2023 про повернення обладнання за договором у строк до 19.06.2023. У вимозі було зазначено, що для отримання від торгової точки вказаного обладнання дистриб`ютор у зазначену дату прибуде до торгової точки за адресою розташування обладнання. На вимозі міститься відмітка «Погоджено і дозволено ПрАТ «АБІНБЕВ ЕФЕС УКРАЇНА» (яке є правонаступником ПАТ «САН ІНБЕВ УКРАЇНА»).

30.06.2023 представниками компанії та дистриб`ютора складено акт про те, що магазин зачинений, торгова точка не повернула обладнання.

Листом вих. №2893 від 21.06.2023 компанія надала згоду позивачу на звернення до суду з позовом про стягнення з відповідача збитків та/або з метою повернення (витребування) обладнання за договором №UA_93_2817_923660 від 25.03.2021.

На підставі вказаних обставин позивач звернувся до господарського суду з позовом у даній справі про стягнення з відповідача відновної вартості втраченого обладнання у розмірі 15 000,00 грн. та неустойки у розмірі 2 250,00 грн.

Правовідносини сторін є господарськими та врегульовані договором про експлуатацію обладнання № UA_93_2817_923660 від 25.03.2021.

Стаття 193 Господарського кодексу України визначає, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

В порушення умов договору про експлуатацію обладнання відповідач не повернув обладнання позивачу у встановлений у вимозі строк (до 19.06.2023).

Відповідач не надав суду доказів повернення позивачу або компанії обладнання за договорами про експлуатацію обладнання № UA_93_2817_923660 від 25.03.2021 або доказів сплати його вартості. Заперечень проти позову відповідач також не надав.

За таких обставин наявні підставі для стягнення з відповідача згідно з умовами договору ціни (вартості) обладнання.

Згідно зі статтею 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

За приписами статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За змістом статті 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

У відповідності до частини 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно зі ч.1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями в цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання зобов`язання.

За приписами ч. 1 ст. 231 Господарського кодексу України законом щодо окремих видів зобов`язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається.

За приписами статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Відповідно до умов договору у випадку; якщо торгова точка не виконала обов`язку щодо повернення обладнання, торгова точка повинна сплатити компанії (у випадках, передбачених цим договором та Умовами) або дистриб`ютору (за погодженням компанії) неустойку у розмірі 0,5 % від передбаченої цим договором ціни (вартості) неповернутого обладнання за кожний день прострочення строку його повернення.

Позивачем нарахована неустойка у розмірі 2250,00 грн. Розрахунок перевірено судом, розрахунок здійснено правильно.

Враховуючи викладене, суд визнав обґрунтованими та задовольнив позовні вимоги про стягнення з відповідача відновної вартості втраченого обладнання в загальній сумі 15 000,00 грн. та неустойки у розмірі 2250,00 грн.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 129, 238, 240, 243, 247, 250, 252, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи підприємця Рахімі Вахід Рахман ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий будинок СІГМА (вул. Виборзька, 8, м. Запоріжжя, 69032, ідентифікаційний код 32006396) відновну вартість втраченого обладнання у розмірі 15000,00 грн. (п`ятнадцять тисяч грн. 00 коп.), неустойку у розмірі 2250,00 грн. (дві тисячі двісті п`ятдесят грн. 00 коп.) та витрати зі сплати судового збору у розмірі 2684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири грн. 00 коп.).

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Центрального апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено 13.10.2023.

Суддя М.В. Мірошниченко

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення13.10.2023
Оприлюднено16.10.2023
Номер документу114150262
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —908/2475/23

Судовий наказ від 05.08.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Мірошниченко М.В.

Ухвала від 28.11.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Ухвала від 10.11.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Рішення від 13.10.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Мірошниченко М.В.

Ухвала від 14.08.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Мірошниченко М.В.

Ухвала від 02.08.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Мірошниченко М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні