Рішення
від 06.10.2023 по справі 902/571/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

"06" жовтня 2023 р. Cправа № 902/571/23

Господарський суд Вінницької області у складі судді Матвійчука Василя Васильовича,

за участю секретаря судового засідання Марущак А.О., за відсутності сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал - Логистикс" (вул. Васильківська, буд. 30Д, м. Київ, 03022)

до:Товариства з обмеженою відповідальністю "ОНІФРУТ" (вул. Тиверська, буд. 79, смт. Тиврів, Вінницька область, 23300)

про стягнення 353331,79 грн

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява № 01081-2 від 18.04.2023 Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал-Логистикс" з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОНІФРУТ" про стягнення заборгованості за Договором №17-01 перевезення вантажу автомобільним транспортом від 17.01.2022 та штрафні санкції, що разом в сумі складають 353 331,79 грн.

Суд, ухвалою від 15.05.2023, за вказаним позовом відкрив провадження у справі № 902/571/23 за правилами загального підготовчого провадження з призначенням підготовчого засідання

21.09.2023 Господарським судом Вінницької області у справі №902/571/23 ухвалено рішення, відповідно до якого позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал-Логистикс" задоволено частково. Ухвалено стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ОНІФРУТ" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал-Логистикс" 196 940 грн 00 коп. - основного боргу; 31 871 грн 32 коп. - пені; 7 057 грн 47 коп. - 3% річних; 53 151 грн 76 коп. - інфляційних втрат та 4 335 грн. 31 коп. - витрат зі сплати судового збору. В решті позову відмовлено.

Враховуючи заявлення позивачем в позовній заяві витрати на професійну правничу допомогу, та зважаючи на заяву представника позивача, озвучену в судовому засіданні 21.09.2023, про надання часу для подання доказів понесених позивачем витрат на правничу допомогу, судом встановлено 5-ти денний строк позивачу для подання суду відповідних доказів з дня проголошення вступної та резолютивної частин рішення та призначено судове засідання на 06.10.2023 згідно із приписами ч. 2 ст. 221 ГПК України.

29.09.2023 до суду надійшла заява №01081-11 від 25.09.2023 представника позивача - адвоката Скрипка Є.В. про ухвалення додаткового рішення у справі та вирішення питання щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ОНІФРУТ" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал-Логистикс" 15 000,00 грн. витрат на правову допомогу адвоката.

02.10.2023 на електронну адресу суду надійшло клопотання № 01081-12 від 02.10.2023, скріплена електронним цифровим підписом представника позивача - адвоката Скрипка Є.В. про розгляд заяви про ухвалення додаткового рішення без участі позивача та його представника.

На визначену судом дату представник позивача не з`явився.

Відповідач правом участі в засіданні суду не скористався. При цьому суд зважає, що про дату, час та місце призначеного судового засідання відповідача повідомлено шляхом направлення повного тексту рішення від 21.09.2023 на адресу його місцезнаходження.

Відповідно до ч. 4 ст. 244 ГПК України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про розгляд питання розподілу понесених позивачем судових витрат на професійну правничу допомогу за відсутності представників сторін.

Розглянувши подані матеріали на підтвердження судових витрат на правничу допомогу Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал-Логистикс", суд враховує таке.

Відповідно до ст. 221 Господарського процесуального кодексу України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

Згідно із п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; адвокатська діяльність - це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

За змістом ч. 3 ст. 4 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро (організаційні форми адвокатської діяльності).

Як слідує з матеріалів справи, 29.04.2021 між Адвокатським об`єднанням «Інвікта» (далі - Виконавець), в особі партнера Скрипко Євгена Васильовича, який діє на підставі Статуту, з однієї сторони, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Глобал-Логистикс» (далі - Замовник), в особі директора Нечай Романа Івановича, з другої сторони, укладено Договір №1309 про надання правової допомоги, відповідно до п. 1.1. якого Виконавець приймає на себе доручення (заявку) іншої сторони - Замовника (або його представника) про надання Замовнику правової допомоги обумовленого ним виду в інтересах Замовника на умовах, передбачених Договором, а інша сторона - Замовник (або його представник) - зобов`язується сплатити гонорар за дії Виконавця по паданню правової допомоги, а також у випадку необхідності - фактичні витрати, пов`язані з виконанням Договору.

За змістом пп. 2.1.1. п. 2.1. Договору № 1309 на виконання вимог цього Договору Виконавець зобов`язується надавати Замовнику правничу допомогу (адвокатські та інші юридичні послуги з правових питань) на підставі поданих Замовником та погоджених з Виконавцем доручень (завдань), що мають відношення до предмету цього Договору.

Згідно з п. 2.2 Договору № 1309 під час виконання зобов`язань за цим Договором Виконавець має низку прав для повної реалізації правничої допомоги.

Порядок надання послуг, гонорар, сума договору визначена у розділі 3 вказаного Договору, де погоджено наступне:

- розрахунки між сторонами здійснюються на підставі додаткової угоди до даного Договору та наданих Замовнику рахунків (п. 3.1.);

- за результатами надання послуг та їх оплати сторони підписують акт приймання-передачі послуг. Акт може бути підписано з відстрочкою платежу при наявності згоди Виконавця.(п. 3.2.);

- оплата гонорару Виконавця та покриття фактичних витрат, пов`язаних з виконанням Договору здійснюється Замовником шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Виконавця, який вказаний в цьому Договорі. (п. 3.3.).

Додатковою угодою № 3 від 25.03.2023 доповнено Договір № 1309 про надання правової допомоги п. 23.5. і викладено його в наступній редакції: "Вартість правничої допомоги пов`язаної з претензійно-позовною діяльність по стягненню дебіторської заборгованості за цим Договором складає 2500 грн з 1 годину роботи адвоката".

У відповідності до статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Визначення договору про надання правової допомоги міститься в статті першій Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

За приписами частини 3 статті 27 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

Договір про надання правової допомоги за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який в свою чергу, врегульовано Главою 63 Цивільного кодексу України.

Зокрема, стаття 903 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Згідно зі статтею 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини 2 статті 126 цього Кодексу).

Надання адвокатом (Виконавцем) юридичних послуг на суму 15000,00 грн підтверджується наступними доказами:

актом надання послуг №35 від 28.04.2023 на суму 15000,00 грн, що включає надання правничої допомоги згідно Договору №1309 по ТОВ "ОНІФРУТ";

платіжною інструкцією № 1684 від 02.05.2013 на суму 15 00,00 грн з призначенням платежу: "Оплата за надання правничої допомоги згідно дог. №1309, згідно рах. №35 від 28.04.2023р., без ПДВ".

Окрім того, матеріали справи містять копію Свідоцтва № 360 від про право Скрипка Євгена Васильовича на заняття адвокатською діяльністю та ордер на надання правничої (правової) допомоги вказаним Адвокатом.

Окремо суд враховує, що від учасника справи вимагається надання доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою, але не доказів обґрунтування часу, витраченого фахівцем в галузі права (постанова Верховного Суду від 16.05.2019 у справі № 823/2638/18).

Таким чином, розмір витрат позивача на професійну правничу допомогу в сумі 15000,00 грн обґрунтовано належними та допустимими доказами.

Згідно з ч. 4, 6 ст. 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Тобто саме зацікавлена сторона має вчинити певні дії, спрямовані на відшкодування з іншої сторони витрат на професійну правничу допомогу, а інша сторона має право на відповідні заперечення проти таких вимог, що виключає ініціативу суду з приводу відшкодування витрат на професійну правничу допомогу одній із сторін без відповідних дій з боку такої сторони.

Таку правову позицію, щодо права суду зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони, викладено в постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.

Судом враховується, що відповідач під час позовного провадження у справі №902/571/23, заяви про зменшення витрат на оплату правничої допомоги, або будь-яких заперечень щодо розміру останніх до суду не подавав.

З огляду на те, що відповідачем не подано клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката, а також доказів, котрі могли б підтвердити неспівмірність таких витрат, відтак у суду відсутні підстави втручатися у розмір визначеного сторонами гонорару, зміст наданих послуг та їх співмірність з предметом спору.

У відповідності до п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на те, що судом задоволено позовні вимоги позивача частково, тому на відповідача покладаються понесені позивачем витрати на правову допомогу в розмірі 14 953,63 грн. Розмір витрат на професійну правничу допомогу в сумі 46,37 грн, суд залишає за позивачем у справі.

Керуючись ст.ст. 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 126, 129, 221, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 244, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В :

1. Заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал-Логистикс" №01081-11 від 25.09.2023 про ухвалення додаткового рішення про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу адвоката задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ОНІФРУТ" (вул. Тиверська, буд. 79, смт. Тиврів, Вінницька область, 23300; код ЄДРПОУ 36802282) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал-Логистикс" (вул. Васильківська, буд. 30Д, м. Київ, 03022; код ЄДРПОУ 43898363) 14 953 грн 63 коп. - витрат на професійну правничу допомогу.

3. Примірник повного додаткового судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, та відомі суду адреси електронної пошти представника позивача - aoinvicta@gmail.com, jekaskrypko@gmail.com.

Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду, в порядку та строки визначені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне додаткове рішення складено 13.10.2023.

Суддя Василь МАТВІЙЧУК

віддрук. прим.:

1 - до справи;

2 - позивачу (вул. Васильківська, буд. 30Д, м. Київ, 03022)

3 - відповідачу (вул. Тиверська, буд. 79, смт Тиврів, Вінницька область, 23300)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення06.10.2023
Оприлюднено17.10.2023
Номер документу114166753
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування

Судовий реєстр по справі —902/571/23

Судовий наказ від 03.11.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Судовий наказ від 18.10.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Яремчук Ю.О.

Рішення від 06.10.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Рішення від 21.09.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 02.08.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 18.07.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 17.07.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 06.07.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 13.06.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 30.05.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні