Рішення
від 12.10.2023 по справі 904/2233/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.10.2023м. ДніпроСправа № 904/2233/23

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛЛ СЕРВІС", м. Дніпро

до Дніпровської міської ради, м. Дніпро

Третя особа-1: Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, м. Дніпро

Третя особа-2: Департамент по роботі з активами Дніпропетровської міської ради, м. Дніпро

про визнання права на звільнення від орендної плати

Суддя Ліпинський О.В.

Cекретар судового засідання Літвін Д.Е.

Представники:

від позивача не з`явився

від відповідача Ярличенко І.В.

від третьої особи-1 не з`явився

від третьої особи-2 Ярличенко І.В.

СУТЬ СПОРУ:

Суть спору викладена в рішенні Господарського суду Дніпропетровської області від 26.09.2023 року, яким позовні вимоги задоволено частково. Визнано у Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛЛ СЕРВІС" право на звільнення від сплати орендної плати (право на несплату орендної плати), нарахованої за період з 29.12.2021 по 01.05.2023 в сумі 1 380 630,79 грн. без ПДВ, згідно з договором оренди земельної ділянки від 23.10.2020, укладеним між Дніпровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю СІЛЛ СЕРВІС, посвідченим приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Пустовим С.В. та зареєстрованим в реєстрі за номером 597. Стягнуто з Дніпровської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛЛ СЕРВІС" 20 709,46 грн. витрат зі сплати судового збору. В решті позовних вимог - відмовлено.

29.09.2023 року від Позивача надійшла заява про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.

Ухвалою Господарського суду від 03.10.2023 року для вирішення питання про судові витрати, призначено судове засідання на 12.10.2023 року.

Позивач та Третя особа-1 явку представників в судове засідання не забезпечили.

Відповідач та Третя особа-2 подали заперечення на заява про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, в яких просять суд зменшити розмір витрат з урахуванням принципів співмірності та розумності. Зазначають, що розмір гонорару адвокату з урахуванням категорії справи та витраченого часу адвокатом не відповідає принципам співмірності та розумності судових витрат, критеріям реальності адвокатських витрат, а також критеріям розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи, її складності та виконаної адвокатом роботи, а тому сума судових витрат на правову допомогу є завищеною та необґрунтованою.

За приписами п. 3 ч. 1 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Згідно з ч.ч. 3, 4, 5 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Господарський суд вважає за можливе розглянути заяву позивача без участі його представників, який повідомлений про час та місце проведення судового засідання відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.

В порядку ст. 233, 240 ГПК України, в засіданні 12.10.2023 року судом оголошено вступну та резолютивну частину додаткового рішення, складання повного рішення відкладено на строк до десяти днів.

Розглянувши матеріали справи у відкритому судовому засіданні, дослідивши подані у справу докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Статтею 123 ГПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Пунктом 1 частини 4 статті 129 ГПК України визначено, що у разі задоволення позову, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на відповідача.

Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

29.09.2023 року, тобто в межах строків, встановлених ч. 8 ст. 129 ГПК України, позивачем подано до суду заяву про розподіл витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 9 000,00 грн.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 3 статті 126 ГПК України).

За змістом частини 3 статті 126 Господарського процесуального кодексу України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до ч. 4 ст. 126 ГПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Аналіз положень ч.ч. 3, 4 ст. 126 ГПК України свідчить про те, що співмірність розміру витрат на оплату послуг адвоката таким критеріям як складність справи та ціна позову, встановлюється судом за матеріалами справи, при цьому, відповідність зазначеного розміру критеріям часу, витраченого адвокатом, а також обсягу наданих послуг, встановлюється виключно за поданими учасниками справи доказами, зокрема, актами наданих послуг (щодо обсягу наданих послуг), детальним описом робіт (щодо витраченого часу на надання послуг).

На підтвердження розміру витрат, які були понесені у зв`язку з розглядом даної справи позивачем надані до суду наступні документи:

- копію ордера на надання правничої (правової) допомоги;

- копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю;

- копію договору про надання правової допомоги від 22.02.2022 № 02;

- копію додаткової угоди до договору про надання правової допомоги від 22.02.2022 №02 від 02.01.2023 № 1;

- копію акту приймання-передачі правових послуг по справі № 904/2233/23 від 26.09.2023;

- копію детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснення ним витрат часу за кожним з видів робіт, необхідних для надання правничої допомоги (справа № 904/2233/23) від 26.09.2023;

- копію рахунку-фактури № 1 від 26.09.2023;

- копію платіжної інструкції від 27.09.2023 № 15.

Згідно п. 1.1. Договору про надання правової допомоги Адвокат приймає на себе зобов`язання надати правову допомогу Клієнту з наступних правових питань та у таких обсягах;

1.1.1. надання Клієнту правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу його діяльності в будь-якому статусі. Складення заяв, скарг, заперечень, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів Клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення;

1.1.2. представництво інтересів Клієнта у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного, кримінального та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами;

1.1.3. забезпечення захисту прав, свобод і законних інтересів Клієнта у будь-якому статусі: підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого; потерпілого: особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні; особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію); особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення.

Як свідчить наданий у справу акт приймання-передачі послуг по справі № 904/2233/23, до складу витрат на правничу допомогу, включено:

1. Предметна консультація з вивченням та аналізом наявної у клієнта документації. Зустріч з клієнтом -1 000,00грн.

2. Підготовка позовної заяви з додатками- 1 000,00 грн.

3. Підготовка платіжних доручень для сплати судового збору. Підготовка клопотання про усунення недоліків позовної заяви. Підготовка клопотання про долучення документів - 500,00 грн.

4. Підготовка додаткових пояснень з додатками - 1 000,00 грн.

5. Підготовка клопотання про стягнення судових витрат з додатками. Підготовка клопотання про ухвалення додаткового рішення у справі № 904/2233/23 - 1 000,00 грн.

6. Підготовка додаткових пояснень з додатками - 500,00 грн.

7. Участь у судових засіданнях За домовленістю сторін договірна сума участі адвоката в одному судовому засіданні зменшена з 2 500,00 грн. до 1 000,00 грн. - 4 000,00 грн.

Щодо включення до складу наданих адвокатом послуг підготовку платіжних доручень для сплати судового збору, підготовку клопотання про усунення недоліків позовної заяви та клопотання про долучення документів, вартість яких склала 500,00 грн., суд зазначає наступне.

Як убачається з матеріалів справи, ухвалою від 08.05.2023 року підготовлену адвокатом Позивача позовну заяву було залишено судом без розгляду, у зв`язку з відсутністю доказів оплати судового збору. Отже, зазначені недоліки позовної заяви, вартість послуг з виправлення яких склала 500,00 грн., були допущені самим адвокатом, в зв`язку із чим, суд приходить до висновку, що такі витрати не відповідають критерію розумності, адже до складу витрат на правничу допомогу, фактично включено послуги адвоката на усунення ним же допущених недоліків.

Крім того, як свідчать матеріали справи, до складу витрат на правничу допомогу Позивачем включено підготовку додаткових пояснень з додатками вартістю 500,00 грн.

Відповідно до ст. 161 ГПК України, при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Підстави, час та черговість подання заяв по суті справи визначаються цим Кодексом або судом у передбачених цим Кодексом випадках. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Суд може дозволити учаснику справи подати додаткові пояснення щодо окремого питання, яке виникло при розгляді справи, якщо визнає це необхідним.

Таким чином, процесуальний закон імперативно визначає подачу учасниками справи пояснень, виключно в заявах по суті справи, перелік яких, так само визначено законом. Подача пояснень з окремих питань, які можуть виникати в процесі вирішення спору, здійснюється з дозволу суду.

Під час вирішення даного спору суд не надавав Позивачу дозвіл на подачу окремих пояснень поза межами заяв по суті спору, а отже, витрати на підготовку адвокатом Позивача відповідних письмових пояснень, не відповідають критерію їх необхідності.

З урахуванням наведеного, зважаючи на зміст заперечень Відповідача стосовно розміру витрат на правничу допомогу, а також приймаючи до уваги загальні принципи співмірності та розумності судових витрат, суд дійшов висновку про необхідність зменшення розміру витрат Позивача на професійну правничу допомогу до 8 000,00 грн.

Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у разі часткового задоволення позову інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Як зазначено вище, рішенням суду по даній справі позов задоволено частково, а відтак, в силу приписів ч. 4 ст. 129 ГПК України витрати позивача на професійну правничу допомогу покладають на сторони пропорційно розміру задоволених вимог, і підлягають стягненню з відповідача в сумі 7 709,63 грн. (1 380 630,79 / 1 432 629,98 х 8000,00).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 123, 126, 129, 234, 238, 244, 256-259 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛЛ СЕРВІС" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу задовольнити частково.

Стягнути з Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, 75, код ЄДРПОУ 26510514) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛЛ СЕРВІС" (49000, м. Дніпро, вул. Барикадна, буд. 15А, код ЄДРПОУ 43449235) 7 709,63 грн. витрат на професійну правничу допомогу, про що видати наказ.

В решті клопотання відмовити.

Додаткове рішення набирає законної сили у відповідності до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст складено 16.10.2023

Суддя О.В. Ліпинський

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення12.10.2023
Оприлюднено18.10.2023
Номер документу114184137
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин

Судовий реєстр по справі —904/2233/23

Судовий наказ від 11.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Постанова від 23.04.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Ухвала від 13.02.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Ухвала від 28.11.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Ухвала від 28.11.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Ухвала від 01.11.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Рішення від 12.10.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 03.10.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Рішення від 26.09.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 24.08.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні