Рішення
від 16.10.2023 по справі 925/1197/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2023 року Справа № 925/1197/23

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Васяновича А.В., розглянувши у письмовому провадженні справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю ОСТПАК,

м. Черкаси

до товариства з обмеженою відповідальністю ГРАН ТОРГ -

ЛОГІСТИК, Дорожне урочище, територіальна громада

Руськополянська, Черкаський район, Черкаська область

про стягнення 748 110 грн. 24 коп.,

без повідомлення (виклику) учасників справи

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Черкаської області з позовом звернулось товариство з обмеженою відповідальністю ОСТПАК до товариства з обмеженою відповідальністю ГРАН ТОРГ - ЛОГІСТИК про стягнення з відповідача 748 110 грн. 24 коп. заборгованості, а саме: 739 427 грн. 52 коп. основного боргу, 2 979 грн. 36 коп. - інфляційних втрат та 5 703 грн. 36 коп. 3% річних, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки №18042023/92 від 18 квітня 2023 року.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 11 вересня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.

Клопотання позивача задоволено.

Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

У визначений судом строк від відповідача до суду не надходило заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідач відзиву на позов суду не надав.

Ухвалу суду про відкриття провадження у справі було направлено відповідачу за адресою вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: Дорожне урочище, територіальна громада Руськополянська, Черкаський район, Черкаська область, 19601.

Однак вищевказана ухвала повернулася до суду 26 вересня 2023 року, у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.

Відповідно до ч. 3 ст.120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Пунктом 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України встановлено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Таким чином вважається, що відповідач отримав ухвалу суду про відкриття провадження у справі 21 вересня 2023 року (день проставлення у поштовому повідомленні відповідної відмітки).

Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково, виходячи з наступного:

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач в обґрунтування своїх вимог зазначав, що на підставі договору поставки №18042023/92 від 18 квітня 2023 року поставив відповідачу товар на умовах визначених договором, проте відповідач зобов`язання щодо оплати поставленого йому товару не виконав, у зв`язку з чим позивач просив стягнути з відповідача 739 427 грн. 52 коп. основного боргу.

Також на підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України позивач просив суд стягнути з відповідача 2 979 грн. 36 коп. - інфляційних втрат та 5 703 грн. 36 коп. 3% річних.

Судом встановлено, що 18 квітня 2023 року між товариством з обмеженою відповідальністю ОСТПАК (постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю ГРАН ТОРГ - ЛОГІСТИК (покупець) було укладено договір поставки за №18042023/92.

Постачальник зобов`язався передати у власність покупця, а покупець -прийняти і оплатити за товар, згідно виставлених рахунків-фактур (п. 1.1. договору).

За своєю правовою природою укладений між сторонами договір є договором поставки.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до п.2.1. договору постачальник відпускає товар відповідної ДСТУ якості, в кількості та по ціні, передбаченій в рахунках-фактурах і накладних, що є невід`ємними частинами даного договору. Ціна товару включає в себе ціну постачальника з урахуванням ПДВ.

Позивач свої зобов`язання виконав та поставив відповідачу товар на загальну суму 746 627 грн. 52 коп., що підтверджується копіями видаткових накладних:

-№ 86 від 02 травня 2023 року на суму 135 000,00 грн. з ПДВ;

-№ 88 від 05 травня 2023 року на суму 165 000,00 грн. з ПДВ;

-№ 89 від 05 травня 2023 року на суму 7 200,00 грн. з ПДВ;

-№ 105 від 24 травня 2023 року на суму 70 080,00 грн. з ПДВ;

-№ 115 від 09 червня 2023 року на суму 300 000,00 грн. з ПДВ;

- № 116 від 09 червня 2023 року на суму 48 323,52 грн. з ПДВ;

- № 117 від 09 червня 2023 року на суму 21 024,00 грн. з ПДВ;

Товар було прийнято відповідачем, що підтверджується підписом уповноваженої особи та відтиском печатки товариства.

Водночас, відповідач свій обов`язок щодо оплати поставленого товару виконав частково, сплативши позивачу 7 200 грн. 00 коп., що підтверджується копією платіжної інструкції №36 від 23 травня 2023 року.

У зв`язку з чим, позивачем заявлено вимогу про стягнення 739 427 грн. 52 коп. основного боргу.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 11 Цивільного кодексу України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно п. 2.2. договору покупець здійснює 50% передоплату згідно виставлених рахунків - фактур та другі 50% за 1 (один) банківський день до моменту відвантаження товару (стосується виробництва товару), 100% якщо даний товар є у повній кількості на складі.

Тобто умовами договору передбачена передоплата придбаного товару.

Відповідно до ст. 693 ЦК України якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.

У разі невиконання покупцем обов`язку щодо попередньої оплати товару застосовуються положення статті 538 цього Кодексу.

Статтею 538 ЦК України визначено, що виконання свого обов`язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов`язку, є зустрічним виконанням зобов`язання.

При зустрічному виконанні зобов`язання сторони повинні виконувати свої обов`язки одночасно, якщо інше не встановлено договором, актами цивільного законодавства, не випливає із суті зобов`язання або звичаїв ділового обороту.

Сторона, яка наперед знає, що вона не зможе виконати свого обов`язку, повинна своєчасно повідомити про це другу сторону.

У разі невиконання однією із сторін у зобов`язанні свого обов`язку або за наявності очевидних підстав вважати, що вона не виконає свого обов`язку у встановлений строк (термін) або виконає його не в повному обсязі, друга сторона має право зупинити виконання свого обов`язку, відмовитися від його виконання частково або в повному обсязі.

Якщо зустрічне виконання обов`язку здійснено однією із сторін, незважаючи на невиконання другою стороною свого обов`язку, друга сторона повинна виконати свій обов`язок.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідачем всупереч ч. 1 ст. 74, ст. 76, 77 ГПК України не було доведено факту своєчасного та повного здійснення, на підставі умов договору поставки, розрахунку з позивачем за поставлений товар.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Таким чином борг в розмірі 739 427 грн. 52 коп. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в судовому порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивачем заявлено також вимогу про стягнення 5 703 грн. 36 коп. 3% річних нарахованих за період з 02 травня по 23 серпня 2023 року та 2 979 грн. 36 коп. - інфляційних втрат нарахованих з травня по липень 2023 року на суму основного боргу.

Водночас, при здійсненні розрахунку річних та інфляційних позивачем не було враховано сплату відповідачем 23 травня 2023 року боргу в розмірі 7 200 грн. 00 коп.

Отже, розмір 3% річних нарахований за період з 02 травня по 04 травня 2023 року (05 травня 2023 року відбулася поставка на суму 172 200 грн. 00 коп.) на суму боргу 135 000 грн. 00 коп. складає 33 грн. 29 коп., інфляційне збільшення боргу не відбулося;

розмір 3% річних нарахований за період з 05 травня по 23 травня 2023 року (24 травня 2023 року відбулася поставка на суму 70 080 грн. 00 коп.) на суму боргу 300 000 грн. 00 коп. (135 000 грн. 00 коп. + 172 200 грн. 00 коп. 7 200 грн. 00 коп.) складає 468 грн. 99 коп., інфляційних втрат 1 500 грн. 00 коп.;

розмір 3% річних нарахований за період з 24 травня по 08 червня 2023 року (09 червня 2023 року відбулася поставка на суму 369 347 грн. 52 коп.) на суму боргу 370 080 грн. 00 коп. (300 000 грн. 00 коп. + 70 080 грн. 00 коп.) складає 486 грн. 68 коп., інфляційне збільшення боргу не відбулося;

розмір 3% річних нарахований за період з 09 червня по 23 серпня 2023 року (дата вказана позивачем) на суму боргу 739 427 грн. 52 коп. (370 080 грн. 00 коп. + 369 347 грн. 52 коп.) складає 4 618 грн. 89 коп., розмір інфляційних втрат нарахованих за період з 09 червня по 31 липня 2023 року (дата вказана позивачем) на суму боргу 739 427 грн. 52 коп. складає 1 443 грн. 36 коп.

Отже, з урахуванням вищенаведеного розрахунку, з відповідача підлягає стягненню 2 943 грн. 36 коп. інфляційних втрат та 5 607 грн. 35 коп. 3% річних, а в решті вимог слід відмовити.

Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.

На підставі викладеного, та керуючись ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю ГРАН ТОРГ - ЛОГІСТИК, Дорожне урочище, територіальна громада Руськополянська, Черкаський район, Черкаська область, ідентифікаційний код 44471392 на користь товариства з обмеженою відповідальністю ОСТПАК, вул. Молоткова, 85, м. Черкаси, ідентифікаційний код 40877246 739 427 грн. 52 коп. основного боргу, 2 943 грн. 36 коп. інфляційних втрат, 5 607 грн. 35 коп. 3% річних та 11 219 грн. 41. судового збору.

3.В решті вимог в позові відмовити.

Видати відповідний наказ після набрання рішення законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.

Повне рішення складено 16 жовтня 2023 року.

Суддя А.В.Васянович

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення16.10.2023
Оприлюднено18.10.2023
Номер документу114186922
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —925/1197/23

Судовий наказ від 13.11.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Рішення від 16.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Ухвала від 11.09.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні