Рішення
від 09.10.2023 по справі 509/4134/17
ОВІДІОПОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 509/4134/17

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2023 року смт Овідіополь

Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Панасенка Є.М.,

за участю секретаря судового засідання Степанової Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву представника приватного виконавця виконавчого округу Одеської області Качурко В`ячеслава Вікторовича адвоката Другакова Дениса Олеговича позивача про ухвалення додаткового рішення у справі № 509/4134/17 за скаргою скаргу ОСОБА_1 , заінтересовані особи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Зіркове містечко», приватний виконавець виконавчого округу Одеської області Качурко В`ячеслав Вікторович, на дії (бездіяльність) приватного виконавця виконавчого округу Одеської області Качурко В`ячеслава Вікторовича

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Овідіопольського районногосуду Одеськоїобласті від25.09.2023року в задоволенні скарги ОСОБА_1 , заінтересовані особи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Зіркове містечко», приватний виконавець виконавчого округу Одеської області Качурко В`ячеслав Вікторович, на дії (бездіяльність) приватного виконавця виконавчого округу Одеської області Качурко В`ячеслава Вікторовича було відмовлено.

06.10.203 року від представника приватного виконавця виконавчого округу Одеської області Качурко В`ячеслава Вікторовича до суду надійшла заява про ухвалення додаткового рішення, в якій просить ухвалити додаткове рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 на користь приватного виконавця судові витрати у вигляді витрат на правову допомогу в розмірі 20000 грн. Заява вмотивована тим, що з метою отримання правової допомоги приватний виконавець уклав договір про надання юридичних послуг « 24/08/23 від 24.08.2023 року з АО «Глорія лекс». Відповідно до договору за представництво інтересів виконавця в рамках справи № 509/4134/17 замовник сплачує виконавцю гонорар у розмірі 20000 грн. в незалежності від кількості витрачених останнім годин на їх надання. У письмових поясненнях на скаргу адвокатом було вказано наступне: приватний виконавець виконавчого округу Одеської області Качурка В.В. повідомляє, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які приватний виконавець очікує понести у зв`язку із розглядом справи, складається із витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 20 000,00 грн. Докази понесення приватним виконавцем судових витрат будуть подані до суду протягом п`яти днів після ухвалення судом рішення по справі у відповідності до ч. 8 ст. 141 ЦПК України. до заяви також долучено документи на підтвердження понесених витрат.

У судове засідання сторони не з`явилися, про розгляд справи судом повідомлялися належним чином.

Представником приватного виконавця до суду надіслано клопотання про розгляд заяви за його відсутності та відсутності приватного виконавця Качурки В.В. на підставі наявних у суду матеріалів.

Від інших сторін заяв, клопотань чи заперечень на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалося.

Відповідно дост. 268 ЦПК Українидатою складання повного тексту рішення є 17 березня 2023 року.

Дослідивши матеріали справи та клопотання ухвалення додаткового рішення, суд дійшов таких висновків.

Положеннями статті 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Пунктом 3.2 Рішення Конституційного Суду України від 30 вересня 2009 року № 23-рп/2009передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема, в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру з огляду на конкретні обставини справи та фінансовий стан обох сторін.

Ті самі критерії застосовує ЄСПЛ, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Так, у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (пункт 268).

У рішенні ЄСПЛ від 28 листопада 2002 року «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 ЦПК України).

Згідно зі статтею 11 ЦПК України суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання цивільного судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.

Згідно частини восьмоїстатті 141 ЦПК Українирозмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Ухвалу суду від 25.09.2023 року (повний текст було складено 28.09.2023 року) отримано приватним виконавцем 28.09.2023 року, про що свідчить довідка про доставку електронного листа (а.с. 67). Заява представника про ухвалення додаткового рішення надійшла на адресу суду 02.10.2023 року Таким чином, заява подана в межах строків, передбаченихЦПК України.

Як слідує із матеріалів справи, 24.08.2023 року між приватним виконавцем виконавчого округу Одеської області Качурка В.В. та Адвокатським Об`єднанням «Глорія Лекс» було укладено договір про надання юридичних послуг № 24/08/23.

Відповідно до розділу 3 договору, вартість послуг визначається виконавцем на підставі заявки замовника та вказується в рахунку-фактурі. За надання юридичних послуг стосовно скарги на постанову про накладення арешту на майно боржника від ОСОБА_1 в рамках справи № 509/4134/17 замовник сплачує виконавцю фіксовано 20000, 00 грн. в незалежності від кількості потрачених останнім годин на їх надання.

Відповідно до рахунку на оплату № 136 від 24.08.2023 року сума для замовника становить 20000 грн.

Платіжною інструкцією № 961 від 31.08.2023 року сума в розмірі 20000 грн. була сплачена на рахунок АО «Глорія Лекс» приватним виконавцем за надання юридичних послуг по справі № 509/4134/17.

Вказану суму просять стягнути з ОСОБА_1 .

Відповідно до частини першоїстатті 270 ЦПК Українисуд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що треба виконати; судом не вирішено питання про судові витрати; суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановленихстаттею 430 цього Кодексу.

Відповідно до частин другої, третьоїстатті 270 ЦПК Українизаяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Згідност.15 ЦПК Україниучасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1ст. 133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно п. 1 ч. 3ст. 133 ЦПК Українидо витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до частини першої, другоїстатті 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Із змістуст. 137 ЦПК Українивбачається, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Відповідно до ч. 3ст. 137 ЦПК Українидля визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Згідно ч. 4ст.137 ЦПК Українирозмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Згідно із п. 2 ч. 3ст. 141 ЦПК Українипри вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує, чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.

Зважаючи на наведені норми процесуального закону, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі ст. 41 Конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України», «Данілов проти України»).

Аналогічні висновки містяться у додатковій постанові Верховного Суду від 24.01.2019 у справі № 910/15944/17.

Верховний Суд у постанові від 06.03.2019 у справі № 910/15357/17, додатковій постанові від 05.09.2019 у справі № 826/841/17 зазначив, що суд може зменшити суму судових витрат не тільки за клопотанням іншої сторони судового провадження, а і самостійно з посиланням на приписи процесуального законодавства та практику Європейського суду з прав людини.

Процесуальним законодавством передбачено механізм зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката шляхом подання відповідного клопотання. Слід зауважити, що на сторону, яка подає клопотання про зменшення витрат, покладено обов`язок доведення неспівмірності витрат.

Від учасників по справі заперечень не надійшло на дану заяву, яка разом з додатками була направлена їм за поштовими адресами.

У постанові Великої Палати усправі № 910/12876/19, суд зауважив, щорозмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися в ці правовідносини.

Враховуючи складність справи, характер спірних правовідносин, предмет, який узгоджується з актом приймання-передачі виконаних робіт, а також аналізуючи обсяг наданих адвокатом послуг суд дійшов висновку, що розмір заявлених витрат є обґрунтованим, та таким що підлягає до стягнення з ОСОБА_1 .

Таким чином, заява підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями2,15,141,270 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь приватного виконавця виконавчого округу Одеської області Качурко В`ячеслава Вікторовича (РНОКПП НОМЕР_2 , місцезнаходження: 65039, м.Одеса, проспект Гагаріна, 12а) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 20000 (двадцять тисяч) гривень 00 копійок.

Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Додаткове рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий: Є. М. Панасенко

СудОвідіопольський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення09.10.2023
Оприлюднено18.10.2023
Номер документу114189736
СудочинствоЦивільне
КатегоріяІнші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)

Судовий реєстр по справі —509/4134/17

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сегеда С. М.

Ухвала від 26.09.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сегеда С. М.

Ухвала від 08.07.2024

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Кириченко П. Л.

Ухвала від 28.06.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сегеда С. М.

Ухвала від 18.06.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сегеда С. М.

Рішення від 09.10.2023

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Панасенко Є. М.

Ухвала від 25.09.2023

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Панасенко Є. М.

Ухвала від 25.09.2023

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Панасенко Є. М.

Ухвала від 24.08.2023

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Панасенко Є. М.

Ухвала від 22.08.2023

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Бочаров А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні