Справа №:755/15216/23
Провадження №: 2/755/6702/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" жовтня 2023 р. Суддя Дніпровського районного суду м. Києва Яровенко Н.О., розглянувши матеріали позовної заяви Гаражно - будівельного кооперативу «Печерський» до ОСОБА_1 про визнання договору удаваним та стягнення заборгованості,-
в с т а н о в и в:
До Дніпровського районного суду м. Києва надійшла позовна заява Гаражно - будівельного кооперативу «Печерський» до ОСОБА_1 , в якому просить суд визнати удаваним договір на послуги № 7 від 03 вересня 2020 року укладений між ОСОБА_1 та Гаражно - будівельним кооперативом «Печерський» з метою приховання договору оренди, застосувавши до нього норми, що регулюють правочин найму (оренди) та стягнути з ОСОБА_1 заборгованість в розмірі 108 221,49 грн.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд вважає, що вищевказаний позов слід направити за підсудністю за таких підстав.
Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Аналогічні положення закріплені у ч. 1 ст. 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Територіальна підсудність - це компетенція із розгляду справ однорідними судами залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.
Однією із умов реалізації права особи на пред`явлення позовної заяви є дотримання вимог підсудності.
Відповідно до норм ЦПК України існує загальна підсудність справ за місцезнаходженням відповідача (ст. 27 ЦПК України), альтернативна підсудність за вибором позивача (ст. 28 ЦПК України) та виключна підсудність (ст. 30 ЦПК України).
Види підсудності передбачають в одних випадках пільги сторонам при виборі суду, в інших - створення найсприятливіших умов для вирішення справи, забезпечення незалежності та неупередженості суду, захист прав заінтересованих осіб.
Загальна територіальна підсудність встановлюється як загальне правило і застосовується у тому випадку, коли вона не змінена або доповнена іншим видом підсудності.
Відповідно ЦПК України визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається із позовної заяви позивач просить суд визнати удаваним договір на послуги № 7 від 03.09.2020 року Гаражно - будівельного кооперативу «Печерський», яке є об`єктом надання послуг майданчика розташованого в межах земельної ділянки ГБК «Печерський» за адресою: м. Київ, вул. Камишинська 4/, де знаходиться нерухоме майно, а саме: гаражний бокс № НОМЕР_1 (ряд 1-А ), що вказує, що позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Згідно з п. 42 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду кримінальних і цивільних справ № 3 від 1.03.2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Згідно з положеннями статті 181 ЦК України до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті 364, 367 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті 370, 372 ЦК); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Оскільки предметом позову є визнання удаваним договору, що стосується нерухомого майна, серед якого зазначен майданчик розташований в межах земельної ділянки ГБК «Печерський» за адресою: м. Київ, вул. Камишинська 4, то з урахуванням положень ч. 1 ст. 30 ЦПК України вказаний позов повинен бути пред`явлений за місцем знаходження нерухомого майна, тобто до Голосіївського районного суду м. Києва.
Аналогічну позицію виклав Верховний Суд у своїй ухвалі від 23.03.2020 року у справі № 753/22982/19, провадження № 61-5141ск20.
Відповідно до ч. 1 ст.32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються.
Таким чином, дана справа не підсудна цьому суду та з урахуванням положень п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України вказаний позов підлягає предачі до суду за місцем знаходження нерухомого майна, тобто до Голосіївського районного суду м. Києва.
На підставі викладеного та керуючись ст. 30, 31, 353 ЦПК України, -
постановив:
Позовну заяву Гаражно - будівельного кооперативу «Печерський» до ОСОБА_1 про визнання договору удаванимта стягнення заборгованості направити для розгляду за підсудністю до Голосіївського районного суду м. Києва (за адресою: 03127, вул. П. Потехіна, буд. 14/А).
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому повної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Суддя Н.О. Яровенко
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2023 |
Оприлюднено | 18.10.2023 |
Номер документу | 114190432 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Дніпровський районний суд міста Києва
Яровенко Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні