Ухвала
від 11.10.2023 по справі 644/7722/23
ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

11.10.2023 Суддя Попова В. О.

Справа № 644/7722/23

Провадження № 2/644/2907/23

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ України

11жовтня 2023рокусуддя Орджонікідзевськогорайонного судум.Харкова ПоповаВ.О.,розглянувши матеріалипозовної заяви ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Орган опіки та піклування Шевченківська селищна рада Куп`янського району Харківської області

про визнання права власності в порядку спадкування за законом

у с т а н о в и в :

ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , звернулась до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова з позовною заявою, в якій просить визнати за ОСОБА_2 право власності на: земельну ділянку площею 6,9041 га з кадастровим номером 6325781500:02:000:0008 на території Шевченківської селищної (колишньої - Безмятежненської сільської) ради Куп`янського (колишнього - Шевченківського) району Харківської області та земельну ділянку площею 6,9041 га з кадастровим номером 6325781500:02:000:0010 на території Шевченківської селищної (колишньої - Безмятежненської сільської) ради Куп`янського району Харківської області, які належали померлій на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом серії ВРД № 125163, виданого 25 березня 2011 Шевченківською державною нотаріальною конторою Харківської області, зареєстрованого в реєстрі за № 217, в порядку спадкування за законом після смерті батька - ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Перевіривши матеріали справи, вважаю, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки її подано з порушенням вимог ст.ст.175,177 ЦПК Українивиходячи з такого.

Так, п. 5 ч. 3ст.175ЦПК України передбачено, що позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Згідно ч. 5ст.177 ЦПК Українипозивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Так, відповідно до ч.1ст.1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Таким чином, особа має право звернутися до суду тільки після отримання у нотаріуса відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

В мотивувальній частині позову зазначено, що представник позивача зверталася до Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області. Проте, стороною позивача не надано суду підтвердження такого звернення до нотаріальної контори та мотивованої письмової постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії - відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину, як це передбачено Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012р. № 296/5, наявності чи відсутності спадкової справи.

В прохальній частині позову сторона позивача просить суд визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після смерті батька - ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельні ділянки, які належали померлій. Проте, якій саме померлій - не зазначено. З мотивувальної частині позову вбачається, що ОСОБА_2 є спадкоємицею за законом після смерті батька - ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , якому спадщина у вигляді земельних ділянок була заповідана (заповіт від 21.05.2018) його матір`ю та її бабусею - ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , але яку він не встиг оформити.

Так як зміст позову-це вказівка позивача на спосіб захисту вже порушеного права (ст. 16 ЦК України), не указано чітко та конкретно як порушені права позивача відповідачем, при тому що немає даних про відмову нотаріальної контори у видачі свідоцтва про право на спадщину. Позивач не вказує чи є інші спадкоємці після смерті спадкодавців (в прядку спадкової трансмісії), які повинні бути залучені до участі у справі. А згідно п.23 Постанови №7 Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року- Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину(яка згідно п.24 повинна бути у вигляді обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину) особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Зміст позову - це вказівка позивача на спосіб захисту вже порушеного права (ст. 16 ЦК України). Разом з тим, позивачем не конкретизовано підставу позову (чим він обґрунтовує свої вимоги), та не зазначені докази, що підтверджують кожну вказану обставину (ч. 5 ст. 175 ЦПК України), в тому числі прийняття спадщини кожним спадкодавцем в порядку спадкової трансмісії (перехід права на прийняття спадщини), наявність або відсутність спадкових справ.

Крім того, позивачем не зазначено докази: чи є у померлого ОСОБА_4 спадкоємці за законом першої черги та спадкоємці, які мають право на обов`язкову частку у спадщині, окрім позивача, докази наявності чи відсутності заповіту від імені померлого, докази того, що відкривалася спадщина після смерті ОСОБА_4 , якщо відкривалася, то хто прийняв спадщину (за законом чи за заповітом)докази звернення позивача із заявою про прийняття спадщини у встановлений законодавством строк після смерті ОСОБА_4 в порядку спадкової трансмісії, що також узгоджується з правовим висновком Верховного Суду від 1 вересня 2021 року у справі № 720/2683/19.

Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Так, сторона позивача звертається до суду з позовом до відповідача ОСОБА_3 , як спадкоємця, проте, зі змісту позовної заяви не вбачається, що відповідач ОСОБА_3 є спадкоємцем, а також до позовної заяви не додано жодного доказу на підтвердження прийняття спадщини останньою.

За наведених обставин, позивачем необґрунтовано звернення до суду з вимогами до відповідача ОСОБА_3 визнання права власності в порядку спадкування за законом, оскільки з поданої стороною позивача позовної заяви неможливо встановити спір про право.

Також, звертаючись до суду з вказаним позовом, стороною позивача не додано документів про коло всіх спадкоємців після смерті ОСОБА_5 та ОСОБА_4 з метою визначення суб`єктного складу провадження та звернення до суду з позовом до належного відповідача.

Так, при розгляді справ про спадкування суди мають встановлювати, зокрема, коло спадкоємців, які прийняли спадщину. Для вирішення заявлених позовних вимог важливим є встановлення наявності/відсутності інших спадкоємців, з`ясування питання чи прийняли інші спадкоємці спадщину за спадкодавця.

Відтак, для вирішення заявлених позовних вимог важливим є встановлення наявності/відсутності інших спадкоємців, з`ясування питання чи прийняли інші спадкоємці спадщину. Ці обставини визначають і як фактичне підґрунтя позову, так і суб`єктний склад відповідачів.

Отже, стороні позивача потрібно уточнити коло осіб, які беруть участь у справі.

За змістом ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.175 та 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви, постановляє ухвалу, про залишення без руху.

Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені ст.ст.175 і 177цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві, що встановлено положеннями ч. 3ст. 185 ЦПК України.

Оскільки позовна заява подана без додержання вимог, викладених у статтях ст.175,177 ЦПК України, тому суддя залишає її без руху.

Керуючись статтями 175,177,185 ЦПК України, суддя

постановив:

Позовну заяву ОСОБА_1 , якадіє в інтересахнеповнолітньої ОСОБА_2 ,до ОСОБА_3 ,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог:Орган опікита піклуванняШевченківська селищнарада Куп`янськогорайону Харківськоїобласті,про визнанняправа власностів порядкуспадкування зазаконом залишити без руху.

Повідомити сторону позивача про необхідність усунення встановлених судом недоліків позовної заяви, а саме: зазначити докази, що підтверджують обставини, на які посилається сторона позивача; надати докази в підтвердження звернення до нотаріальної контори із заявою/заявами про прийняття спадщини; уточнити коло осіб, які беруть участь у справі.

Встановити для усунення недоліків строк не більше 10 днів з дня вручення стороні позивача даної ухвали.

Роз`яснити, що в разі невиконання вимог суду у встановлений термін, заява буде вважатися неподаною і повернена стороні позивача.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено 16.10.2023.

Суддя: В.О. Попова

СудОрджонікідзевський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення11.10.2023
Оприлюднено19.10.2023
Номер документу114238485
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —644/7722/23

Ухвала від 13.11.2023

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Харкова

Попова В. О.

Ухвала від 11.10.2023

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Харкова

Попова В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні