Ухвала
від 09.03.2022 по справі 522/3809/22
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

09.03.2022

Справа № 522/3809/22

Провадження 1-кс/522/2031/22

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2022 року м. Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси - ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Одеській області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 22022160000000022 від 02 березня 2022 року про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваного:

ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянин Російської Федерації, з середньою освітою, військовослужбовця: розвідника-кулеметника розвідувального батальйону військової частини № НОМЕР_1 збройних сил Російської Федерації, рядового, без місця проживання на території України,

-за вчинення злочину передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України.

Учасники процесу:

прокурор - ОСОБА_4 ,

підозрюваний - ОСОБА_5 ,

захисник - ОСОБА_6

перекладач ОСОБА_7 ,

в с т а н о в и в:

до слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Одеській області ОСОБА_8 , за погодженням з прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №22022160000000022 від 02 березня 2022 року про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваного, яке обґрунтовано таким.

Досудовим розслідуванням встановлено, що рядовий ОСОБА_5 , будучи військовослужбовцем Збройних сил Російської Федерації за контрактом, розвідником-кулеметником розвідувального батальйону НОМЕР_2 Горлівської двічі Червонознаменної ордена Суворова бригади берегової оборони (військова частина № НОМЕР_1 , місце дислокації: АДРЕСА_1 - територія, тимчасово окупована країною агресором Російською Федерацією), яка входить у 22?й армійський корпус Чорноморського флоту Російської Федерації, військове звання - рядовий, діючи умисно, в порушення вимог ст.ст. 1, 2, 65, 68, 132-134 Конституції України, Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990, вимоги ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларації Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (ХХV), від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), з метою порушення територіальної цілісності та суверенітету України, діючи умисно, на виконання злочинного наказу представників влади Російської Федерації, вчинив умисні дії, вчинені за попередньою змовою групою осіб з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків.

Так, 24.02.2022 року о 05:00 год., за наказом Президента Російської Федерації (далі за текстом РФ) ОСОБА_9 , РФ незаконно вторглась на територію Україну та здійснила збройний напад, застосовуючи Збройні Сили РФ.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

Вночі 25.02.2022, ОСОБА_5 , діючи у складі розвідувального батальйону 126-ої Горлівської двічі Червонознаменної ордена ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина № НОМЕР_1 ), яка діяла у складі інших підрозділів Збройних сил РФ, на виконання злочинного наказу військово-політичного керівництва РФ, разом з іншими підрозділами Збройних Сил РФ, незаконно перетнув лінію розмежування між Україною і тимчасово окупованою територією АР Крим, в результаті чого незаконно потрапив на територію України у Херсонській області. Надалі, продовжуючи свої злочинні дії, усвідомлюючи, що підрозділи Збройних Сил РФ знаходяться на території України незаконно і при цьому здійснюють збройну агресію проти Збройних Сил України, мирних жителів, об`єктів військової і цивільної інфраструктури, ОСОБА_5 у складі вищевказаного підрозділу Збройних Сил РФ прибув до АДРЕСА_2 .

25.02.2022 рядовий ОСОБА_5 вчинив дії, спрямовані на захоплення м. Нова Каховка Каховського району Херсонської області та об`єктів критичної інфраструктури: Каховської ГЕС імені П.С. Непорожнього, яка є відокремленим підрозділом ПрАТ«Укргідроенерго» - найбільшої гідрогенеруючої компанії України (місце розташування: Україна, Херсонська область, м. Нова Каховка, Новокаховське шосе, 3) та Північно-Кримського каналу, через який проходять стратегічні автомобільний і залізничний мостові переходи, в результаті чого їх було окуповано та взято під контроль Збройними силами РФ.

У подальшому, в період з 25.02.2022 по 01.03.2022, ОСОБА_5 , діючи у складі вказаного підрозділу Збройних сил РФ, слідуючи з м. Нова Каховка (Херсонська область, Україна) до м. Баштанка (Миколаївська область, Україна), здійснював військовий супровід колони з боєприпасами та паливо-мастильних матеріалів до військових підрозділів Збройних сил РФ, які здійснювали наступ на позиції українських військових розташованих у АДРЕСА_2 , що призвело до загибелі людей та інших тяжких наслідків у вигляді знищення та пошкодження живої сили, техніки Збройних Сил України, населених пунктів, важливих об`єктів критичної інфраструктури. Надалі, ОСОБА_5 діючи у складі вказаного підрозділу Збройних Сил РФ, здійснюючи дії зброєю проти Збройних Сил України і вступаючи з ними в бойові зіткнення, на виконання спільного злочинного задуму військово-політичного керівництва РФ, маршем і з боями пройшов від м. Нова Каховка Херсонської області до м. Миколаїв і надалі до м. Баштанка Миколаївської області, де 02.03.2022 при спробі захоплення м.Баштанка його підрозділ був розбитий Збройними силами України, в результаті чого 02.03.2022 він був взятий в полон силами територіальної оборони у АДРЕСА_3 .

09.03.2022громадянину РФ ОСОБА_5 повідомленопро підозруу вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України, яке згідно зі ст.12 КК України є особливо тяжким.

Органом досудового розслідування зазначено, що відповідно до вимог п. 1 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування встановлена наявність ризиків, передбачених п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Прокурор підтримав клопотання у повному обсязі, та вважав за необхідне обрати щодо підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, з метою уникнення ризиків зазначених у клопотанні.

Захисник, підозрюваний, не заперечували проти задоволення клопотання та обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з метою збереження життя підозрюваного.

Дослідивши матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, заслухавши думку учасників судового розгляду, слідчий суддя дійшов висновку про таке.

Відповідно до ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків а також запобігання спробам: переховуватися від суду; знищити або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого обвинуваченого, експерта або спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; або вчинити інше кримінальне правопорушення, у якому обвинувачується. Підставою застосування є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави суду вважати, що обвинувачений може здійснити дії, передбачені ч. 1 цієї статті.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчинені злочину передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України, який карається позбавленням волі на строк понад 10 років.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 на даній стадії досудового розслідування підтверджується зібраними матеріалами, і таких доказів є об`єктивно достатньо для вирішення питання про обрання запобіжного заходу. Окремо слідчий суддя враховує, що наразі зібрання усього необхідного обсягу доказів є неможливим у зв`язку із активними бойовими діями в окремих регіонах України.

Метою застосування запобіжного заходу відносно ОСОБА_5 є забезпечення виконання покладених на нього процесуальних обов`язків та збереження його життя.

Європейський суд з прав людини в своєму рішенні у справі "Мюррей проти Сполученого Королівства", зазначив що факти, які викликають підозру, не обов`язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або навіть для пред`явлення обвинувачення, що є завданням наступних етапів кримінального процесу, сприяти якому має й тримання під вартою.

Підставою застосування запобіжного заходу відносно ОСОБА_5 є наявність обґрунтованої підозри у вчинені ним злочину, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України.

Так, на даний час, є всі підстави вважати, що підозрюваний за вчинення особливо тяжкого злочину, будучи громадянином іншої країни, без стійких соціальних зв`язків може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, а тому є ризик передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Зважаючи на винятковий характер злочину, який ставиться у підозру ОСОБА_5 , що мав місце у зв`язку із збройною агресією РФ, і який пов`язаний із веденням агресивної війни, в тому числі проти цивільного населення, слідчий суддя вважає, що у разі не застосування виключно найсуворішого запобіжного заходу існують ризики, що підозрюваний буде продовжувати вчинення аналогічних злочинних дій.

Також, слідчий суддя враховує обставини зазначені в ст. 178 КПК України, а саме: відсутність стійких соціальних зв`язків, характеру кримінального правопорушення та умови вчинення таких злочинів, а тому дійшов висновку про неможливість жодного із більш м`яких запобіжних заходів забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, тому застосування тримання під вартою, на даному етапі є виправданим.

Обставин, передбачених ч. 2 ст. 183 КПК України, які є перешкодою для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, не встановлено.

Відповідно до сформованої Європейським судом з прав людини практики, тримання особи під вартою може бути виправдане, якщо існують реальні ознаки наявності справжнього суспільного інтересу, який не зважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип поваги до особистої свободи. Застосовуючи запобіжний захід у вигляді тримання під вартою необхідно виходити із того, що судове рішення повинно забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Визначення таких прав, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці цінностей суспільства ("Летельє проти Франції").

Зважаючи на положення ч. 4 ст. 183 КПК України, вважаю за необхідне розмір застави не обирати.

Керуючись ст.ст.132, 176, 177, 178, 183, 186, 187, 193, 194, 196, 197, 205, 376 КПК України, слідчий суддя -

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Одеській області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 22022160000000022 від 02 березня 2022 року про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваного задовольнити.

Застосувати до ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Розмір застави не визначати.

Строк дії ухвали слідчого судді становить 60 (шістдесят днів) в межах строку досудового розслідування і обчислюється з моменту оголошення ухвали, тобто з 09 березня 2022 року.

Ухвала слідчого судді про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою припиняє свою дію 07 травня 2022 року.

Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п`яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.

Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя: ОСОБА_10

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення09.03.2022
Оприлюднено20.10.2023
Номер документу114283811
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою

Судовий реєстр по справі —522/3809/22

Ухвала від 08.02.2024

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В. В.

Ухвала від 08.02.2024

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В. В.

Ухвала від 09.03.2022

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Попревич В. М.

Ухвала від 09.03.2022

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Попревич В. М.

Ухвала від 09.03.2022

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Попревич В. М.

Ухвала від 09.03.2022

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Попревич В. М.

Ухвала від 30.06.2023

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Дерус А. В.

Ухвала від 04.05.2023

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Донцов Д. Ю.

Ухвала від 04.05.2023

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Донцов Д. Ю.

Ухвала від 22.12.2022

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні