ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2023 року м.Харків Справа № 913/296/23
Провадження № 14/913/296/23
Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А., розглянувши матеріали справи в порядку спрощеного позовного провадження
за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», м. Київ
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРПРОМ», м. Лисичанськ Луганської області
про стягнення 11042,96 грн.
без повідомлення (виклику) представників сторін,
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (далі позивач, ПАТ «Укрнафта») звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРПРОМ» (далі відповідач, ТОВ «ТОРПРОМ») про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу № 34-МТР від 23.02.2022 в сумі 11042,96 грн, з яких: 7147,70 грн сума попередньої оплати, 2042,20 грн штраф, 271,42 грн 3% річних, 1581,64 грн інфляційні втрати.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що між ПАТ «Укрнафта» (далі покупець) та ТОВ «ТОРПРОМ» (далі продавець) було укладено договір купівлі-продажу № 34-МТР від 23.02.2022, за умовами якого продавець зобов`язався передати покупцеві у власність продукцію (далі товар), а покупець прийняти товар та сплатити за нього відповідну грошову суму
Позивач зазначає, що він 17.03.2022 здійснив попередню оплату за товар на суму 7154,70 грн. Згідно з умовами договору товар повинен був поставлений до 31.03.2022 включно. Проте, відповідач у зазначений строк товар не поставив.
Враховуючи те, що відповідач не здійснив поставку товару, позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просить стягнути з відповідача суму попередньої оплати в розмірі 7147,70 грн. Крім того, позивачем нараховано та заявлено до стягнення з відповідача штраф в сумі 2042,20 грн відповідно до п. 6.9. договору, а також 3% річних в сумі 271,42 грн та інфляційні втрати в сумі 1581,64 грн відповідно до ст. 625 ЦК України.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.08.2023 позовну заяву передано на розгляд судді Лісовицькому Є.А.
Ухвалою суду від 30.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 913/296/23. Суд вирішив справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Згідно зі ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Будь-яких заяв або клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін на адресу суду від учасників справи не надходило.
Частиною 8 ст. 252 ГПК України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався.
Згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
23.02.2022 між ТОВ «ТОРПРОМ» (далі продавець) та ПАТ «Укрнафта» в особі НГВУ «Охтирканафтогаз» (далі покупець) було укладено договір купівлі-продажу № 34-МТР (далі договір), згідно якого у порядку та на умовах, визначених цим договором, продавець зобов`язується передати продукцію (далі товар) у власність покупця, а покупець прийняти товар та сплатити за нього відповідну грошову суму (п. 1.1. договору).
Асортимент, кількість, якість, вартість та інші характеристики товару визначені в додатках до цього договору, які є невід`ємною частиною цього договору (п. 1.2. договору).
В п. 2.1. договору сторони зазначили, що продавець зобов`язаний: забезпечити передачу товару у строки, встановлені цим договором (п. 2.1.1. договору); забезпечити передачу товару, якість, кількість та асортимент якого відповідає умовам, встановленим цим договором (п. 2.1.3. договору).
За умовами п. 2.3. договору покупець зобов`язаний: здійснити оплату за поставлений товар на умовах та у строки, визначені цим договором (п. 2.3.1. договору); прийняти товар, поставлений згідно з умовами, визначеними цим договором (п. 2.3.2. договору).
Відповідно до п. 2.4.1. договору покупець має право вимагати від продавця своєчасної передачі товару.
Згідно з п. 3.1. договору ціни товару встановлюються в національній валюті та вказуються у відповідних додатках до цього договору. Загальна вартість товару за цим договором складається із сукупності вартості товару згідно з додатком.
В п. 3.2. договору сторони визначили, що оплата вартості товару здійснюється на умовах, визначених додатками, після отримання покупцем примірника, належним чином підписаного сторонами оригіналу договору.
Відповідно до п. 3.3. договору усі суми, що підлягають сплаті за цим договором, сплачуються в безготівковій формі на рахунки, що зазначені у цьому договору.
За умовами п. 5.1. договору продавець зобов`язується передати покупцю товар у строк та на умовах, визначених цим договором та відповідними додатками до цього договору.
В п. 5.3. договору сторони передбачили, що датою постачання товару вважається дата передачі його покупцю у місці призначення без зауважень по кількості, комплектності та якості, якщо інше не встановлено додатком до договору та/або додатковими угодами. Факт передачі товару підтверджується підписаною сторонами без зауважень видатковою накладною та/або відповідним Актом приймання-передачі. Право власності на товар переходить від продавця до покупця з дати підписання покупцем без зауважень видаткової накладної та/або Акту приймання-передачі товару.
За невиконання або неналежне виконання цього договору сторони несуть відповідальність у порядку та на умовах, що передбачені чинним законодавством України та цим договором (п. 6.1. договору).
Згідно з п. 6.9. договору за порушення строку постачання товару, його приналежності та/або документів, що його стосуються, у тому числі викликане виявленням нестачі товару або постачання товару, який не відповідає якості та комплектності, що обумовило необхідність заміни або додаткового постачання товару у порядку, визначеному п. 5.12, п. 5.13 договору, продавець сплачує покупцю штраф у розмірі 7%, а в разі прострочення термінів поставки на 30 і більше днів у розмірі 10% від вартості товару не поставленого вчасно.
В п. 6.10 договору сторони визначили, що у разі несвоєчасної або неповної оплати товару відповідно до умов, визначених цим договором, покупець несе відповідальність, передбачену ст. 625 Цивільного кодексу України.
Відповідно до п. 11.1. договору цей договір набуває чинності з дати його підписання сторонами і діє протягом 1 року, але у будь-якому разі, до повного виконання взаємних зобов`язань сторонами.
Згідно з додатком 1 до договору продавець зобов`язався поставити покупцю наступний товар кришка нагнітальна ЦНС 38-110-1.01.002-1 у кількості 2 шт.
Згідно з п. 1 додатку 1 до договору загальна вартість товару, що поставляється по цьому додатку, складає: 20422,00 грн, в т.ч. ПДВ - 3403,67 грн.
В п. 2 додатку 1 до договору сторони визначили умови оплати: 35% попередня оплати, 65% по факту поставки всієї продукції протягом 20 банківських днів.
За умовами п. 2 додатку 1 до договору гарантійні зобов`язання: 12 місяців з дати поставки.
В п. 5 додатку 1 до договору сторони погодили термін поставки товару: протягом 14 календарних днів після отримання попередньої оплати.
Відповідно до п. 6 додатку 1 до договору умови поставки (ІНКОТЕРМС 2020): DDP склад вантажоотримувача (Транспортні витрати по доставці товару в місце призначення включені в ціну товару (предмету закупівлі).
Цей додаток набирає сили з дати його підписання сторонами і є невід`ємною частиною вищевказаного договору (п. 11 додатку 1 до договору).
Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ч. 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань), зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною 1 ст. 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтею 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
За приписами ч. 1 ст. 656 Цивільного кодексу України предметом договору купівлі-продажу може бути майно (товар), яке є у продавця на момент укладення договору або буде створене (придбане, набуте) продавцем у майбутньому.
Згідно з ч. 1 ст. 662 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
Статтею 663 Цивільного кодексу України визначено, що продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.
Пунктом 5.1. договору визначено, що продавець зобов`язується передати покупцю товар у строк та на умовах, визначених цим договором та відповідними додатками до цього договору.
Згідно з п. 5.3. договору датою постачання товару вважається дата передачі його покупцю у місці призначення без зауважень по кількості, комплектності та якості, якщо інше не встановлено додатком до договору та/або додатковими угодами. Факт передачі товару підтверджується підписаною сторонами без зауважень видатковою накладною та/або відповідним Актом приймання-передачі. Право власності на товар переходить від продавця до покупця з дати підписання покупцем без зауважень видаткової накладної та/або Акту приймання-передачі товару.
Згідно з умовами договору та додатку 1 до договору продавець зобов`язався поставити покупцю товар кришка нагнітальна ЦНС 38-110-1.01.002.-1 у кількості 2 шт. на загальну суму 20422,00 грн, з ПДВ. Термін поставки - протягом 14 календарних днів після отримання попередньої оплати.
В п. 1 додатку 1 до договору сторони визначили умови оплати: 35% попередня оплати, 65% по факту поставки всієї продукції протягом 20 банківських днів.
Позивач зазначає, що він 17.03.2022 здійснив попередню оплату за товар на суму 7154,70 грн, проте, у визначений договором строк відповідач товар не поставив, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача суму попередньої оплати. Крім того, з огляду на порушення відповідачем умов договору, позивачем нараховано та заявлено до стягнення з відповідача штраф в сумі 2042,20 грн на підставі п. 6.9. договору, а також 3% річних в сумі 271,42 грн та інфляційні втрати в сумі 1581,64 грн, нараховані в порядку ст. 625 Цивільного кодексу України.
З матеріалів справи вбачається, що 17.03.2022 відповідач перерахував на рахунок відповідача 7147,70 грн (аванс 35%), що підтверджується платіжною інструкцією № 2774 від 17.03.2022, яка міститься в матеріалах справи.
В п. 5 додатку 1 до договору сторони домовились про термін поставки товару: протягом 14 календарних днів після отримання попередньої оплати.
Таким чином, з огляду на те, що попередня оплата відповідачем отримана 17.03.2022, то здійснити поставку товару відповідач повинен був до 31.03.2022 включно.
Проте, відповідач не виконав своїх зобов`язань та не поставив товар позивачу, суму попередньої оплати не повернув.
Відповідно до ч. 2 ст. 693 ЦК України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Враховуючи те, що відповідач не поставив позивачу товар у визначений договором строк та не повернув суму попередньої оплати, позовні вимоги про стягнення з відповідача 7147,70 грн попередньої оплати є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
В п. 6.1. договору сторони визначили, що за невиконання або неналежне виконання цього договору сторони несуть відповідальність у порядку та на умовах, що передбачені чинним законодавством України та цим договором.
Згідно з п. 3 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
За приписами ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України та ст. 230 Господарського кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою.
У відповідності до ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання (ч. 2 ст. 549 Цивільного кодексу України).
Згідно з ч. 1 ст. 550 Цивільного кодексу України право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання.
Статтею 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Частиною 1 ст. 551 Цивільного кодексу України визначено, що предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно.
Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства (ч. 2 ст. 551 Цивільного кодексу України).
Згідно з п. 6.9. договору за порушення строку постачання товару, його приналежності та/або документів, що його стосуються, у тому числі викликане виявленням нестачі товару або постачання товару, який не відповідає якості та комплектності, що обумовило необхідність заміни або додаткового постачання товару у порядку, визначеному п. 5.12, п. 5.13 договору, продавець сплачує покупцю штраф у розмірі 7%, а в разі прострочення термінів поставки на 30 і більше днів у розмірі 10% від вартості товару не поставленого вчасно.
Як вже було зазначено, відповідач не здійснив поставку товару. Таким чином, у відповідності до п. 6.9. договору відповідач повинен сплатити відповідачу штраф у розмірі 10% від вартості товару не поставленого вчасно.
Виходячи з того, що вартість непоставленого товару складає 20422,00 грн, сума штрафу складає 2042,20 грн.
З огляду на викладене, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача штрафу в сумі 2042,20 грн також підлягають задоволенню.
Статтею 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Зважаючи на встановлені судом обставини справи, оскільки відповідачем не були виконані умови договору щодо поставки товару, тому він зобов`язаний сплатити на користь позивача суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
Позивачем просить стягнення з відповідача 3% річних за період з 01.04.2022 по 06.07.2023 в сумі 271,42 грн.
Судом було перевірено розрахунок 3% річних позивача, наведеній у позовній заяві, та встановлено, що він є арифметично правильним, з огляду на що вимога позивача про стягнення з відповідача 3% річних в сумі 271,42 грн підлягає задоволенню повністю.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача інфляційні втрати за період з квітня 2022 року по травень 2023 року в сумі 1581,64 грн.
За своєю правовою природою інфляційні втрати не є штрафними санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті. Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок інфляційних нарахувань, заявлених позивачем у розмірі 1581,64 грн, суд дійшов висновку про їх обґрунтованість, вірність та відповідність фактичним обставинам справи і нормам чинного законодавства, у зв`язку з чим позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРПРОМ» (93105, Луганська обл., місто Лисичанськ, вулиця Красна, будинок 11, ідентифікаційний код 40516167) на користь Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (04053, місто Київ, провулок Несторівський, будинок 3-5, ідентифікаційний код 00135390) 7147,70 грн попередньої оплати, штраф в сумі 2042,20 грн, 3% річних в сумі 271,42 грн, інфляційні втрати в сумі 1581,64 грн та витрати зі сплати судового збору в сумі 2684,00 грн, про що видати наказ після набрання рішення законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки передбачені ст. 256 ГПК України та порядку визначеному ст. 257 ГПК України.
Повне рішення складено 20.10.2023.
Суддя Євген ЛІСОВИЦЬКИЙ
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2023 |
Оприлюднено | 23.10.2023 |
Номер документу | 114318669 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Лісовицький Є.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні