Справа №323/3384/21
Провадження №2/336/2142/2023
УХВАЛА
про залучення третьої особи у справі
про обов`язкову явку позивача
18 жовтня 2023 року Шевченківській районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Звєздової Н.С., за участю секретаря судового засідання Іванченко О.С.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання представника третьої особи Служби у справах дітей виконавчого комітету Оріхівської міської ради Запорізької області про залучення Запорізької міської ради як органу опіки та піклування в якості третьої особи,
без участі сторін, -
встановив:
В провадженні Шевченківського районного суду м. Запоріжжя перебувають матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Виконавчий комітет Оріхівської міської ради Запорізької області як Орган опіки та піклування про визначення способу участі батька у вихованні і спілкуванні з дитиною шляхом встановлення графіка його систематичних побачень.
У позові ОСОБА_1 просить: 1) зобов`язати відповідачку не чинити перешкод позивачу у вихованні та вільному спілкуванні з сином - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; 2) визначити наступні способи участі батька у вихованні і спілкуванні з дитиною, шляхом встановлення графіка його систематичних побачень із сином:
перша та третя п`ятниця, субота та неділя кожного місяця з 17 години п`ятниці до 20 години неділі без присутності матері без обмеження місця проведення зустрічі;
осінні та весняні канікули, що будуть передбачені в навчальному закладі, в якому буде навчатися ОСОБА_3 , дитина перебуває з батьком без присутності матері без обмеження місця проведення зустрічі;
спільний відпочинок: половину літніх канікул дитина проводить з батьком згідно з графіком його відпустки без присутності матері без обмеження місця проведення зустрічі;
необмежене спілкування з сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , особисто, засобами телефонного, поштового, електронного та іншого засобу зв`язку, що не передбачають безпосереднього фізичного спілкування між батьком та сином;
в день побачення позивача з сином, я маю право забирати сина з дому/дитсадочка/школи особисто;
в інші дні - за попереднім узгодженням з матір`ю дитини.
3) зобов`язати ОСОБА_2 , за два дні до дня моєї зустрічі з сином, надати позивачу точну інформацію щодо фактичного місця навчання, проживання, перебування дитини, а у разі настання таких змін, повідомити про це позивача особисто на наступний день з дня настання таких обставин.
Ухвалою суду від 13.07.2023 справу прийнято до свого провадження, розгляд якої призначено за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 23.08.2023.
23.08.2023 судове засідання було відкладено, у зв`язку з неявкою сторін.
28.08.2023 на адресу суду надійшла зава від позивача про розгляд справи (судове засідання на 12.00 год. 18.10.2023) без його участі
04.09.2023відначальникаСлужби усправахдітей виконавчогокомітету Оріхівськоїміської радиЗапорізької областіНаталії Стеблянконадійшла заявапро замінутретьої сторони,в якійпросила замінити Службу у справах дітей виконавчого комітету Оріхівської міської ради Запорізької області на Запорізьку міську раду як органу опіки та піклування. Заяву обґрунтовано тим, що з квітня 2023 року на території м. Оріхів не проживає жодної родини з дітьми, а відповідачка наразі проживає у м. Запоріжжі. З огляду на вказане, службою у справах дітей виконавчого комітету Оріхівської міської ради не можливо провести обстеження умов проживання ОСОБА_2 та надати висновок щодо вирішення спору.
В підготовче судове засідання сторони, будучи у відповідності до вимог ЦПК України завчасно повідомленими про розгляд справи, - не з`явилися.
Вивчивши надані суду документи, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч.1,3 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Згідно ст.53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права і обов`язки, встановлені статтею 43 цього Кодексу.
Спір між сторонами виник із приводу визначення способу участі батька у вихованні і спілкуванні з житиною.
При розгляді судом спорів по вказаній категорії справ обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, а також на підставі інших документів, які стосуються справи ч.5 ст. 19 СК України.
Відповідно до положень ст. 19 Сімейного кодексу України, при розгляді судом вказаних справ, обов`язковою є участь органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо обставин справи. При цьому, такий висновок не є обов`язковим для суду і він може не погодитися з ним, якщо вважатиме, що він є недостатньо обґрунтованим чи суперечить інтересам дитини.
Правову основу діяльності органів опіки та піклування складають Конституція України, ЦК України, СК України, Правила опіки та піклування, Закони України «Про охорону дитинства», «Про попередження насильства в сім`ї», «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про місцеве самоврядування», Конвенція ООН про права дитини.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» присутність представника органів опіки та піклування на судових засіданнях є обов`язковою в разі, якщо розглядається справа стосовно дитини або з питань, що зачіпають права дитини. Також вказана стаття закону визначає, що органами опіки та піклування є в тому числі й виконавчі органи міських рад.
Відповідно до Положення про районну адміністрацію Запорізької міської радим по Вознесенівському, Дніпровському, Заводському, Комунарськовму, Олександрівському, Хортицькому, Шевченківському району, затвердженого рішенням Запорізької міської ради №76 від 07.12.2022 районні адміністрації Запорізької міської ради є виконавчими органами Запорізької міської ради в районах міста.
Згідно п.4.37 вказаного Положення, саме на районні адміністрації міською радою покладено повноваження щодо здійснення у встановленому законодавством порядку функцій органу опіки та піклування , прийняття відповідних розпоряджень.
В свою чергу, відповідно до Положення про службу (управління) у справам дітей Запорізької міської ради, затвердженого рішенням Запорізької міської рада №107 від 23.02.2022 - служба (управління) у справах дітей Запорізької міської ради не має повноважень щодо здійснення у встановленому законодавством порядку функцій органу опіки та піклування.
Згідно Листа міністерства соціальної політики України № 10727/0/2-23/19 від 03.08.2023, ОСОБА_4 , з 01.04.2022 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що відноситься до території Шевченківського району м. Запоріжжя.
Враховуючи викладене, суд вважає за доцільне замінити третю особу у вказаній справі, а саме: замість Служби у справах дітей виконавчого комітету Оріхівської міської ради Запорізької області на залучити районну адміністрацію Запорізької міської ради по Шевченківському району як Органу опіки та піклування.
Службу у справах дітей виконавчого комітету Оріхівської міської ради Запорізької області вилучити зі складу учасників справи.
Витребувати у районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району як Органу опіки та піклування висновок щодо розв`язання спору.
Направити на адресу залученої до справи третьої особи копію позову з додатками.
Крім того, завданням цивільного судочинства у контексті статті 2 ЦПК України є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних справ, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Виконання завдань цивільного судочинства залежить від встановлення судом у справі об`єктивної істини та правильного застосування норм матеріального і процесуального права.
У відповідності ч.1 ст.5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно п.4 ч.5 ст.12 ЦПК України, суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим кодексом.
Об`єктивний, повний та всебічний розгляд цивільної справи в значній мірі залежить від ефективного та всебічного дослідження судом доказів, які надаються сторонами конфлікту та аргументують їхню позицію по справі і тим самим надають судді можливість вивчити обставини, які спричинили конфлікт.
Процес доказування та докази, які надаються в обґрунтування позиції сторін, використовуються сторонами для того, щоб довести свою правоту в конфліктних правовідносинах і захистити чи відновити свої права. І саме, від якості та повноти, поданих доказів, залежить майбутня позиція суду у вирішенні цього конфлікту між сторонами і прийняття мотивованого рішення.
Доказування в цивільному процесі тісно пов`язане з реалізацією принципу цивільного судочинства «змагальності сторін». Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них (рішення у справі «Ruiz-Mateos проти Іспанії», п. 63).
Разом з тим, принцип змагальності сторін у цивільному процесі нерозривно пов`язаний і з принципом рівності сторін.
Відповідно до ст. 223 ЦПК України, суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав:
1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого відсутні відомості про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання;
2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними;
3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи;
4) необхідність витребування нових доказів, у випадку коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження;
5) якщо суд визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення.
Згідно п.3 ч.2 ст.43 ЦПК України, учасники справи зобов`язані з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.128 ЦПК України, суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов`язковою.
Таким чином, для повного та всебічного розгляду справи, для встановлення у справі об`єктивної істини та правильного застосування норм матеріального і процесуального права, а також для об`єктивного розгляду справи та необхідністю отримання від позивача ОСОБА_1 особистих пояснень, суд визнає його явку обов`язковою та відкладає розгляд справи на іншу дату.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 212 ЦПК України учасники, справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою. Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи..
Згідно з ч. 4 ст. 212 ЦПК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» або Державною судовою адміністрацією України.
Наказом Державної судової адміністрації України від 08.04.2020 № 169 затверджений Порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду (далі Порядок № 169).
У п. 2 розділу ІІ Порядку № 169 зазначено, що системою відеоконференцзв`язку є комплекс технічних засобів і програмного забезпечення «EаsyCon».
Крім цього, у розділах ІІ, ІІІ вказаного Порядку № 169 встановлено процедуру подання заяви про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, форму та зміст такої заяви, визначено механізм призначення та проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку № 169 для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватись з використанням власного електронного підпису в Системі на офіційному вебпорталі судової влади України за адресою www.court.gov.ua та перевірити наявні у нього власні технічні засоби на відповідність технічним вимогам, наведеним в додатку 1 до цього Порядку.
Враховуючи, що право на участь в розгляді справи гарантоване Конвенцією, Конституцією України та ЦПК України, приймаючи до уваги впровадження обмежувальних заходів пов`язаних з введенням карантину на території України, а також відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введенням на території України з 24.02.2022 воєнного стану, дія якого станом на час розгляду справи у суді, не скасована, позивач, не маючи можливості бути особисто присутнім в судовому засіданні (як того вимагала ухвала суду від 19.08.2022), міг скористатися своїм правом та звернутись до суду з відповідним клопотанням про надання йому можливості брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза приміщенням суду з використанням власних технічних засобів.
Роз`яснити позивачу, що у разі неможливості особи з`явитися в судове засідання особисто ним може бути подане клопотання про надання можливості брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза приміщенням суду з використанням власних технічних засобів.
Керуючись ст. 43, 53, 92, 128, 213, 223, 240, 258, 260, 261, 353 ЦПК України, суд, -
постановив:
Клопотання задовольнити.
Службу у справах дітей виконавчого комітету Оріхівської міської ради Запорізької області - вилучити зіскладу учасниківсправи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Виконавчий комітет Оріхівської міської ради Запорізької області як Орган опіки та піклування про визначення способу участі батька у вихованні і спілкуванні з дитиною шляхом встановлення графіка його систематичних побачень.
Районну адміністрацію Запорізької міської ради по Шевченківському району як органу опіки та піклування залучити до справи у якості третьої особи, яка не заявляє вимог щодо предмет позову.
Зобов`язати сторонупозивача направити примірник позовної заяви з додатками на адресу залученої третьої особи.
Витребувати у районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району як органу опіки та піклування (місцезнаходження: 69068, м. Запоріжжя, пр. Моторобудівників, буд.34) висновок щодо розв`язання спору.
Витребувані докази надати безпосередньо до суду.
Підготовче засідання по цивільній справі, яке відбудеться в залі Шевченківського районного суду м. Запоріжжя, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 117-А, каб. 24 - відкласти на 12.00годину29листопада 2023року.
Визнати обов`язковою явку позивача ОСОБА_1 у підготовче судове засідання.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається http://court.gov.ua/fair.
Суддя: Н.С. Звєздова
Суд | Шевченківський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2023 |
Оприлюднено | 23.10.2023 |
Номер документу | 114321926 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
Звєздова Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні