ЄУН: 323/3384/21
Провадження №: 2/336/224/2024
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21жовтня 2024року с Шевченківський районний суд міста Запоріжжя
у складі: головуючого судді - Звєздової Н.С.,
при секретарі Іванченко О.С.,
за участі представника третьої особи: ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи: Виконавчий комітет Оріхівської міської ради Запорізької області як Орган опіки та піклування, районна адміністрація Запорізької міської ради по Олександрівському району як орган опіки та піклування, про визначення способу участі батька у вихованні і спілкуванні з дитиною шляхом встановлення графіка його систематичних побачень, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Шевченківського районного суду м. Запоріжжя перебуває вказаний позов, в якому позивач просив:
1) зобов`язати відповідачку не чинити перешкод позивачу у вихованні та вільному спілкуванні з сином - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
2) визначити наступні способи участі батька у вихованні і спілкуванні з дитиною, шляхом встановлення графіка його систематичних побачень із сином:
перша та третя п`ятниця, субота та неділя кожного місяця з 17 години п`ятниці до 20 години неділі без присутності матері без обмеження місця проведення зустрічі;
осінні та весняні канікули, що будуть передбачені в навчальному закладі, в якому буде навчатися ОСОБА_4 , дитина перебуває з батьком без присутності матері без обмеження місця проведення зустрічі;
спільний відпочинок: половину літніх канікул дитина проводить з батьком згідно з графіком його відпустки без присутності матері без обмеження місця проведення зустрічі;
необмежене спілкування з сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , особисто, засобами телефонного, поштового, електронного та іншого засобу зв`язку, що не передбачають безпосереднього фізичного спілкування між батьком та сином;
в день побачення позивача з сином, я маю право забирати сина з дому/дитсадочка/школи особисто;
в інші дні - за попереднім узгодженням з матір`ю дитини.
3)зобов`язати ОСОБА_3 , за два дні до дня моєї зустрічі з сином, надати позивачу точну інформацію щодо фактичного місця навчання, проживання, перебування дитини, а у разі настання таких змін, повідомити про це позивача особисто на наступний день з дня настання таких обставин.
Ухвалою суду від 11.07.2023 вказана справа прийнята до свого провадження. Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 10.00 годину 23.08.2023.
22.08.2023 представником відповідачки адвокатом Коломоєць І.В., яка діє на підставі Ордеру на надання правничої (правової) допомоги від 06.09.2023 серії АР №1097542, свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю від 28.08.2015 серії ЗП №001085 подано клопотання про перенесення розгляду справи.
Підготовче судове засідання, призначене на 23.08.2023 відкладено у зв`язку з неявкою учасників по справі.
28.08.2023 на адресу суду надійшла заява позивача від 23.08.2023 про розгляд справи, призначений на 12.00 годину 18.10.2023 без його участі. Заявлені позовні вимоги підтримав.
Ухвалою суду від 18.10.2023 зі справи вилучено зі складу учасників справи Службу у справах дітей виконавчого комітету Оріхівської міської ради Запорізької області та залучено районну адміністрацію Запорізької міської ради по Шевченківському району як органу опіки та піклування. Явку позивача визнано обов`язковою.
Підготовче судове засідання, призначене на 18.10.2023 відкладено у зв`язку з неявкою учасників по справі.
28.11.2023 представником РДА ЗМР по Шевченківському району подано заяву про розгляд справи, призначений на 29.11.2023 без їх участі та прийняття рішення з урахуванням інтересів дитини.
В підготовчому судовому засіданні 29.11.2023 позивач підтримав свої позовні вимоги. Відповідачка та її представник в судове засідання не з`явилися. Підготовче засідання відкладено до 10.00 години 17.01.2024. Позивачу роз`яснено право звернутись до суду з клопотанням про проведення судового засідання за допомогою відеоконференцзв`язку.
08.01.2024 позивачем через підсистему (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» подано клопотання про проведення розгляду справи без його участі за наявними в матеріалах справи письмовими доказами, в якому просив пришвидшити розгляд справи.
17.01.2024 представником відповідачки подано заяву про перенесення розгляду справи.
В підготовче судове засідання 17.01.2024 з`явилася представник органу опіки та піклування РДА ЗМР по Шевченківському району. Інші учасники справи до суду не з`явилися.
14.02.2024 представником відповідачки через підсистему (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» подано клопотання про ознайомлення з матеріалами справи.
20.02.2024 представником відповідачки через підсистему (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» подано відзив на позов, в якому зазначила про часткове визнання позовних вимог. Просила визначити способи участі позивача у вихованні дитини шляхом побачень та спілкування:
- перша та третя п`ятниця кожного місяця з 17.00 до 19.30 год., без ночівлі, з правом відвідування дитиною, культурних, розважальних закладів, парків, дитячих майданчиків (батько забирає та повертає дитину матері за адресою місця проживання дитини) з урахуванням стану здоров`я, бажання, режиму дня, режиму дня навчального закладу який відвідує дитина;
- спільний відпочинок з дитиною, за згодою дитини та за попередньою домовленістю з матір`ю дитини під час зимових канікул, протягом перших трьох днів відповідно до графіку, встановленого у навчальному закладі, де навчається дитина, та під час літніх канікул без присутності матері протягом одного місяця відповідно до графіку, встановленого у навчальних закладах, де навчається дитина.
- спілкування з дитиною засобами телефонного, поштового, електронного зв`язку, з урахуванням стану здоров`я, бажання, режиму дня, режиму дня навчального закладу який відвідує дитина;
- позовні вимоги щодо зобов`язання відповідачки надавати точну інформацію щодо фактичного місця навчання, проживання та перебування дитини, не підлягають задоволенню, оскільки позивачем не зазначено, що з даного приводу наявний спір, не надано доказів що відповідачка перешкоджає позивачу у вихованні дитини в частині визначення місця навчання, проживання та його перебування.
- з урахуванням вікових змін дитини, її розвитку та потреб, батько не позбавлений в майбутньому права змінити встановлений судом спосіб участі у вихованні дитини, що буде відповідати, насамперед, інтересам сина.
- судові витрати покласти на позивача, так як на утриманні відповідачки, знаходиться малолітній син, які є внутрішньо-переміщеними особами, без власного житла, доходів та роботи.
05.03.2024 представником органу опіки подано Акт обстеження умов проживання.
15.03.2024 представником органу опіки подано висновок, в якому просив залучити у справі в якості третьої особи районну адміністрації Запорізької міської ради по Олександрівському району як орган опіки та піклування, оскільки саме у вказаному районі проживає відповідачка разом з дітьми.
В попередньому судовому засіданні 08.04.2024 представник відповідачки підтримала вимоги, зазначені у відзиві на позов та не заперечувала проти зміни третьої сторони по справі. Інші учасники по справі до суду не з`явилися.
Ухвалою суду від 08.04.2024 відкладено підготовче судове засідання до 11.00 год. 24.05.2024. Районну адміністрацію Запорізької міської ради по Шевченківському району як органу опіки та піклування вилучено зіскладу учасниківсправи. Відділ по Олександрівському району служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради залучено до справи у якості третьої особи, яка не заявляє вимог щодо предмет позову. У залученого учасника по справі витребувано висновок щодо розв`язання спору.
17.04.2024 Відділом по Олександрівському району служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради подано клопотання про заміну третьої особи.
В підготовче судове засідання, призначене на 24.05.2024 сторони не з`явилися, причини неявки суду не повідомили.
Ухвалою суду від 25.04.2024 замінено сторону у справі, а саме: Відділ по Олександрівському району служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради вилучено зі складу учасників по справі, а районну адміністрацію Запорізької міської ради по Олександрівському району як орган опіки та піклування залучено до справи в якості третьої особи. У залученої сторони витребувано висновок щодо розв`язання спору. Підготовче засідання закрито, справу призначено до судового розгляду.
24.07.2024 представником РДА ЗМР по Олександрівському району як органу опіки та піклування подано клопотання про перенесення розгляду справи, призначеного на 25.07.2024.
Судове засідання 25.07.2024 відкладено, у зв`язку з неявкою учасників по справі. Причини неявки позивач та відповідачка не повідомили, з заявою про розгляд справи без їх участі до суду не зверталися.
06.09.2024 представником РДА ЗМР по Олександрівському району як органу опіки та піклування подано клопотання про перенесення розгляду справи, призначеного на 09.09.2024.
Судове засідання 09.09.2024 відкладено, у зв`язку з неявкою учасників по справі. Причини неявки позивач та відповідачка не повідомили, з заявою про розгляд справи без їх участі до суду не зверталися.
26.09.2024 в судовому засідання представником третьої особи надано висновок, щодо розв`язання справи, в якому зазначено, що «комісія прийшла до висновку про доцільність та відповідність інтересам дитини наступного графіку спілкування батька з сином:
необмеженого спілкування з дитиною засобами телефонного, поштового, електронного зв`язку, з урахуванням стану здоров`я, бажання, режиму дня та відпочинку, навчального процесу дитини;
спільний відпочинок батька з дитиною, на території м. Запоріжжя, протягом З днів під час канікул, без присутності матері;
перша та третя п`ятниця кожного місяця з 17 години до 20 години, з правом відвідувати дитиною культурних, розважальних заходів, парків, дитячих майданчиків;
перші та треті субота та неділя місяця з 10 години до 19 години, без ночівлі, з правом відвідувати дитиною культурних, розважальних заходів, парків, дитячих майданчиків.
зустрічі мають відбуватися з врахуванням стану здоров`я дитини та її бажання; інші зустрічі дитини з батьком, в тому числі з ночівлею та за межами м. Запоріжжя, за домовленістю між батьками.
Приймаючи до уваги викладене, керуючись передусім інтересами малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вимогами законодавства України про рівність прав та обов`язків батьків щодо дитини, ч. 4-5 ст. 19, ч. 1-3 ст. 157, ст. 159 Сімейного кодексу України, враховуючи вік дитини, стосунки, що виникли між батьками, той факт, що органу опіки та піклування достеменно не відомо місце та умови проживання батька, враховуючи рішення Комісії, районна адміністрація Запорізької міської ради по Олександрівському району, як орган опіки та піклування, вважає за необхідне встановити наступний спосіб участі батька у вихованні і спілкуванні з сином:
необмеженого спілкування з дитиною засобами телефонного, поштового, електронного зв`язку, з урахуванням стану здоров`я, бажання, режиму дня та відпочинку, навчального процесу дитини;
спільний відпочинок батька з дитиною, на території м. Запоріжжя, протягом З днів під час канікул, без присутності матері;
перша та третя п`ятниця кожного місяця з 17 години до 20 години, з правом відвідувати дитиною культурних, розважальних заходів, парків, дитячих майданчиків;
перші та треті субота та неділя з 10 години до 19 години, без ночівлі, з правом відвідувати дитиною культурних, розважальних заходів, парків, дитячих майданчиків, зустрічі мають відбуватися з врахуванням стану здоров`я дитини та її бажання;
інші зустрічі дитини з батьком, в тому числі з ночівлею та за межами м. Запоріжжя, за домовленістю між батьками.»
Судове засідання відкладено, у зв`язку з неявкою позивача та відповідачки.
В судове засідання 21.10.2024 учасники по справі не з`явилися, окрім представника третьої особи. Причини неявки суду не повідомили, з заявою про відкладення розгляду справи чи розглядом справи без їх участі, до суду не зверталися.
Позивач, відповідачка та її представник неодноразово викликалися в судове засідання за допомогою направлення поштової кореспонденції на адресу їх проживання, а також за допомогою СМС-повідомлень на їх номери телефонів. Згідно довідок, сторони завжди завчасно були повідомленні про призначення справи досудового розгляду.
Так, заслухавши думку представника РДА ЗМР по Олександрівському району, ознайомившись з матеріалами справи, оцінивши наявні у справі письмові докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.ст.43,294 ЦПК України, суд сприяє всебічному і повному з`ясуванню обставин справи та з метою з`ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.
Враховуючи, що для повного, об`єктивного та всебічного розгляду справи, з огляду на суть заявлених вимог та предмет доказування, суду необхідно встановити певні обставини по справі.
У відповідності ч.1 ст.5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно п.4 ч.5 ст.12 ЦПК України, суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим кодексом.
Об`єктивний, повний та всебічний розгляд цивільної справи в значній мірі залежить від ефективного та всебічного дослідження судом доказів, які надаються сторонами конфлікту та аргументують їхню позицію по справі і тим самим надають судді можливість вивчити обставини, які спричинили конфлікт.
Процес доказування та докази, які надаються в обґрунтування позиції сторін, використовуються сторонами для того, щоб довести свою правоту в конфліктних правовідносинах і захистити чи відновити свої права. І саме, від якості та повноти, поданих доказів, залежить майбутня позиція суду у вирішенні цього конфлікту між сторонами і прийняття мотивованого рішення.
Доказування в цивільному процесі тісно пов`язане з реалізацією принципу цивільного судочинства «змагальності сторін». Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них (рішення у справі «Ruiz-Mateos проти Іспанії», п. 63).
Разом з тим, принцип змагальності сторін у цивільному процесі нерозривно пов`язаний і з принципом рівності сторін.
Для справедливого судового розгляду в контексті належного доказування непересічне значення має, з погляду Європейського суду з прав людини, наявність у судовому рішенні достатніх підстав та аргументів, на основі яких воно було ухвалене. Підтвердження цього відображено у цілій низці судових прецедентів Європейського суду з прав людини. Так, у рішенні в справі «Руіс Торіа проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року Європейський суд наголосив, що «у відповідності зі встановленим прецедентним правом, яке відображає принцип належного здійснення правосуддя, у рішеннях судів мають бути належним чином вказані підстави, за якими вони були ухвалені. Пункт 1 статті 6 Європейської конвенції про захист прав і основоположних свобод людини зобов`язує судові інстанції вказувати мотивацію ухвалених ними рішень» [1, с. 13-14].
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи. Право на розгляд справи означає право особи звернутися до суду та право на те, що його справа буде розглянута та вирішена судом. При цьому, особі має бути забезпечена можливість реалізувати вказані права без будь-яких перепон чи ускладнень. Здатність особи безперешкодно отримати судовий захист є змістом поняття доступу до правосуддя. Перешкоди у доступі до правосуддя можуть виникати як через особливості внутрішнього процесуального законодавства, так і через передбачені матеріальним правом обмеження. Для ЄСПЛ природа перешкод у реалізації права на доступ до суду не має принципового значення.
Відповідно до ст. 223 ЦПК України, суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав:
1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого відсутні відомості про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання;
2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними;
3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи;
4) необхідність витребування нових доказів, у випадку коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження;
5) якщо суд визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення.
Положеннями ст.92 ЦПК України передбачено, що сторони, треті особи та їхні представники за їхньою згодою, в тому числі за власною ініціативою, якщо інше не встановлено цим Кодексом, можуть бути допитані як свідки про відомі їм обставини, що мають значення для справи.
Відповідно до ч.1 ст. 128 ЦПК України, суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов`язковою.
Згідно п. 3 ч.2 ст. 43 ЦПК України,учасники справи зобов`язані з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою.
Враховуючи викладене, з метою повного та всебічного з`ясування обставин справи, суд вважає за необхідне визнати обов`язковою явку в судове засідання: позивача та відповідачки.
Роз`яснити учасникам по справі, що в разі неявки їх у судове засідання, судом будуть застосовані наслідки, передбачені положеннями ст.223 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 43, 76-81, 87, 128, 223, 258-260 ЦПК України, суддя,-
УХВАЛИВ:
Судове засідання по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи: Виконавчий комітет Оріхівської міської ради Запорізької області як Орган опіки та піклування, районна адміністрація Запорізької міської ради по Олександрівському району як орган опіки та піклування, про визначення способу участі батька у вихованні і спілкуванні з дитиною шляхом встановлення графіка його систематичних побачень
відкласти до 09.20 години 16 січня 2025 року.
Визнати обов`язковою явку в судове засідання:
позивача - ОСОБА_2
та відповідачки ОСОБА_3
Копію ухвали направити учасникам по справі для виконання.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається http://court.gov.ua.
Суддя: Н.С. Звєздова
Суд | Шевченківський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2024 |
Оприлюднено | 23.10.2024 |
Номер документу | 122454341 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
Звєздова Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні