Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.09.2023 Справа №607/9458/23
м. Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Герчаківської О. Я.,
за участю секретаря судового засідання Крук А. В.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Говард2» про зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Говард2» (далі ОСББ «Говард2») у якому просить зобов`язати відповідача надати йому для ознайомлення наступні документи: протокол установчих зборів з додатками ОСББ «ГОВАРД2»; протоколи загальних зборів з додатками ОСББ «ГОВАРД2» за весь період діяльності; затверджений кошторис надходжень та витрат на 2021 року, 2022 року, 2023 р. ОСББ «ГОВАРД2»; банківські виписки про рух коштів на рахунку ОСББ «ГОВАРД2» за весь період діяльності; фінансові звіти ОСББ «ГОВАРД2» за весь період діяльності; статут; затверджені загальними зборами звіти ОСББ «ГОВАРД2» за 2021 року, 2022 року; протоколи засідання правління ОСББ «ГОВАРД2»; протоколи засідання ревізійної комісії ОСББ «ГОВАРД2»; затверджений персональний склад членів правління та ревізійної комісії ОСББ «ГОВАРД2»; реєстр повідомлених про проведення установчих та загальних зборів ОСББ «ГОВАРД2»; штатний розпис ОСББ «ГОВАРД2»; накази про прийняття на роботу та звільнення з ОСББ «ГОВАРД2»; накази про затвердження заробітної плати найманим працівникам ОСББ «ГОВАРД2»; табелі обліку робочого часу найманих працівників ОСББ «ГОВАРД2»; відомість про щомісячне нарахування внесків від дати першого нарахування, з розбивкою по житлових та нежитлових приміщеннях ОСББ «ГОВАРД2»; договори та акти виконаних робіт від початку самостійного управління ОСББ «ГОВАРД2»; накладні за придбані товари та матеріали ОСББ «ГОВАРД2»; акт прийомупередачі багатоквартирного будинку, технічної документації; документи на земельну ділянку передану ОСББ «ГОВАРД2».
Крім цього, просить суд визначити місце передачі запитуваних документів для ознайомлення юридичну адресу реєстрації: ОСББ «ГОВАРД2» та стягнути з відповідача кошти у розмірі судового збору на користь ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є власником квартира АДРЕСА_1 . У даному будинку створено ОСББ «ГОВАРД2».
ОСОБА_1 вважає, що відповідач порушує його права, як співвласника, в частині не надання інформації щодо ознайомлення, за весь період діяльності об`єднання, з протоколами установчих/загальних зборів, включаючи додатки до протоколів, з фінансовими звітами та банківськими виписками про рух коштів на рахунку об`єднання, первинними документами.
Згідно ст. 14 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник позивач має право, зокрема: брати участь в управлінні об`єднанням у порядку, визначеному цим Законам і статутом об`єднання; обирати та бути обраним до складу статутних органів об`єднання; знайомитися з протоколами загальних зборів, робити з них виписки; одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об`єднання; Об`єднання на вимогу співвласника зобов`язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» обов`язки об`єднання, зокрема: звітувати загальним зборам про виконання кошторису об`єднання за рік.
Позивач зазначив, що звертався до відповідача із письмовим запитом про надання інформації, проте останній її не надав, що і стало підставою звернення до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 30 травня 2023 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСББ «Говард2» про зобов`язання вчинити дії. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
27 вересня 2023 року судом зареєстровано відзив на позовну заяву представника відповідача, проте, оскільки він поданий поза межами встановленого процесуального строку, суд приєднує його до матеріалів справи як письмові пояснення.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача ОСББ «Говард2» у судове засідання не з`явився, проте у відзиві на позовну заяву, який прийнято судом в якості письмових пояснень, просив розгляд справи проводити у його відсутності та відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача вважає позовну заяву необґрунтованою та такою, що не відповідає дійсним обставинам справи, а позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначаються відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (надалі Закон).
Відповідно до ст. 14 Закону, співвласник серед іншого має право: знайомитися з протоколами загальних зборів, робити з них виписки.
Об`єднання на вимогу співвласника зобов`язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти.
Разом з тим, відповідно до зазначеної норми Закону, здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших власників (що стосується захисту персональних даних, тощо).
Представник відповідача, звернув увагу суду на ту обставину, що запитувана позивачем у зверненні від 06 лютого 2023 року інформація в більшості не ґрунтується на нормах ст. 14 Закону і може слугувати порушенню принципу добросовісності загальноправового принципу, який передбачає необхідність сумлінної та чесної поведінки суб`єктів при виконанні своїх юридичних обов`язків і здійсненні своїх суб`єктивних прав. У суб`єктивному значенні добросовісність розглядається як усвідомлення суб`єктом власної сумлінності та чесності при здійсненні ним прав і виконанні обов`язків. Добросовісність при реалізації прав і повноважень включає в себе неприпустимість зловживання правом, яка, виходячи із конституційних положень, означає, що здійснення прав та свобод людини не повинно порушувати права та свободи інших осіб. Зловживання правом це свого роду спотворення права. У цьому випадку особа надає своїм діям повну видимість юридичної правильності, використовуючи насправді свої права в цілях, які є протилежними тим, що переслідує позитивне право, що, на думку відповідача мало місце у зверненні від 06 лютого 2023 року.
Таким чином, за результатами розгляду звернення позивача від 06 лютого 2023 року, останньому 13 лютого 2023 року поштовим зв`язком була направлена відповідь із пропозицією попередньо узгодити час та місце для ознайомлення в порядку ст. 14 Закону з документами за телефонами голови ОСББ та його головного бухгалтера.
Проте, будьяких телефонограм на адресу, як голови ОСББ, так і його бухгалтера з боку позивача не здійснювалось. Попри наявність щоденних періодичних зустрічей голови ОСББ та позивача особисто, жодних усних заяв про бажання ознайомитись із запитуваними документами останнім не висловлювалось, зокрема як і про стан розгляду звернення від 06 лютого 2023 року.
Таким чином, на думку представника відповідача, в даному випадку ігноруючи можливість задоволення вимог свого звернення, позивачем вчинено дії, що підлягають визначенню як зловживання правом на судовий захист.
Окрім того, представник відповідача зауважує, що співвласник, у відповідності до положень Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» має право ознайомлюватися з документами за весь час існування ОСББ, але виготовлення об`єднанням та надання копій цих документів не передбачено законодавством.
Аналогічний висновок зроблено Верховним Судом у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду 05 серпня 2020 року за результатами розгляду справи № 522/9294/16ц.
З приводу долученої позивачем копії звернення, що мало місце у вересні 2021 року та стосувалось нарахування плати за комунальні послуги, представник відповідача зазначає, що вичерпну відповідь на підняте питання з обґрунтуванням розрахунків, ОСОБА_1 отримав усно, безпосередньо при отриманні головою ОСББ 14 вересня 2021 року даного звернення, попри ту обставину, що позивач брав участь на загальних зборах при прийнятті рішення про затвердження кошторису та володів інформацією стосовно якої стояло питання у зверненні.
Також звертає увагу суду, що ОСББ «Говард2» з моменту його створення проводить свою діяльність прозоро, у відповідності до Закону, вимог Статуту та рішень загальних зборів, залишені без розгляду питання реалізації прав співвласників будинку відсутні, будьякі підняті питання членами ОСББ по мірі можливостей та фінансової спроможності вирішуються в робочому порядку. Будьяких намірів відповідача у справі щодо обмеження позивача у праві на ознайомлення з протоколами загальних зборів, робити з них виписки, надання йому для ознайомлення своїх фінансових звітів не існувало, що в свою чергу зумовлює клопотати перед судом про долучення таких документів до матеріалів справи.
Представником відповідача надано суду належним чином засвідчені копії протоколів загальних зборів та фінансових звітів, а також копію відповіді від 13 лютого 2023 року та витяг з журналу вихідної кореспонденції.
Суд, заслухавши доводи позивача, дослідивши та оцінивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 на праві приватної спільної сумісної власності належить квартира АДРЕСА_1 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 252751834 від 15 квітня 2021 року.
Також установлено, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належить нежитлове приміщення № ХХІ, що за адресою: АДРЕСА_2 .
Позивач звернувся до ОСББ «Говард 2» із письмовим зверненням, яке отримано головою ОСББ «Говард 2» Йонко Р. В. 14 вересня 2021 року, у якому просив у відповідності до ст. 14 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Статуту ОСББ надати інформацію про фактично понесені витрати ОСББ згідно кошторису надходжень та витрат, що увійшли в суму 378,00 грн. (нарахована сума до сплати позивачем в єдиній квитанції оплат за комунальні послуги), протокол установчих зборів з додатками, усі протоколи загальних зборів з додатками та кошторисами. А також надати підтверджуючий документ, де згідно Статуту ОСББ та Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» ініціативна група/члени правління при підготовці до проведення установчих/загальних зборів, повинні повідомити письмово про дату відповідних зборів, кожного співвласника житлового та нежитлового приміщення, в тому числі і ОСОБА_1 , як власника житлового та нежитлового приміщення. Відповідь з усіма переліченими документами позивач просив надіслати поштовим відправленням на адресу: АДРЕСА_3 .
06 лютого 2023 року ОСОБА_1 звернувся із письмовим зверненням до голови ОСББ «Говард 2» Йонко Р. у якому зазначив, що станом на 06 січня 2023 року жодної відповіді на своє звернення від 14 вересня 2021 року не отримував.
У відповідності до ст. ст. 14, 18 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та типового статуту ОСББ, позивач просив надати йому наступну інформацію та копії документів: протокол з додатками установчих зборів; статут; протоколи з додатками загальних зборів, враховуючи норму закону, загальні збори проводяться не рідше одного разу в рік; щорічно затверджені кошториси надходжень та витрат на 2021 року, 2022 року, 2023 року; протоколи засідання правління, враховуючи норму типового статуту засідання проводиться не раніше одного разу на три місяці; протоколи ревізійної комісії; реєстр повідомлених про проведення установчих та загальних зборів ОСББ; список членів правління ОСББ, ревізійної комісії; штатний розпис; накази по прийнятті на роботу; накази про затверджену заробітну плату найманим працівникам; табеля обліку робочого часу найманих працівників; щомісячне нарахування внесків від дати першого нарахування, з розбивкою по житлових та нежитлових приміщеннях; договори та акти виконаних робіт від початку самостійного управління; накладні на придбаний товар від початку самостійного управління; затверджені звіти загальними зборами; копії виписки про рух коштів на банківських рахунках з дати відкриття рахунку по 01 лютого 2023 року.
Вартість всіх вище перелічених копій ОСОБА_1 гарантував оплатити, або повідомити останньому дату та час де можна ознайомитись з даними документами ОСББ по АДРЕСА_2 .
Також, позивач просив надати інформацію, яким чином його, як співвласника багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 , було повідомлено про проведення установчих та усіх загальних зборів.
Відповідь з усіма переліченими документами просив надіслати поштовим відправленням на адресу: АДРЕСА_3 .
Вказане звернення позивача отримано головою ОСББ «Говард 2» Йонком Р. В. 07 лютого 2023 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 460100000149.
13 лютого 2023 року головою ОСББ «Говард2» Йонком Р. В. надано письмову відповідь за вих. № 13/02/01 на звернення ОСОБА_1 від 06 лютого 2023 року, у якій він зазначає, що здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших власників (що стосується захисту персональних даних, тощо) та з метою задоволення вимог звернення останнього, запропоновано попередньо узгодити час та місце для ознайомлення із документами.
Вказана відповідь скерована позивачу 13 лютого 2023 року, на підтвердження чого представник відповідача надав витяг із журналу вихідної кореспонденції.
Відтак, суд вивчивши доводи, надані в обґрунтування позовних вимог та пояснення на їх спростування, вважає, що до виниклих між сторонами правовідносин підлягають до застосування наступні норми процесуального та матеріального права.
Відповідно до ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може, зокрема, бути припинення дії, яка порушує право.
За змістом ст. 10 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Правове регулювання діяльності об`єднань співвласників багатоквартирних будинків та здійснення права власності у багатоквартирних житлових будинках здійснюється у відповідності до положень Конституції України, Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» (далі Закон).
Згідно ст.385ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Судом установлено, що ОСОБА_1 є співвласником квартири АДРЕСА_1 .
У відповідності до ст. 1 Закону, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку є юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житловокомунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Згідно ст. 10 Закону органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Для здійснення контролю за фінансовогосподарською діяльністю правління об`єднання на загальних зборах обирається з числа співвласників ревізійна комісія (ревізор) або приймається рішення про залучення аудитора. Порядок діяльності ревізійної комісії та її кількісний склад затверджуються загальними зборами.
Таким чином, свої права щодо управління об`єднанням та спільним майном будинку, співвласники в ОСББ реалізують на загальних зборах та через обрані органи управління.
Крім того, згідно ст. 14 Закону співвласник має право: брати участь в управлінні об`єднанням у порядку, визначеному цим Законом і статутом об`єднання; обирати та бути обраним до складу статутних органів об`єднання; знайомитися з протоколами загальних зборів, робити з них виписки; одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об`єднання; вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання співвласниками правил добросусідства; одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації.
Об`єднання на вимогу співвласника зобов`язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти.
Порядок здійснення прав співвласників визначається законом.
Здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших власників.
Спори щодо здійснення прав співвласників вирішуються за згодою сторін або в судовому порядку.
Частиною 1 ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що співвласники мають право: 1) вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників; 2) брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника; 3) одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання; 4) безоплатно одержувати інформацію про суб`єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом; 5) ознайомлюватися з рішеннями (протоколами) зборів співвласників, листками опитування, робити з них копії; 6) на відшкодування винною особою збитків, завданих спільному майну багатоквартирного будинку, у розмірі, що відповідає частці кожного співвласника; 7) інші права, визначені законом.
Таким чином, співвласник, у відповідності до положень Закону має право ознайомлюватися з документами за весь час існування ОСББ, в тому числі і шляхом їх копіювання, однак виготовлення об`єднанням цих копій документів не передбачено законодавством.
Аналогічний висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 05 серпня 2020 року за результатами розгляду справи № 522/9294/16ц.
Бажаючи реалізувати свої права як співвласника багатоквартирного будинку, відносно отримання інформації щодо діяльності ОСББ «Говард2», позивач 06 лютого 2023 року звернувся із письмовим звернення про надання інформації та копій документів.
Частиною 1 ст.14Закону України«Про зверненнягромадян» передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, посадові особи зобов`язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.
На вказане звернення 13 лютого 2023 ОСОБА_1 була надана відповідь, у якій йому запропоновано ознайомитись із фінансовими звітами ОСББ «Говард2», протоколами загальних зборів та зробити з них виписки.
Статтею 1 Закону України «Про інформацію» передбачено поняття терміну інформація будьякі відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді, а терміну документ матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі.
За статтею 5 цього Закону передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів утримання документів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Відповідно до ч. 2 ст.21Закону України«Про інформацію» конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
Інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення. Предметом суспільного інтересу вважається інформація, яка свідчить про загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності України; забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов`язків; свідчить про можливість порушення прав людини, введення громадськості в оману, шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб тощо (ст. 29 Закону України «Про інформацію»).
Відповідно ст. 1 Закону України «Про захист персональних даних» цей Закон регулює правові відносини, пов`язані із захистом і обробкою персональних даних, і спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя, у зв`язку з обробкою персональних даних. Цей Закон поширюється на діяльність з обробки персональних даних, яка здійснюється повністю або частково із застосуванням автоматизованих засобів, а також на обробку персональних даних, що містяться у картотеці чи призначені до внесення до картотеки, із застосуванням неавтоматизованих засобів.
Положеннями ст. 2 Закону України «Про захист персональних даних» передбачено, що персональні дані відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована; розпорядник персональних даних фізична чи юридична особа, якій володільцем персональних даних або законом надано право обробляти ці дані від імені володільця.
Згідно із ч. 2 ст. 4 Закону України «Про захист персональних даних» володільцем чи розпорядником персональних даних можуть бути підприємства, установи і організації усіх форм власності, органи державної влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні особи підприємці, які обробляють персональні дані відповідно до закону.
Частиною 2 ст. 14 Закону України «Про захист персональних даних» визначено, що поширення персональних даних без згоди суб`єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. А у частині другій статті 5 цього Закону закріплено, що персональні дані можуть бути віднесені до конфіденційної інформації про особу законом або відповідною особою.
За правилами частин 5, 6 ст. 6 Закону України «Про захист персональних даних» обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб`єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
За змістом ч. 6 ст. 6 Закону «Про захист персональних даних» заборонено обробку даних про фізичну особу без її згоди, а пункт 6 частини другої статті 8 цього Закону передбачає, що особисті немайнові права на персональні дані, які має кожна фізична особа, є невід`ємними і непорушними.
Отже, фізична особа, якої стосується конфіденційна інформація, відповідно до конституційного та законодавчого регулювання права особи на збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації має право вільно, на власний розсуд визначати порядок ознайомлення з нею інших осіб, органів держави та органів місцевого самоврядування, а також право на збереження її у таємниці. Воля цієї особи виражається у формі надання згоди.
Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожному гарантовано право на повагу до приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Таким чином позивач як співвласник багатоквартирного будинку має право на отримання інформації щодо діяльності об`єднання, однак реалізація такого права не повинна порушувати права, свободи та інтереси інших співвласників, зокрема, в частині отримання конфіденційної інформації щодо їх персональних даних, яка зберігається у відповідача та згода на розповсюдження якої не надавалась у встановленому законом порядку.
Такий висновок міститься і у постанові Верховного Суду від 01 грудня 2021 року у справі № 367/1505/20.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваний прав, свобод чи інтересів.
Положеннями ч. 1 ст. 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Стаття 16 ЦК України також передбачає право кожної особи на захист свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Зі змісту наведених норм права та відповідно до усталеної судової практики Верховного Суду право на позов (звернення до суду) в особи виникає лише тоді, коли її право, свобода чи інтерес або порушені, або невизнані, або оспорюються.
В порядку цивільного судочинства підлягає захисту саме порушене право, тому суд повинен встановити чи дійсно порушуються права особи, яка звертається до суду.
Виходячи із змісту вказаної норми права, правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів. Обставину дійсного (реального) порушення відповідачами суб`єктивного права позивача має бути доведено належними та допустимими доказами саме позивачем.
Отже, право на звернення до суду за захистом наділена особа, зокрема, в разі порушення саме її прав, свобод чи інтересів. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, а позивач посилається на формальне порушення закону, у суду немає правових підстав для задоволення позову.
Відтак, проаналізувавши норми чинного законодавства та матеріали справи, суд вважає, що доказів, які б свідчили про відмову відповідача надати ОСОБА_1 запитувані документи для ознайомлення, що не містять конфіденційної інформації щодо персональних даних членів ОСББ «Говард2», позивачем суду не надано.
Водночас,суд враховує,що чиннимзаконодавством,яке регламентує діяльність об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, передбачено, що співвласник ОСББ має право знайомитись з інформацією щодо діяльності ОСББ, проте не передбачено обов`язку надання ОСББ копій документації щодо його діяльності.
Відповідач у відповіді на звернення позивача запропонував ОСОБА_1 ознайомитись із фінансовими звітами, протоколами загальних зборів та робити з них виписки. Таким чином відповідач не перешкоджав позивачу реалізувати його законні права.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що у процесі розгляду справи позивач разом із відзивом на позовну заяву отримав від ОСББ «Говард2» копії протоколів загальних зборів від 15 червня 2021 року, 26 квітня 2021 року з додатками, та фінансових звітів за період з 01 червня 2021 року по 31 грудня 2022 року, з 01 січня 2023 року по 30 червня 2023 року.
З огляду на встановлене відповідач не перешкоджає позивачу реалізувати його право, як співвласника багатоквартирного будинку, отримати інформацію про діяльність ОСББ «Говард2». А надання відповідачем частини запитуваної ОСОБА_1 інформації свідчать про те, що право позивача не можна вважати порушеним.
За таких обставин суд доходить до висновку про те, що позивач не надав суду достатніх доказів на підтвердження обставин неналежного виконання з боку відповідача положень Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», що призвело до порушення його прав.
Відповідно до положень ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За правилами ст.89ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За таких обставин, розглянувши справу в межах визначених позивачем предмету спору та підстав позову, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи те, що обставини, на які посилається позивач, як на підставу для задоволення позову, не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи по суті, суд доходить до висновку про відмову у задоволенні позову повністю.
Згідно ст.141ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, у разі задоволення позову на відповідача, а у разі відмови в позові на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 13, 7678, 206, 212, 258268, 273, 352355 Цивільного процесуального кодексу України суд,
у х в а л и в:
У задоволенніпозовних вимог ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Говард2» про зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_4 .
Відповідач: об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Говард2», код ЄДРПОУ: 43916502, адреса місцезнаходження: вул. Богдана Лепкого, буд. 2Б, кв. 138, м. Тернопіль, 46024.
Повний текст рішення суду складено 04 жовтня 2023 року
Головуючийсуддя О.Герчаківська
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2023 |
Оприлюднено | 24.10.2023 |
Номер документу | 114337121 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні