ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 554/10355/22 Номер провадження 11-сс/814/777/23Головуючий у 1-й інстанції ОСОБА_1 Доповідач ап. інст. ОСОБА_2
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2023 року м. Полтава
Колегія суддів Судової палати з розгляду кримінальних справ Полтавського апеляційного суду в складі:
головуючого судді ОСОБА_2 ,
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
із секретарем судового засідання ОСОБА_5 ,
з участю прокурора ОСОБА_6 ,
представників власника
майна-адвокатів ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні провадження за апеляційною скаргою адвоката ОСОБА_7 представника в інтересах ТОВ «Кайрос Світ» на ухвалу слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтави від 28 вересня 2022 року,
ВСТАНОВИЛА:
Зміст оскарженого судового рішення і встановлені слідчим суддею обставини.
Ухвалою слідчого судді у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 42021172050000005 від 30.03.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 367 КК України, частково задоволено клопотання слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Полтаві) ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві ОСОБА_9 та накладено арешт на земельні ділянки за кадастровими номерами:
5322680700:00:001:0213 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2248109953226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0214 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2248063553226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0215 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2247652353226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0216 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2246176353226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297
5322680700:00:001:0217 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2247715453226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0218 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2246122553226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0219 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2246102953226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0221 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2248083253226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297
5322680700:00:001:0222 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2244798953226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297
5322680700:00:001:0224 площею 1,9433 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2248-13353226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0226 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2246139353226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0227 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2247609053226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0228 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2246158253226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0229 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2244713753226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297,
5322680700:00:001:0230 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2246047353226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0220 площею 2 га, яка на праві комунальної власності належить Територіальній громаді в особі Білогорільської сільської ради код ЄДРПОУ 21048554;
5322680700:00:001:0223 площею 2 га, яка на праві комунальної власності належить Територіальній громаді в особі Білогорільської сільської ради код ЄДРПОУ 21048554;
5322680700:00:001:0225 площею 0,2164 га, яка на праві комунальної власності належить Територіальній громаді в особі Білогорільської сільської ради код ЄДРПОУ 21048554;
5322680700:00:001:0044 площею 46,6503 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2203690453226, яка на праві комунальної власності належить Територіальній громаді в особі Білогорільської сільської ради код ЄДРПОУ 21048554; з забороною відчуження, розпорядження майном до скасування арешту у передбаченому КПК порядку.
Мотивуючи рішення про часткове задоволення клопотання, слідчий суддя зазначив, що постановою слідчого від 23.09.2022 земельні ділянки визнано речовими доказами у кримінальному провадженні та стороною обвинувачення доведено необхідність накладення арешту на вказані земельні ділянки, оскільки заподіяно шкоду Державному підприємству «Полтавське лісове господарство», яке визнано потерпілим у кримінальному провадженні.
Слідчий суддя вважав, що при вирішенні питання про накладення арешту на земельні ділянки, суспільний інтерес держави переважає приватні інтереси власника майна. Вказане втручання у приватне життя даної особи здійснюється на підставі кримінального процесуального кодексу та переслідує легітимну мету.
Вимоги апеляційної скарги і узагальнені доводи особи , яка її подала.
В поданій апеляційній скарзі адвокат ОСОБА_7 - представник в інтересах ТОВ «Кайрос Світ» просить ухвалу слідчого судді скасувати та постановити нову ухвалу, якою скасувати арешт земельних ділянок.
На обґрунтування апеляційних вимог посилається на те, що слідчий суддя в порушення вимог ст. п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, погодилась із слідчим, при цьому не обґрунтувавши необхідності арешту. Відсутня обґрунтована підозра у вчиненні кримінального правопорушення щодо власників майна ТОВ «Кайрос Світ» та докази вчинення ними будь-якого злочину. Не доведено яка саме потреба досудового розслідування викликана необхідністю арешту майна. Не встановлено розміру шкоди, завданої злочином.
Вказує, що арешт вказаних земельних ділянок, належних «Кайрос Світ», упродовж майже 9 місяців не забезпечує жодні завдання (засади) кримінального провадження та не відповідає будь-яким суспільним інтересам.
Зазначає, що із матеріалів провадження вбачається, що жодні слідчі та процесуальні дії, експертизи із земельними ділянками на які накладено арешт не здійснюються, а вказані земельні ділянки безпідставно визнані речовими доказами та арештовані.
Посилається, що до матеріалів клопотання слідчого про накладення арешту слідчим не надано доказів, які б свідчили б про співмірність такого обмеження права власника земельних ділянок ТОВ «Кайрос Світ» як накладення арешту, завданням кримінального провадження.
Також зазначає, що в порушення ч. 2 ст. 64-2 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді звернувся слідчий ТУ ДБР розташованого у м. Полтаві ОСОБА_9 , хоча з даним клопотанням має право звертатися лише прокурор, тому вважає, що підстав для подальшого арешту майна немає.
Крім того зазначає, що кримінальне провадження № 42021172050000005 від 30.03.2023зач. 1,2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, яке перебуває у провадженні ТУ ДБР розташованого у м. Полтаві підлягає закриттю на підставі ст. 284 КПК України, у зв`язку із відсутністю складу кримінального провадження, зважаючи на те, що обставини, які на думку слідства мають ознаки кримінальних правопорушень та встановлюються в рамках розслідування, були предметом судового розгляду в рамках цивільної справи № 538/1987/21 та судове рішення по якій набрало законної сили.
Також, просив поновити строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді, оскільки судове засідання проводилось без виклику представників ТОВ Кайрос Світ» та станом на 15.06.2023 будь-яким із видів зв`язку ТОВ «Кайрос Світ» не отримано ухвали суду про арешт майна. У зв`язку з чим, 08.06.2023 між ТОВ «Кайрос Світ» та адвокатом ОСОБА_7 укладено договір про надання правової допомоги та цього ж дня він звернувся до суду із заявою про ознайомлення із матеріалами клопотання про арешт майна та отримання копії відповідної ухвали. 15.06.2023 ОСОБА_7 отримано копію ухвали та подана апеляційна скарга.
Позиції інших учасників судового провадження.
В суді апеляційної інстанції представники власника майна підтримали апеляційну скаргу та просили її задовольнити з наведених у ній підстав. Прокурор заперечив проти доводів скарги, вважає ухвалу слідчого судді законною, просив залишити її без змін.
Мотиви суду.
Відповідно до ст. 395 КПК України апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана протягом п`яти днів з дня її оголошення, а якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Враховуючи, що власник майна та його представник не були присутніми під час проголошення оскаржуваної ухвали слідчого судді, а в наданих матеріалах відсутні відомості про отримання ними її копії, колегія суддів вважає що строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді пропущений з поважних причин та підлягає поновленню.
Згідно з ч. 1 ст. 404 КПК України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Враховуючи, що у адвоката ОСОБА_7 відсутні повноваження на представництво інтересів територіальної громади в особі Білогорільської сільської ради, про що він також зазначив в судовому засіданні, ухвала слідчого судді переглядається лише в межах накладеного арешту на земельні ділянки, що належать ТОВ «Кайрос Світ».
В силу ч. 2 ст. 131 КПК України одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна.
Розглядаючи клопотання про накладення арешту на майно в порядку статей 170-173 КПК України, для прийняття законного та обґрунтованого рішення слідчий суддя повинен з`ясувати усі обставини, які передбачають підстави для арешту майна або відмови у задоволенні клопотання про арешт майна.
Зокрема, при вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та справедливого рішення слідчий суддя згідно ст.ст. 94, 132, 173 КПК України повинен врахувати правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні або застосування щодо нього конфіскації, в тому числі і спеціальної, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, а також наслідки арешту майна для підозрюваного, третіх осіб.
Відповідні дані мають міститися і у клопотанні слідчого чи прокурора, який звертається з проханням арештувати майно, оскільки відповідно до ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже суб`єкт, який ініціює таке обмеження, повинен обґрунтувати свою ініціативу з посиланням на норми закону.
Згідно усталеної практики Європейського Суду з прав людини в контексті вищевказаних положень володіння майном повинно бути законним (див. рішення у справі «Іатрідіс проти Греції» [ВП], заява N 31107/96, п. 58, ECHR 1999-II). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (див. рішення у справі «Антріш проти Франції», від 22 вересня 1994 , Series А N 296-А, п. 42, та «Кушоглу проти Болгарії», заява N 48191/99, пп. 49 - 62, від 10 травня 2007 ). Будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірний тягар (див., серед інших джерел, рішення від 23 вересня 1982 у справі «Спорронг та Льонрот проти Швеції», пп. 69 і 73, Series A N 52). Іншими словами, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (див., наприклад, рішення від 21 лютого 1986 у справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства», n. 50, Series A N 98).
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Згідно з ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
За правилами ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 ч. 2 цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України.
Статтею 173 КПК України передбачено, що при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 КПК України); наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна, накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 КПК України); можливість спеціальної конфіскації (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 КПК України); розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 КПК України); розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
На думку колегії суддів, слідчим суддею при винесенні рішення вказаних положень КПК та практики Європейського Суду не дотримано.
Як вбачається з наданих апеляційному суду матеріалів, Першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Полтаві) ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021172050000005 від 30.03.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 07.11.2019 службовими особами Білогорільської сільської ради Миргородського (Лохвицького) району Полтавської області ініційовано проведення інвентаризації земель в межах Білогорільської сільської ради за наслідками якої було розроблено технічну документацію на земельні ділянки яким присвоєно кадастрові номери 5322680700:00:001:0044 та 5322680700:00:001:0050.
Установлено, що рішенням 35 сесії 7 сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району від 29.10.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0213 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Білогорільська сільська рада Лохвицького району та передано її із комунальної у приватну власність ОСОБА_10 .
На підставі вказаного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 10.12.2020 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_10 на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0213, площею 2 га, номер запису про право власності 39692524.
29.12.2020 між ОСОБА_10 в особі ОСОБА_11 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Пирятинського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_12 від 16.11.2020 за № 1202, та ТОВ «Кайрос Світ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5322680700:00:001:0213, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_13 та зареєстрований в реєстрі за № 3049.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.12.2020 зареєстровано право приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0213, площею 2 га, номер запису про право власності 39996607.
Рішенням 35 сесії 7 сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району від29.10.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0214 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Білогорільська сільська рада Лохвицького району та передано її із комунальної у приватну власність ОСОБА_14 .
На підставі вказаного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 09.12.2020 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_14 на земельку ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0214, площею 2 га, номер запису про право власності 39691643.
29.12.2020 між ОСОБА_14 в особі ОСОБА_11 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Пирятинського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_12 від 16.11.2020 за № 1196, та ТОВ «Кайрос Світ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5322680700:00:001:0214, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_13 та зареєстрований в реєстрі за № 3035.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.12.2020 зареєстровано право приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0214, площею 2 га, номер запису про право власності 39980209.
Рішенням 35 сесії 7 сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району від 29.10.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0215 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Білогорільська сільська рада Лохвицького району та передано її із комунальної у приватну власність ОСОБА_15 .
На підставі вказаного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 09.12.2020 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_15 на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0215, площею 2 га, номер запису про право власності 39683897.
29.12.2020 між ОСОБА_15 в особі ОСОБА_11 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Пирятинського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_12 від 16.11.2020 за № 1195, та ТОВ «Кайрос Світ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5322680700:00:001:0215, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_13 та зареєстрований в реєстрі за № 3045.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.12.2020 зареєстровано право приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0215, площею 2 га, номер запису про право власності 39993518.
Рішенням 35 сесії 7 сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району від 29.10.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0216 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Білогорільська сільська рада Лохвицького району та передано її із комунальної у приватну власність ОСОБА_16 .
На підставі вказаного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 09.12.2020 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_16 на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0216, площею 2 га, номер запису про право власності 39654109.
29.12.2020 між ОСОБА_16 в особі ОСОБА_11 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Пирятинського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_12 від 16.11.2020 за № 1194, та ТОВ «Кайрос Світ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5322680700:00:001:0216, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_13 та зареєстрований в реєстрі за № 3051.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.12.2020 зареєстровано право приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0216, площею 2 га, номер запису про право власності 39997466.
Рішенням 35 сесії 7 сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району від 29.10.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0217 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Білогорільська сільська рада Лохвицького району та передано її із комунальної у приватну власність ОСОБА_17 .
На підставі вказаного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 09.12.2020 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_17 на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0217, площею 2 га, номер запису про право власності 39685021.
29.12.2020 між ОСОБА_17 в особі ОСОБА_11 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Пирятинського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_12 від 16.11.2020 за № 1197, та ТОВ «Кайрос Світ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5322680700:00:001:0217, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_13 та зареєстрований в реєстрі за № 3047.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.12.2020 зареєстровано право приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0217, площею 2 га, номер запису про право власності 39995711.
Рішенням 35 сесії 7 сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району від 29.10.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0218 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Білогорільська сільська рада Лохвицького району та передано її із комунальної у приватну власність ОСОБА_18 .
На підставі вказаного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 09.12.2020 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_18 на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0218, площею 2 га, номер запису про право власності 39653171.
29.12.2020 між ОСОБА_18 в особі ОСОБА_11 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Пирятинського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_12 від 16.11.2020 за № 1193, та ТОВ «Кайрос Світ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5322680700:00:001:0218, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_13 та зареєстрований в реєстрі за № 3043.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.12.2020 зареєстровано право приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0218, площею 2 га, номер запису про право власності 39993098.
Рішенням 35 сесії 7 сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району від 29.10.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0219 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Білогорільська сільська рада Лохвицького району та передано її із комунальної у приватну власність ОСОБА_19 .
На підставі вказаного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 09.12.2020 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_19 на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0219, площею 2 га, номер запису про право власності 39652866.
29.12.2020 між ОСОБА_19 в особі ОСОБА_11 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Пирятинського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_12 від 16.11.2020 за № 1190, та ТОВ «Кайрос Світ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5322680700:00:001:0219, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_13 та зареєстрований в реєстрі за № 3037.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.12.2020 зареєстровано право приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0219, площею 2 га, номер запису про право власності 39980970.
Рішенням 35 сесії 7 сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району від 29.10.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0221 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Білогорільська сільська рада Лохвицького району та передано її із комунальної у приватну власність ОСОБА_20 .
На підставі вказаного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 10.12.2020 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_20 на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0221, площею 2 га, номер запису про право власності 39692000.
29.12.2020 між ОСОБА_20 в особі ОСОБА_11 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Пирятинського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_12 від 16.11.2020 за № 1191, та ТОВ «Кайрос Світ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5322680700:00:001:0221, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_13 та зареєстрований в реєстрі за № 3059.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.12.2020 зареєстровано право приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0221, площею 2 га, номер запису про право власності 40000077.
Рішенням 35 сесії 7 сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району від 29.10.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0222 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Білогорільська сільська рада Лохвицького району та передано її із комунальної у приватну власність ОСОБА_21 .
На підставі вказаного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 08.12.2020 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_21 на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0222, площею 2 га, номер запису про право власності 39627620.
29.12.2020 між ОСОБА_21 в особі ОСОБА_11 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Пирятинського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_12 від 16.11.2020 за № 1203, та ТОВ «Кайрос Світ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5322680700:00:001:0222, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_13 та зареєстрований в реєстрі за № 3053.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.12.2020 зареєстровано право приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0222, площею 2 га, номер запису про право власності 39998048.
Рішенням 35 сесії 7 сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району від 29.10.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,9433 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0224 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Білогорільська сільська рада Лохвицького району та передано її із комунальної у приватну власність ОСОБА_22 .
На підставі вказаного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 09.12.2020 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_22 на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0224, площею 1,9433 га, номер запису про право власності 39690707.?
29.12.2020 між ОСОБА_22 в особі ОСОБА_11 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Пирятинського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_12 від 16.11.2020 за № 1192, та ТОВ «Кайрос Світ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5322680700:00:001:0224, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_13 та зареєстрований в реєстрі за № 3039.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.12.2020 зареєстровано право приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0224, площею 1,9433 га, номер запису про право власності 39992145.
Рішенням 35 сесії 7 сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району від 29.10.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0226 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Білогорільська сільська рада Лохвицького району та передано її із комунальної у приватну власність ОСОБА_23 .
На підставі вказаного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 09.12.2020 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_23 на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0226, площею 2 га, номер запису про право власності39653478.
29.12.2020 між ОСОБА_23 в особі ОСОБА_11 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Пирятинського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_12 від 16.11.2020 за № 1208, та ТОВ «Кайрос Світ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5322680700:00:001:0226, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_13 та зареєстрований в реєстрі за № 3057.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.12.2020 зареєстровано право приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0226, площею 2 га, номер запису про право власності 39999253.
Рішенням 35 сесії 7 сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району від 29.10.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0227 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Білогорільська сільська рада Лохвицького району та передано її із комунальної у приватну власність ОСОБА_24 .
На підставі вказаного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 09.12.2020 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_24 на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0227, площею 2 га, номер запису про право власності39683076.
29.12.2020 між ОСОБА_24 в особі ОСОБА_11 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Пирятинського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_12 від 16.11.2020 за № 1198, та ТОВ «Кайрос Світ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5322680700:00:001:0227, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_13 та зареєстрований в реєстрі за № 3061.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.12.2020 зареєстровано право приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0227, площею 2 га, номер запису про право власності 40000598.
Рішенням 35 сесії 7 сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району від 29.10.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0228 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Білогорільська сільська рада Лохвицького району та передано її із комунальної у приватну власність ОСОБА_25 .
На підставі вказаного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 09.12.2020 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_25 на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0228, площею 2 га, номер запису про право власності 39653792.
29.12.2020 між ОСОБА_25 в особі ОСОБА_11 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Пирятинського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_12 від 16.11.2020 за № 1200, та ТОВ «Кайрос Світ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5322680700:00:001:0228, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_13 та зареєстрований в реєстрі за № 3041.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.12.2020 зареєстровано право приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0228, площею 2 га. номер запису про право власності 39992672.
Рішенням 35 сесії 7 сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району від 29.10.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га. кадастровий номер 5322680700:00:001:0229 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Білогорільська сільська рада Лохвицького району та передано її з комунальної у приватну власність ОСОБА_26 .
На підставі вказаного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 08.12.2020 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_26 на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0229, площею 2 га, номер запису про право власності 39626127.
29.12.2020 між ОСОБА_26 в особі ОСОБА_11 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Пирятинського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_12 від 16.11.2020 за № 1199, та ТОВ «Кайрос Світ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5322680700:00:001:0229, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_13 та зареєстрований в реєстрі за № 3055.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.12.2020 зареєстровано право приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0228, площею 2 га, номер запису про право власності 39998761.
Рішенням 35 сесії 7 сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району від 29.10.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0230 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Білогорільська сільська рада Лохвицького району та передано її із комунальної у приватну власність ОСОБА_27 .
На підставі вказаного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 09.12.2020 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_27 на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0230, площею 2 га, номер запису про право власності 39651887.
05.02.2021 між ОСОБА_27 в особі ОСОБА_11 , який діяв на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Пирятинського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_12 від 16.11.2020 за № 1209, та ТОВ «Кайрос Світ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5322680700:00:001:0230, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_13 та зареєстрований в реєстрі за № 183.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 05.02.2021 зареєстровано право приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0230, площею 2 га, номер запису про право власності 40417590.
Водночас рішенням 34 позачергової сесії сьомого скликання Білогорільської сільської ради Лохвицького району Полтавської області від 13.10.2020 затверджено технічну документацію із землеустрою на земельні ділянки, як землі запасу, що розташовані на території Білогорільської сільської ради Лохвицького району Полтавської області за кадастровими номерами 5322680700:00:001:0220 площею 2 га; 5322680700:00:001:0223 площею 2 га; 5322680700:00:001:0225 площею 0,2164 га та 5322680700:00:001:0044 площею 46,6503 га.
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 23.10.2020 зареєстровано право комунальної власності Білогорільської сільської ради на земельну ділянку кадастровий номер 5322680700:00:001:0044, площею 46,6503 га, номер запису про право власності 38852816.
Установлено, що вищевказані земельні ділянки є лісовкритими землями, відносяться до земель державного лісового фонду та перебувають у постійному користуванні ДП «Полтавське лісове господарство» з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 14 Конституції України (тут і далі вказано норми діючого законодавства України станом на момент виникнення спірних правовідносин) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
За змістом ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини, що виникають зокрема, при використанні лісів, регулюються цим Кодексом. Інші нормативні акти застосовуються у випадку, якщо вони не суперечать останньому.
В силу положень ст. ст. 19, 55, 57, 84 Земельного кодексу України та ст. 5 Лісового кодексу України спірна земельна ділянка відноситься до земель державної власності лісогосподарського призначення та використовувалася для ведення лісового господарства в порядку, визначеному Лісовим кодексом України.
Так, статтею 55 Земельного кодексу України визначено, що до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.
Відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних. Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.
До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 56 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств. Громадяни і юридичні особи в установленому порядку можуть набувати у власність земельні ділянки деградованих і малопродуктивних угідь для заліснення.
Інших випадків, які б передбачали надання у приватну власність земель лісогосподарського призначення, законодавство не містить.
Згідно ст. 57 Земельного кодексу України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства. Порядок використання земель лісогосподарського призначення визначається законом.
Статтею 7 Лісового кодексу України визначено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
За статтями 45, 47, 48, 54 Лісового кодексу України облік лісів включає збір та узагальнення відомостей, які характеризують кожну лісову ділянку за площею, кількісними та якісними показниками. Основою ведення обліку лісів є матеріали лісовпорядкування.
Лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.
Лісовпорядкування є обов`язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства.
У матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об`єкта лісовпорядкування.
Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.
Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.
Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов`язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України До здійснення державної реєстрації права постійного користування державних лісогосподарських підприємств земельними ділянками лісогосподарського призначення, що до набрання чинності цим Кодексом передані їм на такому праві, це право підтверджується планово- картографічними матеріалами лісовпорядкування.
Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентується галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Держлісгоспом СРСР 11.12.1986, планшети лісовпорядкування відносяться до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедурі їх виготовлення.
Отже, при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення п. 5 розділу VIII «Прикінцеві положення» Лісового кодексу України.
Подібні правові висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 30.05.2018 у справі № 368/1158/16-ц, від 23.10.2019 у справі № 488/402/16-ц, від 14.11.2018 у справі № 183/1617/16, постановах Верховного Суду від 08.02.2018 у справі № 910/9256/16, від 15.01.2019 у справі № 907/459/17, від 19.06.2019 у справі № 911/604/18, від 27.01.2020 у справі № 617/964/15-ц та від 22.06.2020 у справі № 297/2935/16-ц, від 21.04.2021 у справі № 707/2196/15-ц, від 07.04.2021 у справі № 367/3877/15-ц, від 01.03.2018 у справі № 910/19932/16. від 04.08.2021 у справі № 925/889/19.
Державним лісогосподарським підприємством «Полтаваоблагроліс» у 2003 році виготовлено Проект відведення земельних ділянок лісового фонду державному лісогосподарському підприємству «Полтаваоблагроліс» із земель корпорації «Полтаваміжгоспліс» на території Лохвицького району Полтавської області.
Згідно з пояснювальною запискою до зазначеного проекту земельні ділянки загальною площею 7464,7 га відведені у постійне користування із земель Лохвицького міжгосподарського лісгоспу, зокрема, в розрізі Білогорільської сільської ради площею 263,6 га. Крім того, у матеріалах проекту землеустрою наявний висновок Білогорільської сільської ради Лохвицького району про погодження передачі земель лісового фонду у постійне користування Полтавському державному лісогосподарському підприємству «Полтаваоблагроліс» площею 263,6 га.
Розпорядженням Лохвицької районної державної адміністрації від 21.05.2003 № 258 за наслідками розгляду проекту відведення земель території Лохвицького району, розроблений ДП «Гадяцький районний центр ДЗК», надано земельні ділянки площею 7464,7 га в постійне користування Полтавському державному лісогосподарському підприємству «Полтаваоблагроліс» на території району згідно додатку №1 (код цільового використання землі згідно Українського класифікатора цільового використання землі (УКЦВЗ); 5. Землі лісогосподарського призначення; 5.1. Для ведення лісового господарства.
У проекті відведення земельних ділянок лісового фонду ділянка, за рахунок якої надано землю у приватну власність 15 громадянам для ведення особистого селянського господарства та приєднано до земель комунальної власності як землі запасу, що представлена лісами, відображена на викопіровці земель лісового фонду, які передаються Полтавському державному лісогосподарському підприємству «Полтаваоблагроліс» із земель Лохвицького міжлісгоспу по Білогорільській сільській раді під № 24 та №24а.
Також спірні ділянка відносились до земель державного лісового фонду і до виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісового фонду державного лісогосподарському підприємству «Полтаваоблагроліс».
Так, згідно з Картою-схемою лісонасаджень Лохвицького міжгосподарського лісгоспу вказані лісові землі належать до інших лісів, які мають важливе значення для захисту навколишнього середовища. Зазначена Карта-схема є невід`ємною частиною Перспективного плану ведення лісового господарства Лохвицького міжгосподарського лісгоспу Полтавської Корпорації лісних міжгосподарських підприємств, який складений відповідно до Інструкції з проведення лісовпорядкування в єдиному державному лісовому фонді СССР 1986 .
Відповідно до статті 94 Лісового кодексу України «Матеріали лісовпорядкування» (у редакції, чинній на момент виготовлення вищезазначеного Перспективного плану) у матеріалах лісовпорядкування дається комплексна оцінка ведення лісового господарства, використання лісових ресурсів, користування земельними ділянками лісового фонду, розробляються основні положення організації та розвитку лісового господарства.
Таким чином, Перспективний план ведення лісового господарства- Лохвицького міжгосподарського лісгоспу Полтавської Корпорації лісних міжгосподарських підприємств, згідно діючого на той час законодавства, є матеріалами лісовпорядкування, якими визначено користування земельними ділянками лісового фонду.
Також, розпорядженням голови Лохвицької районної державної адміністрації від 11.11.2009 № 406 надано дозвіл землевпорядним організаціям на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельною ділянкою Полтавського Державного лісогосподарського підприємства «Полтаваоблагроліс» на території адміністративного підпорядкування Білогорільської сільської ради.
У 2009 році на замовлення державного підприємства виготовлено Технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельною ділянкою Полтавського Державного лісогосподарського підприємства «Полтаваоблагроліс» за межами населених пунктів Білогорільської сільської ради.
Відповідно до вказаної технічної документації (Пояснювальна записка) згідно з довідкою відділу Держкомзему у Лохвицькому районі за Полтавським державним лісогосподарським підприємством «Полтаваоблагроліс» рахується 263,6 га земель. В результаті виконання геодезичних та землевпорядних робіт встановлено, що загальна площа земельних ділянок становить 351,4398 га та складається з 29 об`єктів, розташованих на території Білогорільської сільської ради Лохвицького району і надається для ведення лісового господарства. Збільшення площ відбулося внаслідок природного зростання лісової рослинності.
Таким чином, Полтавському державному лісогосподарському підприємству «Полтаваоблагроліс» на території Білогорільської сільської ради Лохвицького району у постійне користування передано 29 земельних ділянок загальною площею 351,4398 га.
Ділянка, за рахунок якої надано землю у приватну власність 15 громадянам для ведення особистого селянського господарства та приєднано до земель комунальної власності як землі запасу, що представлена лісами у технічній документації із землеустрою, відображена на збірному кадастровому плані також під номером 24, к.н. 5322680700:00:001:0027, що має площу 44,5354 га., а під номером 24а, к.н. 5322680700:00:001:0026 має площу 16,6605 га.
При цьому, на 1 сторінці технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельною ділянкою Полтавського державного лісогосподарського підприємства «Полтаваоблагроліс» стоїть штамп Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» Полтавська регіональна філія про те, що технічна документація та обмінний файл прийнято 21.10.2010.
Крім того, відповідно до Планшету №1 лісовпорядкування 2014, до земель Лохвицького агролісництва ДП «Полтаваоблагроліс» входить квартал 8, та зокрема виділи 4, 6-10, 12, 13, 19-25, 27-32, тобто ті земельні лісові ділянки, що належать постійному лісокористувачеві та поза його волею вибули з користування.
Згідно з Таксаційним описом зазначених вище земельних ділянок лісового фонду кварталу 8 Лохвицького агролісництва у виділах 4, 6, 12, 19, 27 зростають лісові культури віком відповідно 84, 34, 34, 49 та 49 років, що свідчить про штучно створене лісове насадження та не може вважатися самозалісненими землями сільськогосподарського призначення, оскільки згідно з ДСТУ 2980-95 «Культури лісові. Терміни та визначення» лісові культури - це лісові насадження, створені висаджуванням сіянців, саджанців, живців дерев і чагарників чи висіванням їхнього насіння.
Також на зазначених землях ведеться лісове господарство та проводяться господарські заходи, зокрема рубки, пов`язані із веденням лісового господарства. Так, у 2015 році у 8 кварталі 21 виділі була проведена рубка догляду; у 2016 році у 8 кварталі 9 виділі також була проведена рубка догляду; у 2017 році у кварталі 8 виділі 16 проведена рубка догляду; у 2018 році у кварталі 8 виділі 10 проводилася рубка головного користування з подальшим лісовідновленням, а у виділі 9 - рубка догляду; у 2019 році у кварталі 8 виділі 10 також проводилася рубка головного користування з подальшим лісовідновленням.
Зазначене також свідчить про те, що сільська рада могла і повинна була знати про здійснення лісогосподарської діяльності на землях державного лісового фонду в адміністративних межах Білогорільської сільської ради колишнього Лохвицького району.
Також варто зазначити, що згідно з планово-картографічними матеріалами перерозподілу земель між землекористувачами 1993 року, зазначена земельна ділянка відноситься до категорії лісові насадженні на пісках.
За інформацією Державного підприємства «Харківська державна лісовпорядна експедиція» від 30.08.2022 №258 зазначено, що на наданих для опрацювання земельних ділянках зростають насадження, які повністю або частково обліковуються в кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп».
-земельна ділянка з кадастровим номером 5322680700:00:001:0226 (1 тут і далі зазначається порядковий номер земельної ділянки на схемі розташування земельних ділянок відносно земель державного лісового фонду кв. 8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавське лісове господарство» виконаного ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція») знаходиться в межах кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп», площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 5322680700:00:001:0226(1) з кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп» становить 2,0000 га.
-земельна ділянка з кадастровим номером 5322680700:00:001:0228 (2) знаходиться в межах кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп», площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 5322680700:00:001:0228(2) з кв.8 Лохвицького агролісництва Дії «Полтавський лісгосп» становить 2,0000 га.
-земельна ділянка з кадастровим номером 5322680700:00:001:0229 (3) знаходиться в межах кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп», площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 5322680700:00:001:0229(3) з кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп» становить 2,0000 га.
-земельна ділянка з кадастровим номером 5322680700:00:001:0221 (4) знаходиться в межах кв.8 Лохвицького агролісництва Дії «Полтавський лісгосп», площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 5322680700:00:001:0221(4) з кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп» становить 2,0000 га.
-земельна ділянка з кадастровим номером 5322680700:00:001:0213 (5) знаходиться в межах кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп», площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 5322680700:00:001:0213(5) з кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп» становить 2,0000 га.
-земельна ділянка з кадастровим номером 5322680700:00:001:0227 (6) знаходиться в межах кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп», площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 5322680700:00:001:0227(6) з кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп» становить 2,0000 га.
-земельна ділянка з кадастровим номером 5322680700:00:001:0214 (7) знаходиться в межах кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп», площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 5322680700:00:001:0214(7) з кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп» становить 2,0000 га.
-земельна ділянка з кадастровим номером 5322680700:00:001:0230 (8) має частковий перетин з межами кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп», орієнтовна площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 5322680700:00:001:0230(8) з кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп» становить 1,6572 га із загальної площі ділянки 2,000 га.
-земельна ділянка з кадастровим номером 5322680700:00:001:0216 (9) має частковий перетин в трьох місцях з межами кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп», орієнтовна площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 5322680700:00:001:0216(9) з кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп» становить 0,1603 га, 0,4840 га і 0,0160 га із загальної площі ділянки 2,000 га.
-земельна ділянка з кадастровим номером 5322680700:00:001:0224 (10) має частковий перетин з межами кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп», орієнтовна площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 5322680700:00:001:0224(10) з кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп» становить 0,9240 га із загальної площі ділянки 1,9433 га.
-земельна ділянка з кадастровим номерам 5322680700:00:001:0215 (11) має частковий перетин з межами кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп», орієнтовна площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 5322680700:00:001:0215(11) з кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп» становить 1,9691 га із заггільної площі ділянки 2,000 га.
-земельна ділянка з кадастровим номером 5322680700:00:001:0218 (12) має частковий перетин в двох місцях з межами кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп», орієнтовна площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 5322680700:00:001:0218(12) з кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп» становить 0,1857 га і 0,2251 га із загальної площі ділянки 2,000 га.
-земельна ділянка з кадастровим номером 5322680700:00:001:0217 (13) має частковий перетин з межами кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп», орієнтовна площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 5322680700:00:001:0217(13) з кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп» становить 1,0904 га із загальної площі ділянки 1,9433 га.
-земельна ділянка з кадастровим номером 5322680700:00:001:0219 (14) має частковий перетин в двох місцях з межами кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп», орієнтовна площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером5322680700:00:001:0219(14) з кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп» становить 0,2451 га і 0,3326 га із загальної площі ділянки 2,000 га.
-земельна ділянка з кадастровим номером 5322680700:00:001:0222 (15) має частковий перетин в двох місцях з межами кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп», орієнтовна площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером5322680700:00:001:0222(15) з кв.8 Лохвицького агролісництва ДП «Полтавський лісгосп» становить 0,2527 га і 1,2213 га із загальної площі ділянки 2,000 га.
Правонаступником Полтавського державного лісогосподарського підприємства «Полтаваоблагроліс» (код ЄДРПОУ 31758362) є державне підприємство «Полтавське лісове господарство» (код ЄДРПОУ 25172647) на підставі рішення Наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 15.08.2018 та згідно з пунктом 1.1. Статуту ДП «Полтавський лісгосп» та відповідно, до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
За приписами статті 8 Лісового кодексу України, у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності.
Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.
Статтею 13 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно зі статтею 31 Лісового кодексу України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень на їх території передають у власність, надають у постійне користування для ведення лісового господарства земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території.
Передача у власність, надання в постійне користування для нелісогосподарських потреб земельних лісових ділянок, що перебувають у державній власності, належать до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері лісових відносин (стаття 27 Лісового кодексу України).
Частиною 6 ст. 118 ЗК України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.?
Відповідно до ст. 122, п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України власником і розпорядником земель, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств є обласні державні адміністрації.
З огляду на викладене та враховуючи, що зазначені вище земельні ділянки відносилась до земель лісогосподарського, а не сільськогосподарського призначення, рішення сесії Білогорільської сільської ради Лохвицького району про затвердження проектів землеустрою прийняті всупереч п. ґ) ч. 4 ст. 84, ч. 2 ст. 56, ст. 122, п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, а тому є незаконними.
Також, ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Порядок вилучення земельних ділянок врегульовано ст. 149 Земельного кодексу України, відповідно до якої земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Згідно зі ст. ст. 18, 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, які мають особливий правовий режим.
Однак, оскаржуваними рішеннями Білогорільської сільської ради порушено порядок зміни цільового призначення земель, оскільки така зміна проведена не уповноваженим органом всупереч вимог Земельного кодексу України та за відсутності згоди органу лісового господарства.
Законодавство надає пріоритет використанню лісогосподарських земель на їх цільовим призначенням: складовою охорони земель є захист лісових земель та чагарників від необгрунтованого їх вилучення для інших потреб (пункт «б» частини першої статті 164 ЗК України).
Відповідно до ч. 7 ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Стаття 57 Лісового кодексу України визначає вимоги щодо порядку та умов зміни цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов`язаних з веденням лісового господарства.
Відповідно до частини першої цієї статті зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов`язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.
Аналогічне положення міститься й у статті 20 Земельного кодексу України.
Згідно ч. 3 ст. 186-1 Земельного кодексу України (в редакції станом на погодження проекту землеустрою) погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення підлягає погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, а на території Автономної Республіки Крим - з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства.
Перший протокол ратифікований Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР і з огляду на приписи частини першої ст. 9 Конституції України, ст. 10 Цивільного кодексу України застосовується судами України як частина національного законодавства. При цьому розуміння змісту норм Конвенції та Першого протоколу, їх практичне застосування відбувається через практику (рішення) ЄСПЛ, яка згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовується українськими судами як джерело права.
Відповідно до сталої практики ЄСПЛ (серед багатьох інших, рішення ЄЄПЛ у справах «Спорронґ і Льоннрот проти Швеції» від 23 вересня 1982 року, «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства» від 21 лютого 1986 року, «Щокін проти України» від 14 жовтня 2010 року, «Сєрков проти України» від 7 липня 2011 року, «Колишній король Греції та інші проти Греції» від 23 листопада 2000 року, «Булвес» АД проти Болгарії» від 22 січня 2009 року, «Трегубенко проти України» від 2 листопада 2004 року, «East/WestAllianceLimited» проти України» від 23 січня 2014 року) напрацьовано три критерії, які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання в право особи на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого протоколу, а саме: чи є втручання законним; чи переслідує воно «суспільний», «публічний» інтерес; чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям. ЄСПЛ констатує порушення статті 1 Першого протоколу, якщо хоча б одного критерію не буде додержано.
Критерій законності означає, що втручання держави у право власності особи повинно здійснюватися на підставі закону - нормативно-правового акта, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у питаннях застосування та наслідків дії його норм.
Втручання держави в право власності особи є виправданим, якщо воно здійснюється з метою задоволення «суспільного», «публічного» інтересу, при визначенні якого ЄЄПЛ надає державам право користуватися «значною свободою (полем) розсуду». Втручання держави в право на мирне володіння майном може бути виправдане за наявності об`єктивної необхідності у формі суспільного, публічного, загального інтересу, який може включати інтерес держави, окремих регіонів, громад чи сфер людської діяльності.
Принцип «пропорційності» передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов`язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання. «Справедлива рівновага» передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, що передбачається для досягнення, та засобами, які використовуються.
У клопотанні слідчого вказано, що в даному кримінальному провадженні Державне підприємство «Полтавське лісове господарство» визнано потерпілим у кримінальному провадженні, як особа якій кримінальним правопорушенням заподіяно шкоду.
Постановою слідчого від 23.09.2022 земельні ділянки за кадастровими номерами 5322680700:00:001:0213; 5322680700:00:001:0214; 5322680700:00:001:0215; 5322680700:00:001:0216; 5322680700:00:001:0217; 5322680700:00:001:0218; 5322680700:00:001:0219; 5322680700:00:001:0220; 5322680700:00:001:0221; 5322680700:00:001:0222; 5322680700:00:001:0223; 5322680700:00:001:0224; 5322680700:00:001:0225; 5322680700:00:001:0226; 5322680700:00:001:0227; 5322680700:00:001:0228; 5322680700:00:001:0229, 5322680700:00:001:0230 та 5322680700:00:001:0044 визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
Крім того, як встановлено досудовим розслідуванням, вказані земельні ділянки розташовані на землях лісового фонду, що перебували у користуванні ДП «Полтавське лісове господарство».
Отже, з метою збереження речових доказів та відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, просив накласти арешт на зазначене майно у кримінальному провадженні.
З чим колегія суддів не може погодитися з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 6 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті (відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди), арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
Водночас, як слідує із клопотання, кримінальне провадження здійснюється за фактом зловживання службовим становищем, а також порушення службовими особами Білогорільської сільської ради Миргородського (Лохвицького) району вимог земельного законодавства при проведенні інвентаризації земельної ділянки площею 34, 1600 га, внаслідок чого із державної власності протиправно вибули у приватну власність ТОВ «Кайрос Світ» земельні ділянки лісового фонду площею 30 га та у комунальну власність площею понад 19 га.
Отже відомості про те, що кримінальне провадження здійснюється зокрема і щодо ТОВ «Кайрос Світ», відсутні.
Також відсутні і докази того, що ТОВ «Кайрос Світ» є недобросовісним набувачем земельних ділянок та в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану у цьому кримінальному провадженні, а відтак арешт з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, не може бути накладений в даному випадку.
Статтею 98 КПК України передбачено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Колегія суддів не погоджується із тим, що земельні ділянки, на які слідчий просить накласти арешт, відповідають визначеним критеріям.
На користь цього свідчить те, що обставини які розслідуються в межах цього кримінального провадження, фактично були предметом судового розгляду в межах цивільної справи № 538/1987/21, в якій судове рішення набрало законної сили та не скасовано.
Так, Державне підприємство «Полтавське лісове господарство» у грудні 2021 року звернулося до Лохвицького районного суду з позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кайрос Світ», ОСОБА_27 , ОСОБА_25 , ОСОБА_22 , ОСОБА_19 , ОСОБА_14 , ОСОБА_18 , ОСОБА_15 , ОСОБА_28 , ОСОБА_17 , ОСОБА_16 , ОСОБА_10 , ОСОБА_21 , ОСОБА_26 , ОСОБА_23 , ОСОБА_20 про визнання незаконними та скасування рішень сесії Білогорільської сільської ради, визнання недійсними договорів купівлі-продажу, скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права приватної власності ТОВ "Кайрос Світ" на земельні ділянки, скасування в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельних ділянок.
01.02.2022 рішенням Лохвицького районного суду Полтавської області ДП «Полтавське лісове господарство» відмовлено у визнанні незаконними та скасування рішень сесії Білогорільської сільської ради, визнання недійсними договорів купівлі-продажу, скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права приватної власності ТОВ «Кайрос Світ» на земельні ділянки, скасування в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельних ділянок.
ДП «Полтавське лісове господарство» на дане судове рішення подано апеляційну скаргу.
19.05.2022 постановою Полтавського апеляційного суду апеляційну скаргу «Полтавське лісове господарство» залишено без задоволення. Рішення Лохвицького районного суду Полтавської області від 01.02.2022 залишено без змін.
ДП «Полтавське лісове господарство» на дане судове рішення подано касаційну скаргу.
29.12.2022 ухвалою Верховного суду, у складі Касаційного цивільного суду, закрито касаційне провадження. Відтак рішення суду першої інстанції набрало законної сили.
Відповідно до ч.3 ст.132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Колегія суддів має глибокі сумніви у обґрунтованості підозри вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 364, 367 КК України, за якими внесено відомості до ЄРДР щодо службових осіб Білогорільської сільської ради, оскільки, як вказує у клопотанні слідчий, саме внаслідок неправомірного рішення 35 сесії 7 від 29.10.2020 вказаної ради із володіння ДП «Полтавське лісове господарство» вибули земельні ділянки загальною площею 29,9433 га.
Слідчий у клопотанні стверджує, що службовими особами Білогорільської сільської ради приховано інформацію щодо наявності на вищезазначених земельних ділянках лісового масиву та кар`єру з видобутку піску. У зв`язку з чим, службові особи Білогорільської сільської ради не мали права проводити інвентаризацію та надавати їх у власність фізичним та юридичним особам, оскільки розпорядником вказаних земельних ділянок було ГУ Держгеокадастру в Полтавській області.
Проте, таке твердження спростовано самими матеріалами кримінального провадження. Так відповідно до наданого висновку експерта №КСЕ-19/117-22/16448 від 25.09.2023, ухвалення спірного рішення сільською радою стало можливе лише після затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Білогірської сільської ради Лохвицького район Полтавської області Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №10331-СГ від 12.11.2019 «Про затвердження документації із землеустрою.
Таким чином, спірні земельні ділянки були розпайовані фактично за згодою ГУ Дергжгеокадастру та після видачі ним відповідного наказу. А отже версія слідчого про вибуття земельних ділянок у власність приватних осіб без згоди на те розпорядника земель спростовується матеріалами кримінального провадження.
Більш того, саме у Держгеокадастрі не було відображено того факту, що спірні земельні ділянки належать до ділянок лісогосподарського призначення.
Відповідно до ч.1 Закону України«Про державнийземельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки- це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно ч.2 ст.55Закону України«Про землеустрій» встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка.
Відповідно до ст.9Закону України«Про державнуекспертизу землевпорядноїдокументації» обов`язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів.
Ч.1 ст.21Закону України«Про державнийземельний кадастр» відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107Земельного кодексуУкраїни та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками.
Згідно ч.13 ст.21Закону України«Про державнийземельний кадастр» органи державної влади (крім Верховної Ради України) та органи місцевого самоврядування у строк не пізніше п`яти робочих днів після прийняття рішень про затвердження документації із землеустрою і технічної документації з оцінки земель, яка згідно з цією статтею є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надають центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, відповідно до їх компетенції засвідчені копії вказаних рішень для внесення відповідної інформації до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ч.3 ст.23Закону України«Про державнийземельний кадастр» перевірка відповідності наданого електронного документа наявним даним Державного земельного кадастру та встановленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик щодо розроблення такого документа здійснюється Державним кадастровим реєстратором, уповноваженим здійснювати внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, протягом строку, встановленого статтею 21цього Закону для їх внесення.
Частинами 1 та 3 ст.24Закону України«Про державнийземельний кадастр» визначено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Згідно ч.4 ст.79-1ЗК України земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до ч.6 ст.24Закону України«Про державнийземельний кадастр» підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Відповідно до частин першої, другої статті 20ЗК України (тут і далі у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об`єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; г) притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель (стаття 21 ЗК України).
При цьому згідно зі статтею 3ЗК України земельні відносини, які виникають при використанні лісів, регулюються також нормативно-правовими актами про ліси, якщо вони не суперечать ЗК України.
Водночас у пункті 2 статті 5ЛК України передбачено, що віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.
Отже, застосування норм земельного і лісового законодавства при визначенні правового режиму земель лісогосподарського призначення повинно базуватись на пріоритетності норм земельного законодавства перед нормами лісового законодавства, а не навпаки.
Оскільки земельна ділянка й права на неї на землях лісогосподарського призначення є об`єктом земельних правовідносин, то суб`єктний склад і зміст таких правовідносин повинні визначатися згідно з нормами земельного законодавства в поєднанні з нормами лісового законодавства в частині використання та охорони лісового фонду.
Згідно зі статтею 17ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до статті 32ЗК України районні державні адміністрації у сфері лісових відносин на їх території: 1) забезпечують реалізацію державної політики у сфері лісових відносин; 2) беруть участь у розробленні та забезпеченні виконання регіональних (місцевих) програм з охорони, захисту, використання та відтворення лісів; 4) приймають рішення про виділення в установленому порядку для довгострокового тимчасового користування лісами лісових ділянок, що перебувають у державній власності, у межах сіл, селищ, міст районного значення; 5) беруть участь у здійсненні заходів щодо охорони і захисту лісів, ліквідації наслідків стихійних явищ, лісових пожеж, залучають у встановленому порядку до цих робіт населення, транспортні й інші технічні засоби та обладнання; 6) вносять у встановленому порядку пропозиції про обмеження або тимчасове припинення діяльності підприємств, установ та організацій у разі порушення ними лісового законодавства; 7) вирішують інші питання у сфері лісових відносин відповідно до закону.
Частиною третьою статті 17ЛК Країни передбачено, що ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Згідно зі статтею 55ЗК України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті: а) зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; в) окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.
Відповідно до статтей 56, 57ЗК України землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств. Громадяни і юридичні особи в установленому порядку можуть набувати у власність земельні ділянки деградованих і малопродуктивних угідь для залісення.
Земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства. Порядок використання земель лісогосподарського призначення визначається законом.
Таким чином, землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства, належать до земель лісогосподарського призначення, на які розповсюджується особливий режим щодо використання, надання в користування та передачі у власність, який визначається нормами Конституції України, ЗК України, іншими законами й нормативно-правовими актами.
Основною рисою земель лісогосподарського призначення є призначення цих земель саме для ведення лісового господарства, що за змістом статті 63ЛК України полягає в здійсненні комплексу заходів щодо охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.
Отже, однією з основних особливостей правового режиму земель лісогосподарського призначення є нерозривний зв`язок їх використання із лісокористуванням.
Планування використання земель лісогосподарського призначення здійснюється головним чином у формі лісовпорядкування, яке, зокрема, передбачає складання проектів організації і розвитку лісового господарства та здійснення авторського нагляду за їх виконанням (пункт 13 статті 46 ЛК України).
Поряд із земельним кадастром здійснюється облік лісів та ведеться органами лісового господарства державний лісовий кадастр на основі державного земельного кадастру (частина друга статті 49 ЛК України) та включає: облік якісного і кількісного стану лісового фонду України; поділ лісів на категорії залежно від основних виконуваних ними функцій; грошову оцінку лісів (у необхідних випадках); інші показники (стаття 51 ЛК України).
Згідно зі статтею 7ЛК України ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу
Відповідно до статті 8ЛК України у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.
Згідно зі статтею 48ЛК України в матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об`єкта лісовпорядкування.
Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.
У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об`єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.
Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.
Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов`язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.
Відповідно до пункту 5 розділу VIII«Прикінцеві положення»ЛК України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.
Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентується галузевими нормативними документами.
З огляду на зазначені норми при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення пункту 5 розділу VIII «Прикінцеві положення» ЛК України.
Наведене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України, наведеним у постановах від 24 грудня 2014 року у справі № 6-212цс14, від 25 січня 2015 року у справі № 6-224цс14, від 23 грудня 2015 року у справі № 6-377цс15.
Як встановлено у судовому рішенні Лохвицького районного суду Полтавської області від 01.02.2022 (рішення наразі набрало законної сили), Білогорільська сільська рада отримала у власність земельну ділянку площею 34.16 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0050 за рішенням Полтавської обласної ради.
Отже вбачається, що земельна ділянка була сформована і перебувала у власності сільської ради. Призначення вказаної земельної ділянки було визначено як землі запасу сільськогосподарського призначення.
Матеріали кримінального провадження не містять даних про те, що службові особи Білогорільської сільської ради на моменту ухвалення рішення 29.10.2020 були обізнані про існування Планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, оскільки як слідує із провадження по наявним у сільської ради документам, а також згідно інформації Держгеокадастру земельна ділянка площею 34.16 га, кадастровий номер 5322680700:00:001:0050 не була зареєстрована як земля лісогосподарського призначання.
В подальшому дана земельна ділянка була передана фізичним особам -відповідачам по справі - по 2 га в порядку приватизації, а згодом продана ТОВ «КАЙРОС СВІТ».
Відповідно до практики ЄСПЛ, особа не може відповідати за можливі помилки представників органів влади під час виконання ними своїх обов`язків в процесі забезпечення їх законних прав та інтересів.
На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Тошкуце та інші проти Румунії") і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення ЄСПЛ у справах "Онер`їлдіз проти Туреччини", "Беєлер проти Італії").
Потреба виправити колишню «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (рішення ЄСПЛ у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки").
Іншими словами, ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення ЄСПЛ у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" та у справах "Ґаші проти Хорватії", "Трґо проти Хорватії").
Отже, йдеться про дотримання принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення ЄСПЛ у справах "Беєлер проти Італії" Онер`їлдіз проти Туреччини", "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" "Москаль проти Польщі").
Отже відсутні підстави вважати, що зазначені вище земельні ділянки, що належать ТОВ «Кайрос Світ», можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Враховуючи викладене, а також те, що ТОВ «Кайрос Світ» є добросовісними набувачами спірних земельних ділянок, накладення арешту в даному випадку є невиправданим втручанням у законні права власників майна.
За наведених обставин, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст.376, 405, 407, 422 КПК України, колегія суддів апеляційного суду,
УХВАЛИЛА:
Клопотання адвоката ОСОБА_7 представника в інтересах ТОВ «Кайрос Світ» задовольнити та поновити строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Октябрського районного судум. Полтави від 28 вересня2022 року.
Апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_7 представника в інтересах ТОВ «Кайрос Світ» задовольнити частково.
Ухвалу слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтави від 28 вересня 2022 року в частині накладення арешту на земельні ділянки, що належать ТОВ «Кайрос Світ» скасувати.
Постановити нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні клопотання слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Полтаві) ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві ОСОБА_9 в частині накладення арешту на земельні ділянки за кадастровими номерами:
5322680700:00:001:0213 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2248109953226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0214 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2248063553226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0215 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2247652353226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0216 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2246176353226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297
5322680700:00:001:0217 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2247715453226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0218 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2246122553226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0219 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2246102953226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0221 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2248083253226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297
5322680700:00:001:0222 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2244798953226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297
5322680700:00:001:0224 площею 1,9433 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2248-13353226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0226 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2246139353226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0227 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2247609053226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0228 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2246158253226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297;
5322680700:00:001:0229 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2244713753226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297,
5322680700:00:001:0230 площею 2 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2246047353226, який на праві власності належить ТОВ «Кайрос Світ» код ЄДРПОУ 44070297.
В іншій частині ухвалу слідчого судді залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
СУДДІ:
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2023 |
Оприлюднено | 25.10.2023 |
Номер документу | 114351632 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Полтавський апеляційний суд
Харлан Н. М.