ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
20.10.2023Справа № 910/1119/23
Господарський суд міста Києва у складі судді Ягічевої Н.І., за участі секретаря судового засідання Старовойтова Є. А., розглянувши у судовому засіданні матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МТМ-КОМПАНЬЙОН" (пров. Самбурський буд. 9, Київ, 03083, код ЄДРПОУ 36376441)
про стягнення 78 612, 32 грн,
Без повідомлення (виклику) учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "МТМ-КОМПАНЬЙОН" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-МАЙСТЕР" (далі - відповідач) про стягнення 78 612, 32 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання умов укладеного між сторонами договору підряду №05-09/18 від 05.09.2019 позивачем перераховано відповідачу суму авансового платежу у розмірі 300 000, 00 грн, однак, у зв`язку з тим, що останній порушив строки виконання робіт по договору, позивач скористався своїм правом на одностороннє розірвання договору, при цьому відповідач свій обов`язок із повернення суми авансу виконав лише частково, у зв`язку з чим і виникла заборгованість у розмірі 50 000, 00 грн, а також обов`язок сплатити на користь позивача 6 312, 32 грн 3% річних та 22 300, 00 грн інфляційних втрат.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.01.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №910/1119/23 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
02.03.2023 до відділу діловодства суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "МТМ-КОМПАНЬЙОН" надійшла заява про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу, у якій позивачем заявлено до стягнення на свою користь з відповідача 15 000, 00 грн витрат на професійну правничу допомогу, та, зокрема, зазначено, що акт про виконання доручень (надання праовової допомоги) щодо представництва інтересів позивача буде наданий протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 14.09.2023 позовні вимоги задоволено повністю.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.09.2023 Прийнято до розгляду заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "МТМ-КОМПАНЬЙОН" від 24.02.2023 про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу; встановлено сторонам строк для подання додаткових доказів, на підтвердження розміру судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи - до 19.09.2023 включно; встановлено сторонам строк для подання клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами в порядку ч. 5 ст. 126 ГПК України - до 29.09.2023 включно.
18.09.2023 до відділу діловодства суду представником Товариства з обмеженою відповідальністю "МТМ-КОМПАНЬЙОН" подано заяву про ухвалення додаткового рішення про розподіл та відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу, відповідно до якої позивач просить суд стягнути на свою користь з відповідача 15 000, 00 грн витрат на профессійну правничу допомогу.
Положеннями ст. 221 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) унормовано, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Згідно з приписами ч. 1, 2. ст. 244 ГПК України, заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення, зокрема, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Отже, за приписами ст. 244 ГПК України слідує, що додаткове рішення - це засіб виправлення неповноти основного судового рішення. Через незмінність судового рішення суд, який його ухвалив, не вправі його скасувати чи змінити, проте, він має право виправити деякі його недоліки, зокрема неповноту. Неповнота судового рішення може полягати в невирішеності деяких питань, що стояли перед судом.
Так, відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
За змістом ч. 1, 3 ст. 124 ГПК України, разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. Попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.
Згідно зі ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Частиною 8 ст. 129 ГПК України встановлено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
На підтвердження понесених відповідачем витрат на професійну правничу допомогу у матеріалах справи наявні, зокрема, наступні докази:
- копія договору про надання правової допомоги юридичній особі №2023-01-02 від 02.01.2023;
- копія акту приймання-передачі виконаних доручень (наданої правової допомоги) від 15.09.2023 до договору №2023-01-02 від 02.01.2023;
- Оригінал ордеру серії АІ №1329544 від 02.01.2023 та копія свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю адвоката Молчанова Андрія Геннадійовича;
Так, згідно договору про надання правової допомоги юридичній особі №2023-01-02 від 02.01.2023 (далі - договір), укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "МТМ-КОМПАНЬЙОН" (далі - клієнт) та Адвокатським бюро "Андрія Молчанова" (далі - адвокатське бюро) клієнт доручає, а адвокатське бюро зобов`язується надавати правову допомогу клієнту в обсязі та на умовах, визначених цим договором та додатками або протоколами доручень до нього, а клієнт зобов`язується оплатити винагороду (гонорар) адвокатському бюро за надання правової допомоги.
В межах цього договору адвокатське бюро надає клієнту наступну правову допомогу: Адвокатське бюро здійснює представництво інтересів клієнта у господарській справі за позовом клієнта до Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-МАЙСТЕР" (ідентифікаційний код - 41562963) про стягнення заборгованості за договором підряду №05-09/18 від 05.09.2018; надає консультації щодо характеру спірних правовідносин; опрацьовує, детально вивчає та аналізує документи та матеріали, надані клієнтом для формування правової позиції у справі, підготовки позовної заяви та стягнення заборгованості; здійснює розрахунок загального розміру заборгованості з урахуванням трьох процентів річних та інфляційних сум; готує та подає до Господарського суду міста Києва позовну заяву з усіма необхідними додатками; надає консультації з приводу зібрання доказів у справі готує та подає необхідні заяви, клопотання по справі; у випадку розгляду справи у загальному позовному провадженні бере участь у судових засіданнях по справі та представляє інтереси клієнта, як позивача по справі у Господарському суді міста Києва з усіма правами позивача, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України (п. 1.2. договору).
Гонорар оплачується клієнтом шляхом безготівкового перерахування коштів на поточний рахунок адвокатського бюро, зазначений у цьому договорі або в рахунку на оплату (п. 3.2. договору).
Згідно акту приймання-передачі виконаних доручень (наданої правової допомоги) до договору №2023-01-02 про надання правової допомоги юридичній особі від 02.01.2023 сторони підтверджують, що правова допомога надана у повному обсязі. Клієнт не має претензій до адвокатського бюро щодо наданої правової допомоги, визначеної у цьому акті.
Вказаний акт підписаний сторонами без заперечень та скріплений печатками.
Судом встановлено, що Молчанов Андрій Геннадійович є адвокатом в розумінні Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", що підтверджується інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України.
Стаття 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" визначає, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (стаття 16 Господарського процесуального кодексу України).
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини 3 статті 2 зазначеного Кодексу).
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності є:
1) надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;
2) складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;
3) захист прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення;
4) надання правової допомоги свідку у кримінальному провадженні;
5) представництво інтересів потерпілого під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні;
6) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами;
7) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб, держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в іноземних, міжнародних судових органах, якщо інше не встановлено законодавством іноземних держав, статутними документами міжнародних судових органів та інших міжнародних організацій або міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;
8) надання правової допомоги під час виконання та відбування кримінальних покарань;
9) захист прав, свобод і законних інтересів викривача у зв`язку з повідомленням ним інформації про корупційне або пов`язане з корупцією правопорушення.
Адвокат може здійснювати інші види адвокатської діяльності, не заборонені законом.
Дослідивши вказані документи, а також ті, що містяться в матеріалах справи, суд визнає підтвердженою належними та допустимими доказами суму судових витрат на правничу допомогу у розмірі 15 000, 00 грн, надану позивачу Адвокатським бюро "Андрія Молчанова".
Суд враховує, що розмір гонорару адвоката, встановлений сторонами договору у фіксованому розмірі, не залежить від обсягу послуг та часу, витраченого представником позивача, а отже є визначеним.
Аналогічна за змістом правова позиція викладена у постановах Верховного суду від 28.12.2020 у справі № 640/18402/19 та від 20.01.2021 у справі № 357/11023/18.
Водночас за змістом частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини 4 цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).
У розумінні положень частини 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.
Встановивши обставини, викладені у ч. 5 ст. 129 та ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, а також приймаючи до уваги наслідки вирішення даної справи - відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі та відсутність клопотання відповідача, поданого в порядку ч. 5 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про необхідність покладення на відповідача витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 15 000, 00 грн.
Керуючись 74, 76-80, 129, 236-242, 244 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-МАЙСТЕР" (вулиця Чигоріна, будинок 12, офіс 213, Київ, 01042, код ЄДРПОУ 41562963) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МТМ-КОМПАНЬЙОН" (пров. Самбурський буд. 9, Київ, 03083, код ЄДРПОУ 36376441) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 15 000 (п`ятнадцять тисяч) грн 00 коп.
2. Після набрання додатковим рішенням законної сили видати наказ.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст додаткового рішення складено та підписано 20.10.2023
Суддя Наталія ЯГІЧЕВА
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2023 |
Оприлюднено | 24.10.2023 |
Номер документу | 114356250 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг будівельного підряду |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ягічева Н.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні