Ухвала
від 20.10.2023 по справі 587/3020/23
СУМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 587/3020/23

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

20 жовтня 2023 року суддя Сумського районного суду Сумської області Степаненко О.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

19 жовтня 2023 року до суду надійшла вказана позовна заява, в якій позивачка просить суд встановити факт, що має юридичне значення, визнати право власності на земельні ділянки площею 0,428 га, 0,17 га, 0,06 га, 3,6563 га, 36562 га та часток житлового будинку загальною площею 59,1 кв.м, житловою площею 32,2 кв.м з надвірними та господарськими будівлями, які розташовані за адресою АДРЕСА_1 в порядку спадкування та звільнити від сплати судового збору за подання даної заяви у зв`язку з тяжким матеріальним становищем.

Дослідивши зміст заяви та доданих до неї матеріалів вважаю, що заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Розглянувши матеріали заяви, вважаю, що вона містить недоліки без усунення яких провадження по справі не може бути відкрито, оскільки позов не відповідає вимогамст. 177 ЦПК України, а тому позовну заяву необхідно залишити без руху згідност. 185 ЦПК України, з наступних підстав.

У відповідності до ч. 4ст.177 ЦПК Українидо позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

До заяви позивачка ОСОБА_1 не надала документ, що підтверджує сплату судового збору, натомість просить суд звільнити її від сплати судового збору та обґрунтовує тим, що вона має тяжке матеріальне становище.

Відповідно до ч. 3ст. 136 ЦПК України, враховуючи майновий стан сторони, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

Згідно з п.29 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 17.10.2014 №10 «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» (із змінами та доповненнями) єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, тощо). Особа, яка заявляє відповідне клопотання повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що його майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті ним судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Відповідно дост. 8 ЗУ «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Звільнення від сплати судового збору здійснюється на розсуд суду та не є його обов`язком.

Європейський суд з прав людини неодноразово вказував, що положення п. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободщодо зобов`язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах.

Відповідно дост. 129 Конституції України, однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної лади.

Враховуючи те, що позивачем не надано жодного доказу, який би підтверджував тяжке матеріальне становище, у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.

Також, відповідно до ч. 3ст. 175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити, зокрема: зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці.

Відповідно до п. 2 ч. 1ст. 176 ЦПК Україниціна позову визначається: у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна.

Позивачем не дотримані вказані вимоги закону, зокрема, ним не зазначена ціна позову та не надано доказів на підтвердження вартості майна (звіт про ринкову його оцінку чи інше).

Механізм проведення оцінки нерухомого та рухомого майна для цілей обчислення державного мита та інших обов`язкових платежів, визначенийпостановою Кабінету Міністрів України "Про проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов`язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства" від 21 серпня 2014 року N 358.

Документ, який підтверджує вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору це звіт про оцінку майна (стаття 12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні").

Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Ціна позову впливає на визначення судового збору, який має бути сплачений позивачем при зверненні до суду, оскільки, відповідно до п. 1 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір»за подання до суду фізичною особою позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір в розмірі 1 % ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто не менше 1073,60грн. та не більше 13420,00 грн.

У зв`язку з тим, що у позовній заяві не вказано ціну позову, а зі змісту доданих до позовної заяви матеріалів неможливо встановити дійсну ціну позову, суд позбавлений можливості визначитись із сумою судового збору, яка підлягає сплаті позивачем при зверненні до суду із даним позовом.

Таким чином, позивачу необхідно надати документальнідокази дійсноївартості майнана часрозгляду справи(звітпро ринковуйого оцінкучи інше) та визначити ціну позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин позов необхідно залишити без руху.

Роз`яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог суду у встановлений строк, позовна заява вважається неподаною та буде повернута.

Керуючись ст.ст. 175, 177, 185 ЦПК України, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування залишити без руху, надавши їй строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення вказаних недоліків. Якщо позивач не усунить недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною і повернута позивачу.

Роз`яснити заявнику, що у разі не усунення вказаних недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява, згідно з ч. 3 ст. 185 ЦПК України, вважається неподаною та повертається заявникові.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.А. Степаненко

СудСумський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення20.10.2023
Оприлюднено25.10.2023
Номер документу114371021
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —587/3020/23

Ухвала від 27.01.2025

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Ухвала від 27.01.2025

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Ухвала від 06.12.2024

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Ухвала від 09.11.2023

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Ухвала від 20.10.2023

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні