Рішення
від 24.10.2023 по справі 420/12622/23
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/12622/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якому позивач просить:

визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації: №8347635/42865185, №8347634/42865185, №8347642/42865185, №8347636/42865185, №8347643/42865185, №8347640/42865185, №8347641/42865185, №8347637/42865185, №25514/42865185/2 від 13.03.2023 р., №8347647/42865185, №25491/42865185/2 від 13.03.2023 р., №8347645/42865185, №23647/42865185/2 від 09.03.2023 р., №8347638/42865185, №8347646/42865185, №8347639/42865185, №8347644/42865185;

зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОСЕРВІС ТІРАВТО» №24, №25, №49, №39, №50, №46, №48, №42, №53, №54, №44, №52, № 45, №51 - днем надіслання до реєстру.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання вимог п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України позивачем в електронній формі було складено та надіслано до відповідача для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №24, №25, №49, №39, №50, №46, №48, №42, №53, №54, №44, №52, № 45, №51.

В результаті обробки надісланих накладних Автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України було сформовано та надіслано позивачу квитанції про доставку вказаних податкових накладних з інформацією про зупинення її реєстрації. У квитанції зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку, у зв`язку з чим запропоновано надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ЄРПН, без визначення переліку документів.

Зміст переліку документів, встановлений п.5 Порядку №520 свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов`язань з ПДВ.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності (вказана позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.10.2018 року у справі №822/1817/18, від 02.07.2019 року у справі №140/2160/18 та інших.

З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідають критерію обґрунтованості, а тому позивач вважає, що оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Позивач стверджує, що всі документи первинного бухгалтерського обліку, оформлені сторонами, не мають дефекту форми, змісту або походження, котрі в силу ст. ст. 198, 201 ПКУ, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року №88, спричиняли б втрату цими документами доказової сили.

Позивач просить з метою відновлення його прав та інтересів зобов`язати ДПСУ зареєструвати податкові накладні ЄРПН.

Процесуальні дії.

Ухвалою суду від 05.06.2023 року залишено позовну заяву без руху.

15.06.2023 року до суду за вхід. №ЕП/22584/23 надійшла заява на виконання ухвали суду з доказами сплати судового збору.

Ухвалою суду від 16.06.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України).

30.06.2023 року за вхід.№ЕП/25032/23 надійшов відзив на позов ГУ ДПС в Одеській області та ДПС України, в якому викладено приписи постанови КМУ №1165 від 11.12.2019 р. та наказу Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 року та фактичні обставини справи.

По суті позовних вимог зазначено, що:

за отриманою Квитанцією №1 від 30.01.2023 року з Єдиного вікна приймання звітності Державної податкової служби України Позивачу було повідомлено, що реєстрація податкової накладної №25 зупинена, оскільки: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної №25 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена Коди УКТЗЕД/ЛКПП товару/послуг 49.41. .відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість. як товари/послуги, шо на постійній основі постачаються (виготовляються). та її обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. шо відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції»;

за отриманими Квитанціями №1 від 13.02.2023 року з Єдиного вікна приймання звітності Державної податкової служби України Позивачу було повідомлено, що реєстрація податкових накладних №44, №45, №51, №24, №49, №39, №50, №46, №48, №42 зупинена, оскільки: «...обсяг постачання товару/послуги 49.41. .дорівнює або перевищує величину залишку. визначеного як різниш обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, шо відповідає п. 1 «Критеріїв ризиковості операцій»;

за отриманими Квитанціями №1 від 14.02.2023 року з Єдиного вікна приймання звітності Державної податкової служби України Позивачу було повідомлено, що реєстрація податкових накладних №54, №52, №53 зупинена, оскільки: «...обсяг постачання товару/послуги 49.41..дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, шо відповідає п. 1 «Критеріїв ризиковості операцій».

Станом на дату виписки та направлення на реєстрацію оскаржуваних податкових накладних, у ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» відсутня прийнята таблиця даних платника податку на додану вартість із кодом УКТЗЕД/ДКПП 49.41, як таким, що на постійній основі постачається/виготовляється.

Отже, на момент написання відзиву, у Позивача відсутні відомості щодо Коду УКТЗЕД/ДКПП 49.41.

У наданих Позивачем товарно-транспортних накладних відсутня інформація з приводу серії та номеру посвідчення водія, що здійснював операцію з перевезення, а також серед документів не знайдено технічних паспортів автомобільного транспорту, що здійснював перевезення.

Окрім цього, відсутні документи щодо штатного розпису працівників на підприємстві задля підтвердження робочих ресурсів, інформація щодо автомобільного майданчику задля зберігання автотранспорту, специфікації до договору, виписки по рахунках тощо.

Таким чином, на момент винесення оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, Позивач не виконав вимоги Податкового кодексу України та Порядку №520 щодо підтвердження правомірності формування доказів та подання податкових накладних, і саме з цих підстав Головне управління ДПС відмовило у реєстрації податкових накладних.

05.07.2023 р. за вхід.№ЕП/25708/23 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав вказаних в позові, які не спростовані відповідачем, оскільки оскаржувані рішення не містять чіткого визначення підстав для прийняття Комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної. Натомість платником податків надавались необхідні документи для підтвердження факту здійснення господарських операцій за податковими накладними, у реєстрації яких відмовлено.

Позивач також зауважує, що інформація про кожного працівника подається до контролюючого органу в день прийняття такого працівника на роботу або його звільнення з підприємства. Вимога для роботодавців повідомляти ДПС про прийняття працівників на роботу встановлена ч. 3 ст. 24 КЗпП. Виконати цей обов`язок треба до початку роботи працівника згідно із постановою КМУ «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17.06.2015 р. №413.

Обов`язок щодо повідомлення контролюючого органу про звільнення співробітника з підприємства передбачений у встановлених формах для подання податкової звітності, а саме Єдиного соціального внеску та Податку на доходи фізичних осіб.

Відповідно до аналізу чинного трудового та податкового законодавства, а також встановлених для роботодавців зобов`язань, можна зробити висновок, що повна інформація про працівників ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» міститься в ГУ ДПС в Одеській області та не має необхідності її підтвердження з поданням повідомлення про реєстрацію кожної окремої податкової накладної.

Крім того, позивач наголошує, що вимога податкового органу щодо надання інформація з приводу серії та номеру посвідчення водія, що здійснював операції з перевезення, а також технічних паспортів ТЗ, що здійснював перевезення, є неправомірною, оскільки така інформація не є первинною документацією, що входить до вичерпного переліку відомостей, необхідних для реєстрації таких податкових накладних.

Посилання ГУ ДПС в Одеській області на необхідність подання інформації про наявність/оренду автомобільного майданчика позивач також вважає необгрунтованим, оскільки Позивачем до податкового органу подавались повідомлення про всі об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням за формою 20-ОПП, що також були надані до Суду.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Товариство з обмеженою відповідальністю «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» перебуває на обліку у Ширяївської державної податкової інспекції Головного управління ДПС в Одеській області.

Видами діяльності ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» є: основний: 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; інші: 38.11 Збирання безпечних відходів; 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів; 38.22 Оброблення та видалення небезпечних відходів; 38.12 Збирання небезпечних відходів; 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу інтернет; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 46.47 Оптова торгівля меблями, килимами й освітлювальним приладдям; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; 43.34 Малярні роботи та скління; 31.02 Виробництво кухонних меблів; 31.01 Виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі; 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення.

03.01.2023 р. між ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» та TOB «С-РОСТОК» укладено договір №03/01/23-01 про надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом. Згідно вказаного договору, Замовник замовляє, а Перевізник надає послуги з організації і виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом у міських та міжміських сполученнях.

1. На виконання вказаного договору, ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №24 від 16.01.2023 р.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021888286 від 13.02.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №24 від 16.01.2023 р. вказано: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/PK в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 р. ТОВ «АВТОЦЕНТР TIPАВТО» направлено на адресу Ширяївської державної податкової інспекції ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №15 щодо податкової накладної від №24 від 16.01.2023 р. та копії документів, за результатами яких складено такі податкові накладні, серед яких: договір №03/01/23-01, ТТН №55, платіжна інструкція №69, акт надання послуг №4034.

Відповідно до відмітки - пояснення прийнято контролюючим органом.

За наслідками розгляду повідомлення від 22.02.2023 р. №15 Відповідачем 28.02.2023 р. прийнято рішення №8347635/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №24 від 16.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

2. На виконання договору №03/01/23-01 від 03.01.2023 р., ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від №25 від 13.01.2023 р.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9011204289 від 30.01.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №25 від 13.01.2023 р. вказано: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 р. ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направлено на адресу Ширяївської державної податкової інспекції ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №14 щодо податкової накладної від №25 від 13.01.2023 р. та копії документів, за результатами яких складено такі податкові накладні, серед яких: договір №03/01/23-01, ТТН №42, платіжна інструкція №68, акт надання послуг №4035.

Відповідно до відмітки - пояснення прийнято контролюючим органом.

За наслідками розгляду повідомлення від 22.02.2023 р. №14 Відповідачем 28.02.2023 р. прийнято рішення №8347634/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №24 від 16.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

3. На виконання договору №03/01/23-01 від 03.01.2023 р,, ТОВ «АВТОЦЕНТР TIPАВТО» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від №49 від 23.01.2023 р.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021886092 від 13.02.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №49 від 23.01.2023 р. вказано: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/PK в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 р. ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направлено на адресу Ширяївської державної податкової інспекції ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №21 щодо податкової накладної від №49 від 23.01.2023 р. та копії документів, за результатами яких складено такі податкові накладні, серед яких: договір №03/01/23-01, ТТН №97, платіжна інструкція №79, акт надання послуг №4047.

Відповідно до відмітки - пояснення прийнято контролюючим органом.

За наслідками розгляду повідомлення від 22.02.2023 р. №21 Відповідачем 28.02.2023 р. прийнято рішення №8347642/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №24 від 16.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

4. На виконання договору №03/01/23-01 від 03.01.2023 р., ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від №39 від 18.01.2023 р.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021889000 від 13.02.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №39 від 18.01.2023 р. вказано: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/PK в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає и. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 р. ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направлено на адресу Ширяївської державної податкової інспекції ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №16 щодо податкової накладної від №39 від 18.01.2023 р. та копії документів, за результатами яких складено такі податкові накладні, серед яких: договір №03/01/23-01, ТТН №46, ТТН №49, ТТН №77, платіжна інструкція №94, акт надання послуг №4048.

Відповідно до відмітки - пояснення прийнято контролюючим органом.

За наслідками розгляду повідомлення від 22.02.2023 р. №16 Відповідачем 28.02.2023 р. прийнято рішення №8347636/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №39 від 18.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

5. На виконання договору №03/01/23-01 від 03.01.2023 р., ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від №50 від 23.01.2023 р.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021873030 від 13.02.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №50 від 23.01.2023 р. вказано: ((Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 р. ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направлено на адресу Ширяївської державної податкової інспекції ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №20 щодо податкової накладної №50 від 23.01.2023 р, та копії документів, за результатами яких складено такі податкові накладні, серед яких: договір №03/01/23-01, ТТН №109, ТТН №110, платіжна інструкція №70, акт надання послуг №4050.

Відповідно до відмітки - пояснення прийнято контролюючим органом.

За наслідками розгляду повідомлення від 22.02.2023 р. №20 Відповідачем 28.02.2023 р. прийнято рішення №8347643/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №50 від 23.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

6. На виконання договору №03/01/23-01 від 03.01.2023 р., ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від №46 від 23.01.2023 р.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021871314 від 13.02.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №46 від 23.01.2023 р. вказано: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ІШ/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних,

22.02.2023 р. ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направлено на адресу Ширяївської державної податкової інспекції ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №22 щодо податкової накладної №46 від 23.01.2023 р. та копії документів, за результатами яких складено такі податкові накладні, серед яких: договір №03/01/23-01, ТТН №87, платіжна інструкція №71, акт надання послуг №4051.

Відповідно до відмітки - пояснення прийнято контролюючим органом.

За наслідками розгляду повідомлення від 22.02.2023 р. №20 Відповідачем 28.02.2023 р. прийнято рішення №8347640/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №46 від 23.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

7. На виконання договору №03/01/23-01 від 03.01.2023 р., ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №48 від 23.01.2023 р.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021888356 від 13.02.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №46 від 23.01.2023 р. вказано: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ІШ/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 р. ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направлено на адресу Ширяївської державної податкової інспекції ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №28 щодо податкової накладної №48 від 23.01.2023 р. та копії документів, за результатами яких складено такі податкові накладні, серед яких: договір №03/01/23-01, ТТН №121, платіжна інструкція №95, акт надання послуг №4059.

Відповідно до відмітки - пояснення прийнято контролюючим органом.

За наслідками розгляду повідомлення від 22.02.2023 р, №20 Відповідачем 28.02.2023 р. прийнято рішення №8347641/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №48 від 23.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

8. На виконання договору №03/01/23-01 від 03.01.2023 р., ТОВ «АВТОЦЕНТР TIPАВТО» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від №42 від 19.01.2023 р.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021874987 від 13.02.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №42 від 19.01.2023 р. вказано: «Відповідно до п.201.16 СТ.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/PK в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 р. ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направлено на адресу Ширяївської державної податкової інспекції ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №17 щодо податкової накладної №42 від 19.01.2023 р. та копії документів, за результатами яких складено такі податкові накладні, серед яких: договір №03/01/23-01, ТТН №27, платіжна інструкція №96, акт надання послуг №4060.

Відповідно до відмітки - пояснення прийнято контролюючим органом.

За наслідками розгляду повідомлення від 22.02.2023 р. №17 Відповідачем 28.02.2023 р. прийнято рішення №8347637/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №42 від 19.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

На підставі вищевказаного рішення про відмову реєстрації ПН, Позивачем було використано своє право адміністративного оскарження та подано скаргу №06/03/23-02 від 06.03.2023р. на рішення №8347637/42865185 Комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.02.2023 року.

Окрім вищезазначених документів, доданих до повідомлення про подання пояснень та копій документів №17, до скарги Позивачем також було надано додаткові документи, а саме: штатний розклад від 01.03.2023 р. та видаткову накладну №101 від 15.01.2023 р.

За результатами розгляду скарги, контролюючим органом було прийнято рішення №25514/42865185/2 від 13.03.2023 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №42 від 19.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

9. На виконання договору №03/01/23-01 від 03.01.2023 р., ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від №53 від 24.01.2023 р.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9023748584 від 14.02.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №53 від 24.01.2023 р. вказано: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 р. ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направлено на адресу Ширяївської державної податкової інспекції ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №23 щодо податкової накладної №54 від 24.01.2023 р. та копії документів, за результатами яких складено такі податкові накладні, серед яких: договір №03/01/23-01, ТТН №147, ТТН №204, платіжна інструкція №78, акт надання послуг №4069.

Відповідно до відмітки - пояснення прийнято контролюючим органом.

За наслідками розгляду повідомлення від 22.02.2023 р. №17 Відповідачем 28.02.2023 р. прийнято рішення №8347647/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №53 від 24.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови v реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивачем було використано своє право адміністративного оскарження та подано скаргу №06/03/23-01 від 06.03.2023р. на рішення №8347647/42865185 Комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.02.2023 року.

Окрім вищезазначених документів, доданих до повідомлення про подання пояснень та копій документів №23, до скарги Позивачем також було надано додаткові документи, а саме: штатний розклад від 01.03.2023 р. та видаткову накладну №547 та видаткову накладну №710 від 19.01.2023 р.

За результатами розгляду скарги, контролюючим органом було прийнято рішення №25491/42865185/2 від 13.03.2023 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №53 від 24.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

10. На виконання договору №03/01/23-01 від 03.01.2023 р., ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від №54 від 27.01.2023 р.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9023745836 від 14.02.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №54 від 27.01.2023 р, вказано: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 р. ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направлено на адресу Ширяївської державної податкової інспекції ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №26 щодо податкової накладної №54 від 27.01.2023 р. та копії документів, за результатами яких складено такі податкові накладні, серед яких: договір №03/01/23-01, ТТН №216, платіжна інструкція №77, акт надання послуг №4070.

Відповідно до відмітки - пояснення прийнято контролюючим органом.

За наслідками розгляду повідомлення від 22.02.2023 р. №26 Відповідачем 28.02.2023 р. прийнято рішення №8347645/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №54 від 27.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивачем було використано своє право адміністративного оскарження та подано скаргу від 01.03.2023р. на рішення №8347645/42865185 Комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.02.2023 року.

Окрім вищезазначених документів, доданих до повідомлення про подання пояснень та копій документів № 23, до скарги Позивачем також було надано додаткові документи, а саме: штатний розклад від 01.03.2023 р. та видаткову накладну №839.

За результатами розгляду скарги, контролюючим органом було прийнято рішення №23647/42865185/2 від 09.03.2023 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №54 від 27.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

11. На виконання договору №03/01/23-01 від 03.01.2023 р., ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від №44 від 23.01.2023 р.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021893066 від 13.02.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №44 від 23.01.2023 р. вказано: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/PK в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 р. ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направлено на адресу Ширяївської державної податкової інспекції ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №19 щодо податкової накладної №44 від 23.01.2023 р. та копії документів, за результатами яких складено такі податкові накладні, серед яких: договір №03/01/23-01, ТТН №145, ТТН №149, ТТН №151, платіжна інструкція №75, акт надання послуг №4071.

Відповідно до відмітки - пояснення прийнято контролюючим органом.

За наслідками розгляду повідомлення від 22.02.2023 р. №20 Відповідачем 28,02.2023 р. прийнято рішення №8347638/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №44 від 23.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

12. На виконання договору №03/01/23-01 від 03.01.2023 р., ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від №52 від 24.01.2023 р.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9023747204 від 14.02.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №52 від 24.01.2023 р. вказано: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/PK в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 р. ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направлено на адресу Ширяївської державної податкової інспекції ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №24 щодо податкової накладної №52 від 24.01.2023 р. та копії документів, за результатами яких складено такі податкові накладні, серед яких: договір №03/01/23-01, ТТН №165, платіжна інструкція №73, акт надання послуг №4073.

Відповідно до відмітки - пояснення прийнято контролюючим органом.

За наслідками розгляду повідомлення від 22.02.2023 р. №26 Відповідачем 28.02.2023 р. прийнято рішення №8347646/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №52 від 24.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивачем було використано своє право адміністративного оскарження та подано скаргу №06/03/23-03 від 06.03.2023р. на рішення №8347646/42865185 Комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.02.2023 року.

Окрім вищезазначених документів, доданих до повідомлення про подання пояснень та копій документів №23, до скарги Позивачем також було надано додаткові документи, а саме: штатний розклад від 01.03.2023 р. та видаткову накладну №567.

Однак, за результатами розгляду скарги, контролюючим органом було прийнято рішення № 25513/42865185/2 від 13.03.2023 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №52 від 24.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

13. На виконання договору №03/01/23-01 від 03.01.2023 р., ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від №45 від 23.01.2023 р.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021890135 від 13.02.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №45 від 23.01.2023 р. вказано: «Відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу У країни, реєстрація ПН/PK в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 р. ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направлено на адресу Ширяївської державної податкової інспекції ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №18 щодо податкової накладної №45 від 23.01.2023 р. та копії документів, за результатами яких складено такі податкові накладні, серед яких: договір №03/01/23-01, ТТН №32, платіжна інструкція №72, акт надання послуг №4074.

Відповідно до відмітки - пояснення прийнято контролюючим органом.

За наслідками розгляду повідомлення від 22.02.2023 р. №18 Відповідачем 28.02.2023 р. прийнято рішення №8347639/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №45 від 23.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

14. На виконання договору №03/01/23-01 від 03.01.2023 р., ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від №51 від 24.01.2023 р.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9022192957 від 13.02.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №51 від 24.01.2023 р. вказано: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/PK в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 р. TOB «АВТОЦЕНТР TIPАВТО» направлено на адресу Ширяївської державної податкової інспекції ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №25 щодо податкової накладної №51 від 24.01.2023 р. та копії документів, за результатами яких складено такі податкові накладні, серед яких: договір №03/01/23-01, ТТН №113, ТТН №178, платіжна інструкція №81, акт надання послуг №4075.

Відповідно до відмітки - пояснення прийнято контролюючим органом.

За наслідками розгляду повідомлення від 22.02.2023 р. №25 Відповідачем 28.02.2023 р. прийнято рішення №8347644/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №51 від 24.01.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови v реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Спірні правовідносини виникли між сторонами стосується питань оподаткування.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий Кодекс України.

За правилами п.185.1 ст.185 ПКУ операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об`єктом оподаткування податком на додану вартість.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, в силу вимог п.187.1 ст.187 ПКУ вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п. 201.7 ст.201 ПКУ податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Пунктом 201.1 ст.201 ПКУ встановлений обов`язок платника податків на дату виникнення податкових зобов`язань скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із п.201.10 ст.201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

На виконання вказаних вище норм законодавства позивачем сформовано податкові накладні №24, №25, №49, №39, №50, №46, №48, №42, №53, №54, №44, №52, № 45, №51.

Засобами телекомунікаційного зв`язку позивачем подані податкові накладні на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, проте позивач отримав квитанції, в яких зазначено, що документ доставлено до центрального рівня ДПС. Документ прийнято. Реєстрація зупинена. У квитанції зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 49.41, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

В квитанціях позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Позивачем направлено повідомлення про подання пояснень та копії документів, які зазначено вище.

Пунктом 201.16 ст.201 ПКУ встановлено, що реєстрація ПН/РК в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Пунктами 10,11 Порядку встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Тобто, згідно з п.11 Порядку №1165 при зупиненні реєстрації податкової накладної зазначається пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Пунктами 4,5 Порядку №520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).

Відповідно до п. 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

- або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

- або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

- або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно п. 10 Порядку № 520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як встановлено судом, у відзиві на позов податковим органом зазначено, що у наданих Позивачем товарно-транспортних накладних відсутня інформація з приводу серії та номеру посвідчення водія, що здійснював операцію з перевезення, а також серед документів не знайдено технічних паспортів автомобільного транспорту, що здійснював перевезення.

Окрім цього, відсутні документи щодо штатного розпису працівників на підприємстві задля підтвердження робочих ресурсів, інформація щодо автомобільного майданчику задля зберігання автотранспорту, специфікації до договору, виписки по рахунках тощо.

Суд відмічає, що контролюючим органом не було направлено платнику податку повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень, як то передбачено діючою редакцією Порядку №520, а одразу прийняте рішення про відмову в реєстрації податкових накладних. Разом з тим зазначена в Рішенні про відмову в реєстрації ПН інформація не відповідає дійсності, оскільки всі долучені позивачем документи до Повідомлення складені в суворій відповідності до вимог чинного законодавства України та податкових норм.

При цьому, суд погоджується з доводами представника позивача, що чисельність штату господарства - інформація про кожного працівника подається до контролюючого органу в день прийняття такого працівника на роботу або його звільнення з підприємства.

Вимога для роботодавців повідомляти ДПС про прийняття працівників на роботу встановлена ч. 3 ст. 24 КЗпП. Виконати цей обов`язок треба до початку роботи працівника згідно із постановою КМУ «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17.06.2015 р. №413.

Обов`язок щодо повідомлення контролюючого органу про звільнення співробітника з підприємства передбачений у встановлених формах для подання податкової звітності, а саме Єдиного соціального внеску та Податку на доходи фізичних осіб.

Відповідно до аналізу чинного трудового та податкового законодавства, а також встановлених для роботодавців зобов`язань, можна зробити висновок, що повна інформація про працівників ТОВ «АВТОЦЕНТР TIPАВТО» міститься в ГУ ДПС в Одеській області та не має необхідності її підтвердження з поданням повідомлення про реєстрацію кожної окремої податкової накладної.

Також суд вважає обгрунтованим доводи позивача щодо відсутності обов`язку платника податків подавати з кожною податковою накладною повідомлення про всі об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням за Формою 20-ОПП, оскільки такі повідомлення подані позивачем до контролюючого органу, в порядку передбаченому ст. 63.3 Податкового кодексу України, що не заперечується і податковим органом.

Разом з цим, в Рішеннях про відмову реєстрації ПН контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних без вказівки які саме документи не надані.

Суд звертає увагу, що контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію ПН.

При цьому, суд наголошує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

Із досліджених матеріалів справи суд встановив, що позивач надав відповідачу всі документи на підтвердження здійснення господарської операції для реєстрації ПН №24, №25, №49, №39, №50, №46, №48, №42, №53, №54, №44, №52, № 45, №51, перелік яких наведений вище.

Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Одночасно в межах спірних правовідносин суд звертає особливу увагу на те, що, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарської операції за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкових накладних.

Отже, зважаючи на надання позивачем достатньо первинних документів для спростування тверджень відповідача щодо ризиковості здійснення операції, та враховуючи, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію ПН №24, №25, №49, №39, №50, №46, №48, №42, №53, №54, №44, №52, № 45, №51, суд дійшов висновку про протиправність рішень відповідача №8347635/42865185, №8347634/42865185, №8347642/42865185, №8347636/42865185, №8347643/42865185, №8347640/42865185, №8347641/42865185, №8347637/42865185, №25514/42865185/2 від 13.03.2023 р., №8347647/42865185, №25491/42865185/2 від 13.03.2023 р., №8347645/42865185, №23647/42865185/2 від 09.03.2023 р., №8347638/42865185, №8347646/42865185, №8347639/42865185, №8347644/42865185.

При цьому, відповідач в оскаржуваних рішеннях не навів доводів щодо порушень законодавства при складенні поданих документів.

В силу приписів ч.5 ст.242 КАС України суд застосовує до спірних правовідносин практику Верховного Суду викладену у постанові від 30.01.2020 року у справі №300/148/19, в якій зазначено, що при юридичній оцінці рішення про відмову в реєстрації податкової накладної суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано врахували, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено перелік документів, необхідних для її реєстрації. З врахуванням цієї обставини невідповідність вимоги контролюючого органу в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимоги. Можливість виконання платником податків обов`язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки. Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі не зазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним. З огляду на неконкретність вимоги контролюючого органу про надання документів рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідає критерію обґрунтованості.

Верховний Суд вказав, що правова позиція такого ж змісту щодо застосування вище наведених норм матеріального права вже була висловлена Верховним Судом, зокрема у постановах від 16.04.2019 касаційне провадження №К/9901/4895/19 (справа № 826/10649/17), від 28.10.2019 касаційне провадження №К/9901/23858/19 (справа № 640/983/19).

Судом встановлено, що реєстрація податкових накладних позивача була зупинена з пропозицією надання додаткових документів без визначення його переліку, що неможливо вважати мотивованою вимогою контролюючого органу.

Верховний Суд вказав, що правова позиція такого ж змісту щодо застосування вище наведених норм матеріального права вже була висловлена Верховним Судом, зокрема у постановах від 16.04.2019 касаційне провадження №К/9901/4895/19 (справа № 826/10649/17), від 28.10.2019 касаційне провадження №К/9901/23858/19 (справа № 640/983/19). Вказана позиція зазначена та підтримана в постанові Верховного Суду від 21.02.2020 року по справі №640/1131/19, від 30.01.2020 року у справі №300/148/19.

Судом встановлено, що реєстрація податкових накладних позивача була зупинена з пропозицією надання документів без визначення його переліку, що неможливо вважати мотивованою вимогою контролюючого органу. Оскільки така вимога є передумовою подальшого дослідження наданих документів та прийняття рішення про реєстрацію або про відмову в реєстрації податкової накладної, дослідження наданих документів та прийняття оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної з підстав неповноти надання документів не є правомірними. Таким чином, позовні вимоги позивача про визнання протиправними та скасування рішень Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної підлягають задоволенню.

Позивач зазначив, що він надав необхідні документи, які на його думку є достатніми для реєстрації ПН.

Копії документів, які були надані до Комісії на підтвердження здійснення господарської операції, надані до позову та досліджені судом. Вказані документи відповідають вимогам законодавства щодо їх складання.

Питання тлумачення та застосовування національного законодавства є, перш за все, компетенцією національних органів влади. Проте Суд повинен перевірити, чи породжує спосіб тлумачення та застосування національного законодавства наслідки, що відповідають принципам Конвенції, як вони тлумачаться у світлі практики Суду (п.41 рішення Європейського Суду з прав людини по справі «Будченко проти України», рішення у справі «Скордіно проти Італії»

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини закон має відповідати якісним вимогам, насамперед вимогам «доступності», «передбачуваності» та «зрозумілості»; громадянин повинен мати змогу отримати адекватну інформацію за обставин застосування правових норм у конкретному випадку; норма не може розглядатися як «закон», якщо вона не сформульована з достатньою чіткістю, щоб громадянин міг регулювати свою поведінку; громадянин повинен мати можливість передбачити, наскільки це розумно за конкретних обставин, наслідки, до яких може призвести певна дія.

Крім того, одним з основних принципів податкового законодавства України є презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Суд вважає, що відсутність в оскаржуваних рішеннях мотивів його прийняття позбавляє взагалі можливості позивача навести аргументи щодо їх неправомірності. Акт індивідуальної дії не відповідає вимогам обґрунтованості та вмотивованості. Проте, саме невідповідність акту індивідуальної дії вимогам обґрунтованості та вмотивованості призводить до його протиправності. Вказана правова позиція викладена в постановах Верховного Суду (від 04.12.2018 року по справі №821/1173/17, від 09.07.2019 року у справі №140/2093/18).

Частиною 5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у постанові від 02.04.2019 року (справа №822/1878/18, адміністративне провадження №К/9901/4668/19) зазначив, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Враховуючи, суперечливість нормативного регулювання, наведене та проаналізоване вище, як підстави застосування презумпції правомірності рішень платника (підпункт 4.1.4 п.4.1 ст.4 ПКУ), а також вимоги принципів правової визначеності та передбачуваності, Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо безпідставності зупинення реєстрації податкової накладної Товариства та протиправності рішення податкового органу про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Виходячи із системного тлумачення норм права, наведених вище, суд доходить висновку, що наявність повноважень - це одна з обставин, які входять до предмета доказування у справах цієї категорії, але не єдина. Надання податковому органу відповідних повноважень - це лише передумова подальшої реалізації його управлінських функцій, результатом реалізації чого є прийняття рішення, законність якого підлягає перевірці судом при розгляді справи.

Крім того, в постанові від 22.07.2019 по справі №815/2985/18 Верховного Суду наявні висновки, які є сталою судовою практикою щодо вимог до актів індивідуальної дії. В постанові зазначено, що Суд вважає за доцільне наголосити, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб`єкта владних повноважень.

Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

І навпаки, не наведення мотивів прийнятих рішень не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм належну правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.

Оскільки відповідач у рішеннях №8347635/42865185, №8347634/42865185, №8347642/42865185, №8347636/42865185, №8347643/42865185, №8347640/42865185, №8347641/42865185, №8347637/42865185, №25514/42865185/2 від 13.03.2023 р., №8347647/42865185, №25491/42865185/2 від 13.03.2023 р., №8347645/42865185, №23647/42865185/2 від 09.03.2023 р., №8347638/42865185, №8347646/42865185, №8347639/42865185, №8347644/42865185 продублював норму Постанови №1165, тобто зазначив загальну, неконкретизовану та неоднозначну причину відмови у реєстрації податкової накладної, суд дійшов висновку, що відповідачем прийнято невмотивовані рішення, оскільки їх зміст не дає чіткого розуміння обставин, за яких було прийняте негативне для платника податків рішення.

Таким чином, вказаний правовий висновок Верховного Суду підтверджує обґрунтованість позовних вимог позивача.

За судовою практикою Верховний Суд неодноразово підтвердив свій правовий висновок, зокрема у постанові Верховного Суду від 04.07.2023 року по справі №580/7000/21 зазначено, що відмова у прийнятті до реєстрації податкової накладної з підстав недостатності документів для прийняття рішення можлива виключно за умови наявності вичерпного переліку таких документів. Посилання на вказану підставу в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови ненаведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення. Можливість виконання платником податків обов`язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів.

У постанові від 01.02.2023 року по справі №140/506/22 Верховний Суд зазначив, що суб`єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежуються права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб`єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, імовірним є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.

Вказана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27.04.2023 року у справі № 460/8040/20, від 07.12.2022 року у справі №500/2237/20.

Факт зупинення податкової накладної не позбавляє обов`язку контролюючого органу діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб визначений законодавством, зокрема при зупиненні податкової накладної у рішенні визначити перелік документів, як і платнику податків необхідно надати для реєстрації податкової накладної.

Всупереч вимогам ч.2 ст. 77 КАС України представник відповідача не спростував належними та допустимими доказами твердження позивача про наявність всіх первинних документів щодо здійснення господарської операції, не надав жодного доказу, що господарські операції не здійснювались, а надані документи не підтверджували здійснення вказаних операцій. Посилання представника відповідача на те, що до суду були надані додаткові документи, які не надавались Комісії, а тому суд не може на себе перебрати повноваження Комісії, суд вважає неспроможними, оскільки в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної запропоновано надати документи без наведення його переліку. З цих підстав є також неспроможними доводи представника відповідача, що позивачем разом з поясненнями надані документи, які складені із порушенням законодавства.

Також суд дійшов до висновку про задоволення вимоги позивача про зобов`язання ДПСУ зареєструвати податкові накладні в ЄРПН.

Відповідно до пунктів 2, 10 ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

У разі надходження до ДПСУ рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).

Таким чином, з метою уникнення будь-яких негативних наслідків для платника податків суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання ДПСУ провести реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 2 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4)безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6)розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач не спростував належними та допустимими доказами наведені позивачем доводи, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007р. у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011р. у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010р. у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994р. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003р. у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008р. у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на зазначене та згідно із ст.139 КАС України судові Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» в сумі 5368,00 грн., сплачені згідно платіжної інструкції №1823 від 03.04.2023 року, та в сумі 40260,00 грн., сплачені згідно платіжної інструкції №2014 від 14.06.2023 року підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області.

Керуючись ст.ст. 2-9, 139, 241, 242-246, 250, 255, 293-297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації: №8347635/42865185, №8347634/42865185, №8347642/42865185, №8347636/42865185, №8347643/42865185, №8347640/42865185, №8347641/42865185, №8347637/42865185, №25514/42865185/2 від 13.03.2023 р., №8347647/42865185, №25491/42865185/2 від 13.03.2023 р., №8347645/42865185, №23647/42865185/2 від 09.03.2023 р., №8347638/42865185, №8347646/42865185, №8347639/42865185, №8347644/42865185.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОСЕРВІС ТІРАВТО» №24, №25, №49, №39, №50, №46, №48, №42, №53, №54, №44, №52, № 45, №51 - днем надіслання до ЄРПН.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, ЄДРПОУ ВП:44069166) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» (адреса: 66800, Одеська область, смт Ширяєве, вул. Південна, буд. 5, ЄДРПОУ 42865185) суму судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 5368,00 грн., сплачені згідно платіжної інструкції №1823 від 03.04.2023 року, та у розмірі 40260,00 грн., сплачені згідно платіжної інструкції №2014 від 14.06.2023 року.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення підписано 24.10.2023 року у зв`язку з перебуванням головуючого судді у щорічній черговій відпустці.

Товариство з обмеженою відповідальністю «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» (адреса: 66800, Одеська область, смт Ширяєве, вул. Південна, буд. 5, ЄДРПОУ 42865185, електронна пошта: avtogaztorg@i.ua)

Державна податкова служба України (адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393, електронна пошта: post@tax.gov.ua)

Головне управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, ЄДРПОУ ВП:44069166, телефон: (048) 725-83-58, електронна пошта: od.official@tax.gov.ua)

Головуючий суддя Потоцька Н.В.

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.10.2023
Оприлюднено26.10.2023
Номер документу114396445
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю