Постанова
від 23.05.2024 по справі 420/12622/23
П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П`ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/12622/23

Перша інстанція: суддя Потоцька Н.В.,

П`ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Турецької І. О.,

суддів Градовського Ю. М., Шеметенко Л. П.

розглянувши, в порядку письмового провадження, апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2023 року у справі за позовом адвоката Врона Андрія Валентиновича, який діє в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

Короткий зміст позовних вимог.

У червні 2023 року адвокат Врона А.В., який діє в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» (далі - ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО»), звернувся до суду першої інстанції з позовом Головного управління ДПС в Одеській області (далі - ГУ ДПС в Одеській області), Державної податкової служби України (далі - ДПС України), в якому заявив таке.

Звертаючись до ГУ ДПС в Одеській області адвокат Врона А.В. просив визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області: №8347635/42865185, №8347634/42865185, №8347642/42865185, №8347636/42865185, №8347643/42865185, №8347640/42865185, №8347641/42865185, №8347637/42865185, №25514/42865185/2 від 13.03.2023, №8347647/42865185, №25491/42865185/2 від 13.03.2023; №8347645/42865185, №23647/42865185/2 від 09.03.2023, №8347638/42865185, №8347646/42865185, №8347639/42865185, №8347644/42865185.

Звертаючись до ДПС України адвокат Врона А.В. просив зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) податкові накладні: №24, №25, №49, №39, №50, №46, №48, №42, №53, №54, №44, №52, № 45, №51 - днем надіслання до ЄРПН.

Пояснюючи обставини справи адвокат Врона А.В. зазначає, що на виконання договору про перевезення вантажів автомобільним транспортом від 03.01.2023, укладеним ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» (Перевізник) з ТОВ «С-РОСТОК» (Замовник) були складені та направлені на реєстрацію наведені вище податкові накладні.

Водночас, як указує адвокат їх реєстрація була зупинена на підставі того, що обсяг постачання товару/послуги дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, у зв`язку з чим запропоновано надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ЄРПН, без визначення переліку документів.

На пропозицію контролюючого органу надати пояснення та/або копії документів для підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про її реєстрацію, за твердженням адвоката, були надані всі документи первинного бухгалтерського обліку, оформлені сторонами, не мають дефекту форми, змісту або походження, котрі в силу статей 198, 201 Податкового кодексу України, частини 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 за №88, спричиняли б втрату цими документами доказової сили.

Адвокат Врона А.В. наголошує, що попри виконання, його довірителем, вимоги контролюючого органу про надання первинної документації, яка підтверджує настання правових наслідків вчинення господарської операції, ГУ ДПС в Одеській області прийняло рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, мотивуючи їх тим, що платник податків не надав копії документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків фактури/ інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки накладних.

В обґрунтування підстав про протиправність прийнятих контролюючим органом рішень про відмову в реєстрації податкових накладних адвокат Врона А.В., покликаючись на Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі Порядок №520), указує, що хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено наведеним нормативним актом, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Тобто, на його переконання, зміст переліку документів, встановлений пунктом 5 Порядку № 520 свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов`язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як пункту 185.1 статті 185, так і пункту статті 187 Податкового кодексу України.

Резюмуючи викладене адвокат Врона А.В. вважає, що контролюючий орган повинен при зупиненні реєстрації податкової накладної не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, оскільки в пункті 5 Порядку № 520 наведений приблизний та не вичерпний («може включати») перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН.

Покликаючись усталену практику Верховного Суду, зокрема на постанову від 07.12.2022 у справі №500/2237/20, представник ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» звертає увагу суду апеляційної інстанції, що контролюючий орган, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

Аналізуючи вимоги, заявлені адвокатом Вроною А.В., суд апеляційної інстанції установив, що, останнім, також оскаржуються рішення ДПС України за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку корегування в ЄРПН. Такими рішення являються: від 13.03.2023 №25514/42865185/2, №25491/42865185/2 та від 09.03.2023 №23647/42865185/2

Також адвокат Врона А.В. заявив про попередні витрати ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» на оплату його професійної правничої допомоги, які складають 6 000 грн.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2023 року, ухваленим за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, позов ТОВ «ОТТО ТРЕЙДИНГ» - задоволено.

Визнано протиправними та скасовано рішення Комісії ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.03.2023 №8347635/42865185, №8347634/42865185, №8347642/42865185, №8347636/42865185, №8347643/42865185, №8347640/42865185, №8347641/42865185, №8347637/42865185, №25514/42865185/2, №8347647/42865185, №25491/42865185/2 та від 09.03.2023 №8347645/42865185, №23647/42865185/2, №8347638/42865185, №8347646/42865185, №8347639/42865185, №8347644/42865185.

Зобов`язано ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» за №24, №25, №49, №39, №50, №46, №48, №42, №53, №54, №44, №52, № 45, №51 - днем надіслання до ЄРПН.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС в Одеській області на користь ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» суму сплаченого судового збору в сумі 5 368 грн та в сумі 40 260 грн.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив із таких обставин та правового регулювання.

Так, суд, досліджуючи доводи ГУ ДПС в Одеській області, що були викладені у відзиві на позов, встановив, що однією із підстав у відмови в реєстрації податкових накладних було відсутність документів щодо штатного розпису працівників на підприємстві для підтвердження робочих ресурсів, інформації щодо автомобільного майданчику, який використовується для зберігання автотранспорту, специфікацій до договору, виписки по рахунках тощо.

Відповідаючи на такі доводи, суд першої інстанції зауважив про відсутність з боку контролюючого органу вимоги про необхідність надання додаткових пояснень, як то передбачено діючою редакцією Порядку №520, а одразу прийняте рішення про відмову в реєстрації податкових накладних.

Суд підтримав позицію представника позивача, що чисельність штату підприємства, тобто інформація про кожного працівника подається до контролюючого органу в день прийняття такого працівника на роботу або його звільнення з підприємства.

ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» виконувало цій обов`язок відповідно до частини 3 статті 24 КЗпП України та згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17.06.2015 №413.

Суд першої інстанції, у своєму рішенні, звертав увагу, що контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Поряд з цим, на думку суду, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів, на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

Проаналізувавши, оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, суд виснував, що в них контролюючий орган продублював норму Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі Порядок №1165), зазначивши загальну, неконкретизовану та неоднозначну причину відмови у реєстрації податкової накладної.

У своєму рішенні суд першої інстанції процитував правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 04.07.2023 у справі №580/7000/2 про те, що відмова у прийнятті до реєстрації податкової накладної з підстав недостатності документів для прийняття рішення можлива виключно за умови наявності вичерпного переліку таких документів. Посилання на вказану підставу в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови ненаведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.

Вирішуючи вимоги ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» про зобов`язання ДПС України зареєструвати спірні податкові накладні в ЄРПН, суд покликавшись на пункти 2, 10 частини 2 статті 245 КАС України, зазначив, що в разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, покликаючись на неправильне застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права та неповне з`ясування обставин справи, ГУ ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Обґрунтування доводів апеляційної скарги складається з таких підстав.

Так, скаржник наголошує, що пункти 12 та 13 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі Порядок №1246) дають підстави для висновку, що законодавець встановив у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної перелік обов`язкової інформації, яку повинен надати платник податку, оскільки без деталізації такого роду інформації, відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою.

За твердженням контролюючого органу, він дотримався вимог даного нормативного акта, зазначивши у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», конкретний критерії ризиковості здійснення операцій та пропозиції про надання платником податків пояснень та/або переліку конкретних документів, що є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

Критерієм зупинення податкової накладної, як зазначає представник ГУ ДПС в Одеській області було вказано відповідність господарської операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, оскільки обсяг постачання товару/послуги дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.

Проте, як зауважує представник ГУ ДПС в Одеській області, ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» не надало таблицю даних платника податку на додану вартість з кодом УКТЗЕД/ДКПП 49.41

Також в апеляції зазначено про ненадання, на підтвердження реальності відображених, у податкових накладних, господарських операцій, оборотно-сальдових відомостей, аналізів або карток по субрахункам рахунків 10, 15, 30, 31, 36, 66, 90, 93 тощо, плану рахунків бухгалтерського обліку (або їх аналогів відповідно до Спрощеного плану рахунків), які б свідчили про зміну активів та пасивів підприємства внаслідок проведення зазначених господарських операцій, що б сприяло підтвердженню настання реального економічного ефекту для позивача від господарських операцій, відображуваних у податковій накладній.

При цьому, скаржник, звертає увагу суду апеляційної інстанції про відсутність обов`язку платника податків надати наведені вище документи, адже останні не визначені у переліку, що наведений у пункті 5 Порядку № 520.

Узагальнюючи викладене, визначальним, на думку представника ГУ ДПС в Одеській області, є обов`язок платника податку довести реальність господарської операції та підтвердити її належними документами.

Також скаржник наполягає на відсутності правових підстав для зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, оскільки така вимога відноситься виключно до дискреційних повноважень контролюючого органу.

ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» правом подання відзиву не скористалось.

Стаття 311 КАС України надає право суду апеляційної інстанції розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Фактичні обставини справи.

ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» перебуває на обліку в Ширяївській ДПІ ГУ ДПС в Одеській області.

Видами діяльності ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» є: основний: 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; інші: 38.11 Збирання безпечних відходів; 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів; 38.22 Оброблення та видалення небезпечних відходів; 38.12 Збирання небезпечних відходів; 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу інтернет; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 46.47 Оптова торгівля меблями, килимами й освітлювальним приладдям; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; 43.34 Малярні роботи та скління; 31.02 Виробництво кухонних меблів; 31.01 Виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі; 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, «не введені в інші угруповання»; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення.

03.01.2023 між ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» (Перевізник) та TOB «С-РОСТОК» (Замовник) укладено договір №03/01/23-01 про надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом.

Згідно вказаного договору, Замовник замовляє, а Перевізник надає послуги з організації і виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом у міських та міжміських сполученнях.

На виконання вказаного договору, за першої подією (відвантаження товару), ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» склало та направило на реєстрацію до ЄРПН 14 податкових накладних.

Так, направлена, 13.02.2023, на реєстрацію в ЄРПН податкова накладна №24 від 16.01.2023, була доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021888286 від 13.02.2023

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної від 16.01.2023 №24 вказано: «обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

22.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР TIPАВТО» направило на адресу Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №24 від 16.01.2023, серед яких: договір про надання транспортних послуг №03/01/23-01, товарно транспортна накладна від 13.01.2023 №55, де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», а вантажоодержувачем TOB «С-РОСТОК», акт надання послуг від 16.01.2023 №4034 про отримання TOB «С-РОСТОК» послуг з автоперевезення.

28.02.2023, за наслідками розгляду пояснень та поданих документів, Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області прийняла рішення №8347635/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №24 від 16.01.2023 в ЄРПН.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

30.01.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» склало та направило на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну від 13.01.2023 №25

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджується квитанцією №9011204289 від 30.01.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної від 13.01.2023 №25 являлося те, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції.

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направило на адресу Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію якої зупинено: договір про надання послуг №03/01/23-01, товарно транспортну накладну від 06.01.2023 №42, де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_1 АДРЕСА_1 , видаткову накладну від 06.01.2023 №4034 про отримання ВЧ НОМЕР_1 АДРЕСА_1 продуктів харчування.

28.02.2023, за наслідками розгляду наведених вище документів Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області прийняла рішення №8347634/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №24 від 16.01.2023 в ЄРПН.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

13.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР TIPАВТО» склало та направило на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну від 23.01.2023 №49.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджується квитанцією №9021886092 від 13.02.2023.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №49 від 23.01.2023 зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції.

Платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

22.02.2023 р. ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направило на адресу Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області повідомлення №21 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК від 23.01.2023 №49 та копії документів: договір про надання послуг №03/01/23-01, товарно транспортну накладну від 20.01.2023 №97, де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_2 АДРЕСА_2 .

28.02.2023, за наслідками розгляду пояснень та копій документів Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області прийняла рішення №8347642/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної від 23.01.2023 №49 в ЄРПН.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

13.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» склало та направило на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №39 від 18.01.2023.

Указана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021889000 від 13.02.2023

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної від 18.01.2023 №39 зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції.

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової ПН/РК в ЄРПН.

22.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направило на адресу Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №39 від 18.01.2023, а саме : договір про надання послуг №03/01/23-01, товарно транспортну накладну №46 від 15.01.2023, де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_3 АДРЕСА_2 , товарно транспортну накладну №77 від 15.01.2021, де перевізником указано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_2 АДРЕСА_2 , товарно транспорту накладну №49 від 15.01.2023, де перевізником казано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_3 АДРЕСА_2 , товарно транспортну накладну №77 від 15.01.2021, де перевізником указано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_4 АДРЕСА_3 .

28.02.2023, за наслідками розгляду пояснень та копій документів Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області прийняла рішення №8347636/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №39 від 18.01.2023 в ЄРПН.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

13.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» склало та направило на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №50 від 23.01.2023.

Указана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021873030 від 13.02.2023.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №50 від 23.01.2023 зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції.

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

22.02.2023 р. ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направило на адресу Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №50 від 23.01.2023 та копії документів: договір про надання послуг №03/01/23-01, товарно транспортну накладну від 15.01.2023 №110, де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_5 АДРЕСА_4 , товарно транспортну накладну№109 від 19.01.2023, де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_1 АДРЕСА_1 .

28.02.2023, за наслідками розгляду пояснень та копій документів ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області прийняла рішення №8347643/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №50 від 23.01.2023 ЄРПН.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

13.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» склало та направило на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №46 від 23.01.2023.

Указана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021871314 від 13.02.2023.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №46 від 23.01.2023 указано, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції.

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК ЄРПН.

22.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направило на адресу Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №46 від 23.01.2023 та копії документів: договір про надання послуг №03/01/23-01, товарно транспортну накладну №67 від 19.01.2023, де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_6 АДРЕСА_2 .

28.02.2023, за наслідками розгляду пояснень та копій документів Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області прийняла рішення №8347640/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №46 від 23.01.2023 в ЄРПН.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

13.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» склало та направило на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №48 від 23.01.2023. Указана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021888356 від 13.02.2023 р.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №46 від 23.01.2023 указано, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

22.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направило на адресу Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №48 від 23.01.2023 та копії документів: договір про надання послуг №03/01/23-01, товарно транспортну накладну від 19.01.2023 №121, де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ 7053 смт Наддніпрянське, Херсонський район.

28.02.2023, за наслідками розгляду пояснень та копій документів ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області прийняла рішення №8347641/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №48 від 23.01.2023 в ЄРПН.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

13.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР TIPАВТО» склало та направило на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №42 від 19.01.2023.

Указана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021874987 від 13.02.2023.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №42 від 19.01.2023 наголошено, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції.

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН

22.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направило на адресу Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №42 від 19.01.2023 та копії документів: договір про надання послуг №03/01/23-01, товарно транспортну накладну від 15.01.2023 №27, де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_7 АДРЕСА_5 .

28.02.2023, за наслідками розгляду пояснень та копій документів Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області прийняла рішення №8347637/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №42 від 19.01.2023 в ЄРПН.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

06.03.2023, не погодившись з наведеним вище рішенням, ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» використало своє право на адміністративне оскарження та подало скаргу №06/03/23-02 до ДПС України.

Окрім перелічених вище документів, наданих для реєстрації податкової накладної, до скарги, платник податку надав штатний розклад підприємства станом на 01.03.2023 та видаткову накладну №101 від 15.01.2023, за якої Постачальник, в особі TOB «С-РОСТОК» передав Покупцю, в особі ВЧ НОМЕР_7 продукти харчування.

За результатами розгляду скарги, ДПС України було прийнято рішення №25514/42865185/2 від 13.03.2023 про залишення скарги без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН без змін.

Підставами зазначено ненадання платником податків копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) в тому числі рахунки фактури/інвойси.

14.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» склало та направило на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №53 від 24.01.2023.

Указана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9023748584 від 14.02.2023.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №53 від 24.01.2023 стало те, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направило на адресу Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №54 від 24.01.2023 та копії документів: договір про надання послуг №03/01/23-01, товарно транспортну накладну від 19.01.2023 №147, де перевізником указано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_8 АДРЕСА_2 , товарно транспортну накладну №204 від 19.01.2023 де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_9 АДРЕСА_5 .

28.02.2023, за наслідками розгляду пояснень та копій документів Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області прийняла рішення №8347647/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №53 від 24.01.2023 в ЄРПН.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

06.03.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» оскаржило вказане рішення до ДПС України. Окрім вищезазначених документів, доданих до повідомлення про подання пояснень та копій документів №23, платник податку до скарги надав додаткові документи, а саме: штатний розклад, станом 01.03.2023 та видаткову накладну №545 від 19.01.2023, за якою TOB «С-РОСТОК» поставив на адресу ВЧ НОМЕР_8 АДРЕСА_2 продукти харчування та видаткову накладну №710 від 19.01.2023 про отримання ВЧ НОМЕР_10 АДРЕСА_5 від TOB «С-РОСТОК» продуктів харчування.

За результатами розгляду скарги, ДПС України прийняло рішення №25491/42865185/2 від 13.03.2023 про залишення скарги без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН без змін.

Підставами зазначено ненадання платником податків копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) в тому числі рахунки фактури/інвойси.

14.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» склало та направило на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №54 від 27.01.2023. Указана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9023745836 від 14.02.2023.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №54 від 27.01.2023 стало те, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції.

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направило на адресу Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №54 від 27.01.2023 та копії документів: договір про надання послуг №03/01/23-01, товарно транспортну накладну від 26.01.2023 №216, де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_2 АДРЕСА_2 , акт надання послуг №4070 від 27.01.2023, складений між Перевізником, в особі ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» та Вантажовідправником, в особі TOB «С-РОСТОК» .

28.02.2023, за наслідками розгляду письмових пояснень та копій документів ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області прийняла рішення №8347645/42865185 про відмову у реєстрації ПН/РК №54 від 27.01.2023 в ЄРПН.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

За результатами оскарження вказаного рішення, ДПС України, з урахуванням додатково поданих документів, а саме штатного розкладу від 01.03.2023 р. та видаткової накладної №839 від 25.01.2023 про отримання ВЧ НОМЕР_2 АДРЕСА_2 від TOB «С-РОСТОК» продуктів харчування, прийняла рішення №23647/42865185/2 від 09.03.2023 про залишення скарги без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН без змін.

Підставами зазначено ненадання платником податків копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) в тому числі рахунки фактури/інвойси.

13.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» склало та направило на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №44 від 23.01.2023.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021893066 від 13.02.2023

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №44 від 23.01.2023 зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію ПН/PK в ЄРПН.

22.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направило до на адресу Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №44 від 23.01.2023 та копії документів: договір про надання послуг №03/01/23-01, товарно транспортну накладну від 19.01.2023 №151 де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_11 АДРЕСА_6 , товарно транспорту накладну від 19.01.2023 №145, де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_12 АДРЕСА_2 , товарно транспорту накладу від 19.01.2023 №149, де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_13 АДРЕСА_7 , акт надання послуг №4071 від 23.01.2023, складений між Перевізником, в особі ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» та Вантажовідправником, в особі TOB «С-РОСТОК» .

28.02.2023, за наслідками розгляду письмових пояснень та первинних документів Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області прийняла рішення №8347638/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №44 від 23.01.2023 в ЄРПН.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

14.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» склало та направило на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №52 від 24.01.2023.

Указана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9023747204 від 14.02.2023.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №52 від 24.01.2023 зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію ПН/PK в ЄРПН.

22.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направило на адресу Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №52 від 24.01.2023 та копії документів: договір про надання послуг №03/01/23-01, товарно транспортну накладну від 19.01.2023 №165, де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_7 АДРЕСА_5 , акт надання послуг №4073 від 24.01.2023, складений між Перевізником, в особі ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» та Вантажовідправником, в особі TOB «С-РОСТОК».

За наслідками розгляду письмових пояснень та первинних документів, Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області прийняла рішення №8347646/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №52 від 24.01.2023 в ЄРПН.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Оскаржуючи вказане рішення до ДПС України ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» додатково надало документи у вигляді про штатного розкладу підприємства, станом на 01.03.2023 та видаткову накладну №567 від 19.01.2023, про те, що Постачальник, в особі TOB «С-РОСТОК» поставив Покупцю, в особі ВЧ НОМЕР_7 АДРЕСА_5 продукти харчування.

13.03.2023 ДПС України прийняла рішення №25513/42865185/2 про залишення скарги без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН без змін.

Підставами зазначено ненадання платником податків копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) в тому числі рахунки фактури/інвойси.

13.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» склало та направило на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №45 від 23.01.2023.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9021890135 від 13.02.2023.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №45 від 23.01.2023 указано, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію ПН/PK в ЄРПН.

22.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» направило на адресу Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №45 від 23.01.2023 та копії документів: договір про надання послуг №03/01/23-01, товарно транспортну накладну від 23.01.2023 №32, де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником ПП «Торговий Дім Благодатненський птахопром», а вантажоодержувачем TOB «С-РОСТОК», акт надання послуг №4074 від 23.01.2023, складений між Перевізником, в особі ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» та Вантажовідправником, в особі TOB «С-РОСТОК».

28.02.2023, а наслідками розгляду письмових пояснень та первинних документів Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області прийняла рішення №8347639/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №45 від 23.01.2023 в ЄРПН.

Підставою відмови у реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

13.02.2023 ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» склало та направило на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №51 від 24.01.2023.

Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією №9022192957 від 13.02.2023.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної №51 від 24.01.2023 указано, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції».

Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію ПН/PK в ЄРПН.

22.02.2023 TOB «АВТОЦЕНТР TIPАВТО» направило на адресу Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №51 від 24.01.2023 та копії документів: договір про надання послуг №03/01/23-01, товарно транспортну накладну від 19.01.2023 №178, де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_5 АДРЕСА_4 , товарно транспорту накладну від 19.01.2023 №113 де перевізником вказано ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», вантажовідправником TOB «С-РОСТОК», а вантажоодержувачем ВЧ НОМЕР_8 АДРЕСА_2 , акт надання послуг №4075 від 24.01.2023, складений між Перевізником, в особі ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» та Вантажовідправником, в особі TOB «С-РОСТОК» .

28.02.2023, за наслідками розгляду письмових пояснень та первинних документів Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області прийняла рішення №8347644/42865185 про відмову у реєстрації податкової накладної №51 від 24.01.2023 в ЄРПН.

Підставою відмови v реєстрації вказаної податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Джерела правового регулювання (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та оцінка суду апеляційної інстанції доводів апеляції і висновків суду першої інстанції.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Вирішуючи даний спір, колегія суддів вважає, що наявні підстави для виходу за межи апеляції ГУ ДПС в Одеській області та скасування рішення суду першої інстанції, в частині задоволення вимог ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» про скасування рішень ДПС України від 09.03.2023 №23647/42865185/2, від 13.03.2023 №25514/42865185/2, №25491/42865185/2 про залишення скарги платника податку без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/КР в ЄРПН без змін.

Підставою для прийняття такого рішення стало те, що суд першої інстанції не звернув уваги, що відповідні рішення прийняті контролюючим органом вищого рівня за результатами розгляду скарги платника податку і не є рішеннями Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області.

Суд першої інстанції не перевірив доводи адвоката Врони А.В., який помилково ототожнив, в позовній заяві, рішення контролюючого органу вищого рівня, прийняті за результатами адміністративного оскарження, з рішенням комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК.

У свою чергу, ГУ ДПС в Одеській області, на вказані обставини, також не звернуло уваги, адже у відзиві на позовну заяву, а також в апеляційній скарги не згадується про процесуальний статус рішень Комісії ДПС, що прийняті за результатами розгляду скарги платника податку на рішення Комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК.

Мотивуючи підстави для відмови в задоволенні даної частини позову, колегія суддів зазначає таке.

Пункт 56.23. статті 56 Податкового кодексу України унормовує, що оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням особливостей, викладених в підпунктах:

56.23.1 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику;

56.23.2 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

56.23.3 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим;

56.23.4 якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.

Аналіз наведеної норми дає підстави для висновку, що законодавець встановив право платнику податку на оскарження рішення контролюючого органу регіонального рівня до контролюючого органу вищого рівня, яке спрямовано на виявлення порушення закону з боку підпорядкованих органів та посадових осіб при прийнятті ними адміністративних актів.

На думку суду апеляційної інстанції, процедура адміністративного оскарження за своєю суттю є досудовим порядком вирішення спору, що виник між платником податку та контролюючим органом вищого рівня, а відтак прийняте рішення контролюючим органом вищого рівня, містить оцінку законності оскаржуваного документа, є похідним від нього, але не має самостійного значення, адже є опосередкованим, безпосередньо не визначає обсягу прав та обов`язків юридичної особи.

За такою логікою, на переконання суду апеляційної інстанції, рішення Комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не породжують для позивача правових наслідків, не є підставою для виникнення у нього будь-яких прав та обов`язків, отже ніяким чином не порушують охоронюваних законом прав та інтересів позивача.

Переходячи до дослідження законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, в частині задоволення вимог про визнання протиправними та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкових накладних та обов`язку ДПС України зареєструвати в ЄРПН відповідні податкові накладні датою їх направлення на реєстрацію, колегія суддів установила таке.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, в силу вимог пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше, зокрема, це може бути дата відвантаження товарів,..

Відповідно до пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається, у тому числі на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг.

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України встановлений обов`язок платника податків на дату виникнення податкових зобов`язань скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

За приписами пунктів 12 та 13 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Додаток 3 містить Критерії ризиковості здійснення операцій.

Критерій ризиковості операції за пунктом 2, це - обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Пунктами 10,11 Порядку №1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Пунктами 4,5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Міністерством фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі Порядок №520) встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до пункту 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

- або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

- або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

- або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно п. 10 Порядку № 520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Розглядаючи довід апеляції ГУ ДПС в Одеській області про дотримання контролюючим органом, при оформленні квитанції про зупинення ПН/PK вимог Порядку №1246, оскільки в наведеному документі зазначено підстави зупинення - відповідність господарської операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, а саме обсяг постачання товару/послуги дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, колегія суддів установила таке.

Мотивуючи свої аргументи щодо невиконання платником податків пропозиції надати документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/PK, представник ГУ ДПС в Одеській області наголошує, що ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» не надало таблицю даних платника податку на додану вартість з кодом УКТЗЕД/ДКПП 49.41.

Відповідаючи на даний довід, колегія суддів зазначає, що в пункті 2 Порядку №1165 надається тлумачення таблиці даних платника податку та зазначається, що це зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

У пункті 12 даного Порядку встановлено право платника податку подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

Як випливає з пояснень скаржника, причина блокування податкових накладних з це відсутність коду товару (послуги), що на постійній основі постачається, виготовляється.

Водночас, колегія суддів звертає увагу, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (далі ЄДР) додатковим видом діяльності за УКТЗЕД/ДКПП 49.41. є вантажний автомобільний транспорт.

Окрім того, в особистому електронному кабінеті платника податку міститься інформація щодо переліку вхідних та вихідних кодів товарів, послуг, що пов`язані з видами діяльності платника. Наявність даної інформації у контролюючого органу надає йому можливість дізнатися про товари і послуги, що надаються суб`єктом господарювання.

До того ж варто уваги, що пункт 5 Порядку №520, який містить перелік документів, що може надати платник податків у випадку зупинення податкової накладної, не включає в цей перелік такого документа, як таблиця даних платника податку.

Поряд з цим, слід зазначити, що застосований законодавцем вираз, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, «може включати», безумовно свідчить про необхідність індивідуального застосування відповідної норми, виходячи з конкретних господарських операцій та об`єму наданих документів.

В силу приписів ч.5 ст.242 КАС України суд застосовує до спірних правовідносин практику Верховного Суду викладену у постанові від 30.01.2020 року у справі №300/148/19, в якій зазначено, що при юридичній оцінці рішення про відмову в реєстрації податкової накладної суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано врахували, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено перелік документів, необхідних для її реєстрації. З врахуванням цієї обставини невідповідність вимоги контролюючого органу в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимоги. Можливість виконання платником податків обов`язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки. Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі не зазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним. З огляду на неконкретність вимоги контролюючого органу про надання документів рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідає критерію обґрунтованості.

Верховний Суд вказав, що правова позиція такого ж змісту щодо застосування вище наведених норм матеріального права вже була висловлена Верховним Судом, зокрема у постановах від 16.04.2019 касаційне провадження №К/9901/4895/19 (справа № 826/10649/17), від 28.10.2019 касаційне провадження №К/9901/23858/19 (справа № 640/983/19).

Ураховуючи викладені норми законодавства, та усталену, послідовну практику Верховного Суду, колегія суддів вважає, що контролюючий орган, зупиняючи реєстрацію податкової накладної, повинен не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, оскільки в пункті 5 Порядку №520 наведений приблизний, але не вичерпний перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрація яких зупинена.

Досліджуючи довід апеляції про ненадання платником податку, на підтвердження реальності відображених, у податкових накладних, господарських операцій, оборотно-сальдових відомостей, аналізів або карток по субрахункам рахунків 10, 15, 30, 31, 36, 66, 90, 93 тощо, плану рахунків бухгалтерського обліку (або їх аналогів відповідно до Спрощеного плану рахунків), які б свідчили про зміну активів та пасивів підприємства внаслідок проведення зазначених господарських операцій, що б сприяло підтвердженню настання реального економічного ефекту для позивача від господарських операцій, відображуваних у податковій накладній, колегія суддів звертається до правових висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 07.12.2022 (справа №500/2237/20) про те що, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності.

Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

Колегія суддів цілком погоджується з висновком суду першої інстанції, що ГУ ДПС в Одеській області, продублювавши в оскаржуваних рішеннях про відмову в реєстрації ПН/PK норму Постанови №1165, прийняло невмотивовані рішення, зміст яких, не дає чіткого розуміння обставин, за яких було прийняте негативне для платника податків рішення.

До речі такий висновок, неодноразово проголошував Верховний Суд, зокрема у постанові від 01.02.2023 у справі №140/506/22, де зазначено, що суб`єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежуються права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб`єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, імовірним є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.

Факт зупинення податкової накладної не позбавляє обов`язку контролюючого органу діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб визначений законодавством, зокрема при зупиненні податкової накладної у рішенні визначити перелік документів, як і платнику податків необхідно надати для реєстрації податкової накладної.

Вказана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27.04.2023 року у справі № 460/8040/20, від 07.12.2022 року у справі №500/2237/20.

В апеляційній скарзі податковий орган також указує на те, що відсутні правові підстави для зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, оскільки така вимога відноситься виключно до дискреційних повноважень контролюючого органу.

Досліджуючи рішення суду першої інстанції, в частині обов`язку ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, колегія суддів установила таке.

Згідно з пунктами 2, 4, 10 частини 2 статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрація яких зупинена, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому, датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

У даному випадку, зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН подані податкові накладні є дотриманням судом гарантій про те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений та є належним способом захисту порушеного права, оскільки позивач в повній мірі виконав свій обов`язок щодо надіслання до податкового органу всіх необхідних первинних документів та пояснень на підтвердження факту господарської операції з контрагентом, який зазначений в податковій накладній.

Зважаючи на те, що судом першої та апеляційної інстанцій установлено протиправність рішення суб`єкта владних повноважень щодо відмови в реєстрації спірних податкових накладних, то, відповідно, вимога позивача про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну є також обґрунтованою.

Отже, враховуючи, що ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» надало документи для реєстрації податкових накладних, є цілком правомірним рішення суду про обов`язок контролюючого органу провести реєстрацію спірних податкових накладних.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги ГУ ДПС в Одеській області про наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції, в частині задоволення вимог про визнання протиправними та скасування рішень Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області та в частині зобов`язання ДПС України їх зареєструвати, є такими, що не засновані на переліченому вище законодавстві та практики суду найвищої інстанції.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині є, зокрема, неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи.

У цій справі, суд першої інстанції неповно з`ясував обставини справи та помилково ухвалив рішення, в частині про задоволення позовних вимог ТОВ «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО», про визнання протиправними та скасування рішень Комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику від 09.03.2023 №23647/42865185/2, від 13.03.2023 №25514/42865185/2, №25491/42865185/2.

Також суд апеляційної інстанції вважає необхідним змінити розподіл судових витрат, здійснений судом першої інстанції.

Частина 6 статті 139 КАС України передбачає, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Оскільки суд апеляційної інстанції відмовляє позивачу в задоволенні трьох немайнових вимог, судовий збір, який підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок ГУ ДПС в Одеській області має складати 37 576 грн. (45628 8052 (2684 х 3) = 37576).

Стаття 328 КАС України встановлює право учасників справи, а також осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки на касаційне оскарження рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.

Водночас пункт 2 частини 5 вказаної статті встановлює, що не підлягають касаційному оскарженню, у тому числі судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Отже, враховуючи, що судом апеляційної інстанції постановлено рішення у справі розглянутої за правилами спрощеного позовного провадження, відсутні підстави для його оскарження в касаційному порядку.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 322, 325, 328 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2023 року скасувати в частині задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» про визнання протиправними та скасування рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України від 09 березня 2023 №23647/42865185/2, від 13 березня 2023 №25514/42865185/2, №25491/42865185/2.

Ухвалити, у скасованій частині, нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Змінити четвертий абзац резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2023 року, виклавши його в наступній редакції:

«Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, ЄДРПОУ ВП:44069166) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОЦЕНТР ТІРАВТО» (адреса: 66800, Одеська область, смт Ширяєве, вул. Південна, буд. 5, ЄДРПОУ 42865185) суму судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 37576 (тридцять сім тисяч п`ятсот сімдесят шість) грн.».

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2023 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Доповідач - суддя І. О. Турецька

суддя Ю. М. Градовський

суддя Л. П. Шеметенко

Повне судове рішення складено 23.05.2024.

СудП'ятий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення23.05.2024
Оприлюднено27.05.2024
Номер документу119245694
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю