Постанова
від 24.10.2023 по справі 300/3656/21
ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2023 рокуЛьвівСправа № 300/3656/21 пров. № А/857/12083/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді:Довгополова О.М.,

суддів:Гудима Л.Я., Качмара В.Я.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Калуської міської ради на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року у справі № 300/3656/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій,

суддя (судді) в суді першої інстанції Шумей М.В.,

справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження,

місце ухвалення рішення м. Івано-Франківськ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( далі ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовом до Калуської міської ради ( далі відповідач ), в якому просив - визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо порушення терміну розгляду клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. - зобов`язати відповідача прийняти на черговому засіданні сесії рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та передати у власність земельну ділянку площею 2,0000 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Мостище Калуського району Івано-Франківської області, кадастровий номер 2622884300:02:003:0038.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року позов задоволено.

Рішення мотивоване тим, що позивачем дотримано усіх умов для затвердження проекту землеустрою, про що свідчить включення питання до порядку денного сесії, відсутність підстав для відмови у затвердженні проекту, проте відповідачем на час прийняття рішення у даній справі не прийнято у спосіб, визначений законом, рішення про затвердження проекту землеустрою або відмову у його затвердженні.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що проект землеустрою виготовлений з порушенням статті 79-1 Земельного кодексу України та статті 56 Закону України «Про землеустрій». Оскільки відповідач як власник земельної ділянки відповідно до вимог статті 56 Закону України «Про землеустрій» мав би надавати дозвіл на поділ земельної ділянки площею 3,4594 газ кадастровим номером 2622884300:02:003:0034.

Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження відповідно до положень пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі - КАС України).

У відповідності до вимог частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що на підставі Наказу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 18.08.2020 року № 80-УБД «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивача для ведення особистого селянського господарства за адресою: Івано- Франківська область, Калуський район, Мостищенська сільська рада, за межами населеного пункту с. Мостище ( далі адреса ) та погоджений відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України.

Надалі даний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки поданий до Міськрайонного управління у Калуському районі та м. Калуші Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області на реєстрацію земельної ділянки та на підставі заяви про державну реєстрацію земельної ділянки від 16.01.2021 ЗВ-2611517932021 та заяви про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру від 19.01.2021 ЗВ-2611519532021 земельній ділянці, площею 2,0000 га, присвоєно кадастровий номер 2622884300:02:003:0038 та видано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 19.01.2021 НВ-2611348592021.

20.01.2021 позивач звернувся до центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради із клопотанням, реєстраційний номер від 20.01.2021 №437665, про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та передати у власність земельну ділянку площею 2,0000 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Мостище Калуського району Івано-Франківської області, кадастровий номер 2622884300:02:003:0038. До даного клопотання позивачем додано:

1. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу для ведення особистого селянського господарства за адресою, розробленого фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 ;

2.Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-2611348592021 сформованого Міськрайонним управлінням у Калуському районі та м. Калуші Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області 19.01.2021.

За даним клопотанням підготовлено проект рішення міської ради про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га за межами населеного пункту с. Мостище Калуського району у власність для ведення особистого селянського господарства та подано на розгляд сесії Калуської міської ради, засідання якої відбулося 28.04.2021. Однак, за результатами розгляду даного питання, даний проект рішення на дванадцятій сесії міської ради восьмого демократичного скликання не набрав достатньої кількості голосів для прийняття рішення. Дані результати розгляду питання на засіданні сесії Калуської міської ради, яке відбулося 28.04.2021, позивача повідомлено листом Калуської міської ради від 14.05.2021 № 1029/02-15/38.

В подальшому дане питання розглядалося на черговій сесії міської ради, яке відбулося 27.05.2021, однак за результатами даний проект рішення на тринадцятій сесії міської ради восьмого демократичного скликання не набрав достатньої кількості голосів для прийняття рішення. Дані результати розгляду питання на засіданні сесії Калуської міської ради, яке відбулося 27.05.2021, позивача повідомлено листом Калуської міської ради від 01.06.2021 року № 1088/02-15/38.

Надалі дане питання ще раз розглядалося на черговій сесії міської ради, яке відбулося 24.06.2021, однак за результатами даний проект рішення на п`ятнадцятій сесії міської ради восьмого демократичного скликання не набрав достатньої кількості голосів для прийняття рішення. Дані результати розгляду питання на засіданні сесії Калуської міської ради, яке відбулося 24.06.2021, позивача повідомлено листом Калуської міської ради від 01.07.2021 року № 1599/02-15/38.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції і вважає його таким, що відповідає правильно застосованим нормам матеріального та процесуального права з огляду на наступне.

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Суспільні відносини щодо володіння, користування та розпорядження землею врегульовано Земельним кодексом України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (далі ЗК України).

За приписами частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2.0 гектара.

Порядок набуття права на землю визначається главою 19 Розділу IV ЗК України.

Згідно зі ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульований положеннями статті 118 ЗК України. Зокрема, частиною шостою цієї статті визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

За приписами ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. Такі питання вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (ст. 26 Закону №280/97-ВР).

Частинами 1-6, 9-10 статті 79-1 ЗК України (в редакції чинній на момент надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою) визначено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Таким чином, формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою, крім випадків формування їх шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення, що в свою чергу здійснюється за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Як встановлено судом першої інстанції та не спростовано відповідачем, рішення за результатами розгляду клопотання позивача від 20.01.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для особистого селянського господарства не прийнято і станом на час ухвалення судом рішення.

Враховуючи наведене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Таким чином, суд вважає, що доводи скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об`єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Калуської міської ради залишити без задоволення.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року у справі № 300/3656/21 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку виключно у випадках, передбачених частиною 4 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О. М. Довгополов судді Л. Я. Гудим В. Я. Качмар

СудВосьмий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.10.2023
Оприлюднено27.10.2023
Номер документу114432474
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них з питань здійснення публічно-владних управлінських функцій з розпорядження земельними ділянками