Справа № 468/329/23-ц
2/468/224/23
БАШТАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
56101 Миколаївська область м. Баштанка вул. Полтавська 43
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
24.10.2023 року Баштанський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого по справі судді Янчук С.В., за участю секретаря судового засідання Онофрійчук М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Баштанка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства "Агродон" про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом витребування її з незаконного володіння та скасування державної реєстрації речового права (права оренди),
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом витребування її з незаконного володіння та скасування державної реєстрації речового права (права оренди). На підтвердження позовних вимог в заяві вказала, що відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серія МК №070472 від 28.10.2003 р. є власником земельної ділянки площею 7,27 га. кадастровий номер 4820685300:06:000:0078. Право власності на вищезазначену земельну ділянку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Позивачу сталовідомо,що Приватнепідприємство «АгроДон»здійснює обробітокналежної позивачу направі власностіземельної ділянкирозміром 7,27га.кадастровий номер4820685300:06:000:0078без достатніхна теправових підстав.Договір орендиземлі від01.12.2012р.відповідно доякого ПП«АгроДон» здійснюєначебто орендуналежної позивачуземельної ділянкипозивачем непідписувався,а томує недійсним,а відповідноне створюєжодних юридичнихнаслідків.Факт відсутності підпису позивача на договорі та відсутності волевиявлення на укладання договору підтверджується висновком судово-почеркознавчої експертизи №293 від 22.09.2020р.
Відповідно до висновку експерта «Миколаївського науково-дослідного експертно криміналістичного центру» №293 від 22.09.2020 р., за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи у справі №468/146249-ц встановлено, що підпис у графі «Орендодавець» зліва від запису « ОСОБА_1 » у договорі оренди земля від 01.12.2012 р. (про оренду земельної ділянки площею 7.27 га.) виконаний не ОСОБА_1 , а іншою особою.
З огляду на викладене, реєстрація права оренди Приватного підприємства «АгроДон» на земельну ділянку площею 7,27 га. кадастровий номер 4820685300:06:000:0078, за умови непідписання власником договору оренди земельної ділянки не відповідає вимогам закону (тобто цей правочин є неукладеним), а відтак у сторін немає жодних прав та обов`язків, передбачених зазначеним правочином.
Тобто реєстрація права оренди на земельну ділянку площею 7,27 га. кадастровий номер 4820685300:06:000:0078 здійсненено за неукладеним договором, за відсутності прямого волевиявлення позивача ОСОБА_1 зокрема на передачу земельної ділянки в оренду та на укладання договору, який в силу норм права не може вважатись укладеним, оскільки такий договір суперечить нормам чинного законодавства, а тому й реєстрація договору оренди відбулася з порушенням Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», у зв`язку з чим є всі підстави для скасування рішення про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки площею7,27га. кадастровий номер 4820685300:06:000:0078.
В судове засідання позивач та її представник не з`явились, просили слухати справу у їх відсутність, позовні вимоги просить задовольнити.
Представник відповідача до суду не з`явився, про розгляд справи повідомлявся вчасно та належним чином рекомендованим повідомленням. До суду заяв не надходило.
З огляду на те, що сторони належним чином повідомлені, відповідач не з`явився в судове засідання та не подав відзив, суд ухвалив про заочний розгляд справи.
Дослідивши письмові докази в матеріалах справи, суд встановив, що відповідно доДержавного актуна правовласності наземельну ділянкусерія МК№070472від 28.10.2003р.позивач євласником земельноїділянки площею7,27га.кадастровий номер4820685300:06:000:0078.Право власностіна вищезазначенуземельну ділянкузареєстровано вДержавному реєстріречових правна нерухомемайно.Приватне підприємство«АгроДон» здійснюєобробіток належноїпозивачу на правівласності земельноїділянки розміром7,27га.кадастровий номер4820685300:06:000:0078без достатніхна теправових підстав.Договір орендиземлі від01.12.2012р.відповідно доякого ПП«АгроДон» здійснюєначебто орендуналежної позивачуземельної ділянкипозивачем непідписувався,а томує недійсним,а відповідноне створюєжодних юридичнихнаслідків.Факт відсутності підпису позивача на договорі та відсутності волевиявлення на укладання договору підтверджується висновком судово-почеркознавчої експертизи №293 від 22.09.2020 р.
В зв`язку з чим позивач просив суд зобов`язати Приватне підприємство "Агродон" про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом витребування її з незаконного володіння та скасування державної реєстрації речового права (права оренди).
В Постанові Верховного Суду у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 12.08.2020 (справа № 599/340/16-ц) зазначено, що підставою для подання позову про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою є створення іншою особою перешкод власнику в реалізації ним повноважень розпорядження або (та) користування належним йому майном. Однією з умов подання такого позову є триваючий характер правопорушення і наявність його в момент подання позову. Характерною ознакою цього позову є протиправне вчинення перешкод власникові у реалізації ним повноважень розпорядження або (та) користування належним йому майном. Передумовами та матеріальними підставами для захисту права власності або права користування земельною ділянкою у судовому порядку є наявність підтвердженого належними доказами права особи (власності або користування) щодо земельної ділянки, а також підтверджений належними доказами факт порушення цього права на земельну ділянку (невизнання, оспорювання або чинення перешкод в користуванні, користування з порушенням законодавства, користування з порушенням прав власника або землекористувача тощо). Умовами для задоволення позовних вимог про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою є сукупність таких обставин: майно знаходиться у власника або титульного володільця; інша особа заважає користуванню, розпорядженню цим майном; для створення таких перешкод немає правомірних підстав (припису закону, договору між власником та іншою особою тощо); у позові має бути визначено дії, які повинен здійснити відповідач для усунення порушень права власника (володільця).
Відповідно до ст.ст.317,319 ЦК Українивласникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Згідно до 386ЦК Українивласник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
В п.7Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних прав» №7 від 16.04.2004зазначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
Відповідно достатті 152 ЗК Українидержава забезпечує громадянам та фізичним особам рівні умови захисту права власності на землю.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Частиною 1статті 153 Земельного кодексу Українипередбачено, що власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно ч. 2ст. 158 Земельного кодексу Українивиключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.
Згідност.16 Закону України «Про Державний земельний кадастр»- земельній ділянці присвоюється державний кадастровий номер, який є ідентифікатором у Державному земельному кадастрі і який скасовується лише в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до п.10ст.24 Закону України «Про державний земельний кадастр»державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до ч.10ст.24 Закону України «Про державний земельний кадастр»ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень)
Відповідно дост. 391 Цивільного кодексу України(далі -ЦК України) власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Загальними засадами державної реєстрації прав є, зокрема, гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження.
Обраний позивачами спосіб захисту, як усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою є ефективним, а задоволення позову забезпечує реальне відновлення порушеного права.
Ураховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача та їх задоволення в повному обсязі.
Оскільки, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, то відповідно до вимогст.141 ЦПК Українисуд стягує з відповідачів на користь позивача понесені ним судові витрати.
Керуючись ст.ст.12,13,81,259,263-265,280-282 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
позовні вимоги - задовольнити.
Усунути перешкоди ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у користуванні належною їй на праві власності земельною ділянкою площею 7,27га з кадастровим номером 4820685300:06:000:0078 шляхом витребування її з незаконного володіння Приватного підприємства «АгроДон» (Код ЄДРПОУ 32580196).
Скасувати державнуреєстрацію іншогоречового права(праваоренди)щодо земельноїділянки площею7,27газ кадастровимномером 4820685300:06:000:0078,що зареєстрованев Державномуреєстрі речовихправ нанерухоме майно,на підставірішення продержавну реєстраціюправ таобтяжень індекснийномер 29099944від 05.04.201броку,з одночаснимприпиненням праваоренди Приватногопідприємства «АгроДон»(КодЄДРПОУ 32580196)на земельнуділянку площею7,27га зкадастровим номером4820685300:06:000:0078.
Стягнути з Приватного підприємства «АгроДон» (Код ЄДРПОУ 32580196) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір на користьпозивача врозмірі 1073гривнень 60копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Миколаївського апеляційного суду.
СУДДЯ:
Суд | Баштанський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2023 |
Оприлюднено | 27.10.2023 |
Номер документу | 114436807 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Цивільне
Баштанський районний суд Миколаївської області
Янчук С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні