Рішення
від 24.10.2023 по справі 468/988/21-ц
БАШТАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 468/988/21-ц

2/468/42/23

БАШТАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

56101 Миколаївська область м. Баштанка вул. Полтавська 43

РІШЕННЯ

іменем УКРАЇНИ

24.10.2023 року Баштанський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді Янчук С.В., за участі секретаря Онофрійчук М.О., представника позивача Тараненко Р.Ю. (в режимі відеоконференції), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Баштанка справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО КАПІТАЛ ЮГ" та Фермерського господарства «Володимир» Ященка Валерія Васильовича, треті особи: Приватне підприємство «Гео-Прайм», Відділ у Баштанському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, про встановлення права земельного сервітуту та визнання технічної документації погодженою,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2021 року позивач Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , треті особи: Приватне підприємство «Гео-Прайм», Відділ у Баштанському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, про встановлення права земельного сервітуту та визнання технічної документації погодженою.

Позовні вимоги обґрунтовувані тим, що Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є виконавцем робіт з реконструкції опорних конструкцій повітряної лінії електропередач ПЛ 330 кВ «Криворізька ТЕС - Трихати», яка є фізично зношеною і потребує негайного відновлення.

Для забезпечення проведення реконструкції 14 вересня 2020 року між Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго» та ПП «Гео-Прайм» укладено договір на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок, на які поширюється право земельного сервітуту, та вчинення відповідних реєстраційний дій.

Маршрут траси повітряних ліній електропередач проходить через земельні ділянки, надані ПАТ «НЕК «Укренерго» в постійне користування на підставі державного акта від 17 червня 2002 року та перетинає земельну ділянку з кадастровим номером 4820686500:04:000:0222, що знаходиться за межами населених пунктів на території Баштанської міської територіальної громади Миколаївської області, належить на праві власності ОСОБА_1 та перебуває в користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО КАПІТАЛ ЮГ" та Фермерського господарства «Володимир» ОСОБА_2 .

При проведенні робіт у ПАТ «НЕК «Укренерго» виникає необхідність у встановленні строкового земельного сервітуту на земельній ділянці площею 0,0250 га з метою влаштування будівельного майданчика для проведення будівельно-монтажних робіт, а також безстрокового земельного сервітуту на земельній ділянці площею 0,3182 га з метою забезпечення експлуатації лінії електропередачі ПЛ 330 кВ «Криворізька ТЕСТрихати» на вищевказаній земельній ділянці, належній ОСОБА_1 .

На підставі чого ОСОБА_1 направлено пропозицію щодо узгодження та підписання договору про встановлення строкового та постійного земельних сервітутів та письмового погодження відповідної технічної документації із землеустрою, проте відповідь на пропозицію не надійшла.

Забезпечення експлуатації повітряної лінії електропередачі без використання частини земельної ділянки ОСОБА_1 неможливо, оскільки вказана земельна ділянка знаходиться поряд із земельними ділянками, що належать ПАТ «НЕК «Укренерго» і на яких запланована заміна старих опор, і над нею будуть проходити електричні дроти, що тягне за собою встановлення обмежень, передбачених чинним законодавством.

Позивач, посилаючись на те, що не може задовольнити свої потреби в інший спосіб, просив встановити за ним права на встановлення відповідних строкового та безстрокового земельних сервітутів та про визнання погодженою землевласником технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частин земельних ділянок, на які поширюється право земельного сервітуту.

Ухвалою від 22.09.2021 року було відкрите провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, до участі у справі в якості третіх осіб залучено ФГ «Володимир» та ТОВ "АГРО КАПІТАЛ ЮГ".

Ухвалою від 10.07.2023 року за клопотанням позивача до участі у справі в якості співвідповідачів залучено ТОВ "АГРО КАПІТАЛ ЮГ" та ФГ «Володимир».

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити.

Від відповідача ОСОБА_1 до суду надійшла заява (телефонограма) про розгляд справи за її відсутності, проти задовлення позову заперечує.

Від представника відповідача ФГ «Володимир» до суду надійшла заява (телефонограма) про розгляд справи за його відсутності, проти задовлення позову заперечує.

Представник відповідача ТОВ "АГРО КАПІТАЛ ЮГ" до суду не з`явився, про день, час та місце слухання справи повідомлялися вчасно та належним.

Від третьої особи приватного підприємства «Гео-Прайм» до суду надійшли пояснення, згідно яких позов підтримали та вказали, що встановлення сервітуту на частини земельної ділянки належної відповідачу зумовлене потребою у земельних ділянках для проходження траси для розміщення, реконструкції, експлуатації та обслуговування ПЛ-330 кВ «Криворізька ТЕС-Трихати» та для влаштування будівельного майданчика та проведення будівельно-монтажних робіт з реконструкції опори вказаної ПЛ. Одночасно просили розглянути справу за відсутності їх представника.

Від Управління у Баштанському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області надійшла заява про розгляд справи за відсутності їх представника.

Заслухавши представника позивача та дослідивши матеріали справи (копію сліжбового чеку Укрпошти; копію опису вкладення до цінного листа; копію пропозиції про укладення договору сервітуту від 25.03.2021 року; проект договору про встановлення строкового земельного сервітуту; план земельної ділянки; проект договору про встановлення земельного сервітуту; план земельної ділянки; копію державного акту на право постійного користування землею ІІ-МК №000168 від 17.06.2002 року; інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 08.01.2021 року; копію наказу про затвердження проекту будівництва від 17.10.2018 року №511; копію технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки площею 0,0250 га ОСОБА_1 ; копію технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки площею 0,3182 га ОСОБА_1 ), суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

У судовому засіданні встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.

Відповідно до наказу ПАТ «НЕК «Укренерго» від 17 жовтня 2018 року № 511 затверджено проект будівництва «ПЛ 330 кВ «Криворізька ТЕС - Трихати», реконструкція в прогоні опор № 172-289 (32,5 км), в тому числі у Баштанському районі Миколаївської області (а. с. 38).

Виконавцем робіт з реконструкції електромережі є ПАТ «НЕК «Укренерго».

Маршрут траси повітряних ліній електропередач проходить через земельні ділянки, надані ПАТ «НЕК «Укренерго» в постійне користування на підставі державного акта від 17 червня 2002 року та перетинає земельну ділянку з кадастровим номером 4820686500:04:000:0222, що знаходиться за межами населених пунктів на території Баштанської міської територіальної громади.

Згідно із інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна земельна ділянка, площею 4,93 га, кадастровий номер 4820686500:04:000:0222, належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , перебуває у користуванні ТОВ "АГРО КАПІТАЛ ЮГ" на підставі договору оренди землі від 16.08.2017 року та передано в суборенду ФГ «Володимир» строком до 16.08.2027 року на підставі договору суборенди від 01.12.2018 року (а. с. 33, 36-37).

У 2020 році ПП «Гео-Прайм» складено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, площею 0,0250 га, ОСОБА_1 , на яку поширюється право земельного сервітуту на обмежене безоплатне та строкове користування ПАТ «НЕК «Укренерго» для влаштування будівельного майданчика та проведення будівельно-монтажних робіт з реконструкції опори ПЛ 330 кВ «Криворізька ТЕС-Трихати» (а. с. 39-62).

Також у 2020 році ПП «Гео-Прайм» складено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, площею 0,3182 га, ОСОБА_1 , на яку поширюється право земельного сервітуту на обмежене безоплатне та постійне користування ПАТ «НЕК «Укренерго» для реконструкції та експлуатації ПЛ 330 кВ «Криворізька ТЕС-Трихати» (а. с. 63-85).

30 березня 2021 року ПАТ «НЕК «Укренерго» надіслало ОСОБА_1 пропозиції про укладення договорів сервітуту площею 0,0250 га та 0,3182 га, а також погодження технічної документації (а. с. 15-21). Відомості про їх отримання відсутні.

Відповідно довимог ст.12ЦПК Україницивільне судочинствоздійснюється назасадах змагальностісторін. Учасникисправи маютьрівні праващодо здійсненнявсіх процесуальнихправ таобов`язків,передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

В силу вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Вказаний спір виник у сфері земельних відносин, і ці правовідносини регулюються нормами цивільного, земельного законодавства, та законодавства щодо енергетики.

Так, відповідно до частини 1статті 401 ЦК Україниправо користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.

Згідно зістаттею 98 ЗК україниправо земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).

За ч.1ст. 402 ЦК Українисервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду.

За правиламистатті 403 ЦК Українисервітут визначає обсяг прав щодо користування особою чужим майном і може бути встановлений на певний строк або без визначення строку. Особа, яка користується сервітутом, зобов`язана вносити плату за користування майном, якщо інше не встановлено договором, законом, заповітом, рішення суду.

Сервітут не позбавляє власника майна, щодо якого він встановлений, права володіння, користування та розпорядження цим майном.

Право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв`язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо. Особа має право вимагати від власника (володільця) сусідньої земельної ділянки, а в разі необхідності - від власника (володільця) іншої земельної ділянки надання земельного сервітуту -статті 404 ЦК України..

Відповідно достатті 100 ЗК Українисервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій конкретно визначеній особі (особистий сервітут).

Особливості встановлення земельних сервітутів для розміщення об`єктів енергетики та передачі електроенергії передбаченіЗаконом «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об`єктів» від 09 липня 2010 року № 2480-VI(далі Закон).

Відповідно до частини 1статті 16 Законупідприємства, які будують чи експлуатують об`єкти енергетики та передачі електричної енергії, мають право використовувати земельні ділянки за договором про встановлення земельного сервітуту з власником чи користувачем земельної ділянки або за рішенням суду для розміщення об`єктів, зазначених у частинах 2,4 цієї статті, на праві постійних або строкових земельних сервітутів.

Постійні або строкові земельні сервітути можуть встановлюватися, зокрема, для будівництва, реконструкції, капітального ремонту, розміщення експлуатації лінійних об`єктів енергетичної інфраструктури; а також проходу, проїзду, а також перевезення будівельних та інших матеріалів через земельну ділянку для будівництва і експлуатації лінійних об`єктів енергетичної інфраструктури (частини 2-4 статті 16 Закону).

Земельні сервітути щодо права будівництва, розміщення та експлуатації лінійних об`єктів енергетичної інфраструктури встановлюються на підставі договору про встановлення земельного сервітуту між експлуатуючим підприємством та власниками чи користувачами земельних ділянок, укладеному в порядку, встановленомуЦивільним кодексом України.

Земельні сервітути на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у власність чи користування, встановлюються за договором з органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування в межах повноважень, визначенихЗемельним кодексом України, та експлуатуючим підприємством або за рішенням суду (частини 5,6 статті 16 Закону).

У разі недосягнення згоди щодо встановлення земельного сервітуту земельна ділянка може бути відчужена в порядку, встановленомуЗаконом "Про відчуження земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності"

У разі якщо встановлення земельного сервітуту призводить до неможливості використання земельної ділянки (її частини), власник чи користувач земельної ділянки має право вимагати вилучення (викупу) земельної ділянки (її частини) для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а орендар такої ділянки має право вимагати розірвання договору оренди земельної ділянки. (частина 9,12 статті 16 Закону).

Отже, зазначена норма передбачає підстави виникнення земельних сервітутів (в т.ч. договір та рішення суду) для розміщення та обслуговування об`єктів енергетики; види сервітутів (постійний, строковий); його зміст, який має відповідати Типовій формі договору про встановлення земельного сервітуту; наслідки недосягнення згоди та неможливості використання земельної ділянки за цільовим призначенням.

Проте її правила не містять перешкод для встановлення сервітуту на підставі судового рішення на землях, що перебувають у приватній власності. Правила частини 5, 6, 9 та 12статті 16 Законурегламентують лише окремі умови встановлення сервітуту і не містять виключного переліку умов, за яких сервітут встановлюється судом.

З матеріалів справи встановлено, що власником земельної ділянки ОСОБА_1 пропозиції щодо укладання відповідних договорів та погодження технічної документації були залишені без відповіді, що необхідно розцінювати як відмову від її прийняття.

Виконати будівельні роботи, а в подальшому експлуатувати вказані ділянки повітряних ліній електропередач без використання частини земельної ділянки, що належить ОСОБА_1 неможливо, оскільки вказана земельна ділянка знаходиться між земельними ділянками належними НЕК "Укренерго", на яких заплановано встановлення опор повітряної лінії, і проходження над нею електричних проводів, що тягне за собою встановлення обмежень передбачених чинним законодавством.

Статтею 16 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об`єктів»зазначено, що земельні сервітути щодо права будівництва та обслуговування об`єктів передачі електричної енергії встановлюються на підставі договору про встановлення земельного сервітуту між експлуатуючим підприємством та власниками та користувачами земельних ділянок, укладеному в порядку, встановленомуЦивільним кодексом України.

Стаття 99 Земельного Кодексу України, яка визначає перелік видів права земельного сервітуту, передбачає наявність сервітуту на право прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв`язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій.

Таким чином, сукупність встановлених судом обставин свідчить про наяність достаніх підстав для встановлення вищевказаних сервітутів на підставі рішення суду.

Разом з тим, суд вважає, що відсутні підстави для посилання в рішенні на те, що такі сервітути встановлені на умовах договорів, оскільки між сторонами не було укладено даних договорів та фактично сервітути встановлюються на підставі відповідного рішення суду, яке є самостійною підставою встановлення сервітуту згідно положень ст. 402 ЦК Українитаст. 100 ЗК України.

Також, на думку суду, відсутні достатні підстави для задоволення позову в частині визнання погодженою землевласником технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частин земельних ділянок, на які поширюється право земельного сервітуту, оскільки, як встановлено в ході розгляду справи, обставини щодо погодження землевласником вказаної технічної документації фактично взагалі не мали місця, а задоволення такої вимоги свідчило б про фактичну участь суду в даних цивільних спірних правовідносинах від імені землевласника та погодження від імені останньої даних документів, що є неприпустим, виходячи з загальних засад цивільного судочинства. Крім того, така вимога не грунтується на законі.

Наведене свідчить про необхідність часткового задоволення позову.

На підставі ч. 1ст. 141 ЦПК Україниз відповідачів в рівних частинах на користь позивача підлягають стягненню витрати по оплаті судового збору за подання позову, що становить по 756 гривень 66 коп., з кожного.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.4,12,13, 81,263-265,268 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО КАПІТАЛ ЮГ" та Фермерського господарства «Володимир» Ященка Валерія Васильовича, треті особи: Приватне підприємство «Гео-Прайм», Відділ у Баштанському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, про встановлення права земельного сервітуту та визнання технічної документації погодженою - задовольнити частково.

Встановити за Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго», в подальшому іменоване «Сервітуарій», право на строковий земельний сервітут (для забезпечення проведення робіт з реконструкції опорної конструкції повітряної лінії електропередачі 330 кВ «Криворізька ТЕС-Трихати»), на наступних умовах:

1.Предмет сервітуту

1.1. Власник надає Сервітуарію право обмеженого безоплатного користування земельною ділянкою (її частинами), зазначені у пункті 1.3, без зміни її цільового призначення.

1.2. Сервітут встановлюється з метою влаштування будівельного майданчика для проведення будівельно-монтажних робіт з реконструкції опорної конструкції повітряної лінії електропередачі 330кВ Криворізька ТЕС - Трихати.

1.3. Відомості про об`єкт права земельного сервітуту:

кадастровий номер земельної ділянки4820686500:04:000:0222;

місце розташування - за межами населених пунктів на території Баштанської міської територіальної громади Миколаївської області;

форма власності- приватна власність;

загальна площа земельної ділянки4,9279 га;

загальна площа земельної ділянки (її частин), на які встановлюється земельний сервітут, складає0,0250 га (частина 1-0,0125 га, частина 2 -0,0125 га);

цільове призначення земельної ділянки- для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ01.01);

право на земельну ділянку підтверджується: Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 606357, виданий 22.05.2007 р.

1.4. Графічне зображення земельної ділянки (її частини), право користування якою надається на умовах сервітуту, вказано у складеному інженером-землевпорядником Плані земельної ділянки.

2. Умови встановлення та дія земельного сервітуту

2.1. Право земельного сервітуту полягає у наданні Власником Сервітуарію та/або залученим до виконання робіт підрядним організаціям наступних прав стосовно земельної ділянки (її частини) на яку встановлений сервітут:

- проходу; - проїзду; - перевезення будівельних та інших матеріалів через земельну ділянку (її частини), зазначені в п. 1.3 та їх складування на ній;

2.2. Земельний сервітут є неподільним та зберігає чинність у разі переходу права на земельну ділянку Власника, щодо якої встановлений даний земельний сервітут, до іншої особи.

2.3. Сервітуарій відшкодовує збитки, які фактично заподіяні Власнику/Орендарю внаслідок дій пов`язаних з користуванням земельною ділянкою (її частинами), які зазначені в п. 1.3, на праві сервітуту відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284(даліПорядок).

3.Строк дії та умови припинення дії земельного сервітуту

3.1.Земельний сервітут є строковим. Земельний сервітут встановлюється строком до 31.12.2023 року.

3.2. Право земельного сервітуту набуває чинності з моменту його державної реєстрації в порядку встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно і діє протягом періоду дії земельного сервітуту.

3.3.Дія встановленого земельного сервітуту може бути припинена за згодою Сторін або в інших випадках, передбачених законодавством України.

4. Права та обов`язки Сторін

4.1.Дія земельного сервітуту поширюється виключно на земельну ділянку (її частин) визначені п. 1.3. Сервітуарію та/або залученим до виконання робіт підрядним організаціям, забороняється користування землеволодіннями Власника, на які не встановлений сервітут.

4.2.Сервітуарій зобов`язаний:

4.2.1використовувати право земельного сервітуту в спосіб і в порядку передбаченому рішенням суду;

4.2.2не передавати будь-яким способом право земельного сервітуту іншим фізичним і юридичним особам;

4.2.3згідно Порядку відшкодувати Власнику/Орендарю понесені збитки;

4.2.4користуватись земельним сервітутом способами, найменш обтяжливими для Власника;

4.2.5при користуванні земельним сервітутом дотримуватись вимог протипожежної, екологічної санітарно-епідеміологічної безпеки, охорони земель, охорони праці тощо;

4.2.6у день припинення дії сервітуту припинити користування ним;

4.2.7письмово повідомляти Власника про проведення робіт з розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування об`єкту передачі електричної енергії не пізніше ніж за десять днів до початку таких робіт.

4.3.Сервітуарій має право:

4.3.1. користуватись земельним сервітутом на умовах, визначених рішенням суду;

4.3.2. вимагати від Власника користуватись земельною ділянкою (її частинами) з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до вимогЗакону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об`єктів», Правил охорони електричних мереж, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 № 209, інших нормативних та законодавчих актів України;

4.3.3. відповідно до вимог нормативних та законодавчих актів України здійснювати заходи, спрямовані на захист об`єкту передачі електричної енергії;

4.3.4. не відшкодовувати збитки, завдані Власнику внаслідок недотримання ним обмежень щодо використання земельної ділянки (її частин), встановлених згідно з законодавством України;

4.3.5. у випадках настання аварій або загрози їх виникнення (аварійної ситуації) для негайної їх локалізації, ліквідації можливих наслідків або відвернення їх загрози без погодження з Власником земельної ділянки Сервітуарій вправі:

-безперешкодного проїзду до місця аварії (аварійної ситуації) та виконання ремонтних і аварійно-відновлювальних робіт;

-здійснювати рубку та обрізування гілок дерев у межах охоронної зони повітряної лінії електропередачі, без наступного відшкодування вартості цих дерев і насаджень.

4.4.Власник зобов`язаний:

4.4.1. не перешкоджати використанню Сервітуарієм та/або залученими до виконання робіт підрядними організаціями земельної ділянки в межах встановленого земельного сервітуту;

4.4.2. попередити Сервітуарія про особливі властивості та недоліки земельної ділянки (її частини), які в процесі їх використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану об`єкту передачі електричної енергії.

4.5.Власник/Орендар має право:

4.5.1. вимагати від Сервітуарія належного виконання своїх обов`язків за рішенням суду;

4.5.2. володіти, користуватися та розпоряджатися земельною ділянкою (належить Власнику), не порушуючи при цьому прав Сервітуарія, у тому числі не перешкоджаючи останньому або залученим до виконання робіт підрядним організаціям, розміщувати, будувати, експлуатувати та обслуговувати об`єкт передачі електричної енергії, проводити аварійно-відновлювальні роботи, планові роботи з реконструкції, ремонту та технічного обслуговування зазначених об`єктів;

4.5.3. здійснювати контроль та вимагати від Сервітуарія дотримання вимог земельного, цивільного і іншого законодавства України;

4.5.4. на відшкодування Сервітуарієм фактично нанесених збитків, відповідно до умов сервітуту.

4.6. Сторони зобов`язані дотримуватись правил добросусідства.

5.Зміна умов сервітуту і припинення його дії

5.1. Зміна умов сервітуту здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов сервітуту спір вирішується у судовому порядку.

5.2. Дія сервітуту припиняється у разі:

5.2.1. закінчення терміну дії земельного сервітуту;

5.2.2. придбання Сервітуарієм земельної ділянки у власність;

5.2.3. викупу земельної ділянки / частини земельної ділянки, на яку встановлений сервітут для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

5.2.4. ліквідації юридичної особиСервітуарія.

Право земельного сервітуту припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

5.3. Дія сервітуту припиняється за:

5.3.1. взаємною згодою сторін;

5.3.2. рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених рішенням суду, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження земельної ділянки (її частин), яке істотно перешкоджає її використанню, з інших підстав, визначених законом.

5.4. Перехід права власності на земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - Сервітуарія не є підставою для зміни умов сервітуту.

6. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов сервітуту.

6.1. За невиконання або неналежне виконання умов сервітуту сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України.

6.2. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

7. Прикінцеві положення

7.1. Якщо протягом дії права земельного сервітуту Сторони змінять свою назву, місцезнаходження, реквізити або будуть реорганізовані, а також при переході права до іншої особи, вони повинні негайно повідомити про це другу Сторону.

Встановити за Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго», в подальшому іменоване «Сервітуарій», право на постійний земельний сервітут (для забезпечення експлуатації лінії електропередачі 330 кВ «Криворізька ТЕС-Трихати»), на наступних умовах:

1.Предмет сервітуту

1.1. Власник надає Сервітуарію право обмеженого безоплатного користування земельною ділянкою (її частиною), зазначеною у пункті 1.3, без зміни її цільового призначення.

1.2. Сервітут встановлюється з метою забезпечення експлуатації лінії електропередачі.

1.3. Відомості про об`єкт права земельного сервітуту:

кадастровий номер земельної ділянки4820686500:04:000:0222;

місце розташування - за межами населених пунктів на території Баштанської міської територіальної громади;

форма власності- приватна власність;

загальна площа земельної ділянки4,9279 га;

загальна площа земельної ділянки (її частини), на яку встановлюється земельний сервітут, складає0,3182 га;

цільове призначення земельної ділянки- для товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ- 01.01 );

право власності земельної ділянки підтверджується - Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 606357, виданий 22.05.2007 р.

1.4. Графічне зображення земельної ділянки (її частини), право користування якою надається на умовах сервітуту, вказано у складеному інженером-землевпорядником Плані земельної ділянки.

2. Умови встановлення та дія земельного сервітуту

2.1. Право земельного сервітуту полягає у наданні Власником Сервітуарію та/або залученим до виконання робіт підрядним організаціям наступних прав стосовно земельної ділянки (її частини) на яку встановлений сервітут:

- проходу;

- проїзду;

- перевезення будівельних та інших матеріалів через земельну ділянку (її частину), зазначену в п. 1.3;

- для експлуатації ліній електропередачі.

2.2. Земельний сервітут є неподільним та зберігає чинність у разі переходу права на земельну ділянку Власника, щодо якої встановлений даний земельний сервітут, до іншої особи.

2.3. Сервітуарій відшкодовує збитки, які фактично заподіяні Власнику внаслідок дій пов`язаних з користуванням земельною ділянкою (її частиною), яка зазначена в п. 1.3, на праві сервітуту відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284(даліПорядок).

3.Строк дії та умови припинення дії земельного сервітуту

3.1.Земельний сервітут є постійним.

3.2. Право земельного сервітуту набуває чинності з моменту його державної реєстрації в порядку встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно і діє протягом періоду дії земельного сервітуту.

3.3.Дія встановленого земельного сервітуту може бути припинена за згодою Сторін або в інших випадках, передбачених законодавством України.

4. Права та обов`язки Сторін

4.1.Дія земельного сервітуту поширюється виключно на земельну ділянку (її частину) визначену п. 1.3. Сервітуарію та/або залученим до виконання робіт підрядним організаціям, забороняється користування землеволодіннями Власника, на які не встановлений сервітут.

4.2.Сервітуарій зобов`язаний:

4.2.1.використовувати право земельного сервітуту в спосіб і в порядку передбаченому рішенням суду;

4.2.2. не передавати будь-яким способом право земельного сервітуту іншим фізичним і юридичним особам;

4.2.3.згідно Порядку відшкодувати Власнику понесені збитки;

4.3.4.користуватись земельним сервітутом способами, найменш обтяжливими для Власника;

4.2.5.при користуванні земельним сервітутом дотримуватись вимог протипожежної, екологічної, санітарно-епідеміологічної безпеки, охорони земель, охорони праці тощо;

4.2.6.у день припинення дії сервітуту припинити користування ним;

4.2.7.письмово повідомляти Власника про проведення робіт з розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування об`єкту передачі електричної енергії не пізніше ніж за десять днів до початку таких робіт.

4.3. Сервітуарій має право:

4.3.1. користуватись земельним сервітутом на умовах, визначених рішенням суду;

4.3.2. вимагати від Власника користуватись земельною ділянкою (її частиною) з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до вимогЗакону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об`єктів», Правил охорони електричних мереж, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 № 209, інших нормативних та законодавчих актів України;

4.3.3. відповідно до вимог нормативних та законодавчих актів України здійснювати заходи, спрямовані на захист об`єкту передачі електричної енергії;

4.3.4. не відшкодовувати збитки, завдані Власнику внаслідок недотримання ним обмежень щодо використання земельної ділянки (її частини), встановлених згідно з законодавством України;

4.3.5. у випадках настання аварій або загрози їх виникнення (аварійної ситуації) для негайної їх локалізації, ліквідації можливих наслідків або відвернення їх загрози без погодження з Власником земельної ділянки Сервітуарій вправі:

-безперешкодного проїзду до місця аварії (аварійної ситуації) та виконання ремонтних і аварійно-відновлювальних робіт;

-здійснювати рубку та обрізування гілок дерев у межах охоронної зони повітряної лінії електропередачі, без наступного відшкодування вартості цих дерев і насаджень.

4.4.Власник зобов`язаний:

4.4.1. не перешкоджати використанню Сервітуарієм та/або залученими до виконання робіт підрядними організаціями земельної ділянки в межах встановленого земельного сервітуту;

4.4.2. попередити Сервітуарія про особливі властивості та недоліки земельної ділянки (її частини), які в процесі їх використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану об`єкту передачі електричної енергії.

4.5. Власник має право:

4.5.1. вимагати від Сервітуарія належного виконання своїх обов`язків за рішенням суду;

4.5.2. володіти, користуватися та розпоряджатися земельною ділянкою, не порушуючи при цьому прав Сервітуарія, у тому числі не перешкоджаючи останньому або залученим до виконання робіт підрядним організаціям, розміщувати, будувати, експлуатувати та обслуговувати об`єкт передачі електричної енергії, проводити аварійно-відновлювальні роботи, планові роботи з реконструкції, ремонту та технічного обслуговування зазначених об`єктів;

4.5.3. здійснювати контроль та вимагати від Сервітуарія дотримання вимог земельного, цивільного і іншого законодавства України;

4.5.4. на відшкодування Сервітуарієм фактично нанесених збитків, відповідно до умов сервітуту.

4.6. Сторони зобов`язані дотримуватись правил добросусідства.

5.Зміна умов сервітуту і припинення його дії

5.1. Зміна умов сервітуту здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов сервітуту спір вирішується у судовому порядку.

5.2. Дія сервітуту припиняється у разі:

5.2.1. закінчення терміну дії земельного сервітуту;

5.2.2. придбання Сервітуарієм земельної ділянки у власність;

5.2.3. викупу земельної ділянки / частини земельної ділянки, на яку встановлений сервітут для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

5.2.4. ліквідації юридичної особиСервітуарія.

Право земельного сервітуту припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

5.3. Дія сервітуту припиняється за:

5.3.1. взаємною згодою сторін;

5.3.2. рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених рішенням суду, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження земельної ділянки (її частини), яке істотно перешкоджає її використанню, з інших підстав, визначених законом.

5.4. Перехід права власності на земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - Сервітуарія не є підставою для зміни умов сервітуту.

6. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов сервітуту.

6.1. За невиконання або неналежне виконання умов сервітуту сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України.

6.2. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

7. Прикінцеві положення

7.1.Якщо протягом дії права земельного сервітуту Сторони змінять свою назву, місцезнаходження, реквізити або будуть реорганізовані, а також при переході права до іншої особи, вони повинні негайно повідомити про це другу Сторону.

В задоволенні вимог позову щодо визнання технічної документації погодженою- відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» 756 (сімсот п`ятдесят шість) гривень 66 коп. в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО КАПІТАЛ ЮГ" на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» 756 (сімсот п`ятдесят шість) гривень 66 коп. в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.

Стягнути з Фермерського господарства «Володимир» Ященка Валерія Васильовича на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» 756 (сімсот п`ятдесят шість) гривень 66 коп. в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Миколаївського апеляційного суду через Баштанський районний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, згідно ч.1ст. 354 ЦПК України.

Відповідно до п. 4 ч. 5ст. 265 ЦПК України:

Позивач: Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (місце знаходження: вул. Симона Петлюри, 25, м. Київ, 01032, ідентифікаційний номер 00100227).

Відповідачі:

ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомий);

Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО КАПІТАЛ ЮГ" (вул. Степова, 1, с. Явкине Баштанського району Миколаївської області, ідентифікаційний номер 41494972);

Фермерське господарство «Володимир» Ященка Валерія Васильовича (вул. Жовтнева, 1А с. Явкине Баштанського району Миколаївської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Треті особи:

Приватне підприємство «Гео-Прайм» (місце знаходження: провулок Торговий, буд. 16, с. Степанівка, м. Херсон, 56101, ідентифікаційний номер 37465689);

Відділ у Баштанському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (місце знаходження: вул. Ювілейна, 89, м. Баштанка, Баштанського району, Миколаївської області).

Повний текст судового рішення складено 30 жовтня 2023 року.

Суддя:

СудБаштанський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення24.10.2023
Оприлюднено30.10.2023
Номер документу114449567
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про речові права на чуже майно, з них: спори з приводу сервітутів

Судовий реєстр по справі —468/988/21-ц

Рішення від 24.10.2023

Цивільне

Баштанський районний суд Миколаївської області

Янчук С. В.

Рішення від 24.10.2023

Цивільне

Баштанський районний суд Миколаївської області

Янчук С. В.

Ухвала від 22.03.2023

Цивільне

Баштанський районний суд Миколаївської області

Янчук С. В.

Ухвала від 26.01.2022

Цивільне

Баштанський районний суд Миколаївської області

Янчук С. В.

Ухвала від 22.09.2021

Цивільне

Баштанський районний суд Миколаївської області

Янчук С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні