Рішення
від 23.10.2023 по справі 295/8279/23
БОГУНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЖИТОМИРА

Справа №295/8279/23

Категорія 35

2/295/2149/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.10.2023 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира у складі:

головуючого судді Єригіної І.М.,

секретаря судового засідання Барашивець Т.С.,

за участю:

голови правління ОСББ "ЖИТИЧИ" ОСОБА_1 ,

представника позивача адвоката Вірьовкіна О.І.,

відповідача: ОСОБА_2 ,

представника відповідача Власюка І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою ОСББ «ЖИТИЧИ» (адреса: м. Житомир, вул. Небесної Сотні, 13, 15) до ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Богунського районного суду м. Житомира з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖИТИЧИ" заборгованість по сплаті внесків та інших платежів з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.10.2021 року по 31.03.2023 року в сумі 4499,00 грн. та судових витрат.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 є власником житлового приміщення в житловому будинку по АДРЕСА_1 є співвласником будинку, який входить до складу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖИТИЧИ".

ОСББ "ЖИТИЧИ" прийняло будинок по АДРЕСА_2 , згідно рішення Житомирської міської ради № 827 від 07.09.2016 року і здійснює утримання та обслуговування будинків.

За період з 01.10.2021 р. по 31.03.2023 р. відповідач зобов`язана була сплатити позивачу внески на утримання будинку в розмірі 4959,00грн., відповідач виконала свій обов`язок частково сплативши 460.00 грн., а саме: за листопад 2022 в розмірі 10,00грн., грудень 2022 в розмірі 100,00грн., січень 2023 в розмірі 50,00 грн., за лютий 2023 в розмірі 100,00грн., за березень 2023 в розмірі 200,00 грн.

Відповідно за період з 01.10.2021 р. по 31.03.2023 р. борг відповідача на користь позивача складає 4499,00грн. (чотири тисячі чотириста дев`яносто дев`ять грн..00 коп.)

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав викладених у змісті позовної заяви та відповіді на відзив, просили їх задовольнити в повному обсязі. Пояснили, що сума заборгованості зі сплаті внесків та інших платежів з утримання будинку та прибудинкової території у відповідача виникла у зв`язку з частковою несплатою даних послуг, що спричинило наявність даної заборгованості. Крім того, сума заборгованості розраховувалась відповідно до тарифів, які були затвердженні на загальних зборах ОСББ "ЖИТИЧИ" та є чинними на день розгляду справи.

Представник відповідача та відповідач в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у відзиві та поясненнях на позовну заяву, просили відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що позивачем не доведено в судовому засіданні позовні вимоги, ставиться під сумнів, що позивач виконав роботи по обслуговуванню будинку та прибудинкової території.

Суд, заслухавши учасників, всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному і об`єктивному розгляді справи, зібрані у справі докази, керуючись законом, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

За змістом ст.ст. 319, 322 ЦК Українивизначено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно рішення Житомирської міської ради № 827 від 07.09.2016 року ОСББ "ЖИТИЧИ" прийняло будинок по АДРЕСА_3 .

Судом встановлено, що відповідачу ОСОБА_2 на праві власності належить квартира за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Статут об`єднання складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства. (ст. 7 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»)

Розміри обов`язкових щомісячних та розміри цільових внесків співвласників будинку на утримання будинку та прибудинкової території затверджуються рішеннями загальних зборів.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку визначеноЗаконом України «Про об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку».

Згідно положень вказаного закону об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитловихприміщеньбагатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно до положеньст. ст. 10, 15, 16, 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; використовувати приміщення за призначенням, дотримуватися правил користування приміщеннями; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; відшкодовувати збитки, заподіяні майну інших співвласників; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням; запобігати псуванню спільного майна, інформувати органи управління об`єднання про пошкодження та вихід з ладу технічного обладнання; дотримуватися чистоти у місцях загального користування та тиші згідно з вимогами, встановленими законодавством.

Об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема, виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою.

Для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право: робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання; вимагати відшкодування збитків, заподіяних спільному майну об`єднання з вини власника або інших осіб, які користуються його власністю; вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до ст. 12 ЗУ "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" від 14 травня 2015 року № 417-VIII витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

Судом встановлено, що загальними зборами учасників ОСББ "ЖИТИЧИ" були встановлені тарифи на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 5 грн. для житлових приміщень, та подвійний тариф для нежитлових приміщень в розмірі 8 грн. за м2 площі (протокол № 3 Загальних зборів учасників ОСББ "ЖИТИЧИ" від 27.09.2017 р.).

Вказаний протокол є чинним, доказів протилежного відповідач та її представник суду не надали.

Розмір заборгованості відповідача підтверджується розрахунком заборгованості від 20.06.2023 року та квитанцією від 20.06.2023 року про заборгованість зі сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.10.2021 р. по 31.03.2023 р. в розмірі 4499,00 грн.

Згідност. 162 Житлового Кодексу Українивстановлено, що плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.

Відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженогоПостановою КМУ від 20 травня 2009 року № 529, Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом Держитлокомунгоспу України 17.05.2005 року № 76 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за № 927/11207 та Закону України «Про житлово-комунальні послуги» утриманню підлягає - прибудинкова територія.

Відповідно дост. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогокодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно дост. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушеннямумов,визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Таким чином, з вищевикладених обставин вбачається, що відповідач належним чином не виконуєя обов`язок щодо сплати внески і платежів на утримання на утримання будинку та прибудинкової території, оскільки відповідач не погоджується з тарифами, що були встановленні відповідно до рішеньзагальних зборів учасників ОСББ "ЖИТИЧИ".

Згідно із ст.ст.15,16 ЦК Україникожна особа має право на захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, у тому числі й у судовому порядку. Способами захисту цивільних прав та інтересів, можуть зокрема бути: припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення та інші.

За приписами ч. 1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках

Відповідно до ст.ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення.

Згідно зіст. 76 ЦПК Українидоказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.

Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ст. 94 ЦПК України).

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1ст. 77 ЦПК України).

Відповідно до положень ч. 1, 3ст. 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд критичнооцінює наданістороною відповідачадокази тазапереченння щодорозміру нарахуваннявнесків на утримання будинку та прибудинкової території, оскільки вказані заперечення є фактичною незгодою відповідача із рішеннями прийнятими загальними зборами учасників ОСББ "ЖИТИЧИ", які є чинними на день розгляду справи та не оскаржені у відповідному порядку. Доказів протилежного сторона відповідача суду не надала.

Окрім цього, слід зазначити, що хоча сторона відповідача й заперечувала з приводу заборгованності та тарифу, затвердженого ще у 2017 році, нею частково було сплачені платежі на суму 460 грн., а саме: за листопад 2022 в розмірі 10,00 грн., грудень 2022 в розмірі 100,00 грн., січень 2023 в розмірі 50,00 грн., за лютий 2023 в розмірі 100,00 грн., за березень 2023 в розмірі 200,00 грн.

Враховуючи викладене, суд вважає доведеним той факт, що в період визначений позивачем - з 01.10.2021 року по 31.03.2023 року з боку відповідача неналежним чином не виконувались зобов`язання зі сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території, у зв`язку з чим заявлені позивачем позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості у розмірі 4499,00 грн. є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

В позовній заяві позивач заявляв вимогу про стягнення з відповідача понесених ним судових витрат на правничу допомогу, розмір якої, згідно орієнтованого (попереднього) розрахунку судових витрат, складає 2400,00 грн.

Таким чином, судом встановлено, що позивач в порядку і в спосіб, який передбачений ст.ст. 141, 279 ЦПК України заявив вимогу та надав докази на підтвердження витрат на правничу допомогу.

За положеннями ч. ч. 1, 2 ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Відповідно до ч. 3 ст. 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Вимоги сторони позивача про стягнення з відповідача судових витрат на оплату професійної правничої допомоги в сумі 2400,00 грн. підтверджено наступними доказами:

-копією Договору №19/06 про надання професійної правничої допомоги від 19.06.2023 року;

-копією Акту прийомки передачі наданих послуг до договору надання професійної правничої допомоги №19/06 від 19.06.2023 року № 01 від 19.06.2023 року;

-платіжною інструкцією № 804 від 21.06.2023 року.

Обсяг виконаних адвокатом робіт підтверджується матеріалами справи.

Частинами 4, 5 статті 137 ЦПК України визначено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідачі не направляли до суду клопотання про відмову в стягненні витрат на правову допомогу чи зменшення її розміру.

Враховуючи категорію і складність даної справи, зміст заявлених позивачем позовних вимог, обсяг робіт, виконаних адвокатом; з огляду на те, що позивач поніс судові витрати на оплату послуг з надання професійної правничої допомоги, що підтверджено належними доказами; суд вважає, що вимога позивача про стягнення витрат на правничу допомогу підлягає задоволенню., тому з відповідача слід стягнути на користь позивача 2400,00 грн. понесених ним витрат на оплату послуг з надання професійної правничої допомоги.

Суд вважає, що такий розмір витрат на правничу допомогу є реальним, обґрунтованим та співмірним з обсягом виконаних адвокатом робіт, що підтверджується матеріалами справи. На переконання суду понесені витрати не є завищеними або такими, що явно не співмірні із наданими адвокатом послугами.

Крім того, відповідно до положень ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 2684,00 грн. судового збору сплаченого відповідно до платіжної інструкції № 0.0.2931170054.1 від 03.04.2023 року у розмірі 268,40 грн. та платіжної інструкції №801 від 20.06.2023 року у розмірі 2415,60 грн.

Керуючись Законами України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", ст.ст. 322, 526, 610 ЦК України, ст.ст. 2-5, 10-13, 81, 141, 264, 265, 352, 354 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСББ "ЖИТИЧИ" заборгованість зі сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.10.2021 р. по 31.03.2023 р. у розмірі 4499 (Чотири тисячі чотириста дев`яносто дев`ять) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСББ "ЖИТИЧИ" судові витрати з оплати судового збору у розмірі 2684,00 грн., сплаченого відповідно до платіжної інструкції № 0.0.2931170054.1 від 03.04.2023 року у розмірі 268,40 грн. та платіжної інструкції №801 від 20.06.2023 року у розмірі 2415,60 грн., та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 2400,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників:

Позивач: ОСББ "ЖИТИЧИ", адреса: м. Житомир, вул. Небесної Сотні, 13, 15 Київська, 50, ЄДРПОУ 40607112.

Відповідач : ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Повний текст рішення складено 26.10.2023 року.

Суддя І.М. Єригіна

СудБогунський районний суд м. Житомира
Дата ухвалення рішення23.10.2023
Оприлюднено30.10.2023
Номер документу114454833
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —295/8279/23

Постанова від 06.12.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Павицька Т. М.

Ухвала від 23.11.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Павицька Т. М.

Ухвала від 23.11.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Павицька Т. М.

Ухвала від 21.11.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Павицька Т. М.

Рішення від 23.10.2023

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Єригіна І. М.

Рішення від 23.10.2023

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Єригіна І. М.

Ухвала від 15.08.2023

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Єригіна І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні