Ухвала
від 27.10.2023 по справі 160/24215/23
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

27 жовтня 2023 року Справа 160/24215/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в м. Дніпрі у письмовому провадженні клопотання Управління каналу Дніпро-Донбас про повернення позовної заяви керівника Лозівської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Управління каналу Дніпро-Донбас про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовною заявою керівника Лозівської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Управління каналу Дніпро-Донбас про визнання протиправною бездіяльності Управління каналу Дніпро-Донбас та зобов`язання відповідача привести у стан готовності захисну споруду цивільного захисту № 78633, що розташована за адресою: Харківська область, Лозівський район, с. Артільне, вул. Набережна, 43а, з метою використання її за призначенням, відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018.

У відзиві Управління каналу Дніпро-Донбас, який надійшов до суду 16.10.2023, міститься клопотання про повернення позовної заяви відповідно до п. 7 ч. 4 ст. 169 КАС України, у зв`язку з відсутністю підстав для звернення прокурора до суду в інтересах держави.

26.10.2023 надійшла відповідь на відзив, у якій керівник Лозівської окружної прокуратури Харківської області зазначив, що до повноважень Державної служби України з надзвичайних ситуацій належить захист публічного інтересу у сфері цивільного захисту населення. Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області не вживало заходів задля зобов`язання відповідача привести захисну споруду у стан готовності, шляхом звернення до суду з відповідним позовом. Утримання захисної споруди у стані готовності для використання відповідає інтересам суспільства та держави, має виключне значення для забезпечення захисту населення в умовах воєнного стану. Внаслідок оскаржуваної бездіяльності у сфері цивільного захисту населення порушено інтереси держави і територіальної громади, що стало підставою для звернення прокурора з даним позовом до адміністративного суду.

Вирішуючи клопотання відповідача про повернення позовної заяви, суд зазначає, що положення п. 7 ч. 4 ст. 169 КАС України застосовуються, якщо прокурором не дотримані вимоги ч. 4 ст. 53 КАС України, відповідно до якої прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Зміст позовної заяви дає можливість дійти висновку, що прокурором у повній мірі дотримано вимоги ст. 53 КАС України, а тому суд при вирішенні питання про відкриття провадження у даній справі дійшов висновку про відсутність підстав для повернення позовної заяви, зокрема, визначених п. 7 ч. 4 ст. 169 КАС України.

Кодексом адміністративного судочинства України передбачена можливість повернення позовної заяви лише до відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.

Згідно з частиною третьою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; 2) у разі відсутності такого органу.

Згідно з частиною четвертою статті 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

Системне тлумачення вказаних приписів дозволяє дійти висновку, що стаття 53 КАС України вимагає вказувати в адміністративному позові, скарзі чи іншому процесуальному документі докази на підтвердження підстав заявлених позовних вимог із зазначенням, у чому саме полягає порушення інтересів держави, та обставини, що зумовили необхідність їх захисту прокурором. Разом з тим, неподання прокурором доказів відсутності органів влади, які мають повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах, не є підставою для залишення позову без розгляду.

Такий висновок щодо застосування відповідних норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 19.10.2023 у справі № 260/1814/21.

Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Беручи до уваги вищенаведене, відсутні підстави для задоволення клопотання відповідача про повернення позовної заяви.

Керуючись ст.ст. 53, 169, 240, 248, 256 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання Управління каналу Дніпро-Донбас про повернення позовної заяви керівника Лозівської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Управління каналу Дніпро-Донбас про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути включені до скарги на судове рішення, ухвалене за результатами розгляду даної справи.

Суддя В.В. Рянська

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення27.10.2023
Оприлюднено30.10.2023
Номер документу114486056
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо цивільного захисту