ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2023 року ЛуцькСправа № 140/18938/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Публічного акціонерного товариства «Ковельський м`ясокомбінат» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області) звернулося з позовом до Публічного акціонерного товариства «Ковельський м`ясокомбінат» (далі ПАТ «Ковельський м`ясокомбінат») про надання дозволу на погашення податкового боргу у сумі 781424,47 грн за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі (а.с.31-32).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується податковий борг у сумі 781424,47 грн, що вже встановлено рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23 травня 2022 року у справі №141710/22 (набрало законної сили 23 червня 2022 року). На виконання рішення суду про стягнення податкового боргу до банківських установ пред`явлені інкасові доручення (розпорядження), однак такі повернуті без виконання через відсутність коштів на рахунках відповідача.
Поряд з тим в податковій заставі перебуває майно ПАТ «Ковельський м`ясокомбінат» згідно з актом опису майна від 28 вересня 2020 року №60. Частина цього майна уже реалізована для погашення податкового боргу, стягнутого за іншим судовим рішенням. Проте один з об`єктів заставного майна (пункт миття та дезінфекції машин загальною площею 292,4 кв.м) станом на 17 липня 2023 року продовжує перебувати у податковій заставі. Його реалізація дозволила б погасити податковий борг, оскільки у відповідача відсутні кошти, у тому числі на банківських рахунках, за рахунок яких можна було б податковий борг стягнути.
Позивач, покликаючись на положення пунктів 95.2, 95.4 статті 95 Податкового кодексу України (далі ПК України), просив надати йому дозвіл на погашення суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 14 серпня 2023 року відповідач отримав 25 серпня 2023 року (а.с.40).
Відповідач відзив на позов не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Також від учасників справи клопотання про розгляд справи у судовому засіданні не надходили.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ПАТ «Ковельський м`ясокомбінат» зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.3-6).
01 грудня 2014 року №600-25 податковий орган надіслав ПАТ «Ковельський м`ясокомбінат» податкову вимогу про сплату податкового боргу, яку товариство отримало 09 грудня 2014 року (а.с.14).
З часу надіслання податкової вимоги податковий борг накопичився.
Відповідно до довідки про наявність боргу за платежами до бюджету (а.с.7) сума податкового боргу ПАТ «Ковельський м`ясокомбінат» станом на 26 червня 2023 року становить 1364304,88 грн. При цьому рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23 травня 2022 року у справі №140/1710/22, яке набрало законної сили 23 червня 2022 року, було стягнуто в дохід бюджету з рахунків ПАТ «Ковельський м`ясокомбінат» у банках, що обслуговують такого платника податків, кошти для погашення податкового боргу у сумі 781424,47 грн (а.с.15-18).
Для виконання рішення суду ГУ ДПС у Волинській області направлені платіжні інструкції від 20 березня 2023 року №1, від 20 березня 2023 року №2 до Акціонерного товариства Kомерційний банк «Приватбанк», від 20 березня 2023 року №1 до Акціонерного товариства «Сенсбанк» (у яких відповідач має відкриті рахунки) для стягнення коштів на погашення податкового боргу, зокрема, згідно з рішенням суду у справі №140/1710/22 (а.с.19-21). За повідомленням банківських установ, платіжні інструкції повернуті без виконання через відсутність коштів на рахунку платника та у зв`язку з накладенням арешту за іншим виконавчим документом.
З матеріалів справи також слідує, що 01 липня 2020 року начальник Ковельського управління ГУ ДПС у Волинській області прийняв рішення №16531/10/03-20-52-10 про опис майна у податкову заставу, що перебуває у власності ПAT «Ковельський м`ясокомбінат» (а.с.22).
Відповідно до вказаного рішення податковий керуючий провів опис майна відповідача, згідно з яким у податкову заставу було передано блок підсобних цехів загальною площею 1647,0 кв.м та пункт миття та дезінфекції машин площею 292,4 кв.м у місті Ковелі по вулиці Володимирській, 156, загальною балансовою вартістю 297753,34 грн, про що складено акт опису майна від 28 вересня 2020 року №60 (а.с.23).
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень зареєстровано обтяження у виді податкової застави на пункт миття та дезінфекції машин (місто Ковель, вулиця Володимирська, 156), належний ПAT «Ковельський м`ясокомбінат» (реєстраційний номер об`єкта 1821441407104; номер запису про обтяження 38443867), що підтверджується витягом №226276155 від 30 вересня 2020 року (а.с.24).
Податковим керуючим 14 липня 2023 року проведено перевірку стану збереження майна платника податків ПAT «Ковельський м`ясокомбінат», яке перебуває у податковій заставі. Актом від 14 липня 2023 року №35 (а.с.33) встановлено, що згідно з договором купівлі-продажу від 15 березня 2023 року №20/23-П/Д було реалізовано блок підсобних цехів загальною площею 1647,0 кв.м. Відчуження майна здійснено шляхом продажу на аукціоні в рахунок погашення податкового боргу. Поряд з тим пункт миття та дезінфекції машин, який перебуває у податковій заставі, боржником збережено.
Листом від 24 липня 2023 року ПAT «Ковельський м`ясокомбінат» (а.с.35) повідомило ГУ ДПС у Волинській області, що не здійснює господарську діяльність з 2003 року. За період діяльності товариство з метою погашення податкового боргу здійснило реалізацію об`єктів нерухомого майна на суму майже 1,7442 млн.грн. Окреме майно через неврегульоване питання користування земельними ділянками не можливо передати в податкову заставу, оскільки воно є неліквідним та не може бути джерелом погашення податкового боргу. Одночасно товариство просило прискорити направлення документів на електронні торги по об`єкту «Пункт мийки та дезінфекції машин», щоб вирученими коштами погасити частину боргу.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За змістом підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пунктів 87.1, 87.2 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Як установлено пунктом 88.1 статті 88 ПК України, яка регулює питання змісту податкової застави, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Отже, податковий борг може бути погашений як за рахунок грошових коштів, так і за рахунок майна платника податків.
Згідно зі статтею 89 вказаного Кодексу право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні), у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.
Згідно з підпунктом 89.3 статті 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Пунктом 89.5 статті 89 зазначеного Кодексу передбачено, що у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.
Відповідно до пунктів 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Як передбачено пунктами 95.7, 95.10 статті 95 ПК України, продаж майна платника податків здійснюється на публічних торгах та/або через торгівельні організації. З метою реалізації майна, яке перебуває у податковій заставі, проводиться експертна оцінка вартості такого майна для визначення початкової ціни його продажу. Така оцінка проводиться у порядку, визначеному Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
Відповідно до пункту 93.4 статті 93 ПК України у разі продажу майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до статті 95 цього Кодексу таке майно звільняється з податкової застави (із внесенням змін до відповідних державних реєстрів) з дня отримання контролюючим органом підтвердження про надходження коштів до бюджету від такого продажу.
Зміст наведених законодавчих положень дає підстави для висновку, що ПК України визначено черговість вжиття контролюючим органом заходів щодо погашення податкового боргу спочатку стягнення коштів з платника податків, а у разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі. Податковий борг платника податків може бути погашений за рахунок будь-якого майна такого платника, переданого у податкову заставу, при цьому рішення про погашення усієї суми податкового боргу шляхом продажу майна, яке перебуває у податковій заставі приймається на підставі рішення суду.
Звертаючись до суду з позовом про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, контролюючий орган має надати суду докази вчинення дій щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, які його обслуговують.
Обов`язковими умовами (обставинами), наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у контролюючого органу права на звернення до суду із таким позовом є: наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов`язкових платежів); сума заборгованості платника податків на момент звернення контролюючого органу до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку; відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків; наявність майна платника податків - боржника у податковій заставі.
Зі змісту статті 95 ПК України слідує, що достатньою умовою для звернення контролюючого органу до суду, за якої можливе надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, - є відсутність на розрахункових рахунках такого платника грошових коштів.
Матеріалами справи підтверджено, що ГУ ДПС України відповідно до приписів статті 95 ПК України вживало заходів щодо погашення податкового боргу у сумі 781424,47 грн шляхом звернення до суду із вимогою про стягнення коштів з рахунків ПАТ «Ковельський м`ясокомбінат» у банках, що його обслуговують (рішення суду від 23 травня 2020 року у справі №140/1710/22).
Податковий борг у сумі 781424,47 грн за узгодженими податковими зобов`язаннями залишається непогашеним, про що суду надано довідку про наявність боргу за платежами до бюджету (а.с.7). Відповідач не надав доказів та не спростував цієї обставини.
Долученими до матеріалів справи копіями платіжних інструкцій підтверджено, що кошти на рахунках ПАТ «Ковельський м`ясокомбінат» у банківських установах для погашення податкового боргу відсутні.
З огляду на такі обставини, у зв`язку із відсутністю коштів на рахунках відповідача, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог щодо надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 781424,47 грн за рахунок майна відповідача, яке залишається перебувати у податковій заставі згідно з актом опису майна від 28 вересня 2020 року №60.
Керуючись статтями 9, 72-77, 243, 245, 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 44106679) до Публічного акціонерного товариства «Ковельський м`ясокомбінат» (45008, Волинська область, місто Ковель, вулиця Володимирська, 156, ідентифікаційний код юридичної особи 00443163) про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, задовольнити.
Надати Головному управлінню ДПС у Волинській області дозвіл на погашення податкового боргу в сумі 781424,47 грн (сімсот вісімдесят одна тисяча чотириста двадцять чотири грн 47 коп.) за рахунок майна Публічного акціонерного товариства «Ковельський м`ясокомбінат», що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В. Каленюк
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.10.2023 |
Оприлюднено | 02.11.2023 |
Номер документу | 114552688 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо погашення податкового боргу, з них стягнення податкового боргу |
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Каленюк Жанна Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні