Рішення
від 18.10.2023 по справі 202/8181/23
ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 202/8181/23

Провадження № 2/202/1956/2023

РІШЕННЯ

Іменем України

18 жовтня 2023 року м. Дніпро

Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючого судді Ісаєвої Д.А.,

за участі секретаря судового засідання Разнатовської А.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиту (необліковану) електричну енергію,

В С Т А Н О В И В :

Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» вособі представниказвернулось доІндустріального районногосуду м.Дніпропетровська із позовною заявою до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиту (необліковану) електричну енергію.

Ухвалою судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 18.05.2023 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач у позовній заяві посилався на те, що на АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» покладено функцію Оператора системи розподілу (далі-ОСР). Відповідач ОСОБА_1 є споживачем послуг з передачі (розподілу) електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 , за вказаною адресою відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 . Під час проведення обстеження електроустановки споживача щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії за місцем проживання відповідача, за адресою: АДРЕСА_1 , що проводилось 28.05.2020 року, представниками ОСР було виявлено порушення: самовільне підключення електроустановок до електричної мережі, що не є власністю ОСР з порушенням схеми обліку. Виявлене порушення зафіксовано в Акті про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ) № 0002415 від 28.05.2020 року, який підписано представниками ОСР та споживачем ОСОБА_2 . Споживача було запрошено на засідання комісії ОСР, яке відбулося 20.07.2020 року, на якому складений акт № 0002415 про порушення ПРРЕЕ був розглянутий комісією ОСР. Відповідно до розділу 8.4 ПРРЕЕ, за фактом виявленого порушення, що визначається пп.7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, на підставі зазначеного Акту про порушення ПРРЕЕ відповідачу було визначено обсяг та вартість спожитої, але не облікованої електричної енергії, внаслідок порушення, на загальну суму 32306,20 грн. Рахунок на вказану суму та протокол комісії ОСР з розгляду актів порушення ПРРЕЕ отримано відповідачем особисто. На теперішній час сума вартості електричної енергії, не облікованої в наслідок порушення споживачем правил роздрібного ринку електроенергії відповідачем не сплачена, сума заборгованості станом на 01.04.2023 року становить 32306,20 грн., у зв`язку з чим АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» вимушені звернутись до суду для захисту своїх порушених прав та економічних інтересів.

Представник позивача у судове засідання не з`явилася, натомість через канцелярію суду подала заяву, відповідно до якої просила розглядати справу без участі представника позивача. Позовні вимоги підтримала та не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.

Відповідачі в судове засідання не з`явилися, про розгляд справи були повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили, відзиву, заяв, заперечень до суду не надали, у зв`язку з чим, враховуючи, що представник позивача не заперечувала проти ухвалення заочного рішення, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідачів та ухвалити заочне рішення, відповідно до вимог ст.280-282ЦПКУкраїни на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК Україниу зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що Відповідач ОСОБА_1 є споживачем послуг з передачі (розподілу) електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 , за вказаною адресою відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 . Під час проведення обстеження електроустановки споживача щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії за місцем проживання відповідача, за адресою: АДРЕСА_1 , що проводилось 28.05.2020 року, представниками ОСР було виявлено порушення: самовільне підключення електроустановок до електричної мережі, що не є власністю ОСР з порушенням схеми обліку. Виявлене порушення зафіксовано в Акті про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ) № 0002415 від 28.05.2020 року, який підписано представниками ОСР та споживачем ОСОБА_2 . Споживача було запрошено на засідання комісії ОСР, яке відбулося 20.07.2020 року, на якому складений акт № 0002415 про порушення ПРРЕЕ був розглянутий комісією ОСР. Відповідно до розділу 8.4 ПРРЕЕ, за фактом виявленого порушення, що визначається пп.7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, на підставі зазначеного Акту про порушення ПРРЕЕ відповідачу було визначено обсяг та вартість спожитої, але не облікованої електричної енергії, внаслідок порушення, на загальну суму 32306,20 грн. Рахунок на вказану суму та протокол комісії ОСР з розгляду актів порушення ПРРЕЕ отримано відповідачем особисто. На теперішній час сума вартості електричної енергії, не облікованої в наслідок порушення споживачем правил роздрібного ринку електроенергії відповідачем не сплачена, сума заборгованості станом на 01.04.2023 року становить 32306,20 грн.

Відносини між позивачем та відповідачем регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312.

Згідно з п. 5.1.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі-Правила), оператор системи має право на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача, основного споживача, електропостачальника, власника мереж, оператора малої системи розподілу, суміжного оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку.

Згідно зп.5.5.5.Правил,споживач електричноїенергії зобов`язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Відповідно до п. 8.2.5. Правил, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною вдодатку 9до цих Правил.

Згідно зп.8.2.6.Правил,на підставіакта пропорушення уповноваженимипредставниками операторасистеми підчас засіданькомісії зрозгляду актівпро порушеннявизначаються обсягнеоблікованої електричноїенергіїтасума завданихспоживачемзбитків. Комісіяз розглядуактівпропорушення створюєтьсяоператоромсистемиі маєскладатисяне меншеніжз 3уповноваженихпредставниківоператора системи. Споживачмаєправобути присутнімна засіданнікомісіїзрозгляду актівпропорушення. Споживачмає бутиповідомлений операторомсистемипромісце,часідату засіданнякомісіїнепізніше ніжза7календарнихднівдо призначеноїдатизасідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пунктиглави 8.4цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Відповідно до п. 2 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Відповідно до ст. ч. 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити кошти тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання свого обов`язку.

Згідно з ст. 526ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону, споживач зобов`язаний сплатити послуги з постачання електроенергії, якими він фактично користувався.

Відповідачі не відшкодували вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією, за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з чим утворилась заборгованість у розмірі 32306,20 грн.

Будь-яких доказів, які б спростовували проведений позивачем розрахунок завданих збитків відповідачем по справі суду не надано.

Таким чином, відповідачі не виконали умови договору, чим порушив право позивача на кошти за надані послуги з постачання електроенергії.

Підстав для звільнення відповідачів від сплати зазначеної суми або зменшення її розміру судом не встановлено.

Враховуючи вищевказане, беручи до уваги те, що позивач вірно здійснив розрахунок вартості не облікованої електричної енергії, а також враховуючи, що збитки відповідно до акту про порушення на день розгляду справи не відшкодовані відповідачем, суд доходить висновку про достатність підстав для задоволення позову.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності до ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується приписами ст. 141 ЦПК України, відповідно до якої судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 2684,00 грн., та у зв`язку із задоволенням позовних вимог, з відповідачів підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2684,00 грн. на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.509, 526,1166 ЦК України,Законом України «Про ринок електричної енергії», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, ст.ст. 4, 13, 81, 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі», задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (49107, м. Дніпро, вул. Запорізьке шосе, буд. 22, код ЄДРПОУ 00131268, IBAN НОМЕР_4 в АТ «ПУМБ», код банку 334851) на відшкодування вартості не облікованої електричної енергії за актом про порушення в сумі 32306,20 коп.

Стягнути з солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» судовий збір у розмірі по 2684 грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Д.А. Ісаєва

СудІндустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення18.10.2023
Оприлюднено02.11.2023
Номер документу114573410
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —202/8181/23

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 29.11.2024

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 10.09.2024

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Рішення від 18.10.2023

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Ісаєва Д. А.

Ухвала від 18.05.2023

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Ісаєва Д. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні