Рішення
від 24.10.2023 по справі 736/1502/23
КОРЮКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 736/1502/23

Номер провадження 2/736/245/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 жовтня 2023 року м. Корюківка

Корюківський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого судді Кутового Ю.С..,

при секретарі Хроленко Ю.В.,

за участю представникапозивача Шемедюк В.Г.,

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Корюківка у приміщенні суду цивільну справу за позовною заявою Релігійної організації «Релігійна громада парафія Вознесіння Господнього Чернігівської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) міста Корюківка Чернігівської області» до ОСОБА_2 про усунення перешкод в користуванні будівлею церкви, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про усунення перешкод в користуванні будівлею церкви. Просить усунути перешкоди в користуванні будівлею церкви, що належить Релігійній організації "Релігійна громада парафія Вознесіння Господнього Чернігівської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) міста Корюківка Корюківського району Чернігівської області" (ЄДРПОУ 26211504) та знаходиться за адресою: Чернігівська обл., Корюківський р-н, місто Корюківка, вулиця Вознесенська, 1А з боку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) шляхом зобов`язання ОСОБА_1 звільнити приміщення церкви у зв`язку з відсутністю правових підстав для перебування в приміщенні храму, як колишнього керівника.

Ухвалою суду від 21 липня 2023 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у загальному позовному провадженні.

Відповідно до поданого відповідачем позову, останній позов не визнав, посилаючись на те, що даний позов не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства, оскільки не має ознак порушення права володіння, користування, розпорядження майном в розумінні положень ст. 316 ЦК України. Зазначив, що спірні відносини, щодо користування будівлею Свято-Вознесенської церкви виникли у спорі релігійної організації з її членами, а також у спорі між релігійними організаціями щодо порядку державної змін до відомостей про юридичну особу та державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні заперечував проти задоволення вимог позивача, просив відмовити у задоволенні позову та закрити провадження у справі.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши письмові докази у справі, дійшов висновку про таке.

По справі встановлено, що 28 серпня 2022 року були проведені загальні збори релігійної громади парафія Вознесіння Господнього Чернігівської єпархії Української православної церкви міста Корюківка Корюківського району Чернігівської області згідно яких відбулась зміна конфесійного підпорядкування релігійної громади шляхом входу до складу релігійного об`єднання Української Православної Церкви (Православна Церкви України).

Відповідно до Протоколу № 1 загальних зборів релігійної громади Свято-Вознесенської парафії м. Корюківка Чернігівської єпархії (назва згідно ЄДР - релігійна громада Української Православної церкви Свято - Вознесенської парафії м. Корюківка Чернігівської області ідентифікаційний код юридичної особи 26211504) від 28 серпня 2022 року були прийняті рішення викласти Статут у новій редакції з новою назвою релігійної громади - релігійна організація «Релігійна громада парафія Вознесінні Господнього Чернігівської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) міста Корюківка Корюківського району Чернігівської області.

Порядком денним було передбачено питання звернення до правлячого Архієрея Чернігівської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) про призначення настоятеля (керівника) релігійної громади, яке було делеговано голові загальних зборів.

У зв`язку з вищевказаним, Указом від 06 березня 2023 року № 07/23 ОСОБА_3 і Ніжинським Антонієм призначено новим настоятелем Релігійної організації "Парафія Вознесіння Господнього УПЦ (ПЦУ) міста Корюківка" (ЄДРПОУ 26211504) - протоієрея ОСОБА_4 .

09.03.2023 року в Єдиному Державному реєстрі юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань була здійснена реєстраційна дія № 1000481070007000465 якою було змінено найменування, керівника релігійної організації "Парафія Вознесіння Господнього УПЦ (ПЦУ) міста Корюківка" (ЄДРПОУ 26211504), редакцію статуту, інформацію для здійснення зв`язку, змінено відомості про фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо.

В результаті проведення реєстраційних дій, ОСОБА_4 , як новому керівнику релігійної організації було видано Виписку з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Будівля церкви, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 належить на праві власності відповідно до Дубліката Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 03 квітня 2023 р., виданого Корюківською міською радою релігійній організації "Парафія Вознесіння Господнього УПЦ (ПЦУ) міста Корюківка" (ЄДРПОУ 26211504) та підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 332890381 від 19.05.2023 року.

06.04.2023 року керівник РО "Парафія Вознесіння Господнього УПЦ (ПЦУ) міста Корюківка" (ЄДРПОУ 26211504) Шемендюк Володимир Григорович разом з представником цієї ж релігійної громади звернулися до ОСОБА_1 з проханням не чинити перешкод у користуванні будівлею церкви, у зв`язку з тим, що він не є керівником релігійної громади, якій належить дана будівля. В свою чергу ОСОБА_1 відмовився віддавати ключі від будівлі та залишати її, чим продовжив здійснювати перешкоди у користуванні будівлею церкви. Дану обставину у судовому засіданні підтвердив сам відповідач.

За змістом частини першої статті 16Цивільного кодексуУкраїни (далі-ЦК України) кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність (частина перша статті 35 Конституції України).

Згідно зі статтею 7Закону України«Про свободусовісті тарелігійні організації» релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами. Релігійними організаціями в Україні є релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об`єднання, що складаються з вищезазначених релігійних організацій. Релігійні об`єднання представляються своїми центрами (управліннями).

Релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того самого культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об`єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб. Членство в релігійній громаді ґрунтується на принципах вільного волевиявлення, а також на вимогах статуту (положення) релігійної громади. Релігійна громада на власний розсуд приймає нових та виключає існуючих членів громади у порядку, встановленому її статутом (положенням). Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних та організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості шляхом внесення відповідних змін до статуту (положення) релігійної громади. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється загальними зборами релігійної громади. Такі загальні збори релігійної громади можуть скликатися її членами. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до статуту (положення) релігійної громади. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту засвідчується підписами членів відповідної релігійної громади, які підтримали таке рішення. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту підлягає реєстрації в порядку, встановленому статтею 14 Закону. Зміна підлеглості релігійної громади не впливає на зміст права власності та інших речових прав такої релігійної громади, крім випадку, встановленого статтею 18 Закону. Частина громади, не згідна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворити нову релігійну громаду і укласти договір про порядок користування культовою будівлею і майном з їхнім власником (користувачем). Повідомлення державних органів про утворення релігійної громади не є обов`язковим (стаття 8 Закону).

Релігійні організації володіють, користуються і розпоряджаються майном, яке належить їм на праві власності. У власності релігійних організацій можуть бути будівлі, предмети культу, об`єкти виробничого, соціального і добродійного призначення, транспорт, кошти та інше майно, необхідне для забезпечення їх діяльності. Право власності релігійних організацій охороняється законом (стаття 18 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»).

У даній справі, спір виник між сторонами з приводу права користування будівлею церкви, яке належить на праві власності Релігійній організації «Парафія Вознесіння Господнього УПЦ (ПЦУ) міста Корюківка», однак відповідач чинять перешкоди і відмовляється добровільно звільнити приміщення церкви.

Статтею 41Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно з частиною першою статті 316ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна (стаття 317 ЦК України).

Відповідно до частин першої, другої статті 319ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (частина перша статті 321 ЦК України).

Одночасно, згідно з положеннями статті 391ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Зазначена норма матеріального права визначає право власника, вимагати будь-яких усунень свого порушеного права від будь-яких осіб будь-яким шляхом, який власник вважає прийнятним. Визначальним для захисту права на підставі цієї норми права є наявність у позивача права власності та встановлення судом наявності перешкод у користуванні власником своєю власністю. При цьому не має значення ким саме спричинено порушене право та з яких підстав.

Аналіз наведених вище норм цивільного законодавства України дає підстави для висновку про те, що особа, яка зареєструвала право власності на об`єкт нерухомості, набуває щодо нього всі правоможності власника. Факт володіння нерухомим майном може підтверджуватися, зокрема, державною реєстрацією права власності на це майно у встановленому законом порядку (принцип реєстраційного підтвердження володіння) і у разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном, власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, у тому числі шляхом звернення до суду за захистом свого майнового права, зокрема, із позовом про усунення перешкод у користуванні власністю.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене та норми чинного законодавства, розглянувши справу в межах заявлених вимог та наданих сторонами доказів, які оцінені судом в їх сукупності, суд, за своїм внутрішнім переконанням, дійшов до висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог щодо усунення перешкод у користуванні нерухомим майном, з урахуванням чого вважає позов підлягає задоволенню.

У зв`язку із задоволенням позову, судові витрати підлягають стягненню з відповідача, на підставіст. 141 ЦПК.

Керуючись ст.ст. 16, 316, 319, 391 ЦК України, ст.ст.3-13, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Позов Релігійної організації «Релігійна громада парафія Вознесіння Господнього Чернігівської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) міста Корюківка Чернігівської області» до ОСОБА_2 про усунення перешкод в користуванні будівлею церкви задовольнити.

Усунути перешкоди в користуванні будівлею церкви, що належить Релігійній організації "Релігійна громада парафія Вознесіння Господнього Чернігівської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) міста Корюківка Корюківського району Чернігівської області" (ЄДРПОУ 26211504) та знаходиться за адресою: Чернігівська обл., Корюківський р-н, місто Корюківка, вулиця Вознесенська, 1А з боку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) шляхом зобов`язання ОСОБА_1 звільнити приміщення церкви у зв`язку з відсутністю правових підстав для перебування в приміщенні храму, як колишнього керівника.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Релігійної організації «Релігійна громада парафія Вознесіння Господнього Чернігівської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) міста Корюківка Чернігівської області» - 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 80 коп. судових витрат.

Учасник справи якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Корюківський районний суд Чернігівської області.

Суддя Ю.С.Кутовий

Повне рішення виготовлене та підписане 31.10.2023 р.

СудКорюківський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення24.10.2023
Оприлюднено02.11.2023
Номер документу114576383
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: усунення перешкод у користуванні майном

Судовий реєстр по справі —736/1502/23

Постанова від 16.02.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шитченко Н. В.

Постанова від 16.02.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шитченко Н. В.

Ухвала від 08.01.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шитченко Н. В.

Ухвала від 19.12.2023

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шитченко Н. В.

Ухвала від 11.12.2023

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шитченко Н. В.

Рішення від 24.10.2023

Цивільне

Корюківський районний суд Чернігівської області

Кутовий Ю. С.

Рішення від 24.10.2023

Цивільне

Корюківський районний суд Чернігівської області

Кутовий Ю. С.

Ухвала від 27.09.2023

Цивільне

Корюківський районний суд Чернігівської області

Кутовий Ю. С.

Ухвала від 27.09.2023

Цивільне

Корюківський районний суд Чернігівської області

Кутовий Ю. С.

Ухвала від 14.07.2023

Цивільне

Корюківський районний суд Чернігівської області

Кутовий Ю. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні