Рішення
від 27.10.2023 по справі 643/8032/23
ЗМІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

643/8032/23

2-о/621/97/23

РІШЕННЯ

іменем України

27 жовтня 2023 року м. Зміїв

Зміївський районний суд Харківської області у складі:

головуючого - судді Овдієнка В. В.

присяжних: Гребенюка О. Є., Даншина О. О.,

секретар судового засідання - Пєтряєва А. Є.,

заявник - ОСОБА_1 ,

представник заявника - адвокат Харченко К. С.,

заінтересована особа - Зміївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління юстиції,

представники заінтересованої особи - Рибак Г. О., Гарагата О. О.,

заінтересована особа - Московський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки м. Харкова,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про оголошення фізичної особи померлою, заінтересовані особи: Зміївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління юстиції, Московський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки м. Харкова,

в с т а н о в и в:

14.08.2023 адвокат Харченко К. С., в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до Московського районного суду м. Харкова із заявою, в якій просив оголосити громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, місце проживання: АДРЕСА_1 , - померлим внаслідок обстрілу в районі н. п. Бахмут Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На обґрунтування заяви зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Їїсин був призваний 25.09.2022 на військову службу та зарахований до списків військової частини НОМЕР_1 .

На адресу батька ОСОБА_2 прийшло Повідомлення про зниклого безвісті від 08.11.2022 №12/4047, в якому було сповіщено про те, що солдат ОСОБА_2 під час ведення бойових дій зник безвісти 22.10.2022 поблизу населеного пункту Бахмут Донецької області.

Відповідно до листа командира військової частини НОМЕР_1 № 195 від 30.01.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_4 було надіслано матеріали службового розслідування обставин зникнення безвісти ОСОБА_2 .

Як зазначено у п. 1 Доповіді №1878від 24.10.2022по фактузникнення безвістивійськовослужбовця військовоїслужби запризовом помобілізації солдата ОСОБА_2 , в результаті бойового зіткнення в районі населеного пункту Бахмут Донецької області зі ЗС РФ 23.10.2022, близько 14:30, під час бойових дій в районі населеного пункту Бахмут Донецької області зник безвісти солдат ОСОБА_2 .

Згідно Витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 1029 від 23.10.2022 наказано провести службове розслідування та призначено склад комісії для його проведення.

У Акті службового розслідування від 01.11.2022 зазначено, що в ході проведення службового розслідування встановлено, що зникнення безвісти 23.10.2022 стрільця-санітара 3 штурмового відділення 3 штурмового взводу 1 штурмової роти, солдата ОСОБА_2 , трапилось під час виконання ним обов`язків військової служби, пов`язаних з захистом територіальної цілісності та незалежності України під час відсічі агресії російських окупаційних військ.

Відповідно до Витягу з журналу бойових дій військової частини НОМЕР_1 від 23.10.2022 № 67м, № 344 "під час обстрілу противником позицій батальйону в районі населеного пункту Бахмут Донецької області... Втрати своїх військ: (безвісти відсутній)... стрілець-санітар 3 штурмового відділення 3 штурмового взводу 1 штурмової роти, солдат ОСОБА_2 ..."

Відповідно до п. 2 Витягу ізнаказу командиравійськової частини№ НОМЕР_2 від 02.11.2022, стрілець-санітар 3 штурмового відділення 3 штурмового взводу 1 штурмової роти ОСОБА_2 вважається таким, що зник безвісти з 23.10.2022.

В подальшому, ОСОБА_3 (бабуся ОСОБА_2 ) звернулася до громадської організації "Український центр захисту прав людини" з проханням щодо розшуку ОСОБА_2 . У листі від голови правління "Українського центру захисту прав людини" Л.Денісової № 283/01/2023 від 20.01.2023 повідомлено, що Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими поінформував, що військовослужбовця ОСОБА_2 включено до реєстру НІБ, однак його перебування в полоні держави-агресора не підтверджено російською стороною та Міжнародним Комітетом Червоного Хреста.

З огляду на викладене, вважав, що існують підстави для визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлим з 23.10.2022, враховуючи обставини його зникнення, які супроводжувались обстрілом противником позицій батальйону, на яких перебував ОСОБА_2 , в районі населеного пункту Бахмут Донецької області. Наведене підтверджується матеріалами службового розслідування. Окрім того, відповідно до інформації від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими перебування ОСОБА_2 у полоні не підтверджено.

Таким чином, можна вважати, що загибель сина заявниці мала місце під час активних бойових дій в районі м. Бахмут Донецької області, ця територія є тимчасово окупованою територією України, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Дана обставина позбавляє можливості отримати документи, передбачені ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", ст. 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52 в редакції наказу Міністерства юстиції України 18 грудня 2010 року № 3307/5 (лікарське свідоцтво про смерть; фельдшерська довідка про смерть) та зареєструвати факт смерті особи у встановленому законом порядку. Судово-медична експертиза смерті сина заявниці з цих же причин не проводилась. Станом на момент подання цієї заяви тіло сина заявниці не знайдене.

У зв`язку із відсутністю документів, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, які є підставою для державної реєстрації смерті - немає можливості зареєструвати смерть сина заявниці.

Визнання сина заявниці померлим необхідно їй для для отримання свідоцтва про смерть, отримання державної допомоги членам сім`ї загиблих захисників України та оформлення спадщини, яка залишилась після його смерті (а. с. 1-5).

Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 16.08.2023 передано цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про оголошення фізичної особи померлою, заінтересовані особи Зміївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління юстиції, Московський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки м. Харкова, на розгляд Зміївському районному суду Харківської області.

29.09.2023 справа надійшла до Зміївського районного суду Харківської області.

Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 02.10.2023 прийнято заявудо розгляду, відкритепровадження усправі та призначений судовий розгляд справи у порядку окремого провадження на 05.10.2023.

04.10.2023, 11.10.2023, 26.10.2023 представники заінтересованої особи - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 подали заяви, в яких просили розглянути справу за відсутності представника Зміївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (а. с. 40, 44, 57).

05.10.2023 судовий розгляд відкладено у зв`язку з перебуванням судді на лікарняному.

16.10.2023 судовий розгляд відкладено у зв`язку з неявкою учасників процесу.

27.10.2023 під час розгляду заяви представник заявника - адвокат Харченко К. С. підтримав заяву про оголошення померлим ОСОБА_2 з підстав, викладених у заяві.

Вислухавши представника заявника ОСОБА_6 , дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:

Частинами 1, 3 ст. 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Відповідно до ст. ст. 76-81 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Заявник ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_3 , свідоцтвом про розірвання шлюбу серія НОМЕР_4 , свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_5 (а. с. 9-10).

За відомостями, що містяться у паспортах громадянина України серія НОМЕР_6 та серія НОМЕР_7 місцем реєстрації заявника ОСОБА_1 та її сина ОСОБА_2 є: АДРЕСА_2 (а. с. 7, 8).

З повідомлення про зниклого безвісті Московського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Харкова № 12/4047 від 08.11.2022 вбачається, що солдат ОСОБА_2 , 1988 року народження, під час ведення бойових дій зник безвісти 22.10.2022 поблизу населеного пункту Бахмут Донецької області (а. с. 10).

З матеріалів службового розслідування обставин зникнення безвісти солдата ОСОБА_2 вбачається, що заступником командира 1 штурмової роти з морально-психологічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_7 проведено службове розслідування, встановлено: 23.10.2022, близько 14:30, під час бойових дій в районі населеного пункту Бахмут Донецької області зі ЗС РФ, зник безвісти солдат ОСОБА_2 (зв`язок був втрачений). Даний військовослужбовець знаходився в засобах індивідуального захисту (бронежилет, каска кевларова), зі зброєю. Солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стрілець-санітар 3 штурмового відділення 3 штурмового взводу і штурмової роти, освіта середня спеціальна, одружений, призваний ІНФОРМАЦІЯ_5 . В ході проведення службового розслідування встановлено, що зникнення безвісти 23.10.2022 стрільця-санітара 3 штурмового відділення 3 штурмового взводу 1 штурмової роти, солдата ОСОБА_2 , трапилась під час виконання ним обов`язків військової служби, пов`язаних з захистом територіальної цілісності та незалежності України під час відсічі агресії російських окупаційних військ, не пов`язане з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення та не являється особою, яка добровільно здалася в полон, самовільно залишила військову частину, місце служби або дезертирувала. Стрільця-санітара 3 штурмового відділення 3 штурмового взводу 1 штурмової роти, солдата ОСОБА_2 , вважати таким, що зник безвісти з 23.10.2022 (а. с. 12-17).

Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до вимог ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспорюваного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Вимогами ст. 10 ЦПК України передбачено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до вимог ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.

Відповідно до статті 306 ЦПК України, у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

Згідно ч. 1 ст. 308 ЦПК України, суд розглядає справу за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою.

Частинами 1, 2, 3 статті 46 ЦК України передбачено, що фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.

Закон України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та забезпечує правове регулювання суспільних відносин, пов`язаних із набуттям правового статусу осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, з обліком, розшуком та соціальним захистом таких осіб і членів їхніх сімей. Для цілей цього Закону особливими обставинами вважаються збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.

Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин відповідно до цього Закону не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою у порядку, передбаченому законодавством.

Особливістю категорії справ щодо оголошення особи померлою є те, що суд оголошує фізичну особу померлою у судовому порядку у разі встановлення обставин, зазначених у частині другій статті 46 ЦК України, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті.

Отже, громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- IX, на всій території нашої держави з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який на теперішній час продовжено.

Відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022, м. Бахмут Бахмутської міської територіальної громади входить до відповідного переліку територій України, які перебувають в тимчасовій окупації.

Отже, на час судового розгляду воєнні дії не закінчилися, тому звернення до суду із заявою про оголошення ОСОБА_8 померлим до спливу мінімального законодавчо встановленого шестимісячного строку від дня закінчення воєнних дій суперечить вимогам частини другої статті 46 ЦК України.

За таких обставин, оскільки станом на день розгляду справи воєнні дій не закінчені, відлік встановленого шестимісячного строку не розпочався, у зв`язку із чим звернення заявника до суду із заявою про оголошення фізичної особи померлою є передчасним та зазначена заява задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 19, 76-81, 89, 223, 293, 294, 305-308, 352, 354 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про оголошення фізичної особи померлою, заінтересовані особи: Зміївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління юстиції, Московський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки м. Харкова.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник - ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_8 .

Заінтересована особа - Зміївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління юстиції, місцезнаходження: вул. Адміністративна, буд. 10, м. Зміїв, Чугуївський район, Харківська область, 63404, код ЄДРПОУ: 04059026.

Заінтересована особа - Московський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки м. Харкова, місцезнаходження: вул. Садова, буд. 16, м. Харків, 61002.

Повне рішення складене 02.11.2023.

Головуючий: В. В. Овдієнко

Присяжні: О. Є. Гребенюк

О. О. Даншин

СудЗміївський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення27.10.2023
Оприлюднено03.11.2023
Номер документу114610072
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою

Судовий реєстр по справі —643/8032/23

Ухвала від 15.03.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Постанова від 29.02.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Постанова від 29.02.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Ухвала від 11.01.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Ухвала від 07.12.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Ухвала від 07.12.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Ухвала від 22.11.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Рішення від 27.10.2023

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Овдієнко В. В.

Рішення від 27.10.2023

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Овдієнко В. В.

Ухвала від 02.10.2023

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Овдієнко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні