Ухвала
від 01.11.2023 по справі 922/2714/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

01 листопада 2023 року м. ХарківСправа № 922/2714/22

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Жельне С.Ч.

при секретарі судового засідання Федоровій Т.О.

розглянувши матеріали справи

за позовом Фермерського господарства "Вікторія 777", Харківська обл., Великобурлуцький р-н, с. Гнилиця до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські лани груп", м.Харків про стягнення коштів 1 146 906,07 грнза участю представників:

позивача: Максимов М.І., адвокат;

відповідача: Фадєєв О.П., адвокат.

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство "Вікторія 777" звернулось до Господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські лани груп" про стягення заборгованості 1 146 906,07 грн. за Договором поставки № 07/02-22 від 07.02.2022.

Ухвалою господарського суду Харківської обалсті від 02.01.2023 відкрито провадження у справі; визначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Розгляд справи в підготовчому засіданні неодноразово відкладався задля забезпечення принципу змагальності та реалізації прав сторін на повне та об`єктивне встановлення всіх обставин справи в умовах дії в Україні воєнного стану.

Протокольною ухвалою від 04.10.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 25.10.2023 о 12:00.

25.10.2023 на підставі ч.2ст.202 ГПК України розгляд справи по суті було відкладено на 01.11.2023 о 12:30.

31.10.2023 від позивача надійшло клопотання про приєднання документів до матеріалів справи (вх.№ 29683), в якому просить поновити строк на приєднання до матеріалів справи довідки № 22 від 31.10.2023 року.

Представник відповідача заперечував проти задоволення клопотання відповідача про поновлення строку та приєднання документів до матеріалів справи.

Розглянувши таке клопотання, заслухавши думку учасників процесу, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 3 та ч. 4 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.

Відповідно до ч. 8 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

Відповідно до ст. 118 ГПК України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 161 ГПК України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.

Відповідно до ст. 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду. Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку, встановленого законом, розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, без повідомлення учасників справи. Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подані заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк. Пропуск строку, встановленого законом або судом учаснику справи для подання доказів, інших матеріалів чи вчинення певних дій, не звільняє такого учасника від обов`язку вчинити відповідну процесуальну дію. Про поновлення або продовження процесуального строку суд постановляє ухвалу. Про відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою. Ухвалу про відмову у поновленні або продовженні процесуального строку може бути оскаржено у порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди застосовують при розгляді Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

В пункті 41 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Пономарьов проти України" від 03.04.2008 судом зазначено, що правова система багатьох країн-членів передбачає можливість продовження строків, якщо для цього є обґрунтовані підстави. Разом з тим, якщо строк на ординарне апеляційне оскарження поновлений зі спливом значного періоду часу та за підстав, які не видаються переконливими, таке рішення може порушити принцип юридичної визначеності, так як і перегляд в порядку нагляду. Суд визнає, що вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави. Однією із таких підстав може бути, наприклад, неповідомлення сторін органами влади про прийняті рішення у їхній справі. Проте навіть тоді можливість поновлення не буде необмеженою, оскільки сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності. Хоча саме національним судам, перш за все, належить виносити рішення про поновлення строку оскарження, їх свобода розсуду не є необмеженою. Суди повинні обґрунтовувати відповідне рішення. У кожному випадку національні суди повинні встановити, чи виправдовують причини поновлення строку оскарження втручання у принцип остаточності рішення, особливо коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів стосовно часу або підстав для поновлення строків (п. 47 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Устименко проти України" від 29.10.2015 року).

Звертаючись з клопотанням про поновлення пропущеного процесуального строку на подання доказів, позивач обґрунтовує причини пропуску такого строку тим, що Довідка № 22 була сформована тільки 31.10.2023 року, отже з вказаних причин позивач долучити її до матеріалів справи раніше не мав можливості.

Суд звертає увагу заявника на те, що ухвала про відкриття провадження у справі №922/2714/22 датована 02.01.2023 р. При цьому розгляд справи в підготовчому засіданні неодноразово відкладався задля забезпечення принципу змагальності та реалізації прав сторін на повне та об`єктивне встановлення всіх обставин справи в умовах дії в Україні воєнного стану. Протокольною ухвалою від 04.10.2023р. закрито підготовче провадження, з 04.10.2023р. здійснюється розгляд справи по суті.

Щодо поновлення строку на подання доказів у цій справі, то суд звертає увагу заявника на те, що вказане клопотання заявлене на стадії розгляду справи по суті. Строк розгляду справи по суті є строком, який визначений законом, а саме ст. 195 ГПК України і становить 30 днів з дня початку розгляду справи по суті.

Строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом (ст.113 ГПК України). Суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства (ст.114 цього ж кодексу). Право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду. Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку, встановленого законом, розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, без повідомлення учасників справи. (ст.118-119 кодексу).

Враховуючи тривалий розгляд цієї справи судом, , закінчення строку розгляду цієї справи, встановленого ГПК України, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процессу, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви позивача про приєднання документів до матеріалів справи.

Керуючись статтями 80, 118, 119, 232, 233 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити Фермерському господарству "Вікторія 777" у клопотанні про приєднання документів до матеріалів справи (вх.№ 29683 від 31.10.2023).

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття. Порядок і строк її оскарження передбачено ст. 255 - 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено та підписано 02.11.2023.

СуддяС.Ч. Жельне

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення01.11.2023
Оприлюднено06.11.2023
Номер документу114619299
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/2714/22

Ухвала від 11.01.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Медуниця Ольга Євгеніївна

Ухвала від 04.12.2023

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Медуниця Ольга Євгеніївна

Рішення від 01.11.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

Ухвала від 01.11.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

Ухвала від 04.10.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

Ухвала від 16.08.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

Ухвала від 07.06.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

Ухвала від 01.03.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

Ухвала від 13.02.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

Ухвала від 07.02.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні