ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"03" листопада 2023 р. м. Черкаси Справа № 925/1361/23
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянувши справу
за позовом Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк",
до відповідача 1 - Приватного підприємства "Олімп",
до відповідача 2 - ОСОБА_1 ,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Міністерства фінансів України,
про стягнення 1 552 052,10 грн,
УСТАНОВИВ:
До Господарського суду Черкаської області за допомогою системи "Електронний суд" надійшла позовна заява Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" до відповідача 1 - Приватного підприємства "Олімп", відповідача 2 - ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за Кредитним договором № 32750579-КД-1 від 11.04.2022 у сумі 1 552 052,10 грн, з яких 442 499,80 грн - заборгованість за тілом кредиту, 77 052,76 - заборгованість за процентами, 1 032 499,54 грн - заборгованість перед державою за зворотною вимогою за сплаченою гарантією.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем 1. зобов`язань за Кредитним договором № 32750579-КД-1 від 11.04.2022 в частині взятих на себе зобов`язань щодо своєчасного повернення кредитних коштів, внаслідок чого виникли зобов`язання у відповідача 2. на підставі договору поруки від 11.04.2022 № 32750579-ДП-1/1.
Ухвалою від 30.10.2023 господарський суд відкрив провадження у справі №925/1361/23 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 27.11.2023 о 12:30. Залучив третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Міністерство фінансів України. Встановив учасникам справи строк для подання заяв по суті.
02.11.2023 від Міністерства фінансів України за допомогою системи "Електронний суд" надійшли пояснення третьої особи щодо позову або відзиву, в яких третя особа просить задовольнити позовні вимоги АТ КБ "Приватбанк" у повному обсязі та залучити до участі у справі третю особу на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України".
Обґрунтовуючи подане клопотання, Міністерство фінансів України зазначає таке.
Порядок надання державних гарантій на портфельній основі затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 723 (далі - Порядок 723).
Цей Порядок визначає механізм відбору банків-кредиторів, умови надання державних гарантій для забезпечення часткового виконання боргових зобов`язань за портфелем кредитів банків-кредиторів, що надаються суб`єктам господарювання мікропідприємництва, малого та/або середнього підприємництва - резидентам України (далі - державні гарантії на портфельній основі), що визначені у додатку, розмір та вид забезпечення, що надається такими суб`єктами господарювання, процедуру виконання гарантом гарантійних зобов`язань, а також врегулювання простроченої заборгованості позичальника за кредитом, за яким гарантом здійснено виплати на вимогу банку-кредитора.
05.04.2022 між Міністром фінансів України, який діє від імені держави за дорученням Кабінету Міністрів України та АТ КБ «Приватбанк» було укладено договір про надання державної гарантії на портфельній основі №13110-05/55 (далі - Договір гарантії), відповідно до умов пункту 6 якого, Гарант на умовах договору та в межах ліміту гарантії надає на користь банку-кредитора безвідкличну гарантію з метою гарантування виконання позичальниками частини своїх грошових зобов`язань перед банком-кредитором за кредитними договорами, включеними до портфеля.
Пунктом 31 Договору гарантії передбачено, що у разі настання гарантійного випадку банк-кредитор надсилає Гаранту вимогу, а агенту - копію вимоги разом з інформацією щодо сум, що належать до сплати Гарантом, та підтверджувальними документами (лист із зазначенням переліку кредитів, за якими виникла прострочена заборгованість), не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем, в якому виник гарантійний випадок.
Відповідно до пункту 35 Договору гарантії, Гарант на підставі вимог, отриманих від банку-кредитора, з урахуванням інформації агента щодо перевірки вимог сплачує на рахунок банку-кредитора суму сплати за гарантією згідно з вимогою раз на місяць (але не пізніше 30 календарних днів після отримання відповідної вимоги) за умови одночасного дотримання таких вимог:
1) гарант отримав вимогу, яка подана відповідно до умов цього договору;
2) на момент отримання вимоги не закінчився строк дії гарантії;
3) загальна сума всіх виплачених банку-кредитору суми сплати за гарантією з урахуванням суми сплати за гарантією, що підлягає виплаті згідно з вимогою, не перевищує ліміту гарантії;
4) гарант отримав підтвердження від агента, що сума, зазначена у вимозі, є сумою сплати за гарантією, що підлягає виплаті за гарантією згідно з умовами цього договору;
5) здійснення Гарантом виплати згідно з вимогою не суперечить вимогам законодавства на момент здійснення такої виплати.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 723, агент - АТ "Державний експортно-імпортний банк України", що надає агентські, консультаційні та інші послуги відповідно до умов агентської угоди між гарантом та агентом та договору про надання державної гарантії на портфельній основі, який укладається між гарантом та банком - кредитором.
Агент: щомісяця отримує, перевіряє звіти банків-кредиторів (без зазначення ідентифікаційних даних позичальників, але із зазначенням ключових параметрів кредиту, перелік яких визначено агентом) щодо стану надання, повернення і обслуговування кредитів у рамках портфелів кредитів, що включені до реєстру, щодо відповідності умовам надання державних гарантій на портфельній основі та надає гаранту інформацію щодо руху заборгованості за портфелями кредитів, невикористаного залишку граничного обсягу державних гарантій на портфельній основі банками-кредиторами; стану дотримання розміру гарантованих державою боргових зобов`язань за кожним кредитом, відповідно до вимог, визначених цим Порядком; питомої ваги кредитів, за якими є заборгованість із сплати основного боргу та/або відсотків більше ніж 90 днів, або кредитів, за якими є заборгованість із сплати основного боргу та/або відсотків більше ніж 30 днів у портфелі кредитів; контролює неперевищення загальної суми частки портфелів кредитів банків - кредиторів, обсягу, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік (п. 13 Порядку № 723).
Якщо позичальник не здійснив планового платежу згідно з графіком платежів за отриманим кредитом і такий платіж залишається несплаченим протягом 90 днів, агент перевіряє надану банком-кредитором інформацію (щодо правильного розрахунку сум, що належать до сплати гарантом банкам-кредиторам) та протягом 10 календарних днів з дати отримання такої інформації від банків-кредиторів передає гаранту інформацію щодо сум, які підлягають сплаті гарантом за відповідними вимогами банків-кредиторів (пп. 2 п. 14 Порядку № 723).
Згідно з п. 15 Порядку, на суму простроченої заборгованості позичальника за кредитом, за яким гарантом здійснено виплати на вимогу банку-кредитора, агентом розраховується пеня, на суму якої збільшується заборгованість позичальника та яка стягується з позичальника банком-кредитором відповідно до внутрішніх правил і процедур банку-кредитора та законодавства щодо організації процесу управління проблемними активами в банках.
Відповідно до п. 31 Договору гарантії, у разі настання Гарантійного випадку банк-кредитор надсилає Гаранту вимогу, а Агенту - копію вимоги разом з інформацією щодо сум, що належать до сплати Гарантом, та підтверджувальними документами.
Агент перевіряє вимогу (щодо правильності розрахунку сум, що належать до сплати Гарантом банку-кредитору) та за результатами перевірки інформує Гаранта щодо суми сплати за гарантією протягом 10 календарних днів з дати отримання копії Вимоги (п. 32 Договору гарантії).
10.07.2023 Позивачем було направлено на адресу Гаранта та АТ «Укрексімбанк» (агента) вимогу на сплату за гарантією № 159 на суму 1 077 999,54 грн.
07.08.2023 Міністерством фінансів України було перераховано на рахунок Позивача суму сплати за гарантією у розмірі 1 032 499,54 грн.
Відповідно до п. 45 Договору гарантії, на суму простроченої заборгованості перед бюджетом банк-кредитор нараховує пеню згідно з вимогами чинного законодавства у розмірі 120 % облікової ставки НБУ за кожен календарний день прострочення, включаючи день погашення такої простроченої заборгованості перед бюджетом. Агент інформує банк-кредитора про розраховану ним пеню не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем, в якому така пеня розрахована.
Отже, Міністерство фінансів України вважає, що для правильного вирішення спору необхідно залучити АТ "Укрексімбанк" до справи, як третю особу без самостійних вимог на стороні позивача.
Розглянувши клопотання про залучення третьої особи суд зазначає таке.
За ч. 1, 3-5 ст. 50 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов`язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу.
Господарський суд погоджується із доводами Міністерства фінансів України щодо того, що судове рішення у справі вплине на права та обов`язки Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України", оскільки останнє є агентом, що надає агентські, консультаційні та інші послуги відповідно до умов агентської угоди між гарантом та агентом та договору про надання державної гарантії на портфельній основі, який укладається між гарантом (Міністерством фінансів України) та банком - кредитором (позивачем у даній справі) та задовольняє клопотання про залучення його до участі в справі як третьої особи.
Відповідно до приписів ГПК України третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору має право подати пояснення щодо позову або відзиву.
Відповідно до ст. 168 ГПК України у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову.
Пояснення третьої особи підписуються третьою особою або її представником.
До пояснень третьої особи застосовуються правила, встановлені частинами третьою - сьомою статті 165 цього Кодексу.
Пояснення третьої особи подаються в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк, який дозволить третій особі підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази, та надати пояснення до позову або відзиву, а іншим учасникам справи - відповідь на такі пояснення завчасно до початку розгляду справи по суті.
Керуючись ст. 50, 168, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити клопотання Міністерства фінансів України про залучення до участі у справі третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України".
Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України" (ідентифікаційний код 00032112, вул. Антоновича, буд. 127, м. Київ, 03150).
Зобов`язати позивача направити на адресу Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" копію позовної заяви з додатками протягом трьох днів з дня отримання даної ухвали.
Третя особа має право подати суду пояснення щодо позову та відзиву у строк протягом п`яти днів з дня отримання відповідно позову та відзиву з одночасним направленням таких пояснень на адресу позивача і відповідачів та надати суду докази такого направлення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Копії ухвали надіслати відповідачам та Акціонерному товариству "Державний експортно-імпортний банк України" поштою, відповідачу 2. також на електронну адресу - EPREMYANEDIK@GMAIL.COM, іншим учасникам справи за допомогою системи "Електронний суд".
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2023 |
Оприлюднено | 07.11.2023 |
Номер документу | 114651934 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Зарічанська З.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні