ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
27 листопада 2023 року Черкаси Справа №925/1361/23
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянувши справу
за позовом Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк",
до відповідача 1 - Приватного підприємства "Олімп",
до відповідача 2 - ОСОБА_1 ,
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача:
Міністерства фінансів України,
Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України",
про стягнення 1 552 052,10 грн,
УСТАНОВИВ:
До Господарського суду Черкаської області за допомогою системи "Електронний суд" надійшла позовна заява Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" до відповідача 1 - Приватного підприємства "Олімп", відповідача 2 - ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за Кредитним договором № 32750579-КД-1 від 11.04.2022 у сумі 1 552 052,10 грн, з яких 442 499,80 грн - заборгованість за тілом кредиту, 77 052,76 - заборгованість за процентами, 1 032 499,54 грн - заборгованість перед державою за зворотною вимогою за сплаченою гарантією.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем 1. зобов`язань за Кредитним договором № 32750579-КД-1 від 11.04.2022 в частині взятих на себе зобов`язань щодо своєчасного повернення кредитних коштів, внаслідок чого виникли зобов`язання у відповідача 2. на підставі договору поруки від 11.04.2022 № 32750579-ДП-1/1.
Ухвалою від 30.10.2023 господарський суд відкрив провадження у справі №925/1361/23 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 27.11.2023 о 12:30. Залучив третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Міністерство фінансів України. Встановив учасникам справи строк для подання заяв по суті.
02.11.2023 від Міністерства фінансів України за допомогою системи "Електронний суд" надійшли пояснення третьої особи щодо позову або відзиву, в якому викладене клопотання про залучення до участі у справі третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України".
Ухвалою від 03.11.2023 господарський суд задовольнив клопотання Міністерства фінансів України про залучення до участі у справі третьої особи та залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України".
27.11.2023 від позивача електронною поштою з накладенням кваліфікованого електронного підпису надійшла заява про відкладення судового розгляду.
Щодо поданої заяви господарський суд зазначає, що відповідно до абз. 1 ч. 6, абз. 2 ч. 8 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами" від 29.06.2023 № 3200-IX, який введено в дію 18.10.2023: адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку. Особа, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, може подавати процесуальні, інші документи, вчиняти інші процесуальні дії в електронній формі ВИКЛЮЧНО за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Відповідно до абз. 2 та 3 п. 10 Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17.10.2023 № 485) документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо), пов`язані з розглядом справ у суді, можуть подаватися до суду в електронній формі виключно з використанням підсистеми "Електронний суд", якщо інше не визначено процесуальним законодавством чи Положенням про порядок функціонування окремих підсистем ЄСІТС. Особам, які зареєстрували Електронний кабінет в ЄСІТС, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до Електронного кабінету таких осіб.
Відповідно до абз. 1 п. 111 Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя 17.08.2021 № 1845/0/15-2 (зі змінами) до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС особи, крім осіб, які зобов`язані зареєструвати свої електронні кабінети в ЄСІТС або мають зареєстровані Електронні кабінети в ЄСІТС, можуть подавати до суду документи в електронній формі з використанням адреси електронної пошти, з якої надійшли документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом. До початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС суд надсилає особам, окрім осіб, які зобов`язані зареєструвати свої Електронні кабінети в ЄСІТС або мають зареєстровані Електронні кабінети в ЄСІТС, документи у справах на адресу електронної пошти, з якої до суду надійшли документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом.
Особа, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, може подавати процесуальні, інші документи, вчиняти інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Тобто електронний підпис на адресованих суду процесуальних документах в електронній формі має накладатись саме у межах фунціоналу Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами.
Частиною 3 ст. 169 ГПК України встановлено, що заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 170 ГПК України письмова заява, клопотання чи заперечення підписується заявником або його представником.
Крім того, суд звертає увагу заявника, що з 18.10.2023 ч. 1 ст. 170 ГПК України містить вимогу про те, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Суд установив, що АТ КБ "Приватбанк" має зареєстрований електронний кабінет в ЄСІТС на виконання обов`язкових приписів ГПК України як юридична особа, а отже має подавати до суду документи в електронній формі, пов`язані з розглядом справ у суді (у тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо), виключно з використанням підсистеми "Електронний суд", проте заява про відкладення судового розгляду справи подана всупереч способам визначеним положеннями ГПК України - шляхом надсилання на електронну пошту суду і без зазначення відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету.
Підсумовуючи викладене, господарський суд доходить висновку, що відповідно до ч. 6 ст. 6 ГПК України та пункту 10 Положення про ЄСІТС АТ КБ "Приватбанк" з 18.10.2023 (набрання чинності змінами ГПК України щодо обов`язкової реєстрації електронних кабінетів в ЄСІТС усіма юридичними особами) повинне зареєструвати свою офіційну електронну адресу в ЄСІТС в обов`язковому порядку. Отже, з цього часу має подавати усі процесуальні документи до Господарського суду Черкаської області виключно: 1) або в письмовій формі; 2) або в електронному вигляді з використанням сервісу "Електронний суд", розміщеного за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua/login, з попередньою реєстрацією офіційної електронної адреси (електронного кабінету) та з використанням власного електронного підпису. Аналогічної позиції дотримується Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.09.2023 у справі № 204/2321/22.
Тобто, згідно з ч. 8 ст. 6 ГПК України реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі. Проте, особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, можуть подати процесуальні, інші документи, вчиняти інші процесуальні дії також в електронній формі, однак виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Таким чином, на сьогодні чинне процесуальне законодавство не передбачає інших способу та форми звернення до суду, ніж ті, що зазначені вище.
Отже, слід розмежовувати спосіб звернення до суду із вимогами до оформлення процесуального документа. Якщо електронний документ підписаний накладенням електронного підпису, який забезпечує ідентифікацію осіб, передбачених пунктом 10 Положення про ЄСІТС, але електронний підпис накладений без використання підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, при цьому процесуальний документ направлений на офіційну електронну адресу суду, то відсутні правові підстави стверджувати, що такий електронний документ підписаний в належний спосіб.
Як встановлено судом, АТ КБ "Приватбанк", маючи зареєстровану в ЄСІТС електронну адресу, звернулося на офіційну електронну адресу Господарського суду Черкаської області із заявою, що скріплена електронним цифровим підписом. Викладене підтверджується Протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису.
Отже, заявник звернувся до суду з електронним документом поза межами ЄСІТС, відтак у суду наявні підстави вважати, що електронний підпис на вказаний документ накладено без використання підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Таким чином, цей документ фактично подано та підписано у неналежний процесуальний спосіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 170 ГПК України письмова заява, клопотання чи заперечення підписується заявником або його представником. До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, що подається на стадії виконання судового рішення, у тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надсилання (надання) іншим учасникам справи (провадження) з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Підсумовуючи викладене, подана АТ КБ "Приватбанк" заява підлягає поверненню без розгляду, оскільки не підписана заявником в належний спосіб.
Водночас суд зауважує, що заява АТ КБ "Приватбанк" надійшла до суду в електронному вигляді, тому не підлягає фактичному поверненню.
У зв`язку із оголошенням повітряної тривоги, зокрема на території Черкаської області, підготовче засідання 27.11.2023 не відбулося.
На підставі вказаного, господарський суд вважає за необхідне визначити іншу дату підготовчого засідання по справі № 925/1361/23.
Також господарський суд враховує положення ч. 3 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України: підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
За таких обставин, господарський суд вважає за необхідне продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів та призначити підготовче судове засідання по справі в межах строків підготовчого провадження, визначених положеннями ст. 177 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. 6, 169, 170, 177, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
УХВАЛИВ:
Заяву Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" повернути без розгляду.
Призначити підготовче засідання по справі № 925/1361/23 на 11.01.2024 об 11:00.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Черкаської області за адресою: 18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, в залі суд. засідань № 315.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Копії ухвали надіслати відповідачам поштою, відповідачу 2. також на електронну адресу - ІНФОРМАЦІЯ_1, іншим учасникам справи за допомогою системи "Електронний суд".
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2023 |
Оприлюднено | 28.11.2023 |
Номер документу | 115193671 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Зарічанська З.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні