Справа № 589/1049/22
Провадження № 1-кс/589/1284/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2023 року м. Шостка
Слідчий суддя Шосткинського міськрайонного суду Сумської області ОСОБА_1 ,
з участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка клопотання слідчого слідчого відділу Шосткинського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області ОСОБА_3 , погоджене першим заступником керівника Шосткинської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів,
ВСТАНОВИВ:
Слідчий звернувся до суду із клопотанням в межах кримінального провадження № 42022202550000011 від 25.04.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України, про надання тимчасового доступу до інформації, а саме: документів, щодо укладеної угоди з публічним акціонерним товариством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 ) на придбання «прокату плоского із заліза або нелегованої сталі в рулонах, без подальшої обробки, крім гарячої прокатки, товщиною менше 3 мм (ГНГ 72083900), листова сталь не пойменована в алфавіті (ЕТСНГ 324169)» у кількості чотирьох рулонів загальною вагою 57350 кг, загальною вартістю 43337 Євро (будь-які інші відомості щодо укладеної угоди в органу досудового розслідування відсутні), а саме:
- угоди (контракти), додатки до контрактів, додаткових угод, рахунків-фактур (Invoice) та інших документів, якими підтверджується факт придбання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у продавця ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » прокату плоского із заліза або нелегованої сталі в рулонах, без подальшої обробки, крім гарячої прокатки, товщиною менше 3 мм (ГНГ 72083900), листова сталь не пойменована в алфавіті (ЕТСНГ 324169) у кількості чотирьох рулонів загальною вагою 57350 кг, загальною вартістю 43337 Євро;
- договорів з додатками, доповненнями, специфікаціями, із зазначенням обсягу виготовленої та поставленої продукції вказаним контрагентам щомісячно;
- документів, які були подані для оформлення митних декларацій та стали підставою для оформлення митних декларацій, в тому числі зовнішньо економічних контрактів, рахунків фактур з додатками та картки акредитації, фітосанітарних сертифікатів, або інших сертифікатів, дилерських договорів з додатками, доповненнями та іншими наявними документами;
- залізничних накладних, інших накладних, рахунків фактур, інших документів, які містять відомості про місце відправлення вантажу та особу отримувача, а також договори (контракти, угоди), додатки до них укладених з компаніями, які навали послуги з перевезення вантажу;
- документів, які підтверджують факт оплати поставленого товару (акти приймання-передачі, банківські виписки, довіреності, платіжні доручення, чеки, видаткові та податкові накладні, оборотно-сальдові відомості, документи, що підтверджують поставку товару на облік на підприємстві);
- сертифікатів, паспортів якості на предмет поставки, експертні висновки про якість сировини, журналів обліку проведених лабораторних досліджень, або інших документів, що підтверджують якість та характеристики товару;
- інших наявних документів щодо співпраці.
На обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що в провадженні слідчого відділу Шосткинського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області перебуває кримінальне провадження № 42022202550000011 від 25.04.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України.
Фактичні обставини: до Шосткинської окружної прокуратури 25.04.2022 з УСР в Сумській області надійшов рапорт про виявлення кримінального правопорушення, пов`язаного з незаконним заволодінням товарно-матеріальними цінностями, які знаходились у залізничних вагонах, вилучених ІНФОРМАЦІЯ_3 зі станції «Неплюєво», які перебували у віданні начальника станції « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_5 .
Під час досудового розслідування встановлено, що станом на 23.02.2022 на станції « ІНФОРМАЦІЯ_5 » м. Дружба Шосткинського району знаходились 110 залізничних вагонів з товарно матеріальними цінностями, які належать різним власникам та прибули на територію України з території Російської Федерації.
У зв`язку з військовою агресією РФ проти України, за рішенням начальника станції ОСОБА_5 зазначені залізничні вагони 24.02.2022 були переміщені на залізничну станцію « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
Відповідно до наказу голови ІНФОРМАЦІЯ_7 від 21.03.2022 № 2 та листа-звернення до Конотопської дирекції залізничних перевезень від 24.03.2022 з метою запобігання виникнення техногенно-екологічної катастрофи та відвернення можливих її наслідків, а також здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони у зв`язку з військовою агресією РФ проти України, потреб територіальної оборони, цивільного захисту населення та запобіганню розкрадання в умовах воєнного стану, начальнику станції Хутір-Михайлівський дано вказівку на переміщення ТМЦ, які знаходились на станції Неплюєво у 110 вагонах на залізничні станції Шосткинського району, а саме до залізничних станцій: Янпіль, яка розташована в с. Привокзальне Шосткинського району Сумської області, Терещенська, яка розташована в смт. Вороніж Шосткинського району Сумської області та Шостка, яка розташована в м. Шостка Сумської області.
Під час досудового розслідування встановлено, що на залізничних станціях «Хітір-Михайлівський», «Неплюєво» та «Янпіль», розташованих на території Шосткинського району Сумської області, у період з 24.02.2022 до 25.04.2022 не забезпечено належного зберігання товарно-матеріальних цінностей у двох залізничних складах (110 зчеплених вагонів), які 23.02.2022 прибули з території Російської Федерації, внаслідок чого допущено незаконне заволодіння такими товарно-матеріальними цінностями.
Зокрема, під час переміщення указаних залізничних вагонів зі станції «Хутір-Михайлівський» на інші залізничні станції Шосткинського району відбулось розкрадання сталі листової вагою 57,4 т, загальною вартістю 43337 Євро з вагону № 94483740, який прямував на експорт з ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », АДРЕСА_1 до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » АДРЕСА_2 .
Із вилучених в ході досудового розслідування в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » документів, а саме: Комерційного акту № 328600/07 від 05.04.2022 складеного на залізничній станції ІНФОРМАЦІЯ_9 та доданої до нього накладної встановлено, що 05.04.2022 на залізничній станції Янпіль у залізничному вагоні № 94483740 виявлено відсутність вантажу «прокату плоского із заліза або нелегованої сталі в рулонах, без подальшої обробки, крім гарячої прокатки, товщиною менше 3 мм (ГНГ 72083900), листова сталь не пойменована в алфавіті (ЕТСНГ 324169)» у кількості чотирьох рулонів загальною вагою 57350 кг, нова, загальною вартістю 43337 Євро.
Інших документів на викрадений із залізничного вагону № 94483740 вантаж здобуто не було. Однак із наявних у кримінальному провадженні документів, встановлено, що покупцем та отримувачем викраденого прокату плоского із заліза або нелегованої сталі в рулонах є Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » MD-7401, яке розташоване у АДРЕСА_3 .
Також у ході досудового розслідування встановлено, що розвантаження сталі листової з вагону № 94483740 здійснено невстановленими особами 04.04.2022.
Разом з тим, отримати підтверджуючі матеріали та інформацію щодо вчинених злочинних дій, можливо лише на території Республіки Молдова.
У судове засідання слідчий не з`явився, просить провести розгляд клопотання по суті без його участі.
Дослідивши клопотання, копії матеріалів, якими слідчий, обґрунтовує доводи клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, враховуючи таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
В свою чергу, згідно ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
З матеріалів клопотання вбачається, що в провадженні слідчого відділу Шосткинського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області знаходиться кримінальне провадження № 42022202550000011 від 25.04.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України.
Для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, що є необхідними для з`ясування всіх обставин справи у даному провадженні, є потреба у наданні тимчасового доступу до документів.
Крім цього, вищевказані документи є матеріальними об`єктами, тому існує реальна загроза його переховування, зміни або знищення їх у цілому та певних їх ознак, слідів та відомостей, необхідних для встановлення істини по кримінальному провадженню, та унеможливлення їх використання у даному кримінальному провадженні у якості речових доказів.
Зазначені речі та документи в контексті ст. 99 КПК України являтимуться документами, в яких зафіксовані відомості, які можуть бути використані як доказ факту та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а тому можуть бути визнані речовим доказам, тобто як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Вилучення оригіналів вказаних у клопотанні документів обумовлене тим, що вони матимуть статус речового доказу по кримінальному провадженню, оскільки мають пряме доказове значення щодо обставин вчинення вказаного кримінального правопорушення, а також необхідністю проведення судово-медичних та інших експертиз.
Зважаючи, що досудовим слідством не встановлено всіх обставин, які відповідно до ст. 91 КПК України підлягають доказуванню, з`явилася необхідність у зверненні до компетентних органів Республіки Молдова з метою збору доказів, у порядку, визначеному Договором між Україною і Республікою Молдова «Про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах» від 13 грудня 1993 року, ч. 4 ст. 93 КПК України.
Статтею 4 Договору між Україною і Республікою Молдова про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах визначено, що Договірні Сторони надають взаємно правову допомогу шляхом виконання окремих процесуальних дій, зокрема, складання та пересилки документів, проведення обшуків, вилучення та накладення арешту на майно, пересилки та видачі предметів і документів, порушення або перейняття кримінального переслідування, видачі осіб, які здійснили злочини, допиту обвинувачених, підсудних, свідків, експертів, опитування сторін та інших осіб, проведення експертиз, судового огляду, виконання доручень про вручення документів, а також складання і направлення актів і документів.
Статтею 7 Договору визначено, що при виконанні клопотань про надання правової допомоги запитувана установа застосовує законодавство своєї держави. Однак, на прохання установи, від якої виходить доручення, вона може застосовувати процесуальні норми Договірної Сторони, від якої виходить доручення, якщо вони не суперечить законодавству її держави.
Якщо запитувана установа, не компетентна виконати клопотання, він пересилає клопотання компетентній установі, повідомивши про це запитуючу установу.
Якщо докладна адреса особи, відносно якої складене клопотання, невідома, запитувана установа вживатиме відповідних заходів щодо її встановлення.
На клопотання запитуючої установи запитувана установа повідомляє у відповідний час безпосередньо запитуючу установу і сторони про місце і час виконання клопотання.
Після виконання клопотання запитувана установа пересилає документ запитуючій установі. У випадку, коли клопотання не може бути виконане, запитувана установа повертає клопотання запитуючій установі, повідомляючи про причину невиконання клопотання.
Статтею 9 Договору визначено, що запитувана установа здійснює вручення документів відповідно до правил, які діють в її державі, якщо документи, які вручаються, складені державною мовою запитуваної Сторони або якщо додано завірені переклади на мову запитуваної Сторони. В інших випадках вручення документів адресатові здійснюється за його добровільною згодою.
Статтею 15 Договору визначено, що документи, які підготував або засвідчив відповідний орган однієї з Договірних Сторін, скріплені гербовою печаткою і підписом уповноваженої особи, мають силу документа на території іншої ІНФОРМАЦІЯ_10 без потреби будь-якого іншого засвідчення. Це стосується також копій і перекладів документів, які засвідчені відповідним органом.
Документи, які на території однієї з Договірних Сторін визнаються офіційними, вважаються такими ж на території іншої Договірної Сторони.
В той же час, ст. 126 КПК Республіки Молдова визначено, що орган кримінального переслідування виходячи з мотивованої постанови вправі зробити виїмку предметів чи документів, які мають значення для кримінальної справи, якщо зібрані у справі докази чи матеріали спеціальних розшукових заходів точно вказують, де й у кого вони перебувають.
Вилучення документів, що містять відомості, що становлять державну, комерційну, банківську таємницю, а також інформації про телефонні переговори провадиться тільки з санкції судді щодо кримінального переслідування.
Відповідно до ч. 2 ст. 562 КПК України, у разі, якщо при зверненні за допомогою в іноземній державі необхідно виконати процесуальну дію, для проведення якої в Україні потрібен дозвіл прокурора або суду, така процесуальна дія потребує надання відповідного дозволу прокурором або судом у порядку, встановленому цим Кодексом, лише у разі, якщо це передбачено міжнародним договором або є обов`язковою умовою надання такого виду допомоги за законодавством запитуваної сторони. При цьому строк дії такого дозволу не обмежується, а належно засвідчена копія дозволу долучається до матеріалів запиту.
Беручи до уваги те, що вищезазначена інформація містить комерційну таємницю, її отримати можливо в ході проведення тимчасового доступу до речей та документів. Крім цього, вказані копії документів з інформацією можуть містити дані, що мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Отримання інформації та документів, які стосуються викрадених товарно-матеріальних цінностей, а саме прокату плоского із заліза або нелегованої сталі в рулонах, без подальшої обробки, крім гарячої прокатки, товщиною менше 3 мм (ГНГ 72083900), листова сталь не пойменована в алфавіті (ЕТСНГ 324169) у кількості чотирьох рулонів загальною вагою 57350 кг, загальною вартістю 43337 Євро, надасть можливість встановити всі обставини скоєння кримінального правопорушення, з`ясувати повні характеристики викраденого товару, час його придбання та оплати, особу перевізників, а крім цього фактичні даті про покупця і отримувача товару, та можливість встановити потерпілу сторону.
Без тимчасового доступу до речей та документів, які знаходяться у володінні товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_2 ), іншими способами довести обставини, що підлягають доказуванню під час досудового розслідування, неможливо.
Зважаючи на те, що відомості, отримані від товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » можуть бути доказами, які самостійно або в сукупності з іншими доказами матимуть суттєве значення для з`ясування обставин кримінального правопорушення.
Керуючись ст. 159, 160, 162, 163, 164, 166, п. 10 ч. 1 ст. 309, 376 КПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого слідчого відділу Шосткинського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити.
Надати тимчасовий доступ до речей і документів товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_2 ), з можливістю виготовлення належним чином засвідчених копій (фотокопій) документів, щодо укладеної угоди з публічним акціонерним товариством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 ) на придбання «прокату плоского із заліза або нелегованої сталі в рулонах, без подальшої обробки, крім гарячої прокатки, товщиною менше 3 мм (ГНГ 72083900), листова сталь не пойменована в алфавіті (ЕТСНГ 324169)» у кількості чотирьох рулонів загальною вагою 57350 кг, загальною вартістю 43337 Євро (будь-які інші відомості щодо укладеної угоди в органу досудового розслідування відсутні), а саме:
- угоди (контракти), додатки до контрактів, додаткових угод, рахунків-фактур (Invoice) та інших документів, якими підтверджується факт придбання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у продавця ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » прокату плоского із заліза або нелегованої сталі в рулонах, без подальшої обробки, крім гарячої прокатки, товщиною менше 3 мм (ГНГ 72083900), листова сталь не пойменована в алфавіті (ЕТСНГ 324169) у кількості чотирьох рулонів загальною вагою 57350 кг, загальною вартістю 43337 Євро;
- договорів з додатками, доповненнями, специфікаціями, із зазначенням обсягу виготовленої та поставленої продукції вказаним контрагентам щомісячно;
- документів, які були подані для оформлення митних декларацій та стали підставою для оформлення митних декларацій, в тому числі зовнішньо економічних контрактів, рахунків фактур з додатками та картки акредитації, фітосанітарних сертифікатів, або інших сертифікатів, дилерських договорів з додатками, доповненнями та іншими наявними документами;
- залізничних накладних, інших накладних, рахунків фактур, інших документів, які містять відомості про місце відправлення вантажу та особу отримувача, а також договори (контракти, угоди), додатки до них укладених з компаніями, які навали послуги з перевезення вантажу;
- документів, які підтверджують факт оплати поставленого товару (акти приймання-передачі, банківські виписки, довіреності, платіжні доручення, чеки, видаткові та податкові накладні, оборотно-сальдові відомості, документи, що підтверджують поставку товару на облік на підприємстві);
- сертифікатів, паспортів якості на предмет поставки, експертні висновки про якість сировини, журналів обліку проведених лабораторних досліджень, або інших документів, що підтверджують якість та характеристики товару;
- інших наявних документів щодо співпраці;
Право проведення тимчасового доступу надати за запитом про міжнародну правову допомогу уповноваженому представнику компетентних органів Республіки Молдова.
Строк дії дозволу на тимчасовий доступ до копій (фотокопій) документів компанії товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не обмежується конкретною датою.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженнюнепідлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Шосткинський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2023 |
Оприлюднено | 29.04.2024 |
Номер документу | 114659167 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Сидорчук О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні