Справа № 225/192/23
Провадження № 2/314/513/2023
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.09.2023 м.Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області в складі головуючого судді Мануйлової Н.Ю., секретар судового засідання Рясна А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Вільнянськ в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 225/192/23 за позовом ОСОБА_1 до Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області, Сєдовської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
31.03.2023 до Вільнянського районного суду Запорізької області надійшов позов ОСОБА_1 до Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області, Сєдовської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки ОСОБА_2 , після її смерті залишилось спадкове майно. Позивачка звернулася до нотаріуса, який завів спадкову справу, стосовно видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 та частки житлового будинку АДРЕСА_2 . Але нотаріусом було видане роз`яснення від 13.10.2023 № 133/02-14, в якому повідомлено, що вчинення ним цієї нотаріальної дії неможливе через те, що спадкова справа, заведена в умовах воєнного стану не за місцем відкриття спадщини, передається нотаріусу за місцем її відкриття. На даний час неможлива передача спадкової справи після померлої для подальшого провадження та видачі свідоцтва про право на спадщину. Через неможливість отримання ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину в нотаріальному порядку, єдиним способом захисту її порушеного права є звернення до суду із позовом про визнання права власності в порядку спадкування.
19.01.2023 вказана позовна заява надійшла до Дзержинського міського суду Донецької області.
Ухвалою Дзержинського міського суду Донецької області від 03.02.2023 цивільну справу № 225/192/23 передано за підсудністю до Вільнянського районного суду Запорізької області, оскільки розпорядженням голови Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 2710/38-14 від 02.09.2014 «Про визначення територіальної підсудності справ» визначено територіальну підсудність судових справ, які підсудні судам, що розташовані у районі проведення антитерористичної операції та визначено територіальну підсудність справ, які підсудні Новоазовському районному суду Донецької області за Приазовським районним судом Запорізької області.
Розпорядженням Верховного Суду від 14.09.2022 № 49 «Про зміну територіальної підсудності судових справ судів Запорізької області» визначено територіальну підсудність судових справ Приазовського районного суду Запорізької області за Вільнянським районним судом Запорізької області.
Ухвалою Вільнянського районного суду Запорізької області від 05.04.2023 цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області, Сєдовської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно прийнято до розгляду.
Представник позивача надіслав до суду заяву про розгляд справи без участі сторони позивача, зазначив, що на задоволенні позовних вимог наполягає.
Представник відповідача Торецької міської військової адміністрації у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, не скористався своїм правом надати відзив на позовну заяву, будь-яких заяв, клопотань до суду не надходило.
Представник відповідача Сєдовської селищної ради у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, шляхом публікації оголошення на офіційному веб-порталі Судової влади України згідно з п. 19 Розділу ХІІІ ЦПК України та ст. 12-1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасового окупованій території України», будь-яких заяви, клопотань до суду не надходило.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3)відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи. За згодою позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з таких підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданим Соборним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпро Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).
На день смерті померла була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивачка є дочкою померлої ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, серії НОМЕР_2 , виданого 23.12.1965, копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , виданого 28.04.1990.
ОСОБА_2 належали: квартира АДРЕСА_3 , на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 10.11.1995 ЖКГ Фенольного заводу на підставі розпорядження № 16; реєстраційного посвідчення, виданого Дзержинським бюро технічної інвентаризації 14.11.1995, запис в реєстровій книзі під №31/2, стор. 102; свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченого 12.10.2005 державним нотаріусом Дзержинської державної нотаріальної контори Садановим О. В. за реєстровим № 2-3154; витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 13.10.2005 № 8624451; частка житлового будинку АДРЕСА_2 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченого 12.10.2005 державним нотаріусом Дзержинської державної нотаріальної контори Садановим О. В. за реєстрованим № 2-3153; витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 14.10.2005 № 8638070.
На виконання ухвали від 05.07.2023 державним нотаріусом Державного нотаріального архіву в Дніпропетровській області надано копію спадкової справи №20/2022 до спадкового майна ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до вказаної спадкової справи позивачка ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області Рижкова О. О. із заявою про прийняття спадщини.
Позивачка є спадкоємцем першої черги за законом на спадкове майно, крім неї інших спадкоємців за законом немає.
13.01.2023 позивачка звернулася до нотаріуса, який завів спадкову справу, стосовно видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , та частки житлового будинку АДРЕСА_4 .
Нотаріусом видано роз`яснення від 13.01.2023 № 133/02-14, в якому повідомлено, що вчинення ним цієї нотаріальної дії неможливе з таких підстав.
Згідно з п.п. 2.1 п. 2 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Міністерством юстиції України 22.02.2012 № 296/5, спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першої заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини. В умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини.
Проте, відповідно до ст. 66 Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається нотаріусом за місцем відкриття спадщини, тобто за місцем останнього проживання спадкодавця, а якщо місце проживання спадкодавця невідоме за місцезнаходженням нерухомого майна або основної його частини. А за відсутності нерухомого майна за місцезнаходженням основної частини рухомого майна.
По спадковій справі № 20/2022 заведеній не за місцем відкриття спадщини 16.09.2022 приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області Рижковим О. О., нотаріус, який її завів, позбавлений можливості видати спадкоємцю ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину. Спадкова справа, заведена в умовах воєнного або надзвичайного стану не за місцем відкриття спадщини, передається нотаріусу за місцем її відкриття. Передача спадкової справи в цьому випадку відбувається за заявою спадкоємців про передачу спадкової справи, поданою нотаріусу, який веде незакінчену спадкову справу або зберігає закінчену спадкову справу. У нотаріальних округах, де не зареєстрована діяльність приватних нотаріусів та не функціонують державні нотаріальні контори, спадкова справа передається для ведення державній нотаріальній конторі або приватному нотаріусу іншого нотаріального округу на підставі наказу відповідного головного територіального управління юстиції.
Відповідно до п.п. 15 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», а також п.п. 1 та 2 п. 1 Постанови Кабінету міністрів України від 06.03.2022 № 209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», вчинення нотаріусами, робоче місце (контора) яких розташовано в межах територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих, інформація про які міститься в переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих територій російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, в умовах воєнного стану, нотаріальних дій, крім посвідчення довіреностей на право розпоряджатися коштами на рахунках у банках та небанківських фінансових установах, а також нотаріальних дій, які відповідно до законодавства можуть бути вчинені без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, забороняється, якщо інше не визначено наказом Міністерства юстиції, а також припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції. Оскільки територія Торецької міської територіальної громади Бахмутського району Донецької області включена до вищевказаного переліку, на даний час неможлива передача спадкової справи після померлої для подальшого провадження та видачі свідоцтва про право на спадщину.
Згідно з ч. 1 ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно частини першоїстатті 16 Цивільного кодексу Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено перелік основних способів захисту цивільних прав і інтересів.
Відповідно достатті 1216 Цивільного кодексу Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За положеннямистатті 1217 Цивільного кодексу Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша та другастатті 1220 Цивільного кодексу України).
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (стаття 1223 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 ст. 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину.
Враховуючи, що іншим способом, окрім судового порядку, позивач не може захистити своє спадкове майнове право, тому відповідно дост. 16 ЦК Українивоно підлягає захисту шляхом визнання за нею права власності
Таким чином, оцінивши надані докази у сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивачки про визнання права власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 ,а також на частку житлового будинку, загальною площею 74 кв. м, в тому числі житловою площею 29,1 кв. м, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 на земельній ділянці, на якій знаходяться надвірні споруди: літня кухня, дві вбиральні, душ, чотири сараї, сіни, колодязь, мансарда, веранда, ганок, мощення, ворота, огорожа, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є обґрунтованими та законними.
Враховуючи, що позивач не заявила про стягнення з відповідача судового збору, суд залишає за нею понесені судові витрати у вигляді сплаченого розміру судового збору.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 81, 89, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1217, 1261-1265, ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 доТорецької міськоївійськової адміністраціїБахмутського районуДонецької областіДонецької області,Сєдовська селищнарада провизнання прававласності наспадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_5 , право власності на:
- квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 ;
- частку житлового будинку, загальною площею 74 кв. м, в тому числі житловою площею 29,1 кв. м, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 на земельній ділянці, на якій знаходяться надвірні споруди: літня кухня, дві вбиральні, душ, чотири сараї, сіни, колодязь, мансарда, веранда, ганок, мощення, ворота, огорожа, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Суддя Наталія Юріївна Мануйлова
28.09.2023
Суд | Вільнянський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2023 |
Оприлюднено | 08.11.2023 |
Номер документу | 114680701 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Вільнянський районний суд Запорізької області
Мануйлова Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні